Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum pot schimba niste bani?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca ati vazut prea multe filme

La plata cu cardul nu exista comision iar crahul bancar nu e ca ciclul menstrual
Vine mult mai rar Posted Image
Cand vine, poti face pipi si pe cash-ul ala de la saltea

In plus, long time ago in a galaxy far away, s-a inventat depozitul overnight Posted Image

Ma rog - nu degeaba suntem ultimii din UE la educatie financiara

#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca se duc bancile in cap, ca ai banii in banca sau la saltea, oricum ne ia Dracu pe toti. Americanii s-au prins, daca vine Apocalipsa, au munitie, aia va fi moneda de schimb.
Banii aia mari vor ajunge fie la vreo casa de schimb, cand ai nevoie, fie cash la vreo combinatie. Sa mergi in vacanta si sa-ti platesti un suc ca sa-i schimbi in ceva mai mic pentru ce ai nevoie, slabe sanse spre 0.
Nu mai bine de astia care nu avem asa multi, n-avem probleme d-astea. :)

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Naijax, on 13 noiembrie 2021 - 18:06, said:

Cred ca ati vazut prea multe filme

La plata cu cardul nu exista comision iar crahul bancar nu e ca ciclul menstrual
Vine mult mai rar Posted Image
Cand vine, poti face pipi si pe cash-ul ala de la saltea

In plus, long time ago in a galaxy far away, s-a inventat depozitul overnight Posted Image

Ma rog - nu degeaba suntem ultimii din UE la educatie financiara
Si tu platesti cu cardu cand cumperi un teren de la o PF ca doara ala are POS la purtator , nu ?
Cand esti parlit normal sa ai banii la banca - salariu care este virat in cont si din ala sa traiesti .
Dar exista si altii  care au si alti banunti in afara de leafa lunara.
Un ex : e Duminica , bancile dorm , tu ai banii la banca si musai de la cine vrei sa cumperi " ceva " vrea in euro nu in lei , ce faci ? Platesti ca fraierul mai mult , scoti banii in lei ca bancomatu in Ro stiu ca nu da euro din contul curent si apoi fuguta la o casa de schimb unde mai pierzi niste banuti .... banca e pt fraieri . Alfel ai cash la purtator si achiti pe loc in valuta , chilipirul gasit.

#22
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Daca am trei bancnote de 500 de euro...Cum scap de ele, sa le schimb in bancnote mici ?

Nu veniti cu solutia, cumpara ceva... nu vreau sa cumpar nimic de ei, momentan.

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Ce draq cumperi cu cash, in weekend, in afara de junghiuri de masini? Un teren nu se cumpara in parcare sau benzinarie.

#24
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
@Sorin147 Nu am zis chiar azi sa-i schimb.

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Era pentru BaXXon. :)
De schimbat, cum am zis si la inceput, incearca la o casa de schimb valutar.

#26
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Eu aveam problema invers din bacnote de 50 euro sa schimb in 100 sau 200 si am inteles ca doar la banca ar putea schimba?

Edited by FREESH, 13 November 2021 - 20:08.


#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu urasc bancnotele de 200 lei de cand ma stiu si de fiecare data cand le am incerc sa scap de ele cat mai repede: seamana la culoare si forma cu bancnotele de 50 lei.

#28
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 BaXXXon, on 13 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Cand esti parlit normal sa ai banii la banca - salariu care este virat in cont si din ala sa traiesti .

Chiar sunt curios daca doarme cineva linistit stiind ca are 100k euro intre haine.

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 musicallro, on 13 noiembrie 2021 - 19:07, said:

Daca am trei bancnote de 500 de euro...Cum scap de ele, sa le schimb in bancnote mici ?

Nu veniti cu solutia, cumpara ceva... nu vreau sa cumpar nimic de ei, momentan.
Mergi la casa de schimb si zici ca vrei sa schimbi 50 de euro din cei 500 . Eu asa am facut. Daca vroiam sa schimb 500 in bancnote de 100 nu acceptau .

 carturarulobosit, on 13 noiembrie 2021 - 22:04, said:

Chiar sunt curios daca doarme cineva linistit stiind ca are 100k euro intre haine.
Unii ii ascund in calorifere . La vedere si totusi , nu cauta nimeni acolo . Nu in interiorul caloriferelor , dar exista la magazinele de bricolaj cutii ermetice din plastic , in care intra cam 10.000 euro in hartii de 100. Lipesti banda cu scai pe ambele , pe cutie si in partea de jos a caloriferului , sub tablele care fac legaturile dintre elementi , si lipesti cutia . Treaba este sa nu uiti cand vine femeia cu curatenia , ca daca ii vine ideea sa stearga praful din calorifere ....te costa 10.000 euro .

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Pe pudicii care au probleme cu hârtiile de 500 îi pot ajuta să scape de ele la o paritate de 5:1. Ar fi păcat să trăiască sub stres, cu grija unor bani cauzatori de neplăceri.

Edited by terratec, 14 November 2021 - 12:00.


#31
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 carturarulobosit, on 13 noiembrie 2021 - 22:04, said:

Chiar sunt curios daca doarme cineva linistit stiind ca are 100k euro intre haine.
N-ai inteles nimic .
Ca sa-ti raspund la intrebarea cu somnul depinde de om , daca se sperie si de umbra lui nu va dormi niciodata bine indiferent cat cash are la saltea..

#32
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 JurasikMan, on 13 noiembrie 2021 - 22:47, said:


Unii ii ascund in calorifere . La vedere si totusi , nu cauta nimeni acolo . Nu in interiorul caloriferelor , dar exista la magazinele de bricolaj cutii ermetice din plastic , in care intra cam 10.000 euro in hartii de 100. Lipesti banda cu scai pe ambele , pe cutie si in partea de jos a caloriferului , sub tablele care fac legaturile dintre elementi , si lipesti cutia . Treaba este sa nu uiti cand vine femeia cu curatenia , ca daca ii vine ideea sa stearga praful din calorifere ....te costa 10.000 euro .
Banii cash se tin in oalele de gatit , alea vechi si soioase ascunse prin fundul dulapurilor din bucatarie, pe care nici cea mai harnica gospodina nu se incumeta sa puna mana , daramite un hot care cauta prin dulapul cu haine dupa molii.

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 BaXXXon, on 13 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Si tu platesti cu cardu cand cumperi un teren de la o PF ca doara ala are POS la purtator , nu ?

Nu mai ai voie de ceva timp sa faci plati mari cash:

https://www.economic...rar_100666.html

Edited by dani.user, 14 November 2021 - 00:57.


#34
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 dani.user, on 14 noiembrie 2021 - 00:56, said:

Nu mai ai voie de ceva timp sa faci plati mari cash:

https://www.economic...rar_100666.html
Linku tau se refera la altceva , citeste cu atentie .
Pana-n 50.000 lei ai voie .

Edited by BaXXXon, 14 November 2021 - 01:29.


#35
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 dani.user, on 14 noiembrie 2021 - 00:56, said:

Nu mai ai voie de ceva timp sa faci plati mari cash:

https://www.economic...rar_100666.html

da mai dani, ca baietii care fac combinatii si pun jos 100.000 euro , au apasari de genul asta:)))
de unde apareti mai.

pt OP : poti schimba la casa de schimb valutar.
pt restul : cash rules. asa a fost si asa va fi. restul stati la coada la bancomat in 15 ale lunii

#36
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

 RedDev, on 13 noiembrie 2021 - 16:20, said:

Cu mentiunea ca economiile tinute in banca iti aduc an de an valoare mai mica. Cum e acum, inflatia e 8%, cel mai bun depozit bancar iti ofera 4% pe an. Daca scazi si impozitul termini anul cu -5%.

Baietii prosti investesc in ETF-uri (S&P 500 de exemplu), baietii mediocri in mai multe unelte (ETF-uri, actiuni specifice, aur, argint, metale folosite in industrie: cupru, litiu, criptomonede) iar baietii destepti investesc in terenuri agricole, unitati de productie, programe spatiale, produse pentru oamenii foarte bogati (caviar, masini de lux, terenuri/imobile luxoase in locuri exclusiviste), fac companii ca Pfizer care a scos venituri de $3.5 miliarde de dolari in 3 luni.

băieții deștepți ca tine cred ca ei pot bate bursa scoțând profituri mai bune, băiete sunt administratori de fonduri cu bani pe mana de trebuie sa iei încet fiecare grup de 3 zerouri sa înțelegi suma și aia nu au scos pe termen lung un randament mai bun decât market average.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate