Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum pot schimba niste bani?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBaXXXon, on 14 noiembrie 2021 - 01:28, said:

Pana-n 50.000 lei ai voie .

View Postzile_san, on 14 noiembrie 2021 - 09:43, said:

da mai dani, ca baietii care fac combinatii si pun jos 100.000 euro , au apasari de genul asta:)))

Era vorba de cumparat terenuri. E greu de imaginat ca un teren poate costa mai mult de 50.000 lei?

#38
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postdani.user, on 14 noiembrie 2021 - 12:07, said:


Era vorba de cumparat terenuri. E greu de imaginat ca un teren poate costa mai mult de 50.000 lei?
Depinde daca il iei din buricul targului curte constructii sau teren agricol intr-un sat departe de civilizatie si poluare.
O fi greu de imaginat pt unii dar eu am cumparat anu asta 1Ha teren agricol in Apuseni cu fix 9000 de euro , bani pe care i-am platit cash in fata notarului.

#39
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostBaXXXon, on 13 noiembrie 2021 - 18:38, said:

Si tu platesti cu cardu cand cumperi un teren de la o PF ca doara ala are POS la purtator , nu ?
Cand esti parlit normal sa ai banii la banca - salariu care este virat in cont si din ala sa traiesti .
Dar exista si altii  care au si alti banunti in afara de leafa lunara.
Un ex : e Duminica , bancile dorm , tu ai banii la banca si musai de la cine vrei sa cumperi " ceva " vrea in euro nu in lei , ce faci ? Platesti ca fraierul mai mult , scoti banii in lei ca bancomatu in Ro stiu ca nu da euro din contul curent si apoi fuguta la o casa de schimb unde mai pierzi niste banuti .... banca e pt fraieri . Alfel ai cash la purtator si achiti pe loc in valuta , chilipirul gasit.

1. Ai plătit 9k euro cash pe teren? Normal. Ce e peste 50.000 lei, se face prin bancă, conform legii.

2. Apare un crash, cum a fost cel din martie 2020. Piața de acțiuni e pe minus 40% și vrei să cumperi. Ce faci? Unde achiți cash? Că doar cashu îi la putere, nu?

Să fim serioși. ”banca-i pentru fraieri” pentru cine n-o folosește cum ar trebui și trăiește pe stilul ciobanului din anii 70, cu banii în straiță.

#40
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
1. Exact
2. Ce crash o fost in 2020 ?

#41
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Verifică graficele indicilor.

Edited by daddypuff, 14 November 2021 - 12:35.


#42
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postdaddypuff, on 14 noiembrie 2021 - 12:35, said:

Verifică graficele indicilor.
La ce ?

#43
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
20-23 martie 2020.

#44
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View PostWebbbob, on 14 noiembrie 2021 - 09:49, said:

băieții deștepți ca tine cred ca ei pot bate bursa scoțând profituri mai bune, băiete sunt administratori de fonduri cu bani pe mana

Uitandu-ma in martie 2020 la fondurile de investitii ale bancilor, toate au scazut de-odata cu piata. ING de exemplu nu a ridicat un deget. Nu stiu ce oameni sunt acolo dar eu am scos banii din actiuni din februarie stiind ca se va prabusi piata. Dar se pare ca acesti administratori eruditi au pastrat actiunile si toate fondurile lor care aveau cea mai mica componenta pe actiuni erau pe rosu.

Acuma nu sunt perfect, nu ma asteptam ca FED-ul sa salveze piata bursiera injectand miliarde peste miliarde. Daca stiam imi dublam economiile in 2 saptamani.

Exemple de fonduri la Banca Transilvania. Nu au facut nimic, au mers la fel cum a mers piata. Daca nu salva FED-ul piata bursiera, era la jumatate. Nu stiu, sunt obligate fondurile astea sa tina actiunile? Nu le pot vinde, sa ramana in cash si cand se aseaza piata sa le recumpere?!

Am pus valori si de la Erste. Astia ar trebui sa fie mai destepti, nu? De la 190 a scazut la 124 in martie 2020. Ce faceau, la ce se asteptau?

Attached Files


Edited by RedDev, 14 November 2021 - 13:26.


#45
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
edit

Edited by murdar, 14 November 2021 - 14:39.


#46
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postdaddypuff, on 14 noiembrie 2021 - 12:42, said:

20-23 martie 2020.
La meteo ? Zi omule la ce naiba te referi sa pricep .

#47
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postmusicallro, on 13 noiembrie 2021 - 19:07, said:

Daca am trei bancnote de 500 de euro...Cum scap de ele, sa le schimb in bancnote mici ?

Nu veniti cu solutia, cumpara ceva... nu vreau sa cumpar nimic de ei, momentan.
Daca esti din Constanta... te rezolv eu. ;)

#48
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Banca te mai si disciplineaza.
Chiar daca pierzi pe inflatie intr un an , cine nu e disciplinat si sta cu banii acasa , mari sanse sa gaseasca tot timpu ceva de cumparat.
Oricat ai pierde la banca , dobanda fiind sub inflatie , obiectele odata cumparate , daca vrei sa le vizi nu mai iei nici jumate din cat ai dat pe ele.

#49
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu stiu, eu am cumparat actiuni la S&P 500 via SPY (SPDR S&P 500 ETF Trust) si pana acuma a crescut valoarea lor, asta ca sa troll-ez un pic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate