Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

KEF R3 vs SVS ULTRA sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#37
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Poti sa asculti in toate boxele melodiile stereo la un receiver, poti alege tu intre Dolby Surround, DTS Neural:X, AllCh Stereo. Eu unul prefer sa ascult muzica exact asa cum a fost creata. Stereo sau Pure Direct pentru 2 canale sau daca este multicanal in formatul de multicanal creata.

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAndreiNR, on 15 decembrie 2021 - 20:14, said:

Chiar voiam sa pun întrebarea de profan daca se poate face o emulare pe mai multe canale la sursa stereo si daca se aude bine sau e o mizerie?

Da.

Despre cum se aude nu stiu ce sa zic. Depinde si de piese si de gusturi.

#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAndreiNR, on 15 decembrie 2021 - 20:14, said:

Chiar voiam sa pun întrebarea de profan daca se poate face o emulare pe mai multe canale la sursa stereo si daca se aude bine sau e o mizerie?
Recunosc ca eram fan muzica discoteca unde erau de jur împrejur boxe si bubuiala:)
Adica vreau sa am posibilitatea de a asculta sursa cat mai aproape de referință dar mi ar plăcea si sa aud muzica surround cand vreau.
Dupa cum ti s-a raspuns deja , acea emulare multicanal din surse stereo nu e indicata. Una e ca sursa sa fie deja inregistrata/produsa multicanal , alta e sa fie facuta "de la mama ei " doar pe doua canale. Emularea respectiva o face un device hardware sau(de cele mai multe ori ) un soft. Tu esti la cheremul acestora unde-ti imprastie ele sunetele si efectele. Nu prea poti interveni.
De aceea foarte multi utilizatori de multicanal folosesc, combinata sau distincta, si o solutie stereo(sau 2.1) pt surse stereo. Cea combinata se mai numeste HT passthrough(sau bypass). Implica un receiver cu iesiri pre out pe canalele front la care se leaga un amplificator de putere stereo sanatos sau un amplificator integrat cu intrari main in(power in) la care se leaga boxele front.

Edited by edigee, 15 December 2021 - 22:29.


#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMr. Incredible, on 15 decembrie 2021 - 18:38, said:



Sunt destul concerte sau clipuri cu muzica in format multicanal.


Ma intreb ce poate sa se auda la boxele din spate in timpul unui concert. Publicul? Ecoul?

Edited by vinciun, 15 December 2021 - 23:07.


#41
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014
Chiar ecoul. Reflexiile din pereți în încăperea în care se cântă, efectul de ambianță. Dacă se cântă într-un club, că nu ești singur în club. Dacă se cântă pe un stadion, că ești în mijlocul unei mulțimi. Dacă ești într-o sală concerte, nu neapărat că se foiește cel de lângă tine sau tușește unul prin spate, dar acolo de regulă te afli adânc în câmpul reverberant, ceea ce într-o locuință poate fi mai greu de atins din cauza distanțelor scurte.
De asemenea, o scenă mai largă decât cea dintre sateliții frontali. La mine sunt 2,4 m, cam puțin, poate să corespundă unei formații de jazz, un solist și două-trei instrumente, dar cam atât. În niciun caz nu sună ca o orchestă simfonică.

Edited by Jean-Luc_Picard, 15 December 2021 - 23:36.


#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,dar face ceva emulare din stereo la chestiile astea? Nu prea cred. Referitor la ce intreba Andrei.

Edited by edigee, 15 December 2021 - 23:53.


#43
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Daca ii dai o melodie stereo si receiverul ti-o face 5.1 Dolby sau 5.1 DTS (sau 15.1) se cheama ca emuleaza?

Melodia stereo are toata scena sonora in doua canale! Ce face receiverul in 5.1? Desface scena in bucati dar nu separa canalele complet.  Auzi vocalul sau instrumentele pe toate canalele, doar cantitatea difera. Pe Frontali e piesa stereo nealterata. Pe Central in special vocile dar nu numai! Pe Surround se accentueaza sala, publicul daca e, anumite instrumente dar si backgroundul vocal, instrumental, la volum redus. Daca asculti un canal separat (scoti celelalte boxe) auzi aceeasi melodie doar ca are diferite accentuari, diferite atenuari, diferite lipsuri. Asta face receiverul, accentueaza sau reduce anumite frecvente, schimba tonalitatea, etc, pentru a sugera spatialitate. De foarte multe ori chiar o face bine dar nu se compara cu un soft unde poti modifica tu matricea, sa se auda cum vrei.

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostGer0nimo, on 16 decembrie 2021 - 01:03, said:

Daca ii dai o melodie stereo si receiverul ti-o face 5.1 Dolby sau 5.1 DTS (sau 15.1) se cheama ca emuleaza?


Exact asta face. Asta e si definitia.
Si e doar o pacaleala.

View PostGer0nimo, on 16 decembrie 2021 - 01:03, said:

Daca ii dai o melodie stereo si receiverul ti-o face 5.1 Dolby sau 5.1 DTS (sau 15.1) se cheama ca emuleaza?

. Asta face receiverul, accentueaza sau reduce anumite frecvente, schimba tonalitatea,
Ai lipsit ,se vede ,la scoala de la lectiile de muzica.
Tonalitatea e cu totul altceva. Adica recieverul schimba nota sol in la ,asta reiese din ce spui.

Edited by edigee, 16 December 2021 - 10:14.


#45
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 16.11.2021
Daca ii dai o melodie stereo si receiverul ti-o face 5.1 Dolby sau 5.1 DTS (sau 15.1) se cheama ca emuleaza?

Cred ca vorbesti de chestii diferite. Cand e sursa stereo, tu poti sa dai pe 5.1 cat vrei tu nu-ti emuleaza nimic, mie imi apar pe screen-ul receiver-ului cele 6 boxe, se aude in toate si sunetul e de toata jena, practic se multiplica difuzoarele de front. La receiverul meu nu-ti transforma sursa din 2 in 6 ca nu face magii. Rezolvarea este exact ce spune baribalu, sunet pe direct, front-urile de large singure sau small cu subwoofer.

Cand ii dai sursa codec audio de 5.1 iar ai receiver de 5.1 sau peste el, iti preia sursa si o reda exact cum este in boxe. Rezolvarea este sa te joci cu receiverul si sa vezi ce-ti place Dolby, Dolby digital, prologic sau DTS HD MA, auro, atmos daca are. Pentru urechea mea e direct DTS X(HD-MA), restul la gunoi. Pentru surroundul object based chiar nu vad cum poate EMULA pentru restul de 1000 de sateliti sursa aia care la mama ei e 5.1. Este arhisuficient sa ai sursa compatibila cu receiverul si daca toate transmit aceeasi informatie atunci calitatea e cea mai buna. Daca unul nu e compatibil cu celalalt,(unul reda 2 altul 6 = 2) atunci ai downgrade la cea mai slaba componenta a sistemului si aia iti va reda.

Chestia cu emularea e o basina de marketing in opinia mea, ca sa scoata bani pentru miile de difuzoare in miliarde de alte configuratii. Atata timp cat softul(filmul)nu are codec de 100 de difuzoare, blu rayul nu reda in 100 de difuzoare object based, nu transporta spre un receiver care si asta sa suporte cele 100 de difuzoare based, cum sa-ti redea emulat?

Tin minte si acum un prieten bun, cu care am vazut Saving Private Ryan(remastered la 4k) prima data, cand lunetistul american dupa debarcare a trebuit sa elimine cuibul de  mitraliera de deasupra plajei. Cand gloantele au ricosat din sacii de nisip, amicul meu in secunda urmatoare s-a tinut de burta, crezand ca a fost el insusi impuscat. Nu stiu exact ce se vrea mai mult, cu emularea, ca sincer eu cred ca este imposibil pentru un om obisnuit, fara pretentii de audofilie si "ureche antrenata" sa vrea mai mult.

Este evident ca "emularea" se refera la scos banii de creduli, dar nu este prost ala care cere.

#46
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005

View Postvinciun, on 15 decembrie 2021 - 23:07, said:

Ma intreb ce poate sa se auda la boxele din spate in timpul unui concert. Publicul? Ecoul?

A explicat foarte bine JLP ce se aude in plus, scena este mai larga, se aud unele instrumente, publicul, pare ca esti acolo, pe stadion, in sala, in club.

View Postedigee, on 15 decembrie 2021 - 23:53, said:

Da ,dar face ceva emulare din stereo la chestiile astea? Nu prea cred. Referitor la ce intreba Andrei.

Nu folosesc emularea din 2.0 in 5.1, ascult asa cum este inregistrarea. Doar la multicanal ma folosesc de upmix.

#47
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Deci raspunsul simplu e  DA, daca ai o sursa stereo poti sa o asculti cum vrei intr-un sistem multicanal!

1. O asculti stereo doar pe Frontali sau Frontali+Sub

2. O asculti multi stereo (All channel stereo) pe toate boxele pereche. Centrul preia ambele canale

3. O asculti in Dolby Surround

4. O asculti in DTS
Toate astea sunt procesate de receiver cu ajutorul dsp

5. O asculti pe Direct, fara procesare.

E de unde alege.

#48
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Si eu mergeam pe ideea ca daca semnalul este stereo trebuie lasat asa pentru cea mai buna auditie.
Totusi dupa multe teste trebuie sa recunosc ca suna mai placut in multicanal, procesarea DTS NEURAL suna chiar bine cu sursa stereo.
Scena se largeste, vocile prind contur in centru, apare ambianta fara a se afecta timbrul sau altera grav precizia, capata alta dimensiune.Daca revii in stereo 2.1, totul se reduce dramatic, bidimensional si nu apare nici o imbunatatire serioasa in nici un registru care sa faca modul asta castigator.Nu iti mai doresti sa revii in mod stereo.
La sisteme home-cinema modeste trecerea la stereo aducea un plus remarcabil de precizie dar la un sistem multicanal foarte bun, surroundul poate suna grozav.
Daca vrei stereo pur uita de home-cinema, receivere si alte chestii din astea, faci un sistem separat.

#49
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021

View Postbaribalu, on 15 decembrie 2021 - 20:40, said:

Poti sa asculti in toate boxele melodiile stereo la un receiver, poti alege tu intre Dolby Surround, DTS Neural:X, AllCh Stereo. Eu unul prefer sa ascult muzica exact asa cum a fost creata. Stereo sau Pure Direct pentru 2 canale sau daca este multicanal in formatul de multicanal creata.



Eu cred ca se uita faptul , ca pana la urma mai tine si de felul fiecaruia de a aculta muzica si de gustul fiecaruia de simti basii, inaltele si mediile...
De cand mi-am facut un upgrade mai middle-level la sistemul de sunet, pot sa spun ca nici in Dolby Surround muzica nu mai suna asa rau...si eu fiind adeptul Stereo.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,028
  • Înscris: 09.01.2007
Nimeni nu se leaga de gustul omului, cata vreme omul nu incearca sa pretinda ca acolo e altceva decat gustul lui.
De ani buni ma uit destul de siderat la jucarii pentru copii gen tigri verzi, girafe roz cu aripi sau cotzo-harla cu 2 fete, gen o tragi peste cap ca un ciorap si poate fi 2 animale diferite. Stiu, sunt cam tembel, dar dupa aia au aparut studiile ca generatiile astea cred ca hamburgerul e planta si asa mai departe.
Fix asa mi se pare faza cu muzica inregistrata intr-un fel de producator si ascultata in multe feluri de audienta.

#51
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,724
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmemo7gy, on 22 decembrie 2021 - 16:49, said:

Eu cred ca se uita faptul , ca pana la urma mai tine si de felul fiecaruia de a aculta muzica si de gustul fiecaruia de simti basii, inaltele si mediile...
Gustul fiecăruia ar trebuie să se manifeste în schimbarea piesei sau autorului pe care îl ascultă, nu prin maltratarea compoziției artistului.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://i.postimg.cc/68TGnNWr/Screen-Shot-2021-12-22-at-9-40-39-AM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 06.12.2021

View PostJean-Luc_Picard, on 22 decembrie 2021 - 19:15, said:

Gustul fiecăruia ar trebuie să se manifeste în schimbarea piesei sau autorului pe care îl ascultă, nu prin maltratarea compoziției artistului.



Nu-i vorba aici,  de Maltratarea Compozitiei, caci nu cred ca cel care o compune detine urechea muzicala perfecta, sau punerea in armoniei a intrumentelor absoluta,  ci e doar o, exprimare si o viziune a artistului respectiv,... e o propunere a LUI  despre cum VREA EL SA SE AUDA si sa se simta aceea piesa...dar parerea mea umila este, ca asta nu insemna a fi ascultata doar intr-un anumit regim strict de sunet,  visata de EL sau de altii....Nici vorba...Eu consider ca ceea ce a compus el , e ceea ce Fiecare, trebuie sa asculte dupa cum ii place(mai mult bas,inalte, surround , dtx sau atmos, etc)" si dupa aceea sa-si gasesca cea mai fericita varianta pentru el insasi ca ascultator al acelei piese....Poate altcineva va gasi in in compozitia lui muzicala si alte armoniii, alte ecouri , alte acorduri, etc....iar succesul lui se datoreaza,  nu faptului ca a compus el muzica doar in format lui strict,   ci si faptului ca fiecare,  in felul lui si pe gustul lui a descoperit un anumit tip armonie a suntelor, tonurilor, etc...
Parerea mea....

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca nu ai ureche muzicala(BTW ,nu prea exista ureche muzicala "perfecta, ai sau n-ai ureche muzicala) si nu ai minimum de cunostinte de teorie muzicala(chiar autodidact) nu te apuci de compus muzica.
Nu stapanesti notiuneile de acord si armonie in muzica. E cu totul; altceva decat ce spui in contextul de mai sus. Sunt notiuni strict tehnice ce tin de teorie muzicala.
Iar daca aude mai multe ecouri e clar o problema sa auditie la sistem.

Edited by edigee, 25 December 2021 - 10:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate