Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum pot schimba niste bani?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
As vrea sa imi schimb economiile in bani mai mari. Adica lei sa am doar de 500 de lei si euro de 500€.
Nu va ganditi ca sunt bani multi. E vorba de doar cateva mii de euro. Economii personale.

M-ar interesa daca ofera vreo institutie bancara sau nebancara serviciul care ma intereseaza pe mine. De exemplu, sa bag la bancomat numai bancnote de 200 de lei si sa scot de 500. Adica sa pot alege eu ce bani sa primesc.
As dori sa fac teancul mai mic.

#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
complicat sa gasesti la banci bancnote de 500 de euro avand in vedere ca nu se mai emit din ianuarie 2019 si ce ajunge la banca centrala europeana este retras din circulatie. Cam in fiecare an sunt retrase din circulatie cam 50 de milioane de bancnote de 500 de euro. Finantarea crimei organizate este motivul pentru care bancnotele mari sunt retrase din circulatie.

Eu imi tin cashul in bancote de 100 de euro. Nu ocupa chiar asa de mult spatiu si sunt mult mai usor de miscat in caz de ceva. Multi comercianti nici nu se uita la tine daca te prezinti cu bancote de 500 sau de 200 de euro.

Eu personal nu m-as atinge de bancnote de 500 de euro. Sunt extrem de bine falsificate pentru ca merita efortul si costul mare de falsificare.

Edited by murdar, 13 November 2021 - 14:55.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cei de 500 euro numiti Bin-Ladeni au fost retrasi din circulatie.
De 500 lei mai sunt, dar sunt rari in ciuda inflatiei de +/-70 % - care in mod pervers nu e reflectata de cursul valutar.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Mergi la casele de schimb valutar, s-ar putea sa ai noroc, cu ambele.

#5
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postsorin147, on 13 noiembrie 2021 - 14:59, said:

Mergi la casele de schimb valutar, s-ar putea sa ai noroc, cu ambele.

Da, asta cu bancotele de 500 de euro de la casele de schimb tine de noroc. Cum era vorba aia: cum ti-o fi norocul Posted Image

Mai poti incerca si la cazinouri..

Edited by murdar, 13 November 2021 - 15:01.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,196
  • Înscris: 24.02.2007
Unii nu stiu cum sa scape mai usor de cele de 500 euro.

#7
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
La orice banca scapi de bancnotele de 500 de euro. Ele sunt in continuare legal tender. Nu le poate refuza nicio banca.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmurdar, on 13 noiembrie 2021 - 14:50, said:

Finantarea crimei organizate este motivul pentru care bancnotele mari sunt retrase din circulatie.
Multi comercianti nici nu se uita la tine daca te prezinti cu bancote de 500 sau de 200 de euro.
Eu personal nu m-as atinge de bancnote de 500 de euro. Sunt extrem de bine falsificate pentru ca merita efortul si costul mare de falsificare.

Eşti un cetăţean conştiincios care a învăţat lecţiile predate. Este frumos că eşti sincer şi îţi exprimi deschis convingerile şi fobiile.
Îi ajuţi pe interlocutori să te înţeleagă.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
O idee extraordinar de proasta este sa tii economiile la saltea iar o prostie astronomica este sa bani in bancnote mari

Economiile se tin in banca iar banii cash se tin in bancnote mici

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Cu mentiunea ca economiile tinute in banca iti aduc an de an valoare mai mica. Cum e acum, inflatia e 8%, cel mai bun depozit bancar iti ofera 4% pe an. Daca scazi si impozitul termini anul cu -5%.

Baietii prosti investesc in ETF-uri (S&P 500 de exemplu), baietii mediocri in mai multe unelte (ETF-uri, actiuni specifice, aur, argint, metale folosite in industrie: cupru, litiu, criptomonede) iar baietii destepti investesc in terenuri agricole, unitati de productie, programe spatiale, produse pentru oamenii foarte bogati (caviar, masini de lux, terenuri/imobile luxoase in locuri exclusiviste), fac companii ca Pfizer care a scos venituri de $3.5 miliarde de dolari in 3 luni.

Edited by RedDev, 13 November 2021 - 16:23.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este o idee neinspirata . Ramai la bancnote mici . Majoritatea bancnotelor mari sunt vizate de " spalarea de bani " , sau " finantare de activitati teroriste " . Retardul institutiilor de forta nu are limite in aceasta directie . Tendinta este sa se renunte la bancnote mari treptat si asta face ca in cazul in care ai nevoie urgenta de lichiditati  sa nu poti beneficia de stocul tau prin schimbare sau valorificare directa. Eu am scapat si de hartiile de 200 de euro . Nu conteaza cati sunt , conteaza cat de bine stii sa ii ascunzi. In general , pastrarea banilor in bancnote , la saltea , reprezinta o idee proasta . Capital care nu face nimic . Mai bine cumperi un teren , tunzi iarba de pe el , scmulgi buruienile si in doi trei ani valoarea creste indiferent ce ai face. Astfel nu risti nici variatii de curs , nici posibilitatea sa iti fie furati .
Sau , mi-i dai mie si stii ca mergi la sigur. De pe acum iti spun ca nu o sa ii mai vezi niciodata. O asemenea predictibilitate nu ai sa gasesti nicaieri in lumea bancara . De mult vreau sa imi cumpar un G class nou nout dar imi lipsesc banii de TVA , ca il iau pe persoana fizica .

Edited by JurasikMan, 13 November 2021 - 16:27.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Era o vreme cand bombaneam dupa ce scoteam leafa din bancomat, erau numai bancnote de la 100 in sus.
De o vreme banca transilvania, daca scoti 1000 lei, iti da 8x100, 3x50 si 5 de 10 lei.
Cum o fi mai bine?
Bancnote de 500 nu am mai vazut de cativa ani, cele de 200 imi ajung in mana foarte rar.
Si eu as prefera sa tin banii la ciorap in bancnote de 200.
As folosi mai putini ciorapi.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,196
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRedDev, on 13 noiembrie 2021 - 16:20, said:

Cu mentiunea ca economiile tinute in banca iti aduc an de an valoare mai mica. Cum e acum, inflatia e 8%, cel mai bun depozit bancar iti ofera 4% pe an. Daca scazi si impozitul termini anul cu -5%.

Ciorapul ofera 0% dobanda.

#14
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Banca ofera dobanda real negativa plus comisioane
Pui 100 lei si scoti 98, ca deh comisioane

#15
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostNaijax, on 13 noiembrie 2021 - 16:02, said:

O idee extraordinar de proasta este sa tii economiile la saltea iar o prostie astronomica este sa bani in bancnote mari

Economiile se tin in banca iar banii cash se tin in bancnote mici


Cine nu a vazut cu ochii lui un crash bancar si inchiderea completa a bancilor pentru multe luni de zile ca sa previna bank-run ar putea crede ca e o idee minunata sa iti tii toti banii pe viata ta la banca.

Aia care au vazut si trait asa ceva tin o (mare) parte din bani si intr-un seif acasa.

#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
E bine sa ai 10% - 20% din economii in bani cash. Cand piata se prabuseste ai bani sa cumperi chestii faine la pret de dumping (actiuni, aur, terenuri)

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
E prea mult 20%. Ocupi o camera numai cu hârtie. Nu mai bine 2%?

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostNaijax, on 13 noiembrie 2021 - 16:02, said:

O idee extraordinar de proasta este sa tii economiile la saltea iar o prostie astronomica este sa bani in bancnote mari

Economiile se tin in banca iar banii cash se tin in bancnote mici
Este o idee extraordinar de proasta sa tii banii la banca sa se foloseasca banca de ei moca iar cand ai nevoie urgenta de ei , banca iti ia comision de retragere . O parte de bani se tin cash in casa un minim 3k euro in caz de Doamne feri , spitale , doctori sau chiar ceva bun de cumparat la o oferta super buna , altii ( cea mai mare parte ) investiti in imobile sau alte afaceri aducatoare de profit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate