Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Recomandare pistol lipit

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009

 chilly willy, on 19 noiembrie 2021 - 17:54, said:


Asta-i tata lor, am unul din 2007 cu mii de lipituri facute. Ardea carcasa de nu il puteam tine in mana si tot functioneaza. Pune sarma de cupru de 1.2-1.4mm (din cabluri electrice). Dupa cativa ani i-am schimbat comutatorul intern care e o mizerie.

Edited by romeo_cj, 19 November 2021 - 18:37.


#20
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Eu îmi fac treaba cu chinezăria asta
Nu am avut probleme până acum, sper că nici de acum înainte.

#21
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pentru lipiri ocazionale cred ca e excesiva o statie de lipit. Un letcon de 40W de calitate decenta weller sau rothberger e suficient. Va tine forever la utilizare ocazionala

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cred ca la fel ca pe majoritatea topicurilor iar incepe Logan/Mercedes...Beko/Miele...Hilti/Parkside...etc. .

Ideea e in felul urmator , vrei sa lipesti cu bani putini si sa te simti mandru ca iei un pistol ieftin si incepi sa il polizezi/ciocanesti/gauresti/filetezi/schimbi piese prin el si ce...naiba se mai poate face , apoi incepi sa cauti diferite ''sarme'' pe care din nou le dai cu smirghel , ciocanesti , indoi...etc. si sa folosesti cate 1...2 pe seara .

Varianta 2 e sa dai banul o data pentru mult timp , sa lipesti direct cu mare placere si daca ingrijesti varful il schimbi de la 1 an in sus , in functie cat ai de lucru .

Si mie mi-a placut foarte mult Dacia , iti faceai treaba cu ea daca aveai vreo 2 geamantane cu scule si piese de rezerva in portbagaj . Chiar si cand mi-am luat o masina adevarata vreo 2 ani am umblat cu valizele cu scule in portbagaj , pana mi-am dat seama ca nu am ce face cu ele Posted Image .

Deci se poate in ambele moduri , fiecare decide pentru el , dar cum spunea si alt distins coleg , ar fi bine sa ne raportam la secolul asta !

Mi-am luat relativ de curand ''de toate si bune'' , dar lucrez numai cu asta...nu mai am nevoie de altceva :

https://www.tme.eu/r...r/t0056403799n/

#23
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 Alltrack, on 19 noiembrie 2021 - 17:54, said:


Nu in casa ! Afara mai merge . Mai stai si dupa butelii de gaz .

Băi boss, eu vorbeam de lipit doua fire, ai o chestie cat o bricheta, poți să o arunci și în sobă, tu despre ce vorbeati ?

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 DarthBane, on 19 noiembrie 2021 - 18:49, said:

Poate or fi si mai mici , eu am un Dremel , nu e prea mic si cam fumega , il folosesc numai unde nu am curent pentru celelalte . Ia si gaz multisor , mai da si rateuri la aprindere , face si un zgomot deranjant .

#25
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pentru lipiri de cate un difuzor sau un condensator weller-ul ala de 370 lei desi e foarte bun poate fi excesiv. La dedeman au ciocane de lipit rothberger cu preturi in jur de 70-80 lei care fac fata cu succes acestei misiuni. Am si weller si rothberger. Pentru lipirea catorva sarme din an in pasti nu e necesar weller decat daca e gasit la un pret mai mic cam ca asta
https://www.conexele...P-40-L-40W.html

#26
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Corect dar eu nu pot recomanda un produs pe care nu l-am folosit sau macar studiat .

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 19 noiembrie 2021 - 17:06, said:

Faci 2 gauri, pui 2 suruburi M4, saibe si piulite si merge fara probleme.
Asa am pus la anticul meu Radioprogres

Doua suruburi cu cap inecat.

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Un aparat de lipit super-smeker de care nu te vei putea vreodata plange. e asta.
https://www.aliexpre....27424c4d5OmRiO

+ un varf pentru lucru cu chestii mai grosolane, gen cabluri de cupru de peste 1mmp (desi cred ca merge si cu cel original)
https://www.aliexpre....27424c4d5OmRiO

Daca cumva lucrezi pe SMDuri, varful asta e cel care trebuie
https://www.aliexpre....27424c4d5OmRiO

Nu-i chiar ieftin ca o mocaciune de taraba, dar e mai ieftin ca un radioprogres si cu mult mai bun.

Varfurile fac de fapt toata chestiunea. Au incalzitorul si senzorul in varf. La nici 2 cm de varf, e rece. Inertia termica e imbunatatita de raspunsul foarte rapid si poti lipi chestii foarte mari cu un asemenea ciocan. Mic, nervos, varfuri hi-tech. Scula profi aproape la pret de taraba.
Tinut la 300 de grade, maxim 350, nici varful, nici aliajul nu se oxideaza.

Acum pe Aliexpress platesti si TVA, deci te va costa cam 150 de lei. Vine in medie in o luna la posta locala, dar poti avea si ghinion sa vina in 2-3.
Sau noroc sa vina in 2 saptamani.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Tipsurile sunt clona feik de la statiile profesionale Hakko, insa sunt foarte bune.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z0e1TeLHUWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 romeo_cj, on 19 noiembrie 2021 - 18:35, said:

Asta-i tata lor, am unul din 2007 cu mii de lipituri facute. Ardea carcasa de nu il puteam tine in mana si tot functioneaza. Pune sarma de cupru de 1.2-1.4mm (din cabluri electrice). Dupa cativa ani i-am schimbat comutatorul intern care e o mizerie.

In interior e identic 100% cu pistolul de la Radioprogres ; le am pe ambele .

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 adisz, on 19 noiembrie 2021 - 19:44, said:

Doua suruburi cu cap inecat.
Pt cap inecat iti trebuie tesitura in barele alea.
Am pus suruburi normale cu cap crestat si am departat barele cu prespan intre ele.
2 saibe si 2 piulite si merg mai bine ca in prima zi

Edited by dorin_2k, 19 November 2021 - 22:22.


#32
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Pistol de lipit, letcon, statie termostatata....toate sunt bune, cea care conteaza este mana si experienta, fara ele ....nu faci mare branza.
La nevoie am facut lipituri si cu o sarma de cupru infasurata pe un cui mai gros incins la aragaz.
Exerseaza, invata si o sa reusesti, fara practica e greu.

#33
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu am luat de la Lidl in Germania un Parkside cu acumulator cu 13€ . Ptr. lipituri ocazionale sunt supermulțumit. Foloseam o drăcie de pistol antic la care mă chinuiau ansele ingrozitor. Acum e la muzeu in debara.

#34
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Vreau sa comand Yato YT-8245. Este ok?

Pe mine ma incanta ca are si valiza de transport, sa le am pe toate la un loc. Dar acum am gasit si Honest EPTO 675788. Vad ca e cu valiza, 200 W si 3 trepte de putere. Oare care este mai fiabil? Posted Image Posted Image

#35
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmarga32, on 08 decembrie 2021 - 21:12, said:

Vreau sa comand Yato YT-8245. Este ok?
Nu! Pentru că:                 Nu pirogravezi cu el, nu?

Attached Files



#36
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
problema cu supraincalzirea ansei e la celalalt dar are 3 trepte, probabil ca la puterea maxima e ca sa poti lipi ceva mai masiv, nu trebuie sa dea pe treapta 3. Totusi mai simplu e un ciocan de lipit si se si lipeste mai usor cu el, nu necesita o valiza asa mare. Sunt si ciocane de lipit cu termostat destul de ieftin care isi fac treaba pentru utilizare ocazionala. Oricum si pistolul de lipit e tot pentru utilizare ocazionala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate