Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Jurnal de BMW IX3 2021

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#199
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
La fix 2 ani de cand conduc ix3, cateva cifre și comentarii:
- Am făcut aproape 38.000 km, cu o medie de consum de cam 21 kWh/ 100 km. Am mers mai mult local și pe DN, și mai puțin pe autostrăzi. Consumurile lunare medii au fost de sub 18-19 kWh / 100 km vara, respectiv peste 22 kWh / 100 km iarna.
- Peste 85% din alimentari sunt acasă, din panouri (la sub 8-9 kWh / h și până la 80%) și nu văd până acum vreo deteriorare a bateriei în afara probabil de cea normală.
- Am avut o alertă falsă astă vară, cu o eroare afișată vizavi de baterie în urma unui update de soft. S-a rezolvat singură în câteva minute; am fost la Automobile Bavaria preventiv, unde însă nu au fost în stare să înțeleagă de ce apăruse și apoi dispăruse, și nici nu m-au sunat ulterior așa cum promiseseră.
- După acel episod ciudat cu AB am avut de făcut revizia de 2 ani. La AB nici nu am mai sunat, ceilalți 2 dealeri din București nu aveau disponibilitate pentru august așa ca am rezolvat la Proleasing Ploiești, cu programare la câteva zile după apel. S-au mișcat bine, am plecat mulțumit.
- În noiembrie am avut 2 daune, una pe RCA-ul altcuiva (mi-a atins bara spate) și una pe casco (parbriz crăpat de la o piatră pe DN1). Am rezolvat de asemenea la Proleasing, totul în regulă.
Per total, super încântat de decizia vizavi de ix3. Probabil și următoarea va fi EV, de preferat cu V2L / V2G / V2G, în funcție de variantele disponibile atunci. Am avut 3 zile un x1 de la Proleasing cât timp ix3-ul era la ei, așa ca mi-am reamintit de ce am vrut sa trec de la ICE la EV.


#200
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
la r3vizia de 2 ani Automobile Bavaria nici nu s-a uitat la stergatorul spate sa-i puna capacul la loc (sarit la spalatorie). Doar iau bani si-so bat joc de "revizie"

#201
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
A venit iarna si-a scazut autonomia.
Cu bateria 80% cat recomanda ea, range-ul este 200 km prin Bucuresti

Edited by radu103, 14 January 2024 - 15:14.


#202
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
In conditiile de traffic din zilele astea crezi ca ajunge din Bucuresti la Craiova fara sa opresti sa incarci pe undeva? Eu am masina programata in service la BMW de luni si acum cand m-am uitat pe rezervarea de masina de schimb vad ca scrie G08 M sport, nu mi-am dat seama ca e electrica si acum sunt usor in panica ca am o intalnire luni in craiova si fix asta imi lipsea pe langa greva transportatorilor... Daca zici ca merge 200 km si nu in conditii de autostrada cred ca nu ajung sigur, corect?

#203
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
BMW zice ca ajungi fara probleme la Craiova

Edited by RaySefo, 14 January 2024 - 16:32.


#204
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Multumesc, asa mi-au zis si ei, ca o predau cu 100% baterie si ca are autonomie aprox 450 km. Om vedea maine, intre timp mi-am pus la incarcat bateriile externe de telefon si laptop ��

#205
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Daca iti da masina cu 100% nu ai nicio problema pana la Craiova.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate