Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Jurnal de BMW IX3 2021

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#1
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003
De 1 saptamana am luat noua masina de familie (cel putin asa o consideram noi)
[...]

Da, stau la bloc si chiar nu e nicio problema asa ca voi incarca, la fel ca la egolf aici :
- la birou avem statie de 75kw
- la Kaufland Barbu Vacarescu, La mall Promenada, la statiile Mol si OMV, la Lidl, etc..

Note placute in varianta standard :
- volan cu force feedback care urmareste banda si masina din fata
- avertizare unghi mort in oglinzi retrovizoare
- scaune electrice fata
- plafon panoramic cu trapa

Pentru o masina Made in PRC arata si se simte foarte bine.
Are interior din piele ecologica.

Edited by Dany_Darke, 15 November 2021 - 15:40.
nu dezbatem vaccinul pe un jurnal auto, da?


#2
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

View Postradu103, on 14 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Are interior din piele ecologica musama.
Fixed, poze nu ai?

#3
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016
Sper ca mai ai inca una si pe benzina sau motorina pentru drumuri mai serioase.
Pentru Bucuresti e buna, desi mergea si una mai ieftina.
Poti sa iei in calcul doar statia de la munca pentru incarcare (cred ca nu vei sta niciodata 3 ore in Kufland sau Lidl pana ti se incarca masina, si in 20 de minute nu prea reuseste sa incarce mare lucru)

#4
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View Postradu103, on 14 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Din cauza guvernului n-am putut intra inauntru ptr ca nu aveam certificat verde, am stat in garaj, in frig ptr semnarea documentelor

Care este scopul frazei in prezentarea masinii? Vrei sa iti plangem pe umar ca ai stat in frig? Sau!?

#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003
Vad ca va pasioneaza mai mult certificatul decat masina.
Nu-l am pentru ca am fost in carantina cand eram programat pentru noua doza (ultima sper) si le-am facut dar pentru acces, nu prea cred in eficienta si utilitatea lui asa cum bine se vede runda asta prin toata Europa
Doamne cat de hateri sunt vaccinatii "protejati" (not really) carora le e frica de nevaccinati
PS: am luat covid de la vaccinati fara simptome asa ca numai de nevaccinati nu mi-e frica de acum incolo, aia cand au atunci il simt si nu-l pot ignora

View Postdaybreak246, on 14 noiembrie 2021 - 18:55, said:

Fixed, poze nu ai?
Revin cu poze dupa ce-o spal. A fost vreme nasola si e plina de frunze cazute acum

View Posts1lviu86, on 14 noiembrie 2021 - 19:16, said:

Care este scopul frazei in prezentarea masinii? Vrei sa iti plangem pe umar ca ai stat in frig? Sau!?
Da, este o tampenie la cat de mare si aerisit este un showroom auto vs o farmacie/mini market unde se intra la liber si riscul e de 100 ori mai mare

View Postdrive-x, on 14 noiembrie 2021 - 19:04, said:

Sper ca mai ai inca una si pe benzina sau motorina pentru drumuri mai serioase.
Pentru Bucuresti e buna, desi mergea si una mai ieftina.
Poti sa iei in calcul doar statia de la munca pentru incarcare (cred ca nu vei sta niciodata 3 ore in Kufland sau Lidl pana ti se incarca masina, si in 20 de minute nu prea reuseste sa incarce mare lucru)
Am renuntat la a 2-a masina si am ramas doar pe electric.
Are un range de 380-450 km, suficient ptr orice deplasare cu familia, fara oprire ptr incarcare (ex Bucuresti-Navodari, Bucuresti-Poiana Brasov)
La Navodari sunt in proces de intalare statie de 22kw pe locul de parcare
Lidl, Kaufland, Promenada  au statii fast-charge de 50kw si asta inseamna 1-1.5h la incarcare completa desi niciodata n-ar trebui sa fi in acel scenariu. Conforma studiilor, viata bateriei se pastreaza cel mai bine daca o incarci in intervalul 40-90%
Cine-si cumpara masina electrica si se bazeaza ca o incarca acasa anuleaza din start conceptul de mobilitate al masinii...doooh...!
S-a umplut Bucurestiul de Spring, al doilea val dupa eGolfurile si Zoele Uber din primul val.
E bine ca astia incarca doar la statiile moca ptr ca sunt zgarciti si se uita la 50-100 lei si si ptr ca timpul lor nu valoreaza mare lucru si isi permit sa astepte la coada pentru mocangeala

Edited by radu103, 14 November 2021 - 20:33.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu ma intelegeti gresit,pentru ca sunt adeptul masinilor electrice,dar am firma fix langa un Rompetrol si tare ma distreaza cand vad cum stau unii cu orele sa incarce masina.Nu stiu ce putere au acolo la incarcare,dar a stat unul cu o Tesla vreo 3 ore cred la incarcat.Pai in 3 ore,daca plec intr-un concediu,fac cel putin 200km pana sta unu cu o electrica la incarcat....
Felicitari pentru achizitie,dar e doar pentru oras.Daca vrei ceva de drumuri lungi,atunci clar hibrida,ca sa nu zic termica inca!

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Are un range de 380-450 km, suficient ptr orice deplasare cu familia, fara oprire ptr incarcare (ex Bucuresti-Navodari, Bucuresti-Poiana Brasov)


Hahahha

Ia zi, ce consum ai in Bucuresti?
Sa vezi cat consuma la 130 Km/h pe autostrada.

Ce baterie ai? 74 kw utilizabili?

La 130 km/h ai peste 25 kwh/100km, deci maxim 300 Km, daca esti atent si nu e iarna, altfel mergi cu 110 Km/h.

Masina incarca cu 11 Kw pe trifazic. Nu e rau, dar nici super.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View Postradu103, on 14 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Are interior din piele ecologica.

Nu stiu cum e pielea ecologica la BMW, dar eu dupa cateva experienta neplacute cu alte produse din piele ecologica, am zis pas la acest material. Fie textil, fie piele naturala. Eventual alcantara, dar asta se gaseste mai rar.

Edited by Dany_Darke, 15 November 2021 - 15:42.
nu dezbatem vaccinul pe un jurnal auto, da?


#9
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003

View Postgeorge_eu25, on 14 noiembrie 2021 - 20:49, said:

Felicitari pentru achizitie,dar e doar pentru oras.Daca vrei ceva de drumuri lungi,atunci clar hibrida,ca sa nu zic termica inca!
Pana acum n-am reusit sa merg fara pauze mai mult de 200km masina plina de copii.
Or fi altii supermani care merg 1000 de km dintr-una si nu mananca, nu fac pipi, nu admira peisajul...
Pentru oras e Spring si masinile hibride cu autonomie de 50-70km

View PostAdm, on 14 noiembrie 2021 - 20:54, said:

Ia zi, ce consum ai in Bucuresti?
Ce baterie ai?
Toate IX3 au aceiasi baterie de vreo 80kw din care utilizabili aprox 70 si ceva
Pana acum in Bucuresti media este la 21.5 kw pe Eco Plus
Modul de afisare al consumurilor este destul de limitat fata de egolf, parca e la secret dar cumva range-ul il confirma
https://ev-database....ar/1535/BMW-iX3

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Eco Plus e ala care nu te lasa sa depasesti viteza medie legala?

Mda, esti in faza de negare, e normal la orice proprietar de SUV EV :D

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003

View Postgeorge_alexandru, on 14 noiembrie 2021 - 20:55, said:

Dar tot "din cauza" guvernului ai avut parte de o subventie generoasa la achizitie.
Nu stiu cum e pielea ecologica la BMW, dar eu dupa cateva experienta neplacute cu alte produse din piele ecologica, am zis pas la acest material. Fie textil/alcantara, fie piele naturala.
Nu am avut pomana pe leasing operational.
Pomana se da la persoane fizice si la cei cu leasing financiar/credit.
Pentru murdaria/firimiturile generate de copii, pielea eco e cel mai bun interior.
Se spala usor si nu e scump...asta daca nu le dai cutite si markere permanente in masina...atunci orice interior ar avea masina, rezultatul fiind previzibil...distrugere totala

View PostAdm, on 14 noiembrie 2021 - 21:00, said:

Eco Plus e ala care nu te lasa sa depasesti viteza medie legala?

Mda, esti in faza de negare, e normal la orice proprietar de SUV EV Posted Image
Te lasa, dar nu are toti caii acasa cand apesi pedala de acceleratie

Edited by radu103, 14 November 2021 - 21:10.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View Postradu103, on 14 noiembrie 2021 - 21:01, said:

Nu am avut pomana pe leasing operational.


De ce ai ales operational, nu ieseai mai avantajos cu leasing financiar si eco-ticket?

#13
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003

View Postonzaueb, on 14 noiembrie 2021 - 21:02, said:

Gubernu da 10 mii de coco, e bun.
Gubernu da restrictii pt nevaccinati, e câh.
Altii are eletrice mai eftine, e saraci, incarca la moca, e câh.
Am masina scumpa, bani multi, saracii sa se dea la oparte, e bun.
Gg, misto masina, pacat de proprietar.
Analiza sumara si limitata precum autorul, poti merge in alte zone daca nu-ti place aici
Nu se supara nimeni ca tot n-ai impartasit nicio informatie de valoare pan-acum

View Postgeorge_alexandru, on 14 noiembrie 2021 - 21:02, said:

De ce ai ales operational, nu ieseai mai avantajos cu leasing financiar si eco-ticket?
Diverse constrangeri legate de politica auto a companiei
In mod clar iesi mai bine dar e un liability in plus la balance sheet cu care unele companii nu vor sa se incarce sub nicio forma

Edited by radu103, 14 November 2021 - 21:05.


#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postradu103, on 14 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Da, stau la bloc si chiar nu e nicio problema asa ca voi incarca, la fel ca la egolf aici :
- la birou avem statie de 75kw
Te vei duce cu mai multa motivatie si placere la serviciu :)

#15
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003

View PostVictor5, on 14 noiembrie 2021 - 21:15, said:

Te vei duce cu mai multa motivatie si placere la serviciu Posted Image
A...nu...ma duc de la 8:15 dupa ce-mi duc fata la scoala, incarc si-mi beau cafeaua jos la cafenea pana la 9:00, dupa care plec acasa inainte sa vina lumea si sa ma vada p-acolo
Dupa aia se-nvata asa si ne cheama iar la birou obligatoriu

Edited by radu103, 14 November 2021 - 21:20.


#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Sa nu lauzi masina la colegi!!!  Plânge-te de ea; altfel, îsi mai iau înca X dintre ei tot VE si daca nu aveti X+1 statii de încarcare patesti ca o pacienta de-a mea; venea cu o Hunday Kona electrica pe care si-o încarca la serviciu; acum vine cu "vechiul" Ford Kuga diesel, e si frig dar merge o zi din doua cu Kona la încarcare la întelegere cu alti colegi trecuti pe electric

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003

View PostVictor5, on 14 noiembrie 2021 - 21:33, said:

Sa nu lauzi masina la colegi!!!  Plânge-te de ea; altfel, îsi mai iau înca X dintre ei tot VE si daca nu aveti X+1 statii de încarcare patesti ca o pacienta de-a mea; venea cu o Hunday Kona electrica pe care si-o încarca la serviciu; acum vine cu "vechiul" Ford Kuga diesel, e si frig dar merge o zi din doua cu Kona la încarcare la întelegere cu alti colegi trecuti pe electric
Prea tarziu, e plin de electrice la noi : WV eGolf, Skoda Enyaq, ID4, ID3, Mecedes A hibride si acum chinezarie BMW IX3

#18
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postradu103, on 14 noiembrie 2021 - 21:37, said:

Prea tarziu, e plin de electrice la noi : WV eGolf, Skoda Enyaq, ID4, ID3, Mecedes A hibride si acum chinezarie BMW IX3
Niciodata nu e prea târziu; cum am zis, daca sunt mai multe statii de încarcare decît VE= love; daca nu, cine ajunge primul, sau, o zi din doua, trei, ...la întelegere. Mai rau, sapatul la sefi :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate