Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme cu copacul vecinilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am urmatoarea problema: vecinii au plantat f aproape de gardul comun un copac cu crestere rapida, un plop ceva.  In primavara la un vant puternic copacul s-a rup partial. Ce atarna la noi in curte am taiat noi cat de cat cu o drujba. Dar ruptura principala este la inaltime mare, 6 metri gen, la ei in curte. La urmatoarea furtuna sau peste 10 ani acea bucata va cadea, la ei sau la noi peste locul de parcare din curte. Ce putem face, ptr ca oamenii nici nu stiu nici nu vor sa faca ceva, sa cheme pe cineva sa taie copacul?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ii convingi si apoi ii ajuti sa il taie.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vecinul ala a incalcat dispozitiile codului civil

Art. 613-„Distanţa minimă pentru arbori”:
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

In baza acestor articole cere-i sa scoata copacul
Daca refuza, te apuci de scris - prima data la Politie

Asta-i tot

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaijax, on 20 noiembrie 2021 - 17:19, said:

In baza acestor articole cere-i sa scoata copacul
Daca refuza, te apuci de scris - prima data la Politie
Nu mai bine incearca sa rezolve problema, decat sa se apuce....de scris ?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai a spus deja ca vecinul nu stie si nici nu vrea sa faca ceva

Deci, sa-si ascuta pixul

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sunt o gramada de probleme de acest fel , peste tot in Romania . Cu legea , nu poti face mare lucru , chiar daca vine politia...o sa constate si o sa-i spuna sa-l taie dar nu il poate obliga .
Deci legal va trebui sa il dai in judecata si asta dureaza ani de zile si cu bani cheltuiti .
Varianta recomandata e sa discuti cu vecinii si sa le explici ca nu e legal si e foarte periculos , poate cade pe cineva de la voi sau de la ei si ca minim se poate rupe gardul si alte distrugeri .
Varianta 2 e sa-i rogi sa platesti tu pe cineva sa il taie , ei doar sa iti asigure accesul , nu e placut dar iti rezolvi problema .
Varianta 3 e sa faci varianta 2 fara aprobare dar te poate da el in judecata .

PS - La un asemenea copac , de asemenea inaltime , nu va bagati voi , cautati pe cineva cu experienta , poate muri cineva , nu e de joaca .

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
La ce inaltime a ajuns monstrul ala de copac? Daca ar cadea spre voi, ajunge pan' la casa? In caz de furtuna nu va plimbati prin zona aia. Daca pomul va rupe gardul, vecinul va plateste despagubiri sau te distrezi cu el la tribunal. Totul ar fi atat de linistit daca nu ne-am plictisi.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca vecinul nu a stiut cum sa reactioneze si tu l-ai abordat la modul : " daca nu tai craca aia ....iti fac si iti dreg ...si da-i la impins vagoane. Cheama-l la o bere , zi-i ca e un tip de treaba si tie iti place sa te ai bine cu vecinii ca nu stii niciodata cand ai nevoie de o mana prieteneasca , si ofera-te sa il ajuti si tu ...si chemati o platforma hidraulica ca in 5 minute , cu o drujba se rezolva problema . in situatiile astea este ca atunci cand te certi cu sotia si iti aduci aminte de zicala : " tu vrei sa ai dreptate sau vrei sa ai liniste ? "

#9
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Bucata care s-a aplecat la noi in curte si peste streasina am taiat-o noi. A fost periculos dar cu o scula buna ne-am descurcat. La ei singura solutie ar fi platforma cu acces din curtea noastra. Sunt nesimtiti, nu le pasa ca este periculos. Nu mai zic ca dl este avocat. In fine, daca nici maine nu rezolvam ceva cu vorba buna, merg saptamana viitoare la politie. In caz de daune viitoare macar sa am o plangere inregistrata undeva

#10
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Aveam la tara un copac care atarna peste casa vecinilor, tot asa ziceau ca ar trebui taiat copacul, si desigur nu era o prioritate pana nu au zis ca fac plangere la politie pentru distrugere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate