Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

iPhone 14 (leaks, previsions and discussions)

  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#1
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Desi abia a aparut pe piata linia iPhone 13, iata ca au inceput sa apara discutii si poze cu noul iPhone 14 care va aparea peste un an. Sursele sunt de incredere, majoritatea sunt cele care au mai povestit si despre modelele anterioare, inainte de lansarea acestora.
Oricum, asa cum se specifica si in clip, nimic nu este sigur, asa ca nu luati decizii financiare in baza acestor speculatii.
Personal, am observat ca, fata de modelele trecute, la iPhone 13 difuzorul este foarte sus, la baza ecranului, iar camera este mai jos, intr-o parte. Designul pare sa fie pregatit pentru ca acolo, in locul notch-ului acela mai mic sa fie dispus un ecran complet.
De asemenea mi-ar placea sa am un iPhone 14 cu designul de la iPhone 4. iPhone 4 mi-a placut mai mult decat iPhone 5 ca design. Si daca acele camere vor fi la nivelul carcasei, va arata super.
Voi ce parere aveti?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eyuSygY2Xa0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 12 November 2021 - 10:15.


#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu vreau sa vad fingeprint scanner, in buton sau in ecran, whatever, si port USB C. Dupa aia telefonul e perfect.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Ar fi bine sa puna buton de back fix, e un dezastru cand fiecare aplicatie are butonul unde i se nazare, eventual sub coltul rotunjit.. E ca masina cu 3 roti

Edited by aeon, 12 November 2021 - 10:39.


#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Butonul pe spate obliga ridicarea telefonului de pe masa pentru deblocare. Sa il puna pe fata sau pe lateral.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt curios cum o sa fie SE 3, deoarece SE2 se bazeaza pe IPhone 8, ultimul cu touch id. Ma gandesc ca poate vor merge cu amprenta pe SE si Face ID pe aparatul principal.

#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Sau cu ambele pe toate modelele.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Pana prin Aprilie-Mai 2022 o sa se tot "joace" intern cu diverse variante.

Iar "influencerii" o sa arunce linistiti pe piata tot felul de variante ca sa aiba urmaritori.

O sa avem o versiune "mai finala" prin iunie-iulie 2022 cand ar trebui sa intre in mass production.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011

 murdar, on 12 noiembrie 2021 - 10:30, said:

Eu vreau sa vad fingeprint scanner, in buton sau in ecran, whatever, si port USB C. Dupa aia telefonul e perfect.

Astia mai degraba scot portul de tot decat sa bage USB-C.

#9
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Au deja multe produse cu port usb C. Hai sa ramanem intr-un registru de discutie serios.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 modoran, on 12 noiembrie 2021 - 13:18, said:

Astia mai degraba scot portul de tot decat sa bage USB-C.
si bine ar face...oricum e o mizerie de port...mult mai ok e lightingul cel a lui apple

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
De ce e mai ok? Probabil doar mecanic ar avea unele avantaje, ca tehnologic e ramas in urma cu 10 ani. Doar daca te uiti la viteza, Usb-C e de vreo 40 de ori mai rapid, are 20Gbps iar lightning-ul nici 0.5Gbps (480mbps, cat un vechi usb 2.0).

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 aeon, on 15 noiembrie 2021 - 17:36, said:

De ce e mai ok? Probabil doar mecanic ar avea unele avantaje, ca tehnologic e ramas in urma cu 10 ani. Doar daca te uiti la viteza, Usb-C e de vreo 40 de ori mai rapid, are 20Gbps iar lightning-ul nici 0.5Gbps (480mbps, cat un vechi usb 2.0).
Mecanic ma refeream

Sa  fim seriosi, cat salvezi de pe iphone pe pc utilizand un cablu lighting , sa iti pui problema de viteza de transfer. Cand exista cloud

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Mecanic clar este mai ok lightning. Dar deja astazi, mai ales daca inregistrezi video in Pro Res si ai de downloadat un video de 20Gb o sa iti creasca barba pe lightning.

Parerea mea: NU o sa treaca niciodata pe iPhone pe USB C pentru motivul: bani; multi bani pe care i-ar pierde din licentele pt accesorii. La iPad au trecut ca este un fel de laptop replacement. Dar la iPhone vor trece la portless/magsafe si la viteze mai updatate anilor de acum.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil vor gasi solutia unui adaptor USB-C to Lightning (asa cum au gasit-o altii la casti pentru Jack to USB-C).

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Pololica, on 16 noiembrie 2021 - 16:10, said:

Probabil vor gasi solutia unui adaptor USB-C to Lightning (asa cum au gasit-o altii la casti pentru Jack to USB-C).
solutia asta e veche , exista pe piata nenumarate adaptoare de la lighting la usb c si invers , care iti perimit si incarcarea rapida. un adaptor de genul e aproximativ 30 de ron, daca il iei de pe Aliexpress, pesemne ca il iei si mai ieftin

Edited by cuculea, 18 November 2021 - 10:17.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Crezi ca UE nu stie ca exista adaptoare? Ma gandesc ca CE (Comisia Europeana) vrea acele adaptoare in cutia de livrare (sau cablul USB-C) certificat Apple. Daca ai pus un IPhone la incarcat la un calculator/laptop, chiar daca acel cablu este original (de la alt IPhone), telefonul nu se va incarca pana nu este deblocat.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Cine vrea musai sa isi incarce iphonul cu USB C...dupa parerea mea, nu trebuie sa sta dupa adaptoare certificate Aplle...sa fim seriosi , asta cu CERTIFICATE apple...e o modalitate de a mai face ceva bani .

Repet, exista o gramada de adaptoare de genul care sunt foarte bune si se potrivesc foarte bine, cu incarcare rapida cu tot ce vrei, nicio diferenta daca ar fi fost CERTIFICATE...cine vrea si tine neaparat sa aibe usb c pe iphone, poate avea

Eu sincer, nu am simtit nevoia, mie imi palce lighting ul, si eu personal nu vreau ca apple sa il schimbe multi ani de acum in colo. mi se pare , din punct de vedere mecanic cel putin, cel mai tare conector , spre deosebire de usb c care e mutl mai fragil si mai instabil. IAr la un telefon, sa fim seriosi, chiar nu ai nevoie de transferuti la super viteze utilizand cablul...la telefon ai cloud, ala e de baza.

#18
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
14 Mini va fi inlocuit de 14 Max (dimensiuni de Ultra dar mai ieftin).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate