Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

KEF R3 vs SVS ULTRA sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#19
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
https://www.avstore....dio-bronze-500/


Astea? De ce te-ai calicit asa daca ai subwoofer?

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu am ascultat in draci R3 ,chiar voiam sa le cumpar. Mai ales ca sunt socotite un matching perfect cu H90 Hegel.
Dar totusi , dupa un timp , in afara de faptul ca am gasit ceva mult mai bun , am realizat ca acele coaxiale au reale probleme.
Nu evidente , daca nu esti prea pretentios poti trai cu ele ,dar totusi la unele pasaje de finetze pe anumite frecvente mai "pure" se simt niste treburi putin deranjante.
Oricum ,  la o prima auditie acele R3 dau destul de impresionant. Au si bas bun.

#21
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ce ai luat?

#22
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ce probleme au coaxialele kef?

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ca majoritatea coaxialelor. Dif-ul de medii-bas e si un waveguide pt tweeter. Doar ca si acesta se misca/vibreaza. Se observa fenomene ciudate, de exemplu la pasaje de pian cu note lungi in registrul inalt. Efectiv de aude in unele momente anumite mici vibratii , de fapt mdificari discrete si rapide de pitch ale fundamentalei. Restul de armonici ce se duc spre woofer il misca .
Nu am remarcat doar eu.
Ce e interesant, ca la Genelec ,niste mici monitoare ,ce-i derept foarte scumpe ,acest fenomen nu l-am auzit. Poate n-am fost destul de atent.

View PostAndreiNR, on 12 decembrie 2021 - 00:46, said:

Ce ai luat?
https://6moons.com/a...s/asa/baby.html
Exact modelul de acolo.
Cele actuale sunt sensibil diferite ,cu woofer putin mai mare.

Edited by edigee, 12 December 2021 - 10:30.


#24
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Intuiam ce o sa zici. Stii de ce te-am intrebat? R3 sunt pe 3 cai, mediile au cursa de 1-2mm la volum mare. Daca s-ar simti, inseamna ca la cele pe 2 cai, unde excursia e de 1cm, cum ar trebui sa fie? Pana acum nu au aparut oameni care sa vorbeasca de diferenta asta colosala intre excursii si efectul asupra tweeterului.

Edited by Municipalwaste, 12 December 2021 - 14:55.


#25
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Eu doar ce am achizitiona un sistem apropiat de ce vrei tu..Respectiv MArantz 6015 cu Fronturi KEF R5 si  un SVS 200-PRO...genial...Subwooferul e ABSOLUT DEMENTIAL, e fenomenal intrun living de 30 mp..claritate in bass, fara bubuieli inutile (pe un Batman Dark Night 4K UHD un bass incantator)
....Iar referitor la KEF-uri, si am am vrut intro faza initial sa cumpar R3 datorita pretului...dar am fost in Showroom la AvStore sa le ascult si am incercat... si R5...R5 mult mai bune, pentru urechile mele a fost o diferenta destul de sesizabila..Am facut un efort si pana la urma am optat si am luat R5..mai ales ca le pui cu un MArantz 7015...\
RECOMND cu incredre..

Edited by Dany_Darke, 13 December 2021 - 15:06.


#26
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Pai nu vad de ce e apropiat ca al meu o sa fie un 7.2.4 adica  sub uri, 4 R3, un R2c si 4 superioare in tavan. Sa le stapanesti sanatos.

Eu cred ca si SVS ULTRA bookshelf sunt geniale. Am un feelin asa, dar n -am cum sa le ascult.

Edited by AndreiNR, 13 December 2021 - 16:31.


#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Apropo e boxe cam in gama aia de pret(comparabil cu R3). Spunea @bibi acum vreun ani ca la ei la avstore cele mai cinstite boxe in gama medie de pret sunt de departe
https://www.avstore....ysic-classic-5/
Sau chiar cele mici ,daca nu  nevoie de bas.
https://www.avstore....ysic-classic-3/
Ma gandesc ca ar merge intr-un sistem multicanal.
Ce-i drept , anul trecut erau sensibil mai ieftine. Classic 5 erau la oferta undeva pe la 3900.

#28
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Eu astept rezultatul sistemului! Sa-l vad pe Andrei ca scrie pe aici cu cel putin aceeasi placere cu care scriam eu cand dadeam drumul la instalatie!

Ce-ar merge acum? Yanni - The Dream Concert - obligatoriu 5.1 facut 7.1 de JRiver!

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGer0nimo, on 15 decembrie 2021 - 15:16, said:

Eu astept rezultatul sistemului! Sa-l vad pe Andrei ca scrie pe aici cu cel putin aceeasi placere cu care scriam eu cand dadeam drumul la instalatie!

Ce-ar merge acum? Yanni - The Dream Concert - obligatoriu 5.1 facut 7.1 de JRiver!

Din rautate, i-am dat pe stereo 😄

#30
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postoverseas, on 15 decembrie 2021 - 16:19, said:

Din rautate, i-am dat pe stereo ��

Daca eu nu te-am convins ca multicanalul e viitorul il astept pe Andrei cu forte proaspete!
Sau mai stii, vine JLP si declara ca noul standard in muzica e ce face Marantz cu boxele alea 9, 11..

#31
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Eu nu inteleg deloc mania asta a multicanalului. Desi sculele exista si costa cat o garsoniera realitatea este ca pe atmos auro dtsx foarte putine filme folosesc heighturile spre deloc. In esenta tot un 5.1 decent il folosesti ca asa sunt toate filmele cu codecurile aferente..  Ma uitam dupa ce am ascultat o yamaha rx v6a ca nu e mare diferenta fata de vechile rxv-xxx, la specificatii identice, pretul e dublu, iar aventage ul are un salt calitativ considerabil la a6a, la un pret astronomic. Deja pe avforums se da startul la 15-20 de piste, te pufneste rasul, nu ai creier suficient" de antrenat" si spatiu in casa, probabil ca o sa ai zona a doua si cu niste mici boxe sub colacul de la toaleta. Limita e cerul, dar deja mie imi pare ca marketingul bate realitatea, fiind concurs intre care are mai multe sau nu.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Recunosc ca m-as amuza un pic sa am multicanal, as baga o simulare pe toate canalele cand ascult techno. Techno nu e muzica de scena. Cred ca mai impresionant ar suna sa am efecte sonore spatiale. Dar cand vorbim de muzica reala, de scena, trebuie ascultata dupa cum a fost gandita. Si majoritatea a fost produsa in studiouri pentru stereo.

#33
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Avand 7.1 nu ascult stereo de obicei. Dar in seara asta am comutat pe stereo si am facut un tur cu piesele mele de referinta. Se aude foarte bine si pe stereo. Aceeasi delimitare a pozitiei instrumentelor, chitara in dreapta, pianul in stanga, etc, cu doua boxe +1 sub. Aceeasi gama de joase, medii si inalte pe care le stiu de la 7.1. Multicanalul insa mareste scena. Camera e mai mare.

View PostSasenoua, on 15 decembrie 2021 - 17:10, said:

Eu nu inteleg deloc mania asta a multicanalului. Desi sculele exista si costa cat o garsoniera realitatea este ca pe atmos auro dtsx foarte putine filme folosesc heighturile spre deloc. In esenta tot un 5.1 decent il folosesti ca asa sunt toate filmele cu codecurile aferente..  Ma uitam dupa ce am ascultat o yamaha rx v6a ca nu e mare diferenta fata de vechile rxv-xxx, la specificatii identice, pretul e dublu, iar aventage ul are un salt calitativ considerabil la a6a, la un pret astronomic. Deja pe avforums se da startul la 15-20 de piste, te pufneste rasul, nu ai creier suficient" de antrenat" si spatiu in casa, probabil ca o sa ai zona a doua si cu niste mici boxe sub colacul de la toaleta. Limita e cerul, dar deja mie imi pare ca marketingul bate realitatea, fiind concurs intre care are mai multe sau nu.

Daca ai un sistem cu 20 canale si o sursa 5.1 sistemul creaza restul canalelor dupa cativa algoritmi specifici. De exemplu aplauzele intr-un concert sau publicul care canta se vor auzi mai tare pe canalele de surround, height, si mai incet pe frontali, centru. E adevarat ca piesa e re-compusa de amplificator dar cred ca si compozitorului i-ar place.
Mai ramane de stabilit daca merita sa insiri prin casa 20 sateliti sau sunt suficienti 7, 9 sau o pereche de standfloors de calitate.

#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postvinciun, on 15 decembrie 2021 - 17:28, said:

Recunosc ca m-as amuza un pic sa am multicanal, as baga o simulare pe toate canalele cand ascult techno. Techno nu e muzica de scena. Cred ca mai impresionant ar suna sa am efecte sonore spatiale. Dar cand vorbim de muzica reala, de scena, trebuie ascultata dupa cum a fost gandita. Si majoritatea a fost produsa in studiouri pentru stereo.

Sunt destul concerte sau clipuri cu muzica in format multicanal.

View PostSasenoua, on 15 decembrie 2021 - 17:10, said:

Eu nu inteleg deloc mania asta a multicanalului. Desi sculele exista si costa cat o garsoniera realitatea este ca pe atmos auro dtsx foarte putine filme folosesc heighturile spre deloc. In esenta tot un 5.1 decent il folosesti ca asa sunt toate filmele cu codecurile aferente..  Ma uitam dupa ce am ascultat o yamaha rx v6a ca nu e mare diferenta fata de vechile rxv-xxx, la specificatii identice, pretul e dublu, iar aventage ul are un salt calitativ considerabil la a6a, la un pret astronomic. Deja pe avforums se da startul la 15-20 de piste, te pufneste rasul, nu ai creier suficient" de antrenat" si spatiu in casa, probabil ca o sa ai zona a doua si cu niste mici boxe sub colacul de la toaleta. Limita e cerul, dar deja mie imi pare ca marketingul bate realitatea, fiind concurs intre care are mai multe sau nu.

Pe de o parte spui ca nu intelegi mania cu multicanal dar pe de alta parte spui ca tu consideri ca 5 boxe sunt suficiente. Asta insemna multicanal in opinia mea s nu numai: sa ai minim 5 boxe care sa fie pozitionate corect conform normelor.

Probabil ca ai vrut sa te referi la sistemele atmos/dts-x/auro 3d, acolo vorbim de macar 7 boxe, de preferat chiar undeva la 9 pentru un sistem 5.1.4. Sunt destule astel de sisteme care nu costa cat o garsoniera, am asa ceva in living la bloc si il consider super ok, aduce un mare aport chiar si la filmele 5.1 pentru ca se face un upmix la coloana sonora. Sunetul capata inaltime si este mult mai realist fata de varianta clasica dar cine nu are/nu vrea/nu poate sa puna asa ceva ramane foarte recomandat si sistemul clasic 5.1.

Edited by Mr. Incredible, 15 December 2021 - 18:38.


#35
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
@MrIncredible: Am spus clar ca ce e peste 5.1 sau 5.2 sa zic cu doua preout pt subwoofer de exemplu sunt overkill deja. Nu vad ratiunea in a folosi heighturi si heighturi care stau pe boxe standfloor si care in majoritatea coloanelor sonore nu sunt prinse iar in exceptiile de stricta interpretare redau de doua ori cateva pasaje de nici nu stii ca au fost folosite. La fel cum nu vad trendul asta de 9.1.4 care e facut sa scoata bani pentru grandomani. Bravo lor, insa tot pe 5.1 o sa se bata saua ca sa priceapa iapa nu pe restul pana la 20. Eu nu am un sistem excentric e bazat pe yamaha rx v 377 care acu 10 ani cand l am luat stia 4k, dts hd ma care acu e dts x are arc si multe altele. Pe scurt nu simt nevoia sa l schimb. L am imbunatatit adaugand si al doilea subwoofer care e legat de primul pentru ca nu are decat o iesire de sub,fazele inversate, floorstander-ele pe small si se aude si vede bestial. Mi-a luat cateva minute sa ma uit pe diagramele celor de la dolby si dts, mi a luat o sapt sa ma plimb cu boxele prin apartament si sa fac ce e desenat pe graficele astora, inclusiv asezat surrondurile la nivelul canapelei un pic mai sus de urechea ascultatorului si nu as avea nevoie de altceva in plus, bani aruncati pe geam. Dar da m-am chinuit o tara, asa ageamiu si entuziast, dar am auzit destule boxe la viata mea. Desi credeam ca o sa ma dea pe spate noua generatie de yamaha, nu m -a dat, iar alea care m-au dat, in sensul ca se simte puterea la volume mici si dacurile de top, ei bine, costa de nu merita. Rx v 377 ce la vremea lui a luat 5 stele pe what hi fi,la categoria buget, are un sunet excelent cu toate rebranduirile vietii actualmente pe care le-am ascultat. Efectiv nu simt nevoia sa activez al doilea sub, iar receiverul niciodata pe filme nu a mers la mai mult de -28 db, totul se aude clar, spatial, nefortat, poti purta o conversatie normala cu cei care stau langa tine la vizionare. Suieratul ala al gloantelor, gemetele muribunzilor, exploziile din debarcarea din Normandia pe o pista de 5.1 că asa e codecul la toate blu rayurile pe care le detin, pe dts hd ma se aude fabulos. Nu stiu ce alte zorzoane in plus m - ar impresiona. De aceea zic atentie la core-ul sistemului adica 5.1. Pentru auditie folosesc separat alt sistem. Atata timp cat filmele suporta doar prin exceptie un 7.1.

#36
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Chiar voiam sa pun întrebarea de profan daca se poate face o emulare pe mai multe canale la sursa stereo si daca se aude bine sau e o mizerie?
Recunosc ca eram fan muzica discoteca unde erau de jur împrejur boxe si bubuiala:)
Adica vreau sa am posibilitatea de a asculta sursa cat mai aproape de referință dar mi ar plăcea si sa aud muzica surround cand vreau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate