Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achiziție pickup

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andrian85

Andrian85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.01.2016
Va salut, sper sa fie locul potrivit...😁. Dacă mă puteți ajuta cu un sfat. Vreau sa achiziționez un pickup pentru a tracta o remorca cu stupi. Greutatea totala va fi undeva la 2500 - 3000 kg (nu neapărat MMTA a remorcii sa fie 3000 kg, poate fi și mai mica sau mai mare). Buget maxim - 9000 euro. Menționez că va trebui sa intru pe câmp și la munte sa urc ceva penti. M-ar interesa un pickup "ieftin, bun și mult în kila", adică ceva care sa nu mă lase pe teren umed ( nu mă refer la noroaie până la genunchi, pt că evident cu o remorca de 3t după tine te îngropi) sau urcare penti... Am văzut că sunt cu blocare sateliți, central, nu știu cu ce fel de cutie de transfer...etc. Nu mă prea pricep. M-ar interesa sa pot cupla la mare, la mic, sa pot bloca sateliții la nevoie și să nu fie 4x4 permanent. L200, Navara, ranger, Mazda bt 50, Toyota Hilux etc...care ar fi mai ok? Mulțumesc

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Eu folosesc Hilux, cam orice pick up 4x4 se va descurca.
Blocabilele sunt pentru situații in care nu ai ce cauta cu albinele dupa tine.
Bugetul nu te ajuta .... majoritatea acestor gen de mașini sunt folosite intens ... greu găsești ceva in stare buna ... si in nici un caz ieftin.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
"penti"-le sunt rampe?
Vrei sa urci rampe?
Si sa cobori pante?
Toyota hilux.
asta nu-ti place??

Edited by tioopedi, 28 November 2021 - 23:54.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ceri cam mult de la pickup-ul ala.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 9000 elimina din start hilux ca nu te incadrezi.
As ramane intre L200 si Navara (nu stiu daca la 2.5dci euro 5 au rezolvat problemele de fiabilitate), dar navara generatia veche era mai bine construita decat l200 gen veche, probabil la fel e si acum. Ar mai fi isuzu d-max, o masina subestimata.
Blocant spate au toate modelele, insa nu era de serie, era dotare optionala, asa ca o sa fie mai greu de gasit unul si o sa fie mai scump. Sau depinde de optiuni. La l200 cu super select, nu avea blocant spate, insa era un sistem 4x4 interesant.
Iar cel mai mult conteaza in teren ce tip de anvelope ai, cauta review-uri ca nu toate anvelopele sunt bune pe iarba, noroi, zapada, asfalt, etc. Sunt cu avantaje si dezavantaje, apoi depinde profilul lor daca sunt MT, AT, HT, HP sau simex, trepador (dar aici e alta poveste).

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 TruculMagic, on 29 noiembrie 2021 - 03:36, said:

La l200 cu super select, nu avea blocant spate, insa era un sistem 4x4 interesant.
Modelele noi de L200 cu Super Select au blocant spate.

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am Amarok prima generație și face față lejer (atenție în combinație cu anvelope bune, altfel te chinui degeaba!).
Bugetul e fantezist.

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Ca posesor de Navara d40 din 2006, ptr tractare te sfatuiesc sa NU te uiti la Navara d40 2005-2009 ca au pb cu sasiul..
O navara dupa 2009 ar fi buna.
Hilux rules, dar e scump....
In rest...multa bafta...
Pick-up - urile sunt in general muncite, obosite...deci oricum trebuie bine verificat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate