Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H ecran cu luminozitate diminuata pe jumatate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Am un Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H si cand intra in bateria in modul economic ecranul se decoloreaza pe jumatate.
Driverul a fost reinstalat.
Daca intru inn NVidia Control Panel si ajustez color accuracy si dau apply pb se rezolva. La fel se intampla daca il bag in priza dupa ce a iesit din economy mode.

Evit sa il trimit in service. Am cautat pe net, dar nu pare totusi o pb de hardware pt ca se rezolva cu un refresh in setari.

De mentionat ca in modul economic (battery saver) daca ajustez la best performance pb dispare.
Am reinstalat driverul NVidia deja.

Exista vreo setare pe care sa o fac ca sa evit jocul cu refreshul?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 LL13G, on 24 noiembrie 2021 - 13:17, said:

De mentionat ca in modul economic (battery saver) daca ajustez la best performance pb dispare.

Mie mi se pare logic.

Ce vrei de fapt sa fie ecranul full bright pe economic ?

N-am laptop acum la indemana, am un feeling ca pe la power settings poti face asta.

Am gresit.

Decolorarea aia e problema.
Dacă pui windows din nou curat si face la fel cu orice driver, garantie.

Edited by waterman, 24 November 2021 - 13:27.


#3
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Hai ca incerc sa golesc si eu bateria sa ajunga pe battery saver sa vad ce si cum. Cred ca tot la garantie vei ajunge din pacate. Poti incerca sa scrii si pe forumul celor de la Lenovo. Cumva ai mai avut un post asemanator? Si cu o poza? Parca am mai vazut un post identic cu al tau dar nu mai stiu unde.
Ai cum sa conectezi un monitor extern? Desi cred ca pe ala se va vedea ok. Cu Ctr+Shift+Win+B poti reseta driver-ul video, momentan, alte idei nu am.

#4
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 arkhangel, on 24 noiembrie 2021 - 14:23, said:

Hai ca incerc sa golesc si eu bateria sa ajunga pe battery saver sa vad ce si cum. Cred ca tot la garantie vei ajunge din pacate. Poti incerca sa scrii si pe forumul celor de la Lenovo. Cumva ai mai avut un post asemanator? Si cu o poza? Parca am mai vazut un post identic cu al tau dar nu mai stiu unde.
Ai cum sa conectezi un monitor extern? Desi cred ca pe ala se va vedea ok. Cu Ctr+Shift+Win+B poti reseta driver-ul video, momentan, alte idei nu am.
My Garage, dar nu a raspuns nimeni.
Ma gandesc ca am facut vreo setare aiurea din greseala pe undeva pt ca prea se rezolva cu apply in driver settings.

Stiam ca are pb cu balamalele si am avut emotii si pt bleeding, dar nu stiam ca exista si asa ceva.

O parte din mine spune ca poate trebuia sa optez pt Acer sau ceva mai ieftin. Cred ca trec prin criza varstei mijlocii..

Nu se intampla des, pt ca e mai mereu in priza, dar parca nu e ok.

#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Nu, nu e ok, la mine nu face. Este un laptop bun, sunt la al doilea model dar se mai intampla si erori, Din ce am citit, parca cu balamalele au rezolvat de anul trecut.
Ma gandesc sa nu fie ribbon-ul de la display, chiar daca se rezolva cu refresh. Nu stiu de nici o setare sa iti faca dim doar pe jumatate de display. La tine ar trebui sa fac dim pe intreg display-ul pentru ca intra in power saving.

LE: Ai ceva neinstalat prin device manager?

Edited by arkhangel, 24 November 2021 - 15:37.


#6
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Nu am monitor extern. Am un CRT pe undeva, dar nu cred ca il pot conecta, ca nu are portul potrivit. :D

 arkhangel, on 24 noiembrie 2021 - 15:30, said:

Nu, nu e ok, la mine nu face. Este un laptop bun, sunt la al doilea model dar se mai intampla si erori, Din ce am citit, parca cu balamalele au rezolvat de anul trecut.
Ma gandesc sa nu fie ribbon-ul de la display, chiar daca se rezolva cu refresh. Nu stiu de nici o setare sa iti faca dim doar pe jumatate de display. La tine ar trebui sa fac dim pe intreg display-ul pentru ca intra in power saving.
Da, asa ma gandesc si eu. O sa incerc windows refresh in w/e. Poate ceva s-a instalat cum trebuie. Ma gandesc sa nu mai instalez nvidia de pe site si sa las cu ce vrea doar W$.

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Cel mai bine. Eu am nvidia tot de pe site si este ok. Ai activat Overdrive si Hybrid Mode din Lenovo Vantage? Acum le-am activat si eu, vad ca a mai instalat si ce tine de partea de grafica de la AMD.

#8
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am activat doar Over Drive. Inteleg ca asa foloseste doar placa video. O sa incerc si cu Hybrid mode, poate e vreo diferenta.

Cumva ma gandesc ca daca avea pb de placa video ar fi facut altceva, cum ar fi culori aparte (roz) sau sa se stinga.

#9
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Overdrive e de la display, cica ii scade timpul de raspuns, dar e doar marketing. Hybrid mode activeaza si placa video integrata.

#10
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Cu Hybrid mode activat nu a mai facut asa. Hmm. Il tin sub observatie.

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am pe mana un 16ITH6H, nu face figura asta.

#12
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Dubios. Si daca il dezactivezi? Sa ramai iar doar cu placa dedicata? Macar mai reduci din posibilitati.

#13
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Dezactivat a facut iar. L-am setat din nou pe hibrid si o sa vad zilele astea daca asa e ok. Cam ciudat insa.

#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Reconfirm. Cu modul hibrid activat totul e ok.

#15
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Are el o chestie ce nu ii convine pe undeva. Incearca cu un fresh install de win si intre timp ar trebui intrebat si la Lenovo. Stiu ca au cont oficial pe emag. Si pe forumul lor ar trebui postat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate