Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se pune un steag intr-un chenar intr-o pagina html ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
M-a rugat cineva sa-i spun cum pune un steag intr-o imagine html, imi da trei poze, o sa le atasez aici. Eu zic ca e pagina html, dar eu am zis cum mi-a zis el cu "imagine".

Mi-a zis ca prima cica poza aia prima e codul (poza se numeste cod.jpg), a doua e iconita (eu zic chenarul), si a treia poza e ce vrea el, sa puna steagul in chenarul ala, ce trebuie facut concret ?

Attached Files



#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
<link rel="stylesheet" href="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/font-awesome/5.15.4/css/all.min.css" />
<style>
i.fas.fa-tv {
font-size: 90px;
}
.fa-tv:before {
background-size: contain;
background-position: 50%;
background-repeat: no-repeat;
position: relative;
display: inline-block;
background-image: url(https://raw.githubusercontent.com/lipis/flag-icons/299c91aab31700b139cd83bb89205e8316c0ab55/flags/4x3/ro.svg);
max-width: 110px;
border-radius: 20px;
max-height: 70px;
}
</style>
<i class="fas fa-tv"></i>


Attached File  screenshot_1095.jpg   8.03K   19 downloads

Asta daca vrei sa fie in html...

Edited by tigerheart, 21 November 2021 - 05:09.


#3
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi ca ai dat, dar si daca pun codul ala, iese exact aia cu chenar si steag cu tot ? Si ca sa iasa chenarul albastru ca in poza data de mine, ce parametru se modifica si unde ?
Nu vad unde sunt culorile in cod, adica culoarea rosie si asa mai departe.Vad mai mult dimensiuni pe acolo.

Edited by MinettoMatoi, 21 November 2021 - 17:43.


#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Pai ziceai ca esti programator. Ar trebui sa-ti fie destul de clar codul, eventual ce trebuie inlocuit in caz ca lucrezi local....

#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Sunt pe baze de date, nu pe web, am facut si web insa nu m-a atras cine stie ce, nu prea imi dadeam interesul.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mai exact omu vrea sa-si puna steagul in televizorasele din poza pe care o atasez acum, si vrea sa stie ce trebuie facut ptr asta.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 21 November 2021 - 19:22.


#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Nu ai zis ca trebuie sa fie o anumita dimensiune, deci am pus o valoare de demo. Steagul e un fisier svg, il poti salva local si sa lucrezi cu el asa, nu incarcat de pe nu stiu ce site.
Pentru culoarea tv-ului, pui
 color: #@@@@@@; 
in css la i.fas.fa-tv.
@@@@@@ inlocuiesti cu ce cod are culoare dorita. Vezi aici - https://www.w3school...lors_picker.asp

Pui codul de mai sus intr-un fisier html, il deschizi cu Chrome, apoi CTRL+SHIFT+I, la Elements vei vedea codul si in fereastra aia te poti juca cu el, sa vezi cum se modifica. Apoi actualizezi codul din fisier.

Succes!

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi de raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate