Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalare servicii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Salutare, nu sunt sigur ca e categoria cea buna, dar am zis sa fac o intrebare si aici. Momentan ma aflu intr-o situatia imposibila a instalarii serviciilor CATV/internet.
Am facut receptia unui apartament intr-un bloc nou acum cateva luni, iar contractul pentru servicii a fost facut cu RDS, care sunt singuri operatori prezenti. Dezvoltator mi-a comunicat ca infrastrutura lor este prezenta, cat si ceilalti vecini de la blocurile vecine. Nu exista alt operator in complexul de blocuri.

Contractul a fost inchieiat pe 11.10.2021, iar pe 6.11.2021 am fost sunat pentru montaj, echipa a venit, a zis ca e lipsa semnal si ca voi fi sunat din nou pentru montaj. De atunci, am facut mai multe sesizari la RDS telefonice si nimic. Aparent, e o problema cu anumite apartament din bloc, mai ales cele de etajul unde ma aflu eu.
Am contactat Orange pentru a instala o antena, dar au nevoie de aprobare de la dezvoltator/asociatie pentru instalare, asa ca am fost la dezvoltator unde le-am explicat problema cu rds si faptul ca nu am alta alternativa decat sa instalez o antena.

In principiu eram sigur ca o sa imi iau refuz, mai ales in ROI e trecuta faptul ca nu se pot instala antene de orice tip fara acordul dezvoltatorului.
Asa ca eu eu sunt prins la mijloc, dezvoltatorul da vina pe RDS, RDS la randul lui habar nu are care e stadiul si cand va fi rezolvat. Mentionez ca pana acum chiar daca am un contract incheiat cu RDS, nu platesc nimic pana nu e finalizata instalarea, dar asta nu ma incalzeste cu nimic.


Cineva mi-a propus sa vorbesc cu un avocat astfel incat sa obtin dreptul pentru montarea antenei si ma gandesc ca ar trebuie niste documente ca:
1. ROI, care a fost semnat de mine la primirea CV vizavi de montarea antenelor pe bloc
2. De la RDS in scris, faptul ca momentan serviciile nu pot fi instalate din motive tehnice, si nici nu exista vreun termen e solutionare sau vreo procedura.
3. De la dezvoltator tot scris, faptul ca refuza permisiunea de a instalat antena chiar daca a luat la cunostinta faptul ca exista o problema intre mine si RDS.
Ce sanse ar avea asa ceva in urma timpului care l-as pierde daca as demara demersurile?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Daca incepi tu sa pui antene, o sa puna toti dupa tine. Slabe sanse sa iti dea doar tie o derogare, ca apoi nimeni sa nu foloseasca precedentul.
Bate-i la cap pe astia de la RDS, pana la urma o sa faca ceva. Nu stiu ce problema poate fi de nu pot sa instaleze internet/catv. Ori nu are chef RDS sa rezolve problema, ori instalatiile deja existente sunt varza si acolo e problema. Adica o problema de la dezvoltator. Aici e ceea ce trebuie sa afli tu. Daca e problema de la RDS sau infrastructura din bloc nu e buna si dezvoltatorul nu are chef sa o repare. Si de aici sa incepi rezolvarea problemei.

Edited by bai3tzash, 25 November 2021 - 13:02.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
La vreun vecin ii merge CATV? Trage o sarma de la el.

Totuși ce ai acolo? FTTH? Cine a făcut infrastructura cu FO pana in casa? Dacă dezvoltatorul: el trebuie sa remedieze.

#4
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
Si cu Internetul ce faci? Date mobile?
Solutia e sa rezolvi cu Digi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate