Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31449 replies to this topic

#30871
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004
Aceia s-au botezat într-un botez necreștin,

se respinge!

#30872
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Devreme ce stii asa de multe, e cam inutil sa dau explicatii.

Totusi, bcazs care niste reguli.
Care e modalitatea prin care se intra in biserica?
- botez sau marturisire de credinta (varianta a doua se obisnieste a se aplica la adventistii reformisti care se muta la biserica "mama".
Nu sunt sigur dar cred ca e posibila si migrare de la confesiune neoprotestanta catre adventist prin marturisire de credinta
daca botezul crestin corect prin scufundare a fost efectuat deja la varsta maturitatii).

Cand cineva o ia pe laturile cararii, pentru revenirea in sanul bisericii (aka fiul risipitor) trebuie facut ceva.
In cazul asta e REbotezarea.
Cred ca se poate si cu marturisire de credință dar depinde cat de mult s-a departat persoana de principii.
Parerea mea personala vis a vis de subiect, e ca era necesara o rebotezare ca o confirmare a lui si a bisericii mama ca aproba intoarcerea/reabilitarea lui.
Poate fi chiar o farama de publicitate acolo tinand cont ce persoana publica a fost CD. Daca ruptura a fost publica, intoarcerea ar trebui sa aiba cam aceeasi amploare publica.

Pentru paco.
Daca cineva se reboteaza nu inseamna ca primul botez a fost din motive gresite ci ca oamenii se schimba, se razgandesc, sunt fiinte imperfecte.

Edited by radurus, 28 June 2022 - 15:07.


#30873
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 28 iunie 2022 - 15:05, said:

Cand cineva o ia pe laturile cararii, pentru revenirea in sanul bisericii (aka fiul risipitor) trebuie facut ceva.
In cazul asta e REbotezarea.

Episcopul de Ierusalim a scris așa:


Iacov 5:
19. Fratilor, daca s-a ratacit vreunul dintre voi de la adevar, si-l intoarce un altul,
20. sa stiti ca cine intoarce pe un pacatos de la ratacirea caii lui, va mantui un suflet de la moarte si va acoperi o sumedenie de pacate.


Punct. Fără un nou botez!

Posted Image

#30874
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Textul mentionat nu are relevanta in discutia asta.

Io stiu ca tu numai bagi batul prin gard ca sa provoci discutii.

Edited by radurus, 28 June 2022 - 15:44.


#30875
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004
Indiferent de motivația, mea, dragă Radu, o problemă este pe tapet: de ce se rebotează adventiștii?
Versetul pus de mine, scris de fratele lui Isus, prezintă o problemă a unui frate care se rătăcește de la adevăr, dar este adus de alt frate, la adevăr și astfel multe păcate sunt acoperite... dar nu se menționează, cum ar fi absolut normal, cerința rebotezării!

#30876
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
E opinia ta.
Chestiunea discutata acolo nu este "procedura prin care se face intoarcerea cuiva la Hristos" ci
ca atunci cand ai frati rataciti de la credinta, ajutarea lor spre a-i aduce inapoi la Hristos e o treaba foarte buna.

Crezi ca, in baza aceluiasi verset, cineva care intoarce pe un ratacit inapoi la Hristos, ii iarta pacatele sau isi face un pustiu de bine si are merite incat i se iarta multe pacate? ("va acoperi o sumedenie de pacate")
Deci... las-o moale ca asa pot si eu sa scot concluzii care nu au foat emise.

#30877
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 radurus, on 28 iunie 2022 - 15:50, said:

E opinia ta.
Chestiunea discutata acolo nu este "procedura prin care se face intoarcerea cuiva la Hristos" ci
ca atunci cand ai frati rataciti de la credinta, ajutarea lor spre a-i aduce inapoi la Hristos e o treaba foarte buna.

Crezi ca, in baza aceluiasi verset, cineva care intoarce pe un ratacit inapoi la Hristos, ii iarta pacatele sau isi face un pustiu de bine si are merite incat i se iarta multe pacate? ("va acoperi o sumedenie de pacate")
Deci... las-o moale ca asa pot si eu sa scot concluzii care nu au foat emise.
Dragule, Darvasan e PASTOR, si nu unul necunoscut ci unul care si-a facut multa reclama pe la televiziuni, mai ales la cea fondata de el.
Daca asta care se pretinde doctor si e si pastor s-a ratacit . . .  pai nu a ratacit si turma ?

#30878
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
S-a ratacit pe alt domeniu nu pe chestiuni de dogma/teologice si s-a retras.

Mi se pare ca tu ai o parere prea buna despre pastori.
Ei nu sunt supraoameni si sunt supusi caderii ca si crestinul de rand.

Au fost un pastor sustinea ca i-a zis Dumnezeu sa isi lase nevasta si sa se casatoreasca cu alta.
In alt caz s-a aflat ca un prezbiter era violent acasa si o caftea pe sotie.
Sa mai zic?

Oricum ar fi, nu blamezi confesiunea pentru ce face unul (desi e la mare moda generalizarea ca da bine la ratingul televiziunilor) si mantuirea e personala pe baza relatiei tale cu Isus nu pe baza nivelului spiritual al pastorului.

Edited by radurus, 28 June 2022 - 16:33.


#30879
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004

 radurus, on 28 iunie 2022 - 15:05, said:

Cand cineva o ia pe laturile cararii, pentru revenirea in sanul bisericii (aka fiul risipitor) trebuie facut ceva.

Ce a trebuit, s-a făcut de către respectivul: s-a pocăit de păcatul comis care a dus la excluderea lui din biserică. Mai mult, nu trebuie. :habarnam:

#30880
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,246
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 28 iunie 2022 - 16:33, said:

Ce a trebuit, s-a făcut de către respectivul: s-a pocăit de păcatul comis care a dus la excluderea lui din biserică. Mai mult, nu trebuie. Posted Image
Fiecare cult decide după cum dorește și după cum este luminat de Duhul Sfânt.
Nu-i treaba unui necredincios să impună reguli în Sfânta Biserica Adventistă.
Este rânduiala lor și ea trebuie respectată de fiecare enoriaș adventist.

Care-i treaba ta?

#30881
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 28 iunie 2022 - 17:31, said:

Care-i treaba ta?

Doream să devin și eu adventist și...[ https://yoursmiles.org/tsmile/emb/t1807.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://yoursmiles.org/tsmile/emb/t1805.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30882
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 Sfantul Jakob, on 28 iunie 2022 - 17:31, said:

Fiecare cult decide după cum dorește și după cum este luminat de Duhul Sfânt.
Nu-i treaba unui necredincios să impună reguli în Sfânta Biserica Adventistă.
Este rânduiala lor și ea trebuie respectată de fiecare enoriaș adventist.

Care-i treaba ta?
E o greseala ca  cineva sa mai fie  tinut ca pastor daca se rataceste. Ce ar fi ca isus "pastorul cel bun" sa se rataceasca ?
El poate ramane in biserica dar nu ca pastor.
Si pastorii trebuiesc alesi din cei mai alesi, nu faci pastori pe banda rulanta ca asa vrea conducerea.
Eu unul nu pot asculta  predica unui pastor bataus sau veleitar, curvar, mincinos.
Findca unul din asta face ca "turma" sa se risipeasca. Or fi ei oameni dar trebuie sa fie sfinti, si la orice clatinare trebuiesc concediati din pozitia de pastor. Asta nu e profesie ci chemare, deci daca nu se poate tine pe calea dreapta findca calauzeste si el turma, atunci e grav.
Rebotezarea inseamna ca el nu mai credea ca isus e Hristosul, adica predica lui l-a exclus pe isus. Pentru altceva nu trebuie sa te rebotezi ci doar sa te pocaiesti de pacatul savarsit.

#30883
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004
Dărvășan nu s-a retras ci a fost excomunicat. A făcut ”ceva” cu secretara, în birou și s-a aflat. La fel și Pană Flavius, altă figură importantă a adventismului românesc.

Acuma amândoi sunt rebotezați. Mda...Posted Image

#30884
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 29 iunie 2022 - 09:55, said:

Dărvășan nu s-a retras ci a fost excomunicat. A făcut ”ceva” cu secretara, în birou și s-a aflat. La fel și Pană Flavius, altă figură importantă a adventismului românesc.

Acuma amândoi sunt rebotezați. Mda...Posted Image
Excomunicati de unde ?
Credeam ca li se retrage doar statutul de pastor. Mai era unul barbos , care si asta a fost retras ca pastor si ala nu se potolea. Nu imi aduc amnte numele. Am discutat si despre el pe aici.

Mi-am adus aminte, era iacob Coman.
Posted Image

#30885
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,246
  • Înscris: 26.01.2007

 Paco_ste1, on 29 iunie 2022 - 08:25, said:

E o greseala ca  cineva sa mai fie  tinut ca pastor daca se rataceste. Ce ar fi ca isus "pastorul cel bun" sa se rataceasca ?
El poate ramane in biserica dar nu ca pastor.
Si pastorii trebuiesc alesi din cei mai alesi, nu faci pastori pe banda rulanta ca asa vrea conducerea.
Eu unul nu pot asculta  predica unui pastor bataus sau veleitar, curvar, mincinos.
Findca unul din asta face ca "turma" sa se risipeasca. Or fi ei oameni dar trebuie sa fie sfinti, si la orice clatinare trebuiesc concediati din pozitia de pastor. Asta nu e profesie ci chemare, deci daca nu se poate tine pe calea dreapta findca calauzeste si el turma, atunci e grav.
Rebotezarea inseamna ca el nu mai credea ca isus e Hristosul, adica predica lui l-a exclus pe isus. Pentru altceva nu trebuie sa te rebotezi ci doar sa te pocaiesti de pacatul savarsit.
Eu îți respect opiniile dar ele n-au nicio valoare într-un cult de care tu nu aparții.
E cultul lor, ei fac regulile.

Nu e corect ca un satanist să facă ordine în cultul adventist.
Ar ieși o brambureală de nu s-ar mai înțelege om cu om.

 dark, on 29 iunie 2022 - 07:30, said:

Doream să devin și eu adventist și...[ https://yoursmiles.org/tsmile/emb/t1807.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://yoursmiles.org/tsmile/emb/t1805.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și DA, te rebotează.
Botezul iehoviesc e necreștin.

#30886
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 29 iunie 2022 - 13:59, said:

Și DA, te rebotează.
Botezul iehoviesc e necreștin.

E la fel ca la adventiști: în numele Tatălui, Fiului și Duhului sfânt.

#30887
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,246
  • Înscris: 26.01.2007
Poa' să te fi botezat și un înger la iehoviști, adventiștii nu ți-l vor recunoaște.

#30888
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,601
  • Înscris: 16.03.2004
Bravo lor, așa și trebuie, nu știi cine vine la tine, poate fi un iehovist ca mine sau... mai rău, un penticostal ca tine?! Posted Image Toată lumea, un nou botez!Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate