Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mașini Americane vechi/clasice în România.

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri mai vedeam mașini vechi Americane în România. În circulație sau parcate. "Cadillac", dar și altele. Acum parcă nu mai sunt așa de multe, deși sunt 2 "Chevrolette" Corvette prin București (ambele albastre, cu 4 faruri escamontabile), am văzut și un "Lincoln" pe platformă, un "Ford"? în circulație. Toate astea 4 erau de prin anii '70.
Mai era unul prin zona Str. Docenților care colecționa Americance clasice (avea și un "Packard" din anii '50).
Acum ceva ani era și un "Chrysler" de prin 1992.
Au dispărut din circulație Americancele clasice? Sau s-au mutat din București. Voi ați mai văzut așa ceva în trafic? Au ajuns la rabla, le-a omorât consumul?
Dacă cineva are o poză cu "Chevrolet"-ul break (station wagon) care era parcat pe lângă Cișmigiu, rog din inimă s-o posteze.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Tu ai habar cat te mai costa acum, doar sa tii in fata portii, asa ceva? Impozitul si RCA te rupe. De consum sa nu mai vb.... Cati ca si Țiriac sunt in Romania? Sa isi permita sa dea multi bani, doar ca sa aiba in colectie asa ceva.

Edited by baribalu, 14 December 2021 - 16:32.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pe vremuri era scumpă benzina. Iar la ce nivel de trai aveam pe vremuri, piesele erau numai pentru cei cu venituri mari.
Cred că se pot încadra la de epocă şi cele produse prin 1986-1990, deci cu impozitul o mai rezolvi   :)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vino in Constanta
E un pasionat care are vreo 70
Inclusiv masina lui Grigore Vasiliu Birlic - Ford Customline
Desigur - obrazul subtire cu cheltuiala se tine

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu le vezi pe drumuri pentru ca nu sunt folosite ca masini de zi cu zi.
Si colectionari sunt putini.
Logic.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 baribalu, on 14 decembrie 2021 - 16:28, said:

Cati ca si Țiriac sunt in Romania? Sa isi permita sa dea multi bani, doar ca sa aiba in colectie asa ceva.

Nu trebuie sa ai banii lu' Tiriac sa iti permiti ceva retro din state. Cu 50.000-80.000 iti iei ceva ce atrage privirile. Ce-i drept, nu o folosesti ca o masina de zi cu zi , dar in banii aia iti iei ceva misto

Corvette C1
Corvette C2
Dodge charger
Dodge challenger
Ford Mustang
Chevrolet Impala Posted Image

Edited by Andreysc7, 14 December 2021 - 17:02.


#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010

 baribalu, on 14 decembrie 2021 - 16:28, said:

Impozitul si RCA te rupe.
Dacă reușești să declari o mașină "de epocă", impozitul și rovinieta sunt 0, iar RCA e neglijabil. Sau cel puțin așa era până de curând. Mai complicat e până omologhezi mașina ca fiind "de epocă".

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Andreysc7, on 14 decembrie 2021 - 17:00, said:


Impala e MORTAL.

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
E o afacere pe langa Bucuresti care inchiriaza masini clasice pentru nunti, sedinte foto si evenimente: http://autoepoca.ro/masini-de-epoca/ .

Au destule masini clasice din USA.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Naijax, on 14 decembrie 2021 - 16:37, said:

Vino in Constanta
Am fost si am pozat la Constanta ... da' cu numar de Bucuresti.

Edited by adrian_r5, 14 December 2021 - 18:44.


#11
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
De ce sa le vezi prin trafic ? Nu face niciun sens.
Nu sunt la standardele de siguranta.
Nu exista consum mic.
Nu ai dotari ca intr-un amarat de Golf.
Sunt prea mari si de fapt nu ai de carat nimic, deci incurca. De asemenea ele sunt facute pentru meleaguri de peste ocean, cu totul altceva fata de ce avem noi aici. Aici de-abia ai locuri de parcare pentru masini din UE, nu mai vorbim de cele US. Fiind mari sunt prea greu de manevrat.
Ruginesc in 2 timpi si 3 miscari.
Daca trebuie sa schimbi piese, nu gasesti.
Nu vrei sa te tamponeze nimeni, sunt conduse cel mai mult atunci cand nu mai e nimeni. De aceea nu le vede nimeni.
Cine le cumpara, nu arunca o gramada de bani pe geam, ci spera sa faca bani cu ele, asta inseamna sa le pastreze in stare perfecta si sa le vanda pe masura ce se apreciaza in pret. Adica garaj. Sunt conduse doar la impresie, la ocazie, la poze, altfel nu merita.
Nu se potrivesc aici, la fel cum nici MINI nu se potriveste in Alaska sau in El Paso.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G8fTKwlPAYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AdiTwism, 14 December 2021 - 18:57.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E problema mare pentru ca:
- consuma mult
- a durat 20 de ani c asa ajunga de epoca, cu impozite tampite (la fel ca cele actuale)
- nu gasesti piese de schimb, iar abia de cativa ani poti comanda piese de pe net din Romania

#13
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
in afara de c2 sunt urate, libarci...

#14
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
Focus-urile se pun?

E unul cu un Mustang de prin 60-70, naiba stie, pe Basarabia chiar in fata unui service auto. Ori mestereste intr-una la el ori e angajat la service si vine cu masina mereu la munca.

Asa arata din spate.

[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/k33Ee6uBo_h-X7A5aPsjs_0BYEzBm-3SLB1WM75QSMY_hal9XloJ5MIbtavnahvJ4fVIcDmmcEAy8wD82mJD0USF791ExVmcmbfQdWuaM36b54jVD3Qv69wWRuoZwylH - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ AdiTwism : nu consumă puţin, asta e adevărat. Dar de ruginit nu ruginesc aşa de repede. Că am văzut destule. Şi aia cu dotările, cred că e greşită.
La traficul actual nu poţi folosi des în oraşele mari, deşi unii umblă cu ditamai vapoarele. Dar dacă ai loc de 2 maşini, poţi avea una mică pentru oraş, una Americană pentru vacanţe. Sau poţi merge în general cu transportul în comun şi uneori cu maşina (probbabil mai sunt de genul).
Eu unul m-am sătura de aglomeraţia cauzată de maşini în Bucureşti, dar aia cu impozitele   :disgust:

#16
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 djl, on 15 decembrie 2021 - 03:26, said:

Dar de ruginit nu ruginesc aşa de repede. Că am văzut destule.

N-am spus ca n-ai vazut.
Am spus ca ruginesc. In cateva zeci de ani(adica exact ce inseamna masina clasica.)
Le vezi... ruginite.
Spoiler

 djl, on 15 decembrie 2021 - 03:26, said:

Şi aia cu dotările, cred că e greşită.

De ce sa fie gresita, sunt prost dotate, nu te poti astepta sa ai dotari de Logan, intr-un Impala 65.
Ma uit la acel Impala si ce zice in anunt ? Motorul e pa, altul nou. Cutia e pa, alta noua. Suspensia e pa, alta noua.
Dotari zice: aer conditionat manual. Imobilizator. Cotiera in fata.
Dau pe Dacia Logan, cel mai mic pret, fara masini avariate, cu imobilizator, aer conditionat minim manual, cotiera.... si la DOAR 850 euro (nu 60,000) vad un Logan, care mai e si MPI deci foarte fiabil, 1.6 deci nu e motor micut, dealerul mai are si 4 stele full, masina mai e si Euro4, cutie manuala care e mult mai fiabila, geamuri electrice, airbaguri, geamuri electrice, inchidere centralizata, servodirectie, ABS, CD Player, oglinzi electrice, suport lombar, computer de bord si nu mai scriu, desi pot. Gasesti piese peste tot, o repara oricine etc. Nici nu e de mirare ce aleg romanii dintre cele doua.
Pe deasupra Impala mai e si ultra ultra scumpa, deci inaccesibila pt romani. Mai e si automata, care se strica mai des. Deci nu vad cum Impala e mai dotata. Cum ? Dai mult si primesti putin iar romanilor nu le convine asta.

"Acum parcă nu mai sunt aşa de multe"
"Au dispărut din circulaţie Americancele clasice? Sau s-au mutat din Bucureşti. Voi aţi mai văzut aşa ceva în trafic? Au ajuns la rabla, le-a omorât consumul?"
"poţi avea una mică pentru oraş, una Americană pentru vacanţe"
Pai daca sunt pentru vacante, atunci de aceea nu mai sunt asa multe, de aceea nu vezi in trafic.
Nu cred ca sunt pt vacante neaparat. N-am auzit pe cineva sa mearga in vacanta cu una. Poate un VW T1 mai potrivit, dar in Romania nici asta nu am auzit.
Standardul in materie de vacanta e avionul, nu masina. Nici cu drumurile nu ne putem lauda, din contra, nu vrem pe drum. Nu vad nici multe vacante cu Lodgy sau Golf Variant etc.... deci nu e vorba doar ca nu o facem cu masini americane.
Si ar fi si scump oricum. Bilet de avion la 10-200 euro, asta e normalul. Cred ca se poate lua chiar acum Bucuresti spre Bologna, cu 4 euro. Nu sunt țepe. Eu insumi am luat mai demult dus Londra, 10 euro.

Eu n-am spus ca nu-mi plac. Imi plac, dar nu fac sens din alte puncte de vedere. Si asta se vede din numarul lor. Cred ca singurul mod in care ar face sens pentru mine, e sa ajung bogat si sa fac investitii in masini clasice. Am pus si eu un clip.... mai exista Tiriac etc. Asa mai merita. Si observam trendul asta si la alti detinatori (au bani, nu sunt tineri, nu umbla cu ele decat in cazuri extreme, au timp, fac profit pe ele, au spatiu, au relatii). Asa e ok. Sunt foarte putini romani care cad in acest tipar.

Iar daca tot iti plac masinile clasice americane.... plus lucrurile vechi in general .... plus Romania de pe vremuri, tip comunism .... plus poate vacantele ..... toate drumurile duc in aceeasi directie: trebuie sa mergi in Havana, Cuba, acolo ai tot. Poti sa prinzi la niste sute de euro.
Nu exista masina a timpului sa te intorci in trecut......dar pentru romani, exista...Cuba :))))

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Dau pe Dacia Logan, cel mai mic pret, fara masini avariate, cu imobilizator, aer conditionat minim manual, cotiera.... si la DOAR 850 euro (nu 60,000) vad un Logan
Pur si simplu nu iei acel Impala ca sa faci taximetrie cu el . Sunt care coletioneaza si Ford T Model si care nu are nici o optiune... Iar modelul ala de 850 de euro a fost ruginit de mai multe ori decat un impala Posted Image
Pur si simplu nu cumperi masini de genu acesta ca sa le folosesti ca si masina de zi cu zi

PS : Multe masini din perioada aia aveau optiuni pe care prima versiune de logan nu le avea Posted Image  , sau erau optiuni "lux" Posted Image . Pana la Logan, Dacia nu a cunoscut niciodata asa ceva . Sa nu mai vorbim de confort. Cat am locuit in Franta am urcat intr-un Chevrolet Bel Air din 57 .. zici ca stai pe canapea Posted Image .

Din nou, nu cred ca ai inteles motivul pentru care unii cumpara masini de genu'
Optiuni LOGAN (cand aparuse) . ABS vad ca nu e pe nici o optiune. Nu spun ca Impala ar avea, dar Loganul e din 2004 :)

Spoiler

Edited by Andreysc7, 15 December 2021 - 14:44.


#18
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Andreysc7, on 15 decembrie 2021 - 14:36, said:

Spoiler

Spoiler

Edited by AdiTwism, 15 December 2021 - 16:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate