Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Yamaha cds 303 vs denon dcd 600 ne

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
100% de acord.

Dar vezi ca vanzatorii mint cu nerusinare. Cica daca iei cd playerul ala mai scump obtii mai multa transparenta, mai multa precizie, bas mai controlat si tot asa. Apoi daca mai legi la ala si un DAC calitatile sonore se tot imbunatatesc.

Nu zic ca nu o fi adevarat in unele cazuri daca masori cu aparate performante care detecteaza distorsiuni de ordinul 0.000000x%. Doar ca in viata reala noi nu o sa percepem asta.

#20
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postvinciun, on 11 decembrie 2021 - 09:57, said:

Este un philips cd 723, il da cu 100 de euro. Imi pare mult 100 de euro pe un aparat care nu a fost scump de nou si are 20 de ani.

Nu stiu daca e bine sa iei din 1999, din ce am inteles transporturile bune sunt cele vechi, CDM 0, 1, 2, 4

Eu am asa:
Philips CD 210 cu TDA 1543 si CDM 4 - se aude excelent, e mai chunky asa, fara telecomanda, fara iesire digitala, dar cand canta nu mai conteaza.
Philips CD 473 cu TDA 1541 si CDM 2 sau CDM 4 (cum ti-o fi norocul, eu chiar nush ce am in ele) - se aud excelent, parca o idee mai bune pe bass si medii-joase, sunet rafinat dar moale. Unul din ele scoate mai greu sertarul, probabil trebuie sa-i schimb o curea acolo, se schimba usor dar nu m-am inverdnicit.

Am mai cumparat si dat parintilor si clientilor pe la niste amenajari asa:

Philips CD 604 cu TDA 1543 - suna ok.
Philips CD 610 cu TDA 1543 - suna f bine
Philips CD 614 cu TDA 1543 - suna bine
(Alt) Philips CD 610 cu TDA 1543 pe silver - tzeapa, nu suna bine deloc, are artefacte sonore, probabil trebuie servisat. Nu mergea cu CD-RW ci doar cu CD+RW. Sau ma rog, unele RW-uri da, altele nu. Nu l-am plasat la nimeni nefiind ok.

Alte branduri am mai avut Pioneer si Marantz 2, Marantz-urile m-au dezamagit cel mai tare.

N-am dat niciodata mai mult de 350 Ron pe unul cu TDA1541 sau 150 Ron pe unul cu TDA 1543.

Deci se poate si merita. Fie si doar ca si hobby si experiment.

Sigur gasesti la ~30 euro unul cu TDA 1543 si CDM 4 care ar trebui sa citeasca si CD-RW usor pt inceput, gen CD 604, 610, 614 sau altele si apoi, intr-o luna 2 gasesti un TDA 1541 perfect si functional si estetic in maxim 100 euro.

Franta e mare, sigur exista echivalentul lui OLX din Romania cu tone de anunturi, sigur vei gasi.

La banii astia mananci o masa banala la restaurant banal, deci n-ai ce pierde.

Edited by Tzur, 12 December 2021 - 21:44.


#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Musai sa aiba iesire digitala, nu vreau sa depind de dacul lui integrat in caz se nimereste sa nu-mi placa cum suna. Aa, si telecomanda neaparat.

#22
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Daca 450 / 500 euro e scump pt ceva construit din metal, cu mecanica facuta sa functioneze impecabil, si sa dureze, cu buffer generos pentru semnal fara jitter, inseamna ca alea de mii de euro sunt pentru alta planeta.

In alta ordine de idei, daca nu ai deja o colecție impresionantă de CD-uri nu are nici un sens sa cumperi un cd player. Vor deveni aparate de nișă, iar atunci nu va mai fabrica nimeni ieftin.

P.s. era sa uit, ai garantie la un produs nou.

Edited by Calinuus, 12 December 2021 - 22:38.


#23
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostTzur, on 12 decembrie 2021 - 21:40, said:



Nu stiu daca e bine sa iei din 1999, din ce am inteles transporturile bune sunt cele vechi, CDM 0, 1, 2, 4

Eu am asa:
Philips CD 210 cu TDA 1543 si CDM 4 - se aude excelent, e mai chunky asa, fara telecomanda, fara iesire digitala, dar cand canta nu mai conteaza.
Philips CD 473 cu TDA 1541 si CDM 2 sau CDM 4 (cum ti-o fi norocul, eu chiar nush ce am in ele) - se aud excelent, parca o idee mai bune pe bass si medii-joase, sunet rafinat dar moale. Unul din ele scoate mai greu sertarul, probabil trebuie sa-i schimb o curea acolo, se schimba usor dar nu m-am inverdnicit.

Am mai cumparat si dat parintilor si clientilor pe la niste amenajari asa:

Philips CD 604 cu TDA 1543 - suna ok.
Philips CD 610 cu TDA 1543 - suna f bine
Philips CD 614 cu TDA 1543 - suna bine
(Alt) Philips CD 610 cu TDA 1543 pe silver - tzeapa, nu suna bine deloc, are artefacte sonore, probabil trebuie servisat. Nu mergea cu CD-RW ci doar cu CD+RW. Sau ma rog, unele RW-uri da, altele nu. Nu l-am plasat la nimeni nefiind ok.

Alte branduri am mai avut Pioneer si Marantz 2, Marantz-urile m-au dezamagit cel mai tare.

N-am dat niciodata mai mult de 350 Ron pe unul cu TDA1541 sau 150 Ron pe unul cu TDA 1543.

Deci se poate si merita. Fie si doar ca si hobby si experiment.

Sigur gasesti la ~30 euro unul cu TDA 1543 si CDM 4 care ar trebui sa citeasca si CD-RW usor pt inceput, gen CD 604, 610, 614 sau altele si apoi, intr-o luna 2 gasesti un TDA 1541 perfect si functional si estetic in maxim 100 euro.

Franta e mare, sigur exista echivalentul lui OLX din Romania cu tone de anunturi, sigur vei gasi.

La banii astia mananci o masa banala la restaurant banal, deci n-ai ce pierde.

Nu prea vad ocazii interesante.

Eu caut aici:

https://www.leboncoi...&locations=r_12

View PostCalinuus, on 12 decembrie 2021 - 22:33, said:

Daca 450 / 500 euro e scump pt ceva construit din metal, cu mecanica facuta sa functioneze impecabil, si sa dureze, cu buffer generos pentru semnal fara jitter, inseamna ca alea de mii de euro sunt pentru alta planeta.

In alta ordine de idei, daca nu ai deja o colecție impresionantă de CD-uri nu are nici un sens sa cumperi un cd player. Vor deveni aparate de nișă, iar atunci nu va mai fabrica nimeni ieftin.

P.s. era sa uit, ai garantie la un produs nou.

Cam ai dreptate, am vreo 10 cd-uri cumparate recent. Dar le-am si salvat in laptop si in HDD. Nu am mare nevoie de un cd player dar parca totusi imi lipseste unul, am impresia ca sistemul e incomplet fara.  Cateodata vreau pur si simplu sa scot cd-ul din cutie, sa-l bag in aparat si sa dau play. Nu sa caut prin aplicatii, sa rascolesc prin sutele de albume salvate in hdd.

#24
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
M-am uitat pentru tine, am zis sa fac un gest

https://www.leboncoi.../2000695646.htm

Lecteur cd Philips

60 €

CD 460

TDA1541 (DAC)
SAA7220P/A (Filter)
CDM-2/10 / CDM-4/25

Si da, are digital out ! (coaxial)

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am si eu unul din ala cu radiator la spate. CD 650(TDA 1541). Merge cam cald dupa vreo ora , trebuie desfacut si de vazut sa nu fie mizerie ,sa aiba bun managementul termic ,asa cum e conceput el.
Ca sunet e superior fata de celalalt Philips CD 751(TDA 1549) pe care il am. Nu cu mult.
Si astea cu TDA 1549 sunt o alegere buna. De ex CD 753
Am ascultat CD 723. Fata ce cele doua mantionate nu mi-a placut.

Edited by edigee, 13 December 2021 - 00:16.


#26
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
https://www.leboncoi.../2037779898.htm - dar e zgariat un pic pe capac

https://www.leboncoi.../2085661530.htm - Marantz CD65 cu TDA 1541 si CDM 2 renovat si upgradat si are si digital out - 110euro

Dar intr-adevar, nu gasesti la discretie cum credeam. Sunt sigur ca le colectioneaza sau modeaza maniaci si pe acolo. N-am vazut CD 473 care e printre favoritele la modding, si nici CD 471.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Merci pentru efort dar are 100 de ani si e fara telecomanda. Tocmai am trimis un mail la un magazin si mi-au propus o oferta pentru denon dcd 600 ne cu 240 in loc de 330 de euro. 90 de euro zic eu ca nu-i rau deloc.

View PostTzur, on 12 decembrie 2021 - 23:36, said:

M-am uitat pentru tine, am zis sa fac un gest

https://www.leboncoi.../2000695646.htm

Lecteur cd Philips

60 €

CD 460

TDA1541 (DAC)
SAA7220P/A (Filter)
CDM-2/10 / CDM-4/25

Si da, are digital out ! (coaxial)

Sincer eu nu ma vad sa pun langa yamaha rn803d un philips de ala din 80, zgaraiat si vai de capul lui, tinut printre pietre in curte.

#28
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postedigee, on 13 decembrie 2021 - 00:15, said:

Am si eu unul din ala cu radiator la spate. CD 650(TDA 1541). Merge cam cald dupa vreo ora , trebuie desfacut si de vazut sa nu fie mizerie ,sa aiba bun managementul termic ,asa cum e conceput el.
Ca sunet e superior fata de celalalt Philips CD 751(TDA 1549) pe care il am. Nu cu mult.
Si astea cu TDA 1549 sunt o alegere buna. De ex CD 753
Am ascultat CD 723. Fata ce cele doua mantionate nu mi-a placut.

Da, din ce-am mai citit si vorbit cu cativa inshi mai pasionati, se pare ca dupa ce-ai avut un player bun cu TDA 1541 nu prea mai vrei nimic altceva decat unul si mai bun tot cu TDA 1541-A / S1 sau unul modat.

Multe mai noi se aud ceva mai "clar" dar placerea de a asculta muzica dispare sau scade si stiind cum trebuie sa sune albumele respective de pe TDA, nu te mai prostesc, zici bah, ce naiba sunt sunetele astea, nu asa trebuie sa sune, ceva nu e in regula.

De curand am ars albumul Breakfast in America (Supertramp) pe CD. Il ascultasem de zeci de ori la birou pe DAC de pe flacuri facute de pe vinyl, pt ca mi-a placut gradual din ce in ce mai mult. Pe CD player e si mai misto, o adevarata incantare.

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvinciun, on 13 decembrie 2021 - 00:38, said:

Sincer eu nu ma vad sa pun langa yamaha rn803d un philips de ala din 80, zgaraiat si vai de capul lui, tinut printre pietre in curte.
Ale mele arata impecabil. Zici ca aproape au fost acum scoase din cutie. CD751 are o zgarietura foarte mica deasupra pe tabla.

Edited by edigee, 13 December 2021 - 01:16.


#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asa da, nu am nicio problema cu design ul vechi, ba chiar imi plac, au ceva special, insa majoritatea pe care le vad de ocazie si foarte vechi sunt vai de mama lor.

Pentru mine cel mai atragator aspect au aparatele din 90.

Chiar si plasticul ala de atunci se simte altfel.

70-80 deja par vechi.

#31
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Si ale mele arata onorabil, nu au zgarieturi, unul are o ciobitura mica pe muchia de sus dar fiind plastic masiv colorat in masa nu arata rau.

Problema mea este ca amplificatoarele si tunerele sunt pe silver la 2 sisteme si imi doream si CD playere silver.

Zic, sa iau un Denon, cu fatza metalica, frumos, il vindea un nenea, ce-l mai lauda.

A venit, arata bine, se asorta cu sistemul, avea si telecomanda, eram incantat. Pana l-am pus sa cante si m-am lamurit extrem de rapid ca batranul Philips entry level cu TDA 1543 si plastic banal negru mat sterge cu Denon-ul pe jos. Nici macar nu canta CD-RW-uri bine Denon-ul. Apoi am vazut ca skipuia la niste CD-uri originale cu zgarieturi nu f mari. Iar ca sunet, era banal si timid si deprimant. L-am trimis urgent inapoi, a fost ok omul si l-a primit inapoi.

View Postvinciun, on 13 decembrie 2021 - 00:38, said:

Merci pentru efort dar are 100 de ani si e fara telecomanda. Tocmai am trimis un mail la un magazin si mi-au propus o oferta pentru denon dcd 600 ne cu 240 in loc de 330 de euro. 90 de euro zic eu ca nu-i rau deloc.

Sincer eu nu ma vad sa pun langa yamaha rn803d un philips de ala din 80, zgaraiat si vai de capul lui, tinut printre pietre in curte.

Exagerezi, nu e asa rau 460-ul ala ca aspect. Ideea este ca Philipsurile vechi sunt cele bune, dupa TDA 1541 s-au tampit (facut comerciali), transporturi proaste, design plasticos lucios oribil, piese mai ieftine etc.

Nu stiu ce vrei sa faci atat cu telecomanda, eu am telecomanda la 2 din ele dar n-am mai folosit-o la nici unul de vreo 2 ani, nici nu mai stiu pe unde sunt. E adevarat ca unul il am pe comoda f accesibil iar celalalt la birou il folosesc mai putin ca ascult de pe vinyl mai mult sau de pe DAC, dar si acolo ascult vreo 3-4 cd-uri pe saptamana si nu mai schimb atat melodiile, le pun si ascult pur si simplu, asta e frumusetea albumelor, curg melodiile bine de la inceput pana la sfarsit daca e albumul inchegat si experienta acustica ok si esti in the mood for listening.

In fine, daca aspectul estetic primeaza, ok mergi pe Denon nou, nu cred ca e f rau, sper sa nu fie o consumerenie de-aia cum fac acum care se strica in 3 ani odata cu garantia.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
O sa-l pun in mobila de la tv langa rn 803d. Daca o sa am chef sa schimb piesa nu e tocmai comod. Caatare voiam mai mult yamaha sa fie la fel cu amplificatorul dar am citit ca ar fi mai sensibil ala, mai fragil. Acesta vad ca e laudat peste tot. Nu are usb si nici iesire de casti dar nu ma intereseaza nici una nici alta. O sa vad, daca ceva nu-mi place ii dau retur. O sa-l achit online si ma duc sa-l ridic personal din magazin. Daca il cumpar de acolo nu pot sa fac retur. Ma intereseaza sa fie capabil de a reda piesele fara intrerupere intre ele. Daca nu e cazul il intorc.

"Dacă vă place muzica sinceră și autentică , vă va plăcea imediat Denon DCD-600NE. Pentru că nu încearcă să acopere colțurile și marginile sunetului cu sunet armonic artificial ."

Eu cred ca de fapt asta fac aparatele astea despre care se spune ca au sunet cald, nu atat de transparent dar placut la ureche.

https://hifi.de/test...dcd-600ne-70949

Un test la denonul asta.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Stau si ma intreb daca nu e o alegere mai desteapta aparatul acesta:

https://www.homecine...vwaAgUXEALw_wcB

Un blu ray panasonic care are iesiri digitale. Deci o sa folosesc DACul din yamaha, nu cred ca are cum sa sune mai prost dar in schimb vine cu o multime de functii in plus precum player de retea DLNA, poti sa-i atasez un HDD extern, aproape toate formatele audio precum mp3, wma, flac, dsd, alac. Si deja e clar ca reda si filme. Si e si mai ieftin. Nu e cam ciudat?

#34
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvinciun, on 13 decembrie 2021 - 03:13, said:

Stau si ma intreb daca nu e o alegere mai desteapta aparatul acesta:

https://www.homecine...vwaAgUXEALw_wcB

Un blu ray panasonic care are iesiri digitale. Deci o sa folosesc DACul din yamaha, nu cred ca are cum sa sune mai prost dar in schimb vine cu o multime de functii in plus precum player de retea DLNA, poti sa-i atasez un HDD extern, aproape toate formatele audio precum mp3, wma, flac, dsd, alac. Si deja e clar ca reda si filme. Si e si mai ieftin. Nu e cam ciudat?

Cumpara unu din asta pana se mai gasesc. In vreo 2 ani, din cauza internetului de mare viteza, nu va mai produce nimeni playere in masa.

Edited by Calinuus, 13 December 2021 - 07:29.


#35
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Am avut si eu DVD player cu USB, Philips slim, m-a tinut cam 20-30 de citiri de discuri dupa care a l-au luat figurile. USB-ul insa mergea bine cu FLAC-uri si DAC-ul intern canta bine.

Apoi am luat un Bluray player cu USB, tot Philips. M-a tinut cam un an unitatea optica si n-am cantat multe discuri. L-am folosit apoi doar ca player de FLAC-uri cu iesire pe coaxial si decodare cu HK-ul pe care il aveam atunci.

Prin comparatie, Philips-urile vechi cu CDM 2 sau 4 care arata patratos si tinute prin pietre cum zici, inca mai canta si o fac minunat.

Or fi si transporturi bune in prezent dar ma indoiesc ca le pun pe ceva de 200-300 euro, nu pt ca nu s-ar putea ci pt ca nu-i lasa planul de afaceri.

Pana la urma, de ce crezi ca gasesti greu si la peste 100 euro un Philips vechi cu TDA 1541 sau 2x1540 chiar si fara coaxial out pe cand un DVD sau Bluray player cu coaxial out sh il iei la 10 sau 20 euro ?

#36
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvinciun, on 13 decembrie 2021 - 03:13, said:

Stau si ma intreb daca nu e o alegere mai desteapta aparatul acesta:

https://www.homecine...vwaAgUXEALw_wcB

Un blu ray panasonic care are iesiri digitale. Deci o sa folosesc DACul din yamaha, nu cred ca are cum sa sune mai prost dar in schimb vine cu o multime de functii in plus precum player de retea DLNA, poti sa-i atasez un HDD extern, aproape toate formatele audio precum mp3, wma, flac, dsd, alac. Si deja e clar ca reda si filme. Si e si mai ieftin. Nu e cam ciudat?
Poate găsești la un preț bun Sony UBP-X1100ES, știe SA-CD și stă mai bine la conectică pe audio out.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate