Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

A folosit cineva aplicatia de risc ridicat de la BAAR?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
opiu99ro

opiu99ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.07.2006

View Postasterycs, on 26 aprilie 2022 - 04:12, said:

Pentru ce motor și vârstă ai primit ofertele astea?

1399 benzina, 33 ani

#20
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Revin si eu cu o intrebare pe acest topic :
1.Daca fac interogare la BAAR-sunt obligat sa merg pe varianta(ele) propuse de ei sau pot doar cere informativ un pret mai bun?
2.In cazul in care doar fac solicitare(mi-a crescut in ultimii 2-3 ani cate ~200 ron/an fara nici un incident la mai toti asiguratorii(am deja de >5 ani B8, permis de 20 de ani, masina 18 ani vechime, fara accident de 10 ani,etc))-am sanse sau nu se considera ca sunt risc ridicat?

#21
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Revin cu info.
Facut solicitare la BAAR. Neaparat de atasat oferta PDF in care sa fie cel putin 3 oferte RCA(de la un broker ar fi ideal).
NEEEAparat sa fie trecuta in oferta prima neta(pt fiecare din cei 3 asiguratori).
PS: chiar daca in oferta(cum a fost cazul meu) scrie "Nu sunteti in categoria de Client cu risc ridicat . Nu puteti sa apelati la BAAR pentru a obtine o prima
mai mica decat oferta actuala" ignorati mesajul.
In maxim 20 zile(realitatea 2-3zile) am fost contactat(initial ca nu atasasem oferta fara info despre prima neta). Am revenit cu, cerere pe site si apoi la alte 2-3 zile m-au contactat.
Am primit ok pt ca sunt cu risc ridicat(chiar daca sunt B8 de 5-6-7 ani, fara accident de 10 ani, permis de 20,etc).
Procedura e urmatoarea : BAAR trimite solicitare la toti asiguratorii ca sa imi preia polita(cea mai mica era 775 ron, BAAR a calculat la 60x ron).
Daca in 24h nu preia nici un asigurator polita, atunci BAAR obliga in 24h unul(printr-un sistem automat) ca sa o preia. Le-a dat-o Asirom-ului. Am fost indrumat(adresa mail si tel) spre Asirom.
Am fowardat mailul cu notificarea BAAR la Asirom, in 1h am primit solicitare pt informatii cu privire la :
-Cand sa inceapa polita
-Copie dupa OP plata.
Din momentul asta, dupa plata, primesc RCA si gata.
PS : Atentie : Tariful de prime pentru RISC RIDICAT este calculat doar pentru limitele teritoriale minime impuse de lege. Adica TR, MK, ALB si altele- nu sunt incluse(pt cine calatoreste in afara tarii).

Attached Files


Edited by AdrianHH, 09 March 2023 - 13:14.


#22
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Update 2024: Cel mai mic RCA imi era calculat la 947 ron. Am facut solicitare la BAAR, mi-au acceptat dosarul, 832 ron e prima finala. Deci, o reducere de 115 ron.
Clar, fata de anul trecut(prima cea mai mica 775 ron, BAAR a calculat la 60x ron) rca-ul minim a crescut cu 22% iar prima finala cu aplicatia la BAAR a crescut cu 38%!
Traiasca partidul si ASF-ul ! Uraaaa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate