Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Yamaha cds 303 vs denon dcd 600 ne

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Eu detin un sony ubp x700b ce actualmente il poti gasi la pret de nimic de nou, 5 stele what hi fi etc. De nou e pe la 749 lei. Citeste sa cd/cd. Din cate am vazut este considerat decent pe partea audio adica cuminte la sunet. Fratele lui x 800 e considerat foarte bun pe partea audio dar dublu ca pret. Revenind la x 700 e bine dotat la conectica pe partea audio ai hdmi audio only si spdif coaxial. Eu il folosesc pe filme cu intrarea in receiver, deci decodarea o face yamaha pe care il am cu dac burr brown pe toate canalele, deci nu stiu cum suna sonyul pe direct. In orice caz, la banii astia sony e o mocangeala de zile mari. Face true upscale inclusiv la formate comprimate, facand cam orice imagine sa fie decenta. Nu vreau sa va spun cum se vede un blu ray 4k  Black Hawk Down sau Saving private Ryan, la asta micu, pentru mine cel putin receiverul a renascut iar in loc sa-l schimb a mai primit un subwoofer. Pe partea video este superb, iar audio ramane de vazut. Daca ai posibilitatea eu l as lua fara indoiala.

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 13 decembrie 2021 - 02:07, said:


https://hifi.de/test...dcd-600ne-70949

Un test la denonul asta.

Cand e un produs mai ieftin, e 'purist' si 'se concentreaza exclusiv' pe redat CD. Cand e scump, 'are optiuni, face clatite si masaj', ajungi sa nu mai citesti decat specificatii tehnice, desi la CD player ce specificatii sa ai, ca merge la 220v ?! Mare e gradina marketingului.

Colegul Pedros luase o scula buna parca din asta pe AV, nu stiu ce player...

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am pus un cd audio in laptop asa cum e (adica Windows media player), in cd player si aceeasi piesa pe streaming = totul pe sistem Yamaha + 350i.
Cel mai bine pe streaming, cel mai slab calitativ cd pe laptop, vorbesc de calitate nu de volum. Subiectiv, ca nu ma pricep ca Vinciun sa egalizez surse, dB si biti. Poate am prins si un cd mai slab ca productie (MJ, Invincible).
Deci asta e scenariul pentru un user normal, care are alta meserie si asculta muzica, fara sa vrea sa invete mai nimic despre scule, softuri, playere. Adica zic ca va scoate calitatea cea mai buna rapid fara efort pe un streamer integrat cu amp, dupa aia pe un player dedicat.Pe PC trebuie sa faca multa manopera, playere, EQ, cabluri OTG, ii trebuie USB dedicat la amp etc

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Uite Technicsul:

https://www-whathifi...a-c600-receiver

#41
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 Sasenoua, on 13 decembrie 2021 - 09:49, said:

Eu detin un sony ubp x700b ce actualmente il poti gasi la pret de nimic de nou, 5 stele what hi fi etc. De nou e pe la 749 lei. Citeste sa cd/cd. Din cate am vazut este considerat decent pe partea audio adica cuminte la sunet. Fratele lui x 800 e considerat foarte bun pe partea audio dar dublu ca pret.
Le am si eu pe amindoua. Foarte bune, inclusiv pe audio, cu un plus pentru x800, care citeste absolut orice fara nici cea mai mica ezitare, spre deosebire de x700, care se mai impiedica cind e vorba de flac-uri cu bitrate ridicat. In rest, numai de bine despre ele, au un sunet superb, iar x700 poate fi folosit inclusiv ca streamer pentru Spotify (e compatibil cu Spotify connect).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate