Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Intrebare despre ritualul primirii ostiei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Dragi colegi, este cineva care imi poate explica o chestie: cum se procedeaza cand preotul iti intinde ostia, e vreo regula care spune ca trebuie sa o mananci imediat, sau poti sa o iei acasa, de exemplu?

Caz concret, am asistat astazi la o slujba (liturghie) intr-o foarte frumoasa si veche biserica catolica. Eh, am mers sa iau ostia de la preot, totul ok, o bag in poseta sotiei ca de fapt o luasem pentru fiica-mea. Cinci minute mai tarziu, apare langa mine o enoriasa super exaltata care incepe sa imi explice ca trebuia sa mananc ostia pe loc, in fata preotului, ca asa e regula. De ce spun ca era exaltata: a repetat aceeasi chestie de vreo 5 ori si mie si sotiei care era langa mine. Ok, multumesc de info. Am iesit afara, iar apare asta dar acum cu intariri, o alta enoriasa care si asta se apuca sa imi recite acelasi text cu mai multe detalii, ca ostia nu poate fi scoasa din biserica, ca exista nush ce reguli etc. Pana la urma am scos ostia aia si le-am dat-o sa o ia inapoi in biserica sau sa faca ce vor cu ea si am plecat.

Intrebarea e: chiar asa de mare problema dpdv religios cauzeaza scoaterea acelei ostii din biserica sau alea 2 erau doar prea habotnice si/sau obtuze?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Asa e regula.
Ostia aia odata scoasa din biserica poate fi folosita de dubiosi la diverse chestii sataniste, batjocura etc...
Deci se consuma pe loc.
Daca fiica are nevoie si nu se poate deplasa, vine popa acasa la tine cu ostia aka cuminecatura.
Daca nu cunoasti dpv religios importanta cuminecaturii, sigur ca vei intreba asa ceva.
La ortodocsi nici macar nu ai posibilitatea sa atingi cu mana acea cuminecatura.

Edited by dan1980_25, 09 November 2021 - 20:05.


#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Nu zic ca nu o fi asta regula dar nici eu nici sotia nu suntem dubiosi sau satanisti, nici macar nu plecasem inca din fata bisericii cand a ajuns si fiica-mea de la scoala (care e la 300m de biserica respectiva) si chiar voiam sa i-o dau cand au sarit alea pe mine (din nou) de parca naiba stie ce s-a intamplat. :| Raman la concluzia ca unii oameni tind sa exagereze cu niste chestii.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Astea sunt regulile...

#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Tu cauti rationalul la biserica?

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, cu siguranta exista o ratiune sau chiar mai multe, mai ales in catolicism, unde se despica firul in patru in doctrina si sacramente.
Indiferent daca Dz exista sau nu, sa consideri catolicismul lipsit de reguli, argumente si rationamente inseamna sa-ti bati joc de tine.
Ca un copil care se mira la ce e necesar tribunalul, ca el are doar o pereche de pantaloni scurti, e in picioarele goale, nu se teme de nimeni si oricum nu-i trece prin minte sa fure de la careva.

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
M-am nascut in familie de catolici. Nu am mai intrat in biserica de vreo 10 ani.
Acum vreo 5 zile am fost nevoit,pentru ca a murit bunica. Am uitat sa-mi dau sapca jos :). Mama ce tragedie. Am intrat in gura babelor, de zici ca il injurasem pe popa la microfon. :)
A inteles cineva cacatul asta cu caciula? Unele religii crestine zic sa ai,altele sa nu ai. Le-am inchis gura la babe,zicandu-le ca la poarta Raiului iti pun aia intrebari grele. Nu daca ai avut sapca sau nu. Au cam ramas pe ganduri babutele,gandindu-se probabil de cate ori au sarit parleazul..:)

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Aia cu caciula e regula babelor nu a bisericii catolice.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 mariovrs, on 10 noiembrie 2021 - 07:08, said:

M-am nascut in familie de catolici. Nu am mai intrat in biserica de vreo 10 ani.
Acum vreo 5 zile am fost nevoit,pentru ca a murit bunica. Am uitat sa-mi dau sapca jos Posted Image. Mama ce tragedie. Am intrat in gura babelor, de zici ca il injurasem pe popa la microfon. Posted Image
A inteles cineva cacatul asta cu caciula? Unele religii crestine zic sa ai,altele sa nu ai. Le-am inchis gura la babe,zicandu-le ca la poarta Raiului iti pun aia intrebari grele. Nu daca ai avut sapca sau nu. Au cam ramas pe ganduri babutele,gandindu-se probabil de cate ori au sarit parleazul..Posted Image

Apai nu te supara pe mine,da; cacatul asta cu caciula face parte din codul bunelor maniere.
Nu intri cu caciula pe cap intr-o incapere,indiferent ca-i biserica,birou sau locuinta.Eventual la buda publica Posted Image

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 dan1980_25, on 09 noiembrie 2021 - 20:03, said:

La ortodocsi nici macar nu ai posibilitatea sa atingi cu mana acea cuminecatura.
Nici la catolici, inainte de pandemie.
Ti-o dadea preotul, direct in gura.
Insa la pandemie s-o considerat ca e mai bine ca preotul sa nu-ti atinga fata sau buzele, si atunci s-o decis de catre Vatican ca ostia sa fie data in mana credinciosului, iar acesta sa si-o bage singur in gura.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 mariovrs, on 10 noiembrie 2021 - 07:08, said:

A inteles cineva cacatul asta cu caciula?
Este considerata lipsa de respect, sa nu ai capul descoperit (ca barbat) in biserica.
Chiar si preotul, in timpul pregatirii impartasaniei, isi da jos calota.

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ma rog.. Eu inteleg tot felul de obiceiuri prostesti. Da pe bune acuma.. Vreunul dintre voi ( chiar habotnic ) crede ca la judecata finala, are vreo importanta daca ai avut sapca'n cap?
Tin minte cand mergeam la biserica.. Nimeni nu tragea de maneca sa apostrofeze, vreun Gigel care venea mahmur rau sau chiar m...e de beat. Aia e voie.
De ce femeile au voie cu caciula sau chiar obligatoriu la unii? Ma rog..nu mai conteaza. Ratiunea si religia..e ca apa cu uleiul.
  Credeti,nu cercetati si foarte important, aduceti banul.

Edited by mariovrs, 10 November 2021 - 11:58.


#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Apropo.. La cati enoriasi mai sunt prin biserici si viitorul sumbru al religiei in general.. Zic sa nu mai studieze'n dunga cu ce-i imbracat fraierul care a intrat la ei sau ce face cu ostia.
Oricum..e clar ca dupa cateva generatii o sa fie amintire religia de orice fel.
De cativa ani, cand trece popa pe strada sa faca vodoo prin casele oamenilor, de la mine nu aude decat: ''Pleaca ma, ca dau drumul la caini!"
Ii tot schimba la 2-3 ani si ala nou,nu stie sa treaca de mine fara sa bata la poarta. :)

Edited by mariovrs, 10 November 2021 - 12:41.


#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 Hunor_66, on 10 noiembrie 2021 - 08:59, said:


Nici la catolici, inainte de pandemie.
Ti-o dadea preotul, direct in gura.
Insa la pandemie s-o considerat ca e mai bine ca preotul sa nu-ti atinga fata sau buzele, si atunci s-o decis de catre Vatican ca ostia sa fie data in mana credinciosului, iar acesta sa si-o bage singur in gura.
Prin Italia se dadea in mana si inainte de pandemie.


#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 AWE, on 09 noiembrie 2021 - 19:54, said:

Dragi colegi, este cineva care imi poate explica o chestie: cum se procedeaza cand preotul iti intinde ostia, e vreo regula care spune ca trebuie sa o mananci imediat, sau poti sa o iei acasa, de exemplu?

Caz concret, am asistat astazi la o slujba (liturghie) intr-o foarte frumoasa si veche biserica catolica. Eh, am mers sa iau ostia de la preot, totul ok, o bag in poseta sotiei ca de fapt o luasem pentru fiica-mea. Cinci minute mai tarziu, apare langa mine o enoriasa super exaltata care incepe sa imi explice ca trebuia sa mananc ostia pe loc, in fata preotului, ca asa e regula. De ce spun ca era exaltata: a repetat aceeasi chestie de vreo 5 ori si mie si sotiei care era langa mine. Ok, multumesc de info. Am iesit afara, iar apare asta dar acum cu intariri, o alta enoriasa care si asta se apuca sa imi recite acelasi text cu mai multe detalii, ca ostia nu poate fi scoasa din biserica, ca exista nush ce reguli etc. Pana la urma am scos ostia aia si le-am dat-o sa o ia inapoi in biserica sau sa faca ce vor cu ea si am plecat.

Intrebarea e: chiar asa de mare problema dpdv religios cauzeaza scoaterea acelei ostii din biserica sau alea 2 erau doar prea habotnice si/sau obtuze?
Ostia o primește DOAR cel care s-a spovedit și se ia in fața preotului. Dacă ești catolic ar fi trebuit să știi acest lucru.
Acest lucru este valabil si in Biserica Ortodoxa. Nu te poți împărtăși dacă nu te-ai spovedit.
Dacă o persoană nu se poate deplasa la biserică pentru spovedanie și împărtășanie atunci vine preotul acasă și face acest lucru, nu se dă ostia unei terțe persoane.

Mă mir că nu te-a văzut preotul și să te atenționeze imediat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate