Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Pompa de căldura aer apa vs centrala pe gaze

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Ca sa fie credibile cifrele oferite de producatorul de PDC ar fi simplu sa faca un test.

Sa construiasca 3 case identice amplasate in acelasi loc (intr-o locatie care sa aiba si minus 20 grade si plus 30 grade). Una din case sa fie prevazuta cu incalzire PDC pardoseala, una cu centrala pe gaz cu calorifere si una pe centrala electrica.

Comisie independenta pentru veridicitatea testului, video, senzori, tot tacamul ca sa se faca monitorizarea.

Tinute sub testare 365 luni. La final sa ataseze graficele aferente.

#38
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003

View Postgear, on 07 decembrie 2021 - 18:34, said:

Tinute sub testare 365 luni. La final sa ataseze graficele aferente.

365 luni ?

#39
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postbobitad, on 07 decembrie 2021 - 18:17, said:

deabia astept sa mi demonstrezi cop de 3 la - 28 de grade.
Cred ca m-ai inteles gresit.
Cand am scris "Mitsubishi Zubadan (-28 grade)" vroiam sa ma refer la modelul care merge pana la -28 grade, nu ca are un COP 3 la -28 grade.

Modelul la care ma refer, in meniu scrie cantitate de energie consumata si cantitatea de energie produsa lunar.
Impartind cele 2 valori, rezulta un COP intre 2.8 si 3.3.

#40
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017

View Postradu3333, on 07 decembrie 2021 - 18:55, said:


Cred ca m-ai inteles gresit.
Cand am scris "Mitsubishi Zubadan (-28 grade)" vroiam sa ma refer la modelul care merge pana la -28 grade, nu ca are un COP 3 la -28 grade.

Modelul la care ma refer, in meniu scrie cantitate de energie consumata si cantitatea de energie produsa lunar.
Impartind cele 2 valori, rezulta un COP intre 2.8 si 3.3.

Pai man,  asa se intelegea.  Da, cop 2.5 e credibil pe luniile de iarna. Mai ales daca stai sa zicem la Constanta si iernile au devenit blande, mai greu la Brasov. Si iarna asta au fost in medie, 10 grade. Vezi, cine zicea ca incalzirea globala e naspa(glumesc), oricum, in curand o sa trecem toti pe pompe de caldura. In uk deja le dau ajutoare de la stat sa faca tranzitia, cum e acum cu masinile electrice.

Edited by bobitad, 07 December 2021 - 19:13.


#41
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postgeos, on 07 decembrie 2021 - 18:54, said:

365 luni ?


zile, era evident...

#42
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
COP 2,8-3.3 in Bucuresti

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgear, on 07 decembrie 2021 - 19:12, said:



zile, era evident...
Eu nu cred ca ai gresit, decat poate cu numarul prea mare de luni.
365 de zile mi se pare prea mic.

#44
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
de ce e prea mic?

ideea e sa se faca testarea la celeasi conditii, la diferite grade tem. exterioara.
La interior, evident, termostatul setat la aceeasi temperatura, un sa zicem 22 grade vara, 24 garde vara.

Pentru un calcul si de amortizare si de fiabilitate, da, ar fi frumos sa fie o monitorizare continua. Sa includa si costurile de mentenanta.

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgear, on 07 decembrie 2021 - 19:23, said:

de ce e prea mic?
Pentru ca nu stii daca prinzi in alea 365 de zile o iarna ca cea din 2020-2021, sau una ca cea din '41-'42.
Ar fi relevant un experiment macar pe 60 de luni.

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Gasiti consumuri reale pompe de caldura in linkul de mai jos.
Pe coloana Type filtrati tabela sa vedeti doar cele aer-apa (Air/Water) si uitati-va la cele care au si "Calorimeters" = contor de energie termica la iesirea din PDC.
La alea vedeti un SCOP real.

https://www.waermepu...utton=verbrauch

PS pentru Adm: apare si SCOP prin documentatii, eu stiu sigur ca l-am vazut, dar nu la toate.
Se specifica si zona climata (cold, temperate, etc) si era si in functie de temperatura agent termic (35 / 45 / 55 C).

Edited by kolfleading, 07 December 2021 - 19:37.


#47
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
E ditamai topicul cu pompe de caldura, s-au pus acolo date de la tot felul de case, pompe, situatii.

SCOP-ul difera puternic in functie de conditiile locale, si nu doar de temperatura. Inclusiv unde o montezi conteaza, ca daca sta plina de gheata tot timpul o sa mearga prost.

Rezumatul e cam asa: la preturile de pana acum, pentru locuinte normale, pdc-urile au costuri de exploatare mai mari decat gazul cu vreo 30 - 50%.
Costurile initiale sunt specifice fiecarei situatii. dar pompa este mult mai scumpa decat o centrala. Pe de alta parte, sunt oameni carora li s-a cerut si peste 10k euro pentru bransamentul la gaz. Sau care n-au deloc, desigur.

Ramane de vazut cum vor merge preturile in viitor.

#48
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 07 decembrie 2021 - 14:57, said:

pe asta de unde o sti?
modelele de top au cop-ul peste 4 la zero grade, iar -15 inca au cop-ul peste 2, la -20 inca sunt peste 1 chiar 1.5
nu postezi si ceva exemple si fise tehnice? ca tare sint curios. Pompe aer-apa, ca astea sint subiectul

Mai jos Soflete prezinta o PDC din aia super scumpa pe youtube, graficul COP si fisa tehnica (coloanele 8, 16 etc sint modelul pompei puterea)

Attached Files


Edited by unbrutus, 07 December 2021 - 20:25.


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daikin? ca recunosc graficu

2.88kw e puterea electrica absorbita nu cata caldura face, pt caldura imultesi cu cop-ul

#50
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
Nibe f2120

#51
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Postradu3333, on 07 decembrie 2021 - 13:18, said:

Preț minim energie electrica 0,63 lei/kWh
Preț minim gaze 0,42 lei/kWh  

Observații si/sau păreri ?

pretul la energia electrica la hidroelectrica e 0,63 lei pana in martie 2022.  eu am primit acum cateva zile de la EON instiintare cu noile preturi la gaz si curent de la 1 ianuarie 2022 , 1,2 kWh electric si 0,42 gaz. atentie , in comparatorul anre 1,2 lei e al 3-a cel mai bun pret din vreo 56 de oferte !!!!!!!  eu fac pariu cu oricine ca de la anul sub 1 leu nu mai vezi kWh-ul electric nicaieri.

in oferta mea se patreaza raportul electric /gaz de 3/1 , deci ar costa la fel incalzirea cu gaz sau pdc cu cop de 3. cel mai ieftin( la jumate) iese lemnul :)

Attached File  Screenshot 2021-12-02 at 21-26-49 E ON Duo Electricitate si gaze naturale impreuna - Copy.png   57.74K   17 downloads

Edited by csi1, 08 December 2021 - 05:09.


#52
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Post_bcristian_, on 07 decembrie 2021 - 19:42, said:

SCOP-ul difera puternic in functie de conditiile locale, si nu doar de temperatura. Inclusiv unde o montezi conteaza, ca daca sta plina de gheata tot timpul o sa mearga prost.

Rezumatul e cam asa: la preturile de pana acum, pentru locuinte normale, pdc-urile au costuri de exploatare mai mari decat gazul cu vreo 30 - 50%.
SCOP-ul e mai mult un indicator pt profani.
Cunoscatorii lucreaza cu grafice, un grafic face cat o mie de cuvinte si de cifre la un loc.

Facusei remarca cu pompa monobloc, ca o legi direct. Se poate si asa.
Pt, a optimiza eficienta, cred ca se poate gandi un sistem cu pufer pe care sa il incalzesc ziua cand e soare sau macar mai cald ca noaptea.
Ca cea mai mare nevoie de caldura, o avem noaptea cand e mai frig si eficienta pompei scade.
Nu vorbim si de degivrare, ziua se comporta altfel pompa, daca mai e pe sud, si la soare.
Bineinteles nici nu intra in discutie aici caloriferele.
Pretul urca astronomic asa.
Instalarea cred ca te rupe la pret. Ca daca montez eu, pierd garantia (la monobloc nu ai treaba cu freonul si alte cele, daca ai schimbat o baterie la viata ta, te descurgi sa o montezi si singur).
Poate intr-un viitor se va subventiona achizitia si poate chiar o parte din energia electrica.

Ce pompa ai? Midea?

Edited by TheWarrior, 08 December 2021 - 09:03.


#53
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Da, MGC-V7W/D2N1.
Puffer merge doar la split, ca altfel trebuie sa-l umpli cu antigel. Dar si acolo e cu cantec, pentru ca investitia initiala e foarte mare, si se va amortiza in multi ani. Plus ca ocupa si o gramada de spatiu.

#54
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Post_bcristian_, on 08 decembrie 2021 - 09:12, said:

Da, MGC-V7W/D2N1.
cat a fost instalarea?

Eu la un aer-aer am dat 550 lei.

Problema e noaptea cand e mai rece, dar daca ai sapa groasa, care are inertie termica, nu se simte cand sta in degivrare.

edit:
vad ca acum pompa costa 15000 lei, deci 3000 euro...........

Edited by TheWarrior, 08 December 2021 - 09:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate