Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pompa de căldura aer apa vs centrala pe gaze

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostTheWarrior, on 07 decembrie 2021 - 14:23, said:

La cateva zile mai facem un pic de miscare, se merge in parc sa se alerge, se merge la sala dar nu ridicam un deget pt confort, vrem totul automatizat.
Eu chiar as vede asta ca un motiv sa mai iau o tarie din mers, mai avem o sticla ascunsa prin zona, etc Posted Image
Nu oricine poate. Mai intervine si varsta si eventuale probleme medicale...

View PostTheWarrior, on 07 decembrie 2021 - 14:23, said:

Sa fie programe guvernamentale, sa te oblige prin proiect sa ai izolatie serioasa.
Sunt deja de mult timp normative care impun anumite cerinte. Dar nu se tine cont de ele la obtinerea Autorizatiei de Construire.
Cred ca primul de acest gen a aparut prin 2011.

#20
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postkolfleading, on 07 decembrie 2021 - 14:32, said:

Nu oricine poate. Mai intervine si varsta si eventuale probleme medicale...
Daca am 15000 euro sa pun pompa de caldura si sa mai platesc si o palarie de bani pe curent, as iesi mai ieftin cu o centrala cu peleti si sa platesc un vecin sa vina la 2-3 zile 10 minute sa curete pe acolo cenusa si sa puna niste saci in buncar.

Eu vorbesc mai mult stric economic dar si de confort.
Am un coleg care foloseste peleti in situatia in care acum ia venit si gazul la poarta.
Doarme noaptea in maieu.
Cu pompa de caldura nu stiu pe nimeni sa aiba 27 grd in casa.

Edited by TheWarrior, 07 December 2021 - 14:40.


#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
1.depinde cu ce buget pleci la drum
1.1. dacă ai de la-nceput bani de o PDC serioasă (15...20.000 euro), atunci așa e bine
1.2. dacă nu ai banii ăștia, atunci cu 5000 euro te bagi la centrală pe gaze (prețul ăsta ar fi dacă trebe doar branșament+proiect+instalație proprie+centrala în sine , că dacă mai adaugi și prețul conductei magistrale... :( )
1.3. dacă-n timp mai faci rost de 5000 euro și-ți pui panouri fotovoltaice, atunci ajungi la cel mai bun raport preț investiții/confort

2.de n-ai gaze, atunci există varianta hibridă:
2.1. AC-uri (adică PDC aer-aer) până la 2*C (temp ext) - când COP-ul e între 3...4 și 7 (depinde de ce AC ți-ai luat)
2.2. centrală pe peleți sub 2*C
2.3. idem punctul 1.3.

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgushpi, on 07 decembrie 2021 - 14:37, said:

2.1. AC-uri (adică PDC aer-aer) până la 2*C (temp ext) - când COP-ul e între 3...4 și 7 (depinde de ce AC ți-ai luat)
2.2. centrală pe peleți sub 2*C
sunt de acord cu tine, dar sa sti ca eu inca nu m-am obisnuit cu ac-ul. Chiar si pe turatia cea mai mica e un curent de aer, oarecum deranjant.

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postbobitad, on 07 decembrie 2021 - 13:50, said:

stai ca acum vad greseala, de unde ai scos tu 0,4 kw la gaz? ca eu am pe factura 0,18/kwh iar la curent am 0,77/kwh. deci m-am uitat efectiv pe factura si am impartit kwh la suma.
In suma aia ai si TVA si alte taxe si accize.

#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgushpi, on 07 decembrie 2021 - 14:37, said:

1.1. dacă ai de la-nceput bani de o PDC serioasă (15...20.000 euro), atunci așa e bine
O PDC buna pentru o locuinta tipica de la noi e vreo 5000 EUR.
Cu tot cu instalare si accesorii NU ajungi la 10.000 EUR.

View Postgushpi, on 07 decembrie 2021 - 14:37, said:

2.de n-ai gaze, atunci există varianta hibridă:
2.1. AC-uri (adică PDC aer-aer) până la 2*C (temp ext) - când COP-ul e între 3...4 și 7 (depinde de ce AC ți-ai luat)
2.2. centrală pe peleți sub 2*C
Sau PDC aer-apa.
Cost initial ceva mai mare, dar mult mai comod de folosit si intretinut.

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postkolfleading, on 07 decembrie 2021 - 14:53, said:

Sau PDC aer-apa.
Cost initial ceva mai mare, dar mult mai comod de folosit si intretinut.
Dar chiar si la monobloc, tot iti mai trebuie ceva in casa un schimbator de caldura.
Se complica si sunt scumpe, manoperele sunt mari ca doar nu orice instalator umbla la ele.
Nu mai vorbesc de Nibe sau Mitsubishi.

Edited by TheWarrior, 07 December 2021 - 14:57.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 07 decembrie 2021 - 13:32, said:

Vezi tu, acel COP variaza in fct de temperatura exterioara si scade catre resou sub 0 grade.
....
pe asta de unde o sti?
modelele de top au cop-ul peste 4 la zero grade, iar -15 inca au cop-ul peste 2, la -20 inca sunt peste 1 chiar 1.5

#27
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Nu pui schimbator de caldura la monobloc, ca scazi prea mult randamentul. Pui antigel in instalatie.
Cifre de la mine: casa ~100 mp utili, izolatie moderata (30 cm bca + 10 cm polistiren). PDC aer/apa monobloc de 8 kW maxim. A costat vreo 2000 de euro. Instalarea si intalatia facute de mine. Incalzire in pardoseala.
Temperatura interiorara 20 - 22.5 grade, in functie de ora. 5 zone controlate independent.
Cost energie electrica pentru incalzire in jur de 2500 lei pe an.
Cel putin la preturile de pana acum, as fi iesit mai iefitn pe gaze, dar n-am.

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Randamentele alea clamate de producatori sunt absolut teoretice. Cifrele nu se interpreteaza cum cred cumparatorii . 95 % randament .....hihihi ....mai au putin si revolutioneaza fizica astia care fac centrale termice . Albert Ciufulitul va fi vazut ca un amator .
No offence , dar genul asta de abordare este croita pe intelectul corporatistului care are o incredere oarba in cifre si matematica . Pacat ca in practica lucrurile sunt total diferite.
Tot ce tine de producerea si mentinerea caldurii este mult mai complex decat niste formule matematice seci . Curentul nu pare sa fie o problema pentru ca majoritatea consumatorilor casnici consuma putin curent , mai ales ca cele mai multe electrocasnice sunt acum cu un consum redus de energie . Dar pentru producerea de caldura in sistem centralizat ...tot gazul sau combustibilul solid reprezinta " best buy " in domeniu .

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
tinere vorbesti de unu singur. doar tu te intelegi.

#30
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
La centrala pe lemne sau peleti vad ca nimeni nu spune ca iti trebuie un spatiu maricel (6-7 mp) ca sa o amplasezi + spatiul pentru depozitare pentru lemne sau peleti, pe cand o PDC are amprenta putin mai mare fata de o centrala pe gaz.
La lemne, nimeni nu spune de taiat cu drujba, spart cu toporul, curtea se strica de la lemne si de la rumegus, carat cu carca lemenele, automatizarea implica puffer de 1000l care e imens + costa o gramada.
Iar diferenta de pret dintre un PDC si o centrala pe peleti cu tot cu automatizari ( melc si bazin de alimentare) nu este asa mare.

Ideea e ca PDC e cea mai comoda varianta (daca nu ai gaze) si nici nu e mai scumpa fata de centralele pe peleti sau cea pe lemene (daca vrei si automatizare).

Edited by relu_24, 07 December 2021 - 16:39.


#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Topicul este PDC vs CT GN, sau asa am inteles eu.

#32
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View PostAdm, on 07 decembrie 2021 - 13:32, said:

Vezi tu, acel COP variaza in fct de temperatura exterioara si scade catre resou sub 0 grade.

Asadar, cand iti vinde cineva povesti, cere-i graficul COP in fct de temperatura exteriora.
Nu te va mai deranja.
COP variaza in funcție de temperatura exterioara si de temperatura produsa.

Daca folosesti pompa de caldura pentru incalzirea cu calorifere, e posibil ca COP sa scada spre 1 la temperaturi sub zero grade, dar la incalzirea in pardoseala unde temperatura necesara pe tur e de 30-35 grade in medie, COP iarna este in jur de 3.

Pe lunile de iarna la un Mitsubishi Zubadan (-28 grade)  COP era intre 2.8 si 3.3, cel putin asa rezulta impartind energia produsa la energia consumata indicate de pompa.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, de ce acest SCOP nu e public?
Eu nu am gasit deloc aceasta infromatie esentiala, dar poate nu am cautat unde trebuie.

Quote

However, that marginal difference in thermal energy does make a big difference for efficiency. In order to make up the shortfall, the heat pump has to work harder to maintain the same indoor temperature. For this reason, heat pumps start to lose efficiency at around 40 degrees F (4C) and become less efficient than furnaces at around 25 degrees F (-4C).

https://www.moncrief...eing-effective/


#34
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postradu3333, on 07 decembrie 2021 - 18:02, said:


COP variaza in funcție de temperatura exterioara si de temperatura produsa.

Daca folosesti pompa de caldura pentru incalzirea cu calorifere, e posibil ca COP sa scada spre 1 la temperaturi sub zero grade, dar la incalzirea in pardoseala unde temperatura necesara pe tur e de 30-35 grade in medie, COP iarna este in jur de 3.

Pe lunile de iarna la un Mitsubishi Zubadan (-28 grade)  COP era intre 2.8 si 3.3, cel putin asa rezulta impartind energia produsa la energia consumata indicate de pompa.
Eu ti am zis, cunosc pe cineva cu asa ceva. Pe forum sunt 2 topice(parca) de cateva sute de pagini, ale oamenilor care au asa ceva. Nu mai am chef sa umblu prin ele sa dau citate, dar poate o sa am, dar nu am auzit de ce spui tu acolo. Acum citeam si eu o carte.  Eu te sustin ca sa iei pompa de caldura, deabia astept sa mi demonstrezi cop de 3 la - 28 de grade.

Edited by bobitad, 07 December 2021 - 18:19.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 07 decembrie 2021 - 18:06, said:

Si totusi, de ce acest SCOP nu e public?
Eu nu am gasit deloc aceasta infromatie esentiala, dar poate nu am cautat unde trebuie.
cauta pe gree.ro la pompe de caldura.

s-ul vine de la sezonier si depinde de zona pt care a fost calculat.
cop-ul simplu e o caracteristica a aparatului. de fapt ar trebui diagrama cop in functie de temperatura exteriora si temperatura ceruta... dar sunt 3 variabile in graficul ala.
se gesesc dar mai greu.

View Postbobitad, on 07 decembrie 2021 - 18:17, said:


Eu ti am zis, cunosc pe cineva cu asa ceva. Pe forum sunt 2 topice(parca) de cateva sute de pagini, ale oamenilor care au asa ceva. Nu mai am chef sa umblu prin ele sa dau citate, dar poate o sa am, dar nu am auzit de ce spui tu acolo. Acum citeam si eu o carte.  Eu te sustin ca sa iei pompa de caldura, deabia astept sa mi demonstrezi cop de 3 la - 28 de grade.
exista dar cu r32 si conpresoare in doua trepte, vezi gree gama u.
sau mai nou gree amber.

Edited by arg, 07 December 2021 - 18:22.


#36
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017

View Postarg, on 07 decembrie 2021 - 18:22, said:


cauta pe gree.ro la pompe de caldura.

s-ul vine de la sezonier si depinde de zona pt care a fost calculat.
cop-ul simplu e o caracteristica a aparatului. de fapt ar trebui diagrama cop in functie de temperatura exteriora si temperatura ceruta... dar sunt 3 variabile in graficul ala.
se gesesc dar mai greu.


exista dar cu r32 si conpresoare in doua trepte, vezi gree gama u.
sau mai nou gree amber.
Gree amber e aer aer. Noi aici vorbeam de aer apa. Ca daca e cum spuneti voi, nu si mainpune nimeni sol apa sau apa apa, care costa de te ia lesinul. Dar cum ziceam, put your money where your mouth is.

Edited by bobitad, 07 December 2021 - 18:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate