Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum ne recuperam banii după ce am fost tepuiti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Aici discutam despre metode de recuperare a banilor dupa ce am fost tepuiti (fie prin metoda olx/fie prin alte metode de phising).

Orice solutie e binevenita.

Atasez aici 2 link-uri de pe youtube in care pagubitul si-a recuperat banii de la banca desi el a oferit fara sa vrea datele cardului. De ce in cazul lui s-a putut recupera prejudiciul si in alte cazuri nu?

Sa speram ca nu va fi inchis threadul !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2euQVvNkKQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3SrSoFKwig8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Atentie nici in acest caz hotul nu a fost gasit !

Poate ca imi scapa ceva dar oricum e ciudat ca la ei banca  a acceptat refuzul de plata si in alte cazuri  nu.  E adevarat ca e vorba de alta banca dar totusi...

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Iar tu?

#3
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Da ! Iar eu ! Probleme ???

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Tu n-o sa-ti recuperezi vreodata banii aia. Si din comportamentul pe care-l ai, as zice ca uneori, karma lucreaza pe cai misterioase.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
cel mai probabil datele cardului au fost folosite la un comerciant care n-a implementat masurile suplimentare de securitate (acel cod trimis prin SMS).
din cauza asta, banca nu poate dovedi fara nici un dubiu ca proprietarul cardului a autorizat tranzactiile.

Edited by _Smiley_, 06 November 2021 - 20:09.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ala dadea si codul primit pe telefon pentru confirmarea tranzactiei, nu mai recupera nimic. Asa ca tu, nu ai nici cea mai mica sansa sa mai vezi banii aia inapoi. Asta e, prostia se plateste.

#7
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
In cazul lui s-a putut pentru ca era vorba de youtube (pe youtube s-au vazut datele cardului).
Deci o gramada de oameni au vazut practic o mica "reclama" la acea banca.
Nu doreau publicitate negativa, asa ca i-au returnat banii.

Edited by JustXXL, 06 November 2021 - 20:11.


#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu stiu ce-s cu link-urile alea de youtube si nu intru pe forum sa vad link-uri catre youtube, dar, solutia ta pentru a recupera banii, care e?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu cum gasesti toti agramatii "dupa" net, n-am rezistat sa ma uit mai mult de 2:56 minute.

In primul caz, nu m-am uitat la tot video-ul, banca a facut refuz de plata pentru ca era clar ca tranzactia era frauduloasa. Si n-am rezistat la toata filmarea, dar probabil tranzactia s-a intamplat in EU. E foarte usor sa verifici un comerciant, iar, legal, comerciantul trebuie sa se asigure ca ala e posesorul cardului cand face plata, chiar si online (3D Secure, adresa, etc)

Edited by Lex404, 06 November 2021 - 20:14.


#10
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Cocalarii astia din filmulete nu mentioneaza ca au confirmat tranzactiile.
Dar avand in vedere ca au primit cereri de confirmare, rezulta ca le-au confirmat.
In locul bancii nu le-as fi dat banii inapoi in conditiile astea. Cum naiba sa confirmi 17 tranzactii despre care nu ai habar?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Mai mult de juma de ora de YT. Chiar de dau pe 2x tot e mult.
Un rezumat in 3 rânduri?

#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Niste cocalari care fac pe yt filme cu "challange-uri" au filmat din greseala cardul unuia dintre ei iar cineva care l-a vazut, a facut niste tranzactii cu el.
Dar cica a facut 17 tranzactii la ceva site de pariuri, multe tranzactii confirmate de posesor.
Care posesor cica s-a dus la politie, dupa care la banca si banca a anulat acele tranzactii si a primit banii inapoi.
Fiind site de pariuri, probabil ca se pot anula tranzactiile, ca nu e ca la criptomonede sa nu mai poti da de urma marfii ...

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009
Initiatorul vrea sa transforme niste cazuri exceptionale - de unde nu putem stii cu siguranta care au fost motivele din spatele deciziei bancii - intr-un "modus operandi". Nu se poate chestia asta! Ai responsabilitatea pentru ce faci cu cardurile tale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate