Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Buffett's Berkshire

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Salut,

Personal imi place modul in care s-a descurcat in decursul anilor Buffett si am deja actiuni la Berkshire insa incep sa imi pun intrebari in privinta deciziei.

Uitandu-ma pe capitalizare (627 miliarde), valoarea portofoliului (331 miliarde) si cashul 149 miliarde (bonds included), iese o diferenta de 147 miliarde.

Imi puteti explica daca acea diferenta e doar pentru brandul lui Waren sau sunt cumva companii nelistate, detinute de berkshire in totalitate sua partial (precum e compania aia de bomboane) si care nu apar aici: https://www.cnbc.com...away-portfolio/ ?

Tinand cont ca Berkshire raporteaza o data la cateva luni ce schimbari a facut in portofoliu, chiar cu riscul de a avea un lag si o diferenta fata pe performanta berkshire, ma gandesc ca e mai sigur sa cumpar individual actiunile detinute de berskhire si sa evit o cheltuiala inutila pentru brand, daca intr-adevar de acolo vine diferenta aia de 147miliarde.

Pareri?
Merci!

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
De ce nu cumperi actiunile pe care le cumpara Warren Buffet? Stiu ca pe eToro sunt deja grupate.

Attached Files



#3
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

Nu ai cum sa copiezi ce face Buffet. Poti sa te inspiri, dar nu ajungi la aceleasi rezultate.

1. Berkshire are destule companii private in compozitie pe care nu poti sa le cumperi pe piata.
2. Nu stii cind si la ce pret a cumparat el. Cind vezi ce tranzactii a facut pe piate, poate fi 3 luni + 15 zile mai tirziu.
3. Buffet cumpara (rar) si firme la IPO, cum a facut anul trecut cu Snowflake. Pretul lui de cumparare e mult mai jos decit pretul dupa-IPO.
4. Unele investitii sint prin optiuni, nu prin actiuni, altele sint trazactii private prin care BRK preia/vinde alte firme.
5. Trebuie sa intelegi bine bonds pentru momentul cind el va fi investit in bonds, acum nu e.


BRK nu e un fond mutual sau ETF, ci companie publica cu rapoartele financiare aferente, iar Buffet nu e un manager the fond mutual sau un manager de hedge fund, ci un CEO. Poate sa faca lucruri pe care fondurile nu le pot face: buybacks, management activ al unor  companiil pe care le controleaza, etc.

Nu stiu ce inseamna "valoarea portofoliului" pentru o companie ca BRK. Cum ziceam, BRK are firme private care nu au pret de piata, si e evaluat prin earnings si cashflow agregat al BRK, nu printr-o suma de actiuni ca un fond mutual.

Intre cumparat BRK si "incercare de copiat" BRK, cumparatul va avea rezultate mult mai bune pe termen lung. La un moment dat Apple sau Bank of America vor avea caderi mai mari, poate BRK are stopuri pe ele, poate BRK le protejeaza cu options, daca nu are BRK va face buybacks ca sa isi mentina valoarea.


#4
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Pare mai sigur sa tina actiunile la compania lu Waren Buffet.
El are diverse actiuni in portofoliu si in diverse cantitati achizitionate.
Practic daca are actiuni la Berkshire , e la fel ca proprietaru , cand proprietaru castiga , atunci castiga si el.

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu stiu, ceva nu se leaga. Sa zicem ca iei actiuni la ceva care urmareste S&P 500. Sa zicem ca iei actiuni de 1000 de euro si imprumuti 9000 de euro (cred ca se numeste leverage). S&P 500 creste mai tot timpul. Pana si in anii de criza (2002, 2008, etc) nu a scazut foarte mult. Deci tu scoti profit ca si cum ai fi cumparat de 10 000 de euro, dar punand doar 1000 de euro.

Pe langa S&P 500 mai sunt alte variante care mereu ies pe plus. De ce nu pune lumea 10.000 de euro, imprumuta actiuni de inca 90.000 si la final de an ramai cu 20.000 de euro (cei zece mii initiali plus, sa zicem, 10% din 100.000)?

Am pus si o lista cu castigurile de pe S&P 500 pe ultimii 20 de ani. (Da, stiu ca peste tot se vorbeste ca actiunile sunt supraevaluate si ca piata va cadea cel putin 50%)

Attached Files


Edited by RedDev, 19 November 2021 - 22:55.


#6
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006

View Postrigmarole, on 19 noiembrie 2021 - 22:35, said:



Nu stiu ce inseamna "valoarea portofoliului" pentru o companie ca BRK. Cum ziceam, BRK are firme private care nu au pret de piata, si e evaluat prin earnings si cashflow agregat al BRK, nu printr-o suma de actiuni ca un fond mutual.


Cam aici m-am impotmolit eu. Oare exista vreo declaratie defalcata pt venituri? Pe baza lor am putea macar estima valoarea companiilor private. Sau, daca nu e defalcata, o fi suficient sa estimam veniturile din dividende iar diferenta ar fi doar de la companiile private?



#7
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Nu exista public decit rapoartele trimestriale ale BRK, care arata finantele segmentelor BRK, dar nu a companiilor lor. Asta nu e ceva atipic, asa cum Microsoft nu arata finantele Linkedin, asa si Berkshire nu arata finantele la Kraft Heinz sau Business Wire.

Cind investesti in BRK te intereseaza cum va evolua profitul agregat al corporatiei raportat la market cap al firmei.

Ca fapt divers, astea sint firmele lor.
https://www.berkshir...s/sublinks.html

#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
E posibil ca valoarea portofoliului (book equity value) să nu fie valoarea de piață, ci valoarea contabilă.

Dacă mă uit aici, eu văd un P/B (mrq) de 1.34.

https://finance.yaho...tistics?p=BRK-B

Presupun că aici P/B este la valoarea de piață.

Chiar dacă 34% peste valoarea de piață este o primă mare, aceasta nu este ceva extraordinar, se plătește atât creșterea așteptată și încă nepublicată a portofoliului, dar și capacitatea echipei de management de a gestiona foarte profitabil acest portofoliu.

Cum s-a scris, nici nu poți copia portofoliul de azi pentru că are instrumente specifice, poate netranzacționabile, nu poți acționa în același timp și nici să obții aceleași prețuri de achiziție pe care și le negociază compania.

Sunt pe de altă parte de acord cu tine că prețul este exagerat de mare și n-aș investi nici eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate