Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pompa de căldura aer apa vs centrala pe gaze

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

View Postunderb, on 17 decembrie 2021 - 10:08, said:

Din pacate te lovesti de eterna problema a fotovoltaicului.
Cand ai nevoie de energie termica mai serioasa nu e soare iar cand e soare nu prea ai nevoie de atata energie termica.

Iar daca dimensionezi panourile pt a face ceva cat de cat si iarna, ai un ROI destul de slab.

Dpmdv, panourile au sens pt a sustine consumul in cele 2 treimi din an cand ai si soare cat de cat. Ca mai produc cate ceva si iarna, aia e doar un bonus.
Compensezi ce vinzi vara cu ce cumperi iarna, nu ai nevoie sa pui mai multe panouri decat necesarul. Vara si un AC e util daca vrei sa consumi direct.

Edited by mihai93, 17 December 2021 - 13:59.


#128
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006

View Postvalceanuraoul, on 16 decembrie 2021 - 20:50, said:

Presupun ca aveți și un autoturism. Acolo schimbati antigenul la o anumita perioada? De ce îl schimbati?

In motor, temperatura normala e 90-110 grade. La PDC, 30-40.
Chiar si asa, am antigel (diluat) vechi de peste 10 ani, nici vorba sa inghete.

Schimbatul nu-i mare greutate: aer comprimat pentru golire, am aerisitoare automate.

#129
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
antigelul din motor are rol de ungere pt pompa de apa, iar pompa de apa e pe distributie.


#130
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postvalceanuraoul, on 17 decembrie 2021 - 13:29, said:

Ce rost are chiller pentru racire? Nu știe PDC sa facă racire?

Chiller am pus la o casa unde incalzirea era cu centrala pe gaze. Sigur ca la PDC nu trebuie chiller.

Pentru a face o comparatie corecta la preturile initiale intre PDC si centrala pe gaze, consider ca trebuie luat in calcul si pretul chillerului (daca incalzirea e cu centrala pe gaze) sau macar pretul unui alt sistem de racire.

View Postkolfleading, on 17 decembrie 2021 - 08:18, said:

Aici a fost o mica pacaleala, aproape orice centrala pe gaz produsa in ultimii 10 ani stie sa faca asta fara sa mai fie nevoie de o automatizare suplimentara.

Am spus ca IPAT cu centrala pe gaze era la o casa construita cu 15 ani in urma.
Atunci, automatizarea respectiva era optionala si costa cateva sute de euro.

View Postkolfleading, on 17 decembrie 2021 - 08:18, said:

Vazand evolutiile din aceasta toamna ale preturilor la gaz si curent, as vrea sa vad si eu o estimare a costurilor energiei pe urmatorii 10 ani.

Doar cineva ruda cu Nostradamus ar putea sa spuna care vor fi preturile peste 10 ani. :)

Eu nu sunt, dar am auzit ca se discuta la nivel de UE sa se introduca taxa pe cos.

#131
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmihai93, on 17 decembrie 2021 - 13:58, said:


Compensezi ce vinzi vara cu ce cumperi iarna, nu ai nevoie sa pui mai multe panouri decat necesarul. Vara si un AC e util daca vrei sa consumi direct.
Exact la asta ma refeream.
Pt ROI rapid e bine sa faca treaba tot timpul. Racit, gatit, spalat, minat :)

Partea cu vandutul energiei are valoare mult mai mica decat folosirea la moment a energiei produse.

#132
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postradu3333, on 16 decembrie 2021 - 22:41, said:

Tebuie facuta o estimare a costurilor initiale + costurile energiei pe 10 ani.

View Postradu3333, on 17 decembrie 2021 - 18:29, said:

Doar cineva ruda cu Nostradamus ar putea sa spuna care vor fi preturile peste 10 ani.

No bun atunci...e clar.

#133
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
Conform informaţiilor apărute în presa planul ar urma să clasifice energia nucelară ca fiind energie verde, iar gazul ca energie de tranziţie.

https://www.mediafax...nzitie-20429325

#134
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 21.02.2022
M-am uitat și eu de curiozitate umpic pe YouTube la ce presupune o pompă de căldură aer-apa... Trebuie să-i aloci o cameră tehnică (nu știu să evaluez asta în bani), că sa fie eficientă ai avea nevoie și de încălzire în pardoseală la o casă obișnuită, micuța...mi-a ieșit așa o socoteală aproximativă, cu totul de vreo 13.000.-15.000 de euro... la care mai adăugăm și costul unei camere tehnice. Un sistem foarte complex care are nevoie măcar din joi în paste de verificare și întreținere și nu durează o viață...  Să zicem că pe viitor ar compensa guvernul cu vreun program "verde" 50% din cost și tot e scump...

Complexitatea mi se pare foarte mare; o mie și una de chestii pe care să le produci și să le reciclezi după un număr de ani, numai "verde" nu este!

#135
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La ora actuală începe să devină o soluție viabilă pe termen lung în combinație cu un sistem fotovoltaic in regim prosumator. Este o investiție inițială mai mare, dar ai costuri de exploatare (aproape) zero.

#136
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 14.01.2013

View Postechoshoworacle, on 25 iulie 2022 - 12:38, said:

M-am uitat și eu de curiozitate umpic pe YouTube la ce presupune o pompă de căldură aer-apa... Trebuie să-i aloci o cameră tehnică (nu știu să evaluez asta în bani), că sa fie eficientă ai avea nevoie și de încălzire în pardoseală la o casă obișnuită, micuța...mi-a ieșit așa o socoteală aproximativă, cu totul de vreo 13.000.-15.000 de euro... la care mai adăugăm și costul unei camere tehnice. Un sistem foarte complex care are nevoie măcar din joi în paste de verificare și întreținere și nu durează o viață...  Să zicem că pe viitor ar compensa guvernul cu vreun program "verde" 50% din cost și tot e scump...

Complexitatea mi se pare foarte mare; o mie și una de chestii pe care să le produci și să le reciclezi după un număr de ani, numai "verde" nu este!

la ce tip de incalzire centrala la o casa NU ai camera tehnica?
ce tip de incalzire centrala nu are nevoie de intretinere si verificari periodice?

cum (cu ce) iti incalzesti tu casa acum?

15000€ = mie se pare chiar rezonabil sa ai incalzire la buton, ieftin si fara sa arzi ceva ca sa te incalzesti iarna ...

#137
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
15k euro e acceptabil pt o gărgăriță de renault/ford/suzuki/etc
DAAAR de neimaginat pt o instalație de încălzire/răcire a casei...
:(

#138
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
exista pompe de caldura monobloc, la alea teoretic nu ai nevoie de camera tehnica, totul e inglobat in unitatea exterioara. De asemenea monoblocurile sunt ceva mai ieftine decat unitatile tip split.
PDC  (Daikin Altherma 8kW termici)+ IPAT (80mp, 11 circuite cu 4 termostate) + sanitarele (2bai + 1bucatarie +racord catre o anexa) m-au costat ~11000 EUR  totul (materiale si manopera). E drept ca unitatea interna o am in camera tehnica, ocupa loc cat un frigider.

#139
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 21.02.2022

View PostE91, on 25 iulie 2022 - 12:59, said:

cum (cu ce) iti incalzesti tu casa acum?

15000€ = mie se pare chiar rezonabil sa ai incalzire la buton, ieftin si fara sa arzi ceva ca sa te incalzesti iarna ...
Nu știu mă gândeam gândeam și la cei ale căror case nu valorează cu totul 15.000. Euro.  Altfel... știu sisteme de încălzire mai complexe și de 10 ori mai scumpe! Am un prieten care are un sistem care combină încălzirea pe gaz cu cea cu pompa de căldură și cu un sistem fotovoltaic. Doar sistemul fotovoltaic a costat 25.000.E Când e foarte frig intră în acțiune centralele pe gaz. Are mai multe nu doar o singură centrala pe gaz și doar o pompă de căldura la o singură proprietate. Desigur, are si ce incalzi... piscină, saună.  etc

#140
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postechoshoworacle, on 26 iulie 2022 - 10:52, said:

Nu știu mă gândeam gândeam și la cei ale căror case nu valorează cu totul 15.000. Euro.  Altfel...

sincer? aceia nici nu au în vocabular sintagma „pompă de căldură” :(

#141
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

View Postechoshoworacle, on 25 iulie 2022 - 12:38, said:

M-am uitat și eu de curiozitate umpic pe YouTube la ce presupune o pompă de căldură aer-apa... Trebuie să-i aloci o cameră tehnică (nu știu să evaluez asta în bani), că sa fie eficientă ai avea nevoie și de încălzire în pardoseală la o casă obișnuită, micuța...mi-a ieșit așa o socoteală aproximativă, cu totul de vreo 13.000.-15.000 de euro... la care mai adăugăm și costul unei camere tehnice. Un sistem foarte complex care are nevoie măcar din joi în paste de verificare și întreținere și nu durează o viață...  Să zicem că pe viitor ar compensa guvernul cu vreun program "verde" 50% din cost și tot e scump...

Complexitatea mi se pare foarte mare; o mie și una de chestii pe care să le produci și să le reciclezi după un număr de ani, numai "verde" nu este!
Pentru boilerul de ACM este necesar un spatiu, insa nu neaparat o camera tehnica. Unitatea interioara pentru cele split e cam cat un frigider si are boilerul incorporat. Daca ai loc pe hol, in bucatarie sau vreo debara pentru unitate, nu trebuie camera tehnica si e mai bine si pentru unitate sa fie intr-un spatiu incalzit.
Da, preturile din pacate sunt tot mai umflate.
Pe de alta parte, pe mine m-a costat 13.000 lei pompa de caldura cu tot cu montaj, panou electric, discjunctoare si toate cele necesare. Eu am pastrat apa calda pe centrala gaz, insa in baie se poate folosi pentru apa calda separat un boiler cu pompa de caldura cu un pret intre 3.500 si 8.000 lei, vezi Ariston Nuos sau Nuos split. Probabil ca in aceasta varianta de incadrezi in €4.500 la care se adauga montajul. Daca PDC este monobloc, montajul tevilor il poate face orice instalator, pe mine m-a costat 300 lei pentru o carotare in perete si cateva lipituri PPR. Cablurile le-am tras eu urmarind instructiunile, nu e chiar tehnologie spatiala.

View PostE91, on 25 iulie 2022 - 12:59, said:

la ce tip de incalzire centrala la o casa NU ai camera tehnica?
ce tip de incalzire centrala nu are nevoie de intretinere si verificari periodice?

cum (cu ce) iti incalzesti tu casa acum?

15000€ = mie se pare chiar rezonabil sa ai incalzire la buton, ieftin si fara sa arzi ceva ca sa te incalzesti iarna ...
Majoritatea noilor case cu centrala pe gaz nu au camera tehnica. Centrala se monteaza in bucatarie, tocmai de aceea producatorii au inceput sa le faca tot mai fatoase, cu sticla si afisaje, pentru ca sunt la vedere, nu in camera tehnica.

Corecta observatia privind intretinerea periodica, de fapt la PDC ar trebui sa fie mai ieftina, nu trebuie autorizatie gaz, PIF, verificare ISCIR a centralei la doi ani si a instalatiei de gaz parca la fel. Daca nu sunt probleme cu compresorul, restul componentelor sunt ca la o centrala gaz, pompa de circulatie, schimbator in placi, vane samd. Am un aer conditionat Hyundai din 2001 care functioneaza si acum, doar o completare cu freon in toti acesti ani si cateva curatari.

#142
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dintr-o camera de 18mp cam un sfert e ocupata de pdc, puffer, rezervor tampon de apă, boiler acm solar.
Restul e plin de rafturi

#143
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

View PostE91, on 25 iulie 2022 - 12:59, said:

la ce tip de incalzire centrala la o casa NU ai camera tehnica?
ce tip de incalzire centrala nu are nevoie de intretinere si verificari periodice?

cum (cu ce) iti incalzesti tu casa acum?

15000€ = mie se pare chiar rezonabil sa ai incalzire la buton, ieftin si fara sa arzi ceva ca sa te incalzesti iarna ...
Totusi nu sunt bani putini, mie mi se pare exagerat pentru o PDC, avand in vedere ce contine si cat ar trebui sa coste instalarea. Si oamenii o compara cu o centrala pe gaz/electrica la un pret de €1.000...

View Postl_stoian79, on 26 iulie 2022 - 08:57, said:

exista pompe de caldura monobloc, la alea teoretic nu ai nevoie de camera tehnica, totul e inglobat in unitatea exterioara. De asemenea monoblocurile sunt ceva mai ieftine decat unitatile tip split.
PDC  (Daikin Altherma 8kW termici)+ IPAT (80mp, 11 circuite cu 4 termostate) + sanitarele (2bai + 1bucatarie +racord catre o anexa) m-au costat ~11000 EUR  totul (materiale si manopera). E drept ca unitatea interna o am in camera tehnica, ocupa loc cat un frigider.
Din pacate si cele monobloc au nevoie de boiler pentru preparare ACM.

View Postechoshoworacle, on 26 iulie 2022 - 10:52, said:

Nu știu mă gândeam gândeam și la cei ale căror case nu valorează cu totul 15.000. Euro.  Altfel... știu sisteme de încălzire mai complexe și de 10 ori mai scumpe! Am un prieten care are un sistem care combină încălzirea pe gaz cu cea cu pompa de căldură și cu un sistem fotovoltaic. Doar sistemul fotovoltaic a costat 25.000.E Când e foarte frig intră în acțiune centralele pe gaz. Are mai multe nu doar o singură centrala pe gaz și doar o pompă de căldura la o singură proprietate. Desigur, are si ce incalzi... piscină, saună.  etc
Prietenul si-a permis sa se joace cu banii. Nici nepotii probabil nu vor recupera investitia. Posibil sa ma insel, fara detalii e greu sa-mi dau seama daca se justifica toate cele, insa un sistem fotovoltaic de €25.000 avand in vedere cu unul de 6kWp costa €7.000 are ce putere, 20 kWp sau mai mare?

#144
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Costul pe KW scade cu creșterea puterii, nu crește cum ai estimat tu.

Până la urmă aceeași bani ii dai. Doar că la gaz ii dai în timp, la electric ii dai la început. Diferența e că pe electric ai șanse de a amortiza instalația și ești acoperit de viitoare scumpiri energetice, pe când la gaz vei plăti tot timpul, mai mult sau mai puțin (mici șanse pentru varianta a doua).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate