Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Pompa de căldura aer apa vs centrala pe gaze

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#163
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postechoshoworacle, on 26 octombrie 2023 - 19:54, said:

Proprietatile a cel putin unei treimi din cetatenii romani, cel putin asa..ochiometric, mai ales la tara dar si la oras, valoreaza mai putin decat o instalatie de incalzire cu pompa de caldura.
Adica mai putin decat 3200 lei?
Sau mai putin decat 550 dolari pret de Alibaba?
Sau mai putin deca 1500 lei pret de aer conditionat?
As vrea sa vad si eu propietatile respective.

#164
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postlexraz, on 28 iulie 2022 - 16:11, said:

Nu impartasesc aceeasi opinie. Unde ar trebui sa tragem linie? Poate ca unuia i se pare ca o vila luxoasa cu piscina, crama, si un Ferrari reprezinta lux, altuia insa poate o garsoniera, un TV si o Dacie i se pare lux. Am avut discutii pe teme asemanatoare cu amici care spunea ca nicio masina nu merita mai mult de €60.000 si am incercat sa le explic ca pentru unii €100.000 reprezinta mai putin decat €10.000 pentru altii. Imi amintesc cand eram student prin anii '90 si inghetam de frig prin statiile de autobuz din Bucuresti, cum ma uitam cu jind dupa cate un Trabant. Nu mi-as fi putut imagina atunci ceea ce am acum si nu e nimic deosebit, venituri medii.
In final, toate "nebuniile" cumparate de el creeaza locuri de munca, se platesc impozite din care sunt platiti profesorii de la scolile unde ne trimitem copii si toti ceilalti bugetari, buni sau rai asa cum sunt.
Asa este, pot sa intaresc, asa scrie in toate cartile de economie citite de mine./ Ar trebui sa ne oprim acolo unde libertatea si bunastarea individuala si nationala intra in conflict cu ceea ce ne tine pe noi in viata si anume mediul inconjurator. Dar nu o vom face pentru ca nu suntem siguri ce sa punem in loc sau ne este frica de schimbari. Oricum evenimentele geopolitice, economice si de mediu ne-o iau inainte... Noi traim dupa visul de libertate si bunastare al generatiei nascute in primii ani dupa WWII in tarile democratice cu economie de piata fara sa constientizam ca asemenea bunastare este IREPETABILA! Nu mai exista conditiile necesare pentru asa ceva, pentru tipul ala de economie, de lume. Si de aici multe frustrari la urna de vot! S-a terminat!  Nimeni, nicodata nu va mai beneficia de asemnea stabilitate si nivel de bunastare! Eu mai sper dar mi-e sa nu fie prea tarziu, mai sper, dar ma tem ca acum mai conteaza doar productia de obuze de tun si altele asemenea "pe cap de locuitor" dar nu suntem in stare nici asta sa recunoastem cum nu recunoastem nici ca avem o problema cu faptul ca acum la mine in casa sunt 24 de grade doar de la soare si practic n-a mai plouat de doua luni.
LE
"Pai cum frate tocmai acum cand prinseram si noi niste coaja, incepuram sa ne permitem o casa, o excurise cu avionul, masina direct din showroom si nu dupa sapte ani ca al batran...?!" Cam da...

Edited by echoshoworacle, 26 October 2023 - 20:42.


#165
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postechoshoworacle, on 26 octombrie 2023 - 19:54, said:

Proprietatile a cel putin unei treimi din cetatenii romani, cel putin asa..ochiometric, mai ales la tara dar si la oras, valoreaza mai putin decat o instalatie de incalzire cu pompa de caldura.
Deci o treime din case au o valoare sub 5.000 EUR?

Mda, "we are doomed". Nu-i bai, astfel se curata planeta. Daca suntem un virus, nu e normal ca la un moment dat sa fim eliminati? Ca multe alte specii care s-au perindat pe planeta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate