Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ce teste sa cer pentru placa video sh

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
P4th0

P4th0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.12.2019
Buna seara!
As dori sa achizitionez placa video sh de pe olx
Puteti sa imi spuneti la ce teste trebuie sa ma uit cel mai atent?

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
furmark, vezi ce temperatura are dupa 20min,

si un test de performanta, sa vezi ca placa e in parametrii, nu stiu noile teste mie-mi placea unigine heaven... dar e vechi.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
Daca vrei sa stii ce punctaj obtine.
https://benchmarks.ul.com/3dmark

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Initiator, adevarul adevarat este ca in cazul placilor video SH, achizitia este ca o loterie. Placile video sunt primele componente care se duc, pentru ca fiecare este un calculator in sine. Si au o durata de viata mai mica decat a celorlalte componente.
Prima data te uiti la ea. Sa nu aiba urme de inclazire excesiva. Sper ca stii cum arata o placa electronica cu SMD. Lipiturile sunt perfecte, fara absolut nicio urma de flux (ceva galben, maro, portocaliu).
Apoi, o pui in teste. Iei monitor dupa specificatii (2K, 4K, nu stiu) si ori faci un test, ori instalezi un joc si verifici cam 10 minute FPS-urile si temperatura. Gasesti informatii pe net despre temperatura si chiar FPS-uri in anumite jocuri.
Repet, cu placile video este o loterie, mai ales de cand una mai buna costa SH cat un BMW 2004. Spor!

Edited by YOUR_GOD, 24 November 2021 - 00:54.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Sa mearga si atat, in vremurile astea placile video se dau ca painea calda, posibil vanzatorul sa nici nu-si piarda vremea daca insisti prea mult, bate la usa urmatorul client

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cat vrei sa dai pe ea si ce placa e? Ti-ai calculat faptul ca banii aia ii poti pierde? (placa sa crape dupa 3 zile sau sa nu mearga).
In principiu, vizual dupa urme de umblat la ea. Apoi, daca e foarte curata, nu-i bine, daca e prea jegoasa, iar nu-i bine.
Apoi, testele de stres: las-o vreo 20-30 de minute intr-un program de testare si vezi cum se aude si comporta. Unde faci testele alea, la vanzator sau la tine? (daca e la el, atunci e un pic mai bine, in ideea ca nu si-ar da adresa daca vrea sa dea o teapa)

Dar, in pricipiu, daca vrei sa iei o super placa la un super pret, renunta. Tocmai mi-am schimbat si eu placa video si, daca pana acum nu aveam nici un stres de a lua una second, acum am luat noua. Am preferat diferenta de performanta riscului de a crapa.

Edited by sorin147, 24 November 2021 - 07:34.


#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
de asemenea, imainte sa faci testele de performanta, sa te uiti cam ce scoruri scoate placa respectiva. Ca este plin netul de placi contrafacute, care sunt niste antichitati, rescrise software sa fie recunoscute ca 3060, de exemplu.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Am luat 4 placi video SH pana acum, 3 cumparate local cu testare care au mers... si merg impecabil.
Cea cumparata prin posta avea probleme... nu stiu ce exact dar ajungea la temp f mari... era prin 2011, gtx 460 care se incingeau oricum,

Deci cauta intai in zona ta.
Sa cumperi prin curier/ posta o placa SH la preturile (mult) exagerate de acum... Posted Image

Edited by sirgoofy, 24 November 2021 - 10:26.


#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

View Postbluesnake, on 24 noiembrie 2021 - 10:04, said:

de asemenea, imainte sa faci testele de performanta, sa te uiti cam ce scoruri scoate placa respectiva. Ca este plin netul de placi contrafacute, care sunt niste antichitati, rescrise software sa fie recunoscute ca 3060, de exemplu.

poti sa dai niste exemple ? ca ar trebui sa fie detectate corect de softuri specializate  zic eu...poate prin win sau drivere sa apara gresit...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate