Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

KEF R3 vs SVS ULTRA sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Salut. In așteptarea momentului în care voi avea un sistem dolby atmos 5.4.2 incep sa achiziționez boxele. AVR ul trebuie sa  vina și este un Marantz sr7015.

Vreau sa cumpăr cele 4 boxe si centrala. Camera este un living open space, deci departe de ideal. Voi asculta și muzica și voi folosi și sistemul pentru filme.

A ascultat cineva cele 2 modele de boxe. Bugetul e irelevant in acest comparativ.

Multumesc

Ps: imi place mult mai mult cum arata KEF R3 pe finisajul walnut.

Edited by AndreiNR, 10 December 2021 - 17:32.


#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Ma bucur sa vad ca treci la etapa asta. Nu ai posibilitatea sa ajungi la avstore si sa le asculti?

#3
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Anul trecut am cumparat doua boxe KEF R3 de la avstore pentru a le folosi intr-un sistem stereo cu integrarea unui subwoofer SVS SB-2000 cu ajutorul unui dispozitiv de la minidsp.com. Si la mine conform proiectului trebuia sa fie un living open space, dar i-am cerut dezvoltatorului sa inchida bucataria. Peretii despartitori ai livingului sunt construiti din gips carton si prin urmare departe de normalul cerut de acustica.

Am folosit acest setup intr-o abordare mai neconventionala. Prin masuratori acustice personalizate cu ajutorul unui procesor Realiser A16 de la Smyth Research am generat un aranjament de boxe virtuale 9.1.6 (15 boxe virtuale pe baza masuratorilor cu boxele reale KEF R3 si un subwoofer virtual generat din masuratorile pentru SVS SB-2000). Realiser A16 poate crea iluzia ascultării unor sisteme de boxe virtuale (de exemplu, 2.1, 5.1, 7.1 sau chiar 9.1.6) prin căști. Incredibil de realist, incluzând mai ales senzația că sunetele vin din afara căștilor ascultătorului. Am mai scris pe aici despre acest dispozitiv, dar nu prea multe deoarece s-a cam suparat un guru al ariei.

De la SVS am avut la un moment dat 4 boxe Prime Elevation, care alcatuiau boxele de la inaltime dintr-un sistem 5.1.4 real.

Cred ca daca reusesti sa alcatuiesti un sistem format din 5 boxe KEF R3 (boxele de la nivelul urechilor), apoi cred ca ai vrut sa scrii 2 subwoofere, iar pentru inaltime poate patru boxe tot de la KEF, va rezulta un aranjament 5.2.4 care iti va delecta urechile cu tot felul de formate de muzici imersive si desigur coloane sonore ale filmelor.

Succes.

#4
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

 Mr. Incredible, on 10 decembrie 2021 - 18:16, said:

Ma bucur sa vad ca treci la etapa asta. Nu ai posibilitatea sa ajungi la avstore si sa le asculti?

Ba da am vorbit deja si sper sa mi fac timp. Multumesc

 gac, on 10 decembrie 2021 - 18:19, said:

Anul trecut am cumparat doua boxe KEF R3 de la avstore pentru a le folosi intr-un sistem stereo cu integrarea unui subwoofer SVS SB-2000 cu ajutorul unui dispozitiv de la minidsp.com. Si la mine conform proiectului trebuia sa fie un living open space, dar i-am cerut dezvoltatorului sa inchida bucataria. Peretii despartitori ai livingului sunt construiti din gips carton si prin urmare departe de normalul cerut de acustica.

Am folosit acest setup intr-o abordare mai neconventionala. Prin masuratori acustice personalizate cu ajutorul unui procesor Realiser A16 de la Smyth Research am generat un aranjament de boxe virtuale 9.1.6 (15 boxe virtuale pe baza masuratorilor cu boxele reale KEF R3 si un subwoofer virtual generat din masuratorile pentru SVS SB-2000). Realiser A16 poate crea iluzia ascultării unor sisteme de boxe virtuale (de exemplu, 2.1, 5.1, 7.1 sau chiar 9.1.6) prin căști. Incredibil de realist, incluzând mai ales senzația că sunetele vin din afara căștilor ascultătorului. Am mai scris pe aici despre acest dispozitiv, dar nu prea multe deoarece s-a cam suparat un guru al ariei.

De la SVS am avut la un moment dat 4 boxe Prime Elevation, care alcatuiau boxele de la inaltime dintr-un sistem 5.1.4 real.

Cred ca daca reusesti sa alcatuiesti un sistem format din 5 boxe KEF R3 (boxele de la nivelul urechilor), apoi cred ca ai vrut sa scrii 2 subwoofere, iar pentru inaltime poate patru boxe tot de la KEF, va rezulta un aranjament 5.2.4 care iti va delecta urechile cu tot felul de formate de muzici imersive si desigur coloane sonore ale filmelor.

Succes.

Cam asta e ideea. Tot cu 2 sw SVS si bineînțeles calibrat tot sistemul. Mersi frumos

Edited by AndreiNR, 10 December 2021 - 18:44.


#5
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 gac, on 10 decembrie 2021 - 18:19, said:

Am mai scris pe aici despre acest dispozitiv, dar nu prea multe deoarece s-a cam suparat un guru al ariei.
Din câte îmi aduc aminte, nu m-am supărat, dar nu ai știut să-mi răspunzi la niște întrebări destul de simple. (De exemplu, de ce se mai chinuie lumea cu 7.x.4, 9.x,6, când se poate simula totul cu un difuzor sau două? Tocmai ce mi-am atârnat de tavan boxele pentru Auro 3D.)
În rest, te rog să nu ai rețineri să scrii cât vrei.

 gac, on 10 decembrie 2021 - 18:19, said:

Incredibil de realist, incluzând mai ales senzația că sunetele vin din afara căștilor ascultătorului.
Dă-mi voie să nu-mi pun baza în aprecierea subiectivă de realism a unei persoane despre a cărei experiență nu știu nimic.
Sunt și oameni pentru care modul Vivid/Dynamic/Străucitor/Intens de la televizoare este realist.

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 December 2021 - 18:45.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ajungi la Avstore asculta si SVS Pinnacle. Eu le am de 2 ani si sunt multumit de ele SB 2000 chiar face legea in filme cu sonor multicanal.

#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Tinand cont de bugetul implicat si ca vrei sa faci lucrurile ca la carte atat cat iti va permite locatia un comparativ intre ele te va lamuri, aici probabil vor fi putini care sa detina asa ceva cu atat mai putin sa le fi ascultat prin comparatie. Oricum, ca si la imagine si la sunet suntem subiectivi si este important ce ne place noua si nu neaparat ce place altora.

#8
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005

 Jean-Luc_Picard, on 10 decembrie 2021 - 18:38, said:

Din câte îmi aduc aminte, nu m-am supărat, dar nu ai știut să-mi răspunzi la niște întrebări destul de simple. (De exemplu, de ce se mai chinuie lumea cu 7.x.4, 9.x,6, când se poate simula totul cu un difuzor sau două? Tocmai ce mi-am atârnat de tavan boxele pentru Auro 3D.)
În rest, te rog să nu ai rețineri să scrii cât vrei.

Dă-mi voie să nu-mi pun baza în aprecierea subiectivă de realism a unei persoane despre a cărei experiență nu știu nimic.
Sunt și oameni pentru care modul Vivid/Străucitor/Intens de la televizoare este realist.

Nu la tine scrie guru sub numele de utilizator. Daca situatia cu pandemia va fi mai putin complicata anul viitor si daca vrei/poti incerc sa vin la Bucuresti sa facem masuratorile personalizate  cu Realiser A16 la showroomul vostru.

Scuze pentru off topic.

#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Eu unul KEF-urile alea aș vrea să le ascult cu un anumit tip de muzică. Tocmai ce am comparat niște boxe cu limită superioară de frecvență mai mică sau mai mare și dintre cele cu limită mare unele sună bine, clar, dar fără excese, iar altele sunt stridente. Interesant e cele bune sunt specificate cu frecvență mai mare (30 kHz, stridentele cu 26 kHz; unele cu 22 kHz sună fad), deci legătura nu e chiar directă. Spun acestea pentru că KEF-urile sunt date cu 50 kHz, iar Polk-urile de la showroom sunt cu 40 kHz și tot stridente (unele, cele de raft ceva mai puțin).

 gac, on 10 decembrie 2021 - 18:47, said:

Daca situatia cu pandemia va fi mai putin complicata anul viitor si daca vrei/poti incerc sa vin la Bucuresti sa facem masuratorile personalizate  cu Realiser A16 la showroomul vostru.
Sunt deschis și curios. (Ha, ha, eram sigur că eu sunt gurul. Posted Image )

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 December 2021 - 19:00.


#10
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Svs ultra nu mai sunt pe stoc. Se aduc pe comanda. Kef urile sunt. Pretul iese pe acolo.

Stiu ca s superficial dar imi place mult cu arata kef si tind sa cred ca s mai bune ca SVS urile desi au review uri f f bune și ULTRA urile. Din ce am citit și vazut sunt mai pretențioase kef urile la amplificare in sensul ca au nevoie de putere mai mare.
Svs urile se pare ca le pui (aproape) oriunde si suna foarte bine. Normal ca poziționarea e foarte importanta dar dacă unele -s mai pretențioase ca altele si eu sunt limitat la o anumita pozitionara as vrea sa le iau pe cele mai friendly.
Nu stăpânesc termenii in audio , studiez de vreo 2 săptămâni piata. Am plecat de la klipsch rp600m dar parca ceva nu se leagă la ele, exceptand poate  ca sunt un best bang for the buck mai mult decât cele doua modele din versus si ca au o sensibilitate mai.mare deci răspund mai bine la o amplificare mai slaba.

 Jean-Luc_Picard, on 10 decembrie 2021 - 18:55, said:

Eu unul KEF-urile alea aș vrea să le ascult cu un anumit tip de muzică. Tocmai ce am comparat niște boxe cu limită superioară de frecvență mai mică sau mai mare și dintre cele cu limită mare unele sună bine, clar, dar fără excese, iar altele sunt stridente. Interesant e cele bune sunt specificate cu frecvență mai mare (30 kHz, stridentele cu 26 kHz; unele cu 22 kHz sună fad), deci legătura nu e chiar directă. Spun acestea pentru că KEF-urile sunt date cu 50 kHz, iar Polk-urile de la showroom sunt cu 40 kHz și tot stridente (unele, cele de raft ceva mai puțin).


Sunt deschis și curios. (Ha, ha, eram sigur că eu sunt gurul. Posted Image )
Mergem împreună sa le ascultam.

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 AndreiNR, on 10 decembrie 2021 - 19:24, said:

Din ce am citit și vazut sunt mai pretențioase kef urile la amplificare in sensul ca au nevoie de putere mai mare.
Dacă au aceeași „sensibilitate”, atunci au nevoie de aceeași putere. Atenție că la distanțe mari nu-ți va ajunge amplificarea din receiver.

Tii, ce măgari. Cică „Frequency Range 38Hz-50kHz (-6dB)” și „Frequency Response 58Hz-28kHz (±3dB)”. Adică ultima (m-am luat inițial după specificația de stiul AVStore, care e greșită). S-ar putea să nu fie stridente, adică să nu genereze distorsiuni pe înalte la anumite structuri sonore.

Nominal Impedance 8Ohms (min.3.2Ohms). Buba. Coboară prea mult la minimă. Asta chinuie amplificatorul. Nu-i trebuie putere, dar îi trebuie curent.

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 December 2021 - 19:34.


#12
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Recenzie cu măsurători pentru KEF R3 din martie 2020:
https://www.audiosci...r-review.12021/

și o altă recenzie, mai nouă, din noiembrie 2021:
https://audio.com.pl...f-r3#laboratory

A doua recenzie se poate citi și înțelege folosind google traslate.

#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
La AVstore vrei sa asculti un 5.1 Kef R3? Sau un stereo? Auditia la multicanal nu conteaza. Conteaza mai mult sa stii sa interpretezi sunetul acasa, ce-i lipseste(daca-i lipseste ceva) si cum poate fi corectat.

Marantz are chestii de apreciat, calitatea sunetului, dsp-urile, Audyssey, si cateva chestii pe care trebuie sa le suporti. Cum ar fi faptul ca taie si frecventele inalte si cele joase sau periodic trebuie sa refaci calibrarea daca ai intrat pe setarea manuala. De fapt Marantz se adapteaza fenomenului de clipping pentru a-ti proteja boxele si calibrarea o ia la vale.
7015 are Audyssey 32, ceea ce e un mare avantaj, poti seta in profunzime fiecare canal.
Succes! Cu scule bune nu are cum sa se auda rau!

#14
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Cred ca stereo au amplasat în Cotroceni.
Tot sistemul va fi calibrat de JLP si el se știe si cu Marantzurile. Altfel eu luam Denon ca-mi pare acelasi lucru la niște bani mai putini, dar merg pe mana lui.

Nimeni nu are/auzit SVS ULTRA?

#15
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Ai facut bine cu JLP. Si eu am apelat la el!

#16
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 AndreiNR, on 10 decembrie 2021 - 21:30, said:

Tot sistemul va fi calibrat de JLP si el se știe si cu Marantzurile.
Vei beneficia de experiența pe care o voi căpăta cu al meu începând de mâine. Din păcate, mai am de primit 4 boxe de la AVStore (pentru height-uri) și nu cred că le-au pus cu livrare sâmbătă, să-mi vină mâine.

 AndreiNR, on 10 decembrie 2021 - 21:30, said:

Altfel eu luam Denon ca-mi pare acelasi lucru la niște bani mai putini, dar merg pe mana lui.
Marantz-ul are niște chestii în plus dintre care unele probabil că nu-ți trebuie (intrări analogice 7.1, M-DAX), dar altele eu consider că ar conta (HDAM, etaje de preamplificare cu reacție de curent).

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 December 2021 - 22:16.


#17
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Am toată încrederea.
Ce boxe trebuie sa primești? Ce amplif ar trebui pentru front stage in combinația sr7015 /kef R3?

Edited by AndreiNR, 10 December 2021 - 22:39.


#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Monitor Audio.
2 x 200 W.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate