Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sa fii bogat in Romania

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Hunor_66, on 06 decembrie 2021 - 09:52, said:

Maistore, sa faci negustorie NU inseamna sa ai un magazin.

Si, normal ca nu merge la toti.
Numa' la ai de-i duce capu'.

Vezi că negustorie e și să exporți cu containerul marfă.

Diferența între ăla care o produce și ăla care îi dă comenzi știi care e ?

Niciodată ăla care produce marfa nu s-a întâlnit cu ăia care îi cumpără marfa prin omul care îi dă contractele și comenzile.

Sunt sigur că îl duce capul pe ăla cu contractele și e ultimul dobitoc ăla care produce marfa.

Tot negustorie e și asta.

Edited by emeral, 06 December 2021 - 10:00.


#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

 Bursul, on 06 decembrie 2021 - 09:34, said:


Corect. Am o familie vecini: unu gunoier, altul job ok, una casnica, alta job. Au masini noi, nu scumpe, nu-s bogati. Dar locul si casa valoreaza pe putin 1 milion euro. Daca ar vinde-o ar fi bogati ... dar unde sa se duca?

București, Drumul Taberei, 2 camere decomandat, etaj 7/8

#57
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

 george_alexandru, on 06 decembrie 2021 - 10:09, said:

București, Drumul Taberei, 2 camere decomandat, etaj 7/8
:lol:
Stiti bine ca-s in DE, vecinii-s nemti. Dar raspunusl tau in contextul asta e funny rau!!!

#58
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 adisz, on 06 decembrie 2021 - 09:52, said:

Ce legatura au americanii sau germanii sau tu cu tema de fata?
Dupa definitia ta sunt parvenit; cum americanii si germanii nu au perveniti, cine sta in fata? je

 emeral, on 06 decembrie 2021 - 09:17, said:

Fă și tu în ziua de azi 300 de milioane de euro cum au făcut alții până acum 10 ani.
De ce nu iti chemi fostii parteneri sa vina din nou si sa faceti bani multi in Romania ?

Mi se pare sau esti oarecum pesimist privind economia locala ?

#59
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Bogatii sunt hoții care au mai mulți bani decât mine, iar sarakii sunt puturoșii care au mai putini :D

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 Rav_885, on 06 decembrie 2021 - 09:53, said:

Discutia in Romania nu este despre impozitarea bogatiei (nu a fost niciodata) ci despre impozitarea clasei medii care castiga peste 3500 in mana cu un impozit progresiv care poate ajunge pana la 40%.
Impozitele și taxele totale reținute de la sursă sunt 41.5%, chiar și pt amărâții cu salarii mici.

#61
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021

 Alex432, on 06 decembrie 2021 - 07:48, said:

Pentru a intelege opinia ta, ar trebui sa spui in ce localitate traiesti acum si ce inseamna "normal" pentru tine.

Cati bani iti raman (anual)  dupa ce iti acoperi absolut toate nevoile ? (bani care iti prisosesc, nu ai ce face cu ei)
Sint mort si va scriu din Rai.
Unde pot sa fiu, sint intr-o tara europeana si imi ramin si ceva bani pe dreapta la sfirsit de an, chestia e ca aici nimeni nu se da bogat chiar daca e, de aia ziceam ca mai bine un om normal aici.

Edited by AKSAGUAM, 06 December 2021 - 10:52.


#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

 morenno, on 06 decembrie 2021 - 08:36, said:

cati au case de 300k?...
In Cluj cam toata lumea care are o casa intr-o stare decenta in oras si de macar 100 mp, mai ales daca vorbim de 300k$ ... desi stiu destule case puscate care fac peste 300k (datorita zonei/terenului).

Eu am trecut de limita asta de 300k avere neta in principal datorita locuintelor pe care le-am avut si care si-au tot marit mult valoarea (jumate din "avere" a venit din cresteri imobiliare). E o limita realista pentru Romania (desi limita ar trebui sa fie diferita in functie de zona/oras), dar nu e o conditie suficienta ... trebuie dublata si de un venit bun constant lunar (de la triplul venitului mediu in sus), altfel daca doar ai un teren/casa de 300.000 si ai un venit de subzistenta, nu as zice neaparat ca esti bogat, mai ales daca nu esti in stare sa valorifici acel teren. Chiar stiu batranei pensionari care stau in case care valoreaza 300k si traiesc la limita, dintr-o pensie amarata. Sigur ca si-ar putea vinde casa, dar au mostenitori care trebuie sa imparta acea avere, nu doresc sa se mute in alte parti pentru ca stau acolo de 40-50 de ani, etc ... asa ca, cel putin pana mor, stau si duc un trai auster in case de 300k. In ultima vreme chiar am urmarit piata ca sa cumpar un teren sau teren cu casa veche/mica si am dat peste destui astfel de batranei care traiesc auster in zone unde terenul e 500 de euro/mp.

Edited by utopium, 06 December 2021 - 11:01.


#63
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

 Karhu, on 06 decembrie 2021 - 10:49, said:

Impozitele și taxele totale reținute de la sursă sunt 41.5%, chiar și pt amărâții cu salarii mici.

Si in spatiul public, si pe aici pe forum, sunt unii care viseaza la impozit progresiv la noi. Pentru ca "daca ai de afara au, noi de ce sa nu avem?"

Edited by george_alexandru, 06 December 2021 - 11:01.


#64
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021

 AKSAGUAM, on 06 decembrie 2021 - 10:52, said:

Sint mort si va scriu din Rai.
Unde pot sa fiu, sint intr-o tara europeana si imi ramin si ceva bani pe dreapta la sfirsit de an, chestia e ca aici nimeni nu se da bogat chiar daca e, de aia ziceam ca mai bine un om normal aici.
Si cum e in rai? Ne trimiti o poza/fotografie? Suntem tare curiosi cu totii cum e acolo. :)

#65
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 AKSAGUAM, on 06 decembrie 2021 - 10:52, said:

Sint mort si va scriu din Rai.
Unde pot sa fiu, sint intr-o tara europeana si imi ramin si ceva bani pe dreapta la sfirsit de an, chestia e ca aici nimeni nu se da bogat chiar daca e, de aia ziceam ca mai bine un om normal aici.
Bine ca ai servicii sanitare de top!

Sa inteleg ca locuiesti intr-un sat, ca toti ceilalti emigranti, dar ai o gramada de posibilitati ca e tara bogata si civilizata,
cu toate astea, tu traiesti normal si nu te dai bogat.

...atata ca ti-e frica sa spui unde esti... :D

#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 george_alexandru, on 06 decembrie 2021 - 11:00, said:

Si in spatiul public, si pe aici pe forum, sunt unii care viseaza la impozit progresiv la noi. Pentru ca "daca ai de afara au, noi de ce sa nu avem?"

Ce bine ca avem deja o discutie de nspe pagini despre impozitarea progresiva: https://forum.softpe...rea-progresiva/

#67
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 george_alexandru, on 06 decembrie 2021 - 11:00, said:

Si in spatiul public, si pe aici pe forum, sunt unii care viseaza la impozit progresiv la noi. Pentru ca "daca ai de afara au, noi de ce sa nu avem?"
Nu de aia, ci pentru că e inuman să ii iei romanului amărât și rupt in kur care abia face și el un brut de 1000-2000-3000 euro (rar mai mult) un impozit atât de mare, 41.5%!

#68
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
hmm..am citit parerile de pe aici si tot o da lumea inainte cu daca ai xx bani faci yy pe lune easy peasy.... da nu zice nimeni si ce implica asta...ca banii aia nu se fac doar daca ii pui pe masa si te uiti la ei.

eu cred ca te poti numi bogat, in orice tara sau loc de pe glob, daca ai timp sa faci ce vrei tu... ca vrei sa dormi, sa te uiti la stele, sa plimbi cainele toata ziua..daca iti permiti sa faci exqact ce vrei tu, cand vrei tu si cat vrei tu..inseamna ca esti bogat.

deci in final timpul defineste cat de bogat esti, nu banii.

#69
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 Alex432, on 06 decembrie 2021 - 11:29, said:

Sa inteleg ca locuiesti intr-un sat, ca toti ceilalti emigranti,
E aiurea ce scrii, emigranții preferă orașele mari, uite aici, referitor la Canada: https://www.canada.c...nsus/partg.html

De fapt e imposibil să nu fi observat, când ai fost prin străinătate, ca e plin de imigranți tocmai in orașele mari. Asta din cauza locurilor de muncă.

 smoke, on 06 decembrie 2021 - 11:59, said:

eu cred ca te poti numi bogat, in orice tara sau loc de pe glob, daca ai timp sa faci ce vrei tu... ca vrei sa dormi, sa te uiti la stele, sa plimbi cainele toata ziua..daca iti permiti sa faci exqact ce vrei tu, cand vrei tu si cat vrei tu..inseamna ca esti bogat.
Deci pensionarii sunt bogați?

#70
AKSAGUAM

AKSAGUAM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 24.09.2021

 Alex432, on 06 decembrie 2021 - 11:29, said:

Bine ca ai servicii sanitare de top!

Sa inteleg ca locuiesti intr-un sat, ca toti ceilalti emigranti, dar ai o gramada de posibilitati ca e tara bogata si civilizata,
cu toate astea, tu traiesti normal si nu te dai bogat.

...atata ca ti-e frica sa spui unde esti... :D
Domnule coleg cu mahalagisme de astea incercati la TarafTV, nu cred ca este relevanta locatia mea exacta, este o informatie personala.

#71
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

 smoke, on 06 decembrie 2021 - 11:59, said:


deci in final timpul defineste cat de bogat esti, nu banii.

Mai ales ca e o resursa cu adevărat finita, și nu una care sa poată fi creeata din pix, ca banii :)

Edited by KiloW, 06 December 2021 - 12:33.


#72
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

 morenno, on 06 decembrie 2021 - 08:14, said:

suplinesc foarte bine. nu in totalitate dar suficient incat sa nu iti altereze starea.

300k sunt bani multi.  

In Romania.
In Luxemburg e salariul pe aproape 3 ani al unui functionar european (bulache oarecare, nu vreun sef), nu ii ajung sa-si ia casa decenta  de ei.

Edited by marius.bunu, 06 December 2021 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate