Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tucson 1.6 benzina versus SsangYong Korando 1.5 benzina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#73
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Cumulus, on 10 noiembrie 2021 - 22:29, said:


Focus-ul e una dintre masinile care iti pun un zambet pe fata, mai ales daca ai si un motor potrivit.


Iti pune daca esti singur in masina si mergi pe serpentine :)

Dar nu mai prind ocazia sa fiu singur in masina decat in Bucuresti.

 Therockstar, on 13 noiembrie 2021 - 14:55, said:

Am fost azi la dealerul Ssangyong din zona mea,au modelul Korando disponibil pe loc în echiparea style plus!Am făcut o vizionare interioară și exterioară,super mașina, arată foarte bine!La portbagaj mai trebuie să mă gândesc pentru că sunt învățat cu break,dar cred că pot și cu cât oferă Korando, siguranța eu zic că primează! Prețurile sunt între 20 și 21.000euro! Motor 1,5 tgdi, benzină,4×2!

Exact aia o iau eu, cu vopsea metalizata si bord digital 10.25 inch ajunge la 20660 euro.
Fara bordul ala e 20090.

Portbagajul are 550 l.
Cum vin de pe Focus cu 385 l, ptr mine e de ajuns.
Cu Focusul am mers in Grecia, 3 adulti si un copil si au incaput si bagajele la limita.
Or incape si in Korando :)

M-am gandit initial la Grand Tivoli ( 720 l portbagaj) , mai ieftina , dar Korando e totusi o clasa mai sus

Edited by marius.bunu, 13 November 2021 - 18:22.


#74
RD74

RD74

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.02.2020

 marius.bunu, on 13 noiembrie 2021 - 18:16, said:

Exact aia o iau eu, cu vopsea metalizata si bord digital 10.25 inch ajunge la 20660 euro.
Fara bordul ala e 20090.

Aproape de Duster... La banii astia nu contest ca sunt diferente de calitate dar nu foarte departe....  Salut faptul ca esti neconformist in alegere dar nu as fi entuziast pana la capat...

#75
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 RD74, on 13 noiembrie 2021 - 18:37, said:



Aproape de Duster... La banii astia nu contest ca sunt diferente de calitate dar nu foarte departe....  Salut faptul ca esti neconformist in alegere dar nu as fi entuziast pana la capat...

La aceiasi bani puteam lua in considerare Kia Sportage.
Duster, nu.

#76
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

 RD74, on 13 noiembrie 2021 - 18:37, said:



Aproape de Duster... La banii astia nu contest ca sunt diferente de calitate dar nu foarte departe....  Salut faptul ca esti neconformist in alegere dar nu as fi entuziast pana la capat...
Nu e departe la plasticele de la interior, însă la tablă,chedere, antifonare este! Acum să fim pragmatici și realiști, între Korando și Duster ce să alegem?Cu rabla dacă nu mă înșel Duster mi a ieșit pe la 19.000 de euro,1,33 tce,4×4,alb, comfort!

Edited by Therockstar, 13 November 2021 - 20:54.


#77
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Therockstar, on 13 noiembrie 2021 - 20:52, said:

Nu e departe la plasticele de la interior, însă la tablă,chedere, antifonare este! Acum să fim pragmatici și realiști, între Korando și Duster ce să alegem?Cu rabla dacă nu mă înșel Duster mi a ieșit pe la 19.000 de euro,1,33 tce,4×4,alb, comfort!

Eu am ales Korando.
1.5 l, style plus si bord digital.
Vine prin martie-aprilie.
Sunt constient ca tb sa o tin minim 10 ani.
Daca am tinut un Focus 15 ani,  am deja antecedente :)

#78
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Cu o astfel de mașină cam așa trebuie ținută!Mie mi a plăcut mult mașina, dar și grand Tivoli mi a plăcut,acum cât de fiabil va fi motorul!🤔 Până vine mașina,ți au cerut și ție 10% avans?Am înțeles că așa e procedura la Ssangyong!Eu cu ceva timp în urmă am vizionat și un Hyundai Tucson varianta de bază și mi a plăcut mai mult, portbagaj mai mare și mi am dat seama că și în varianta entry level m ar satisface, numai că între timp au mai băgat vreo 600€ la preț ☹️!

Edited by Therockstar, 15 November 2021 - 17:52.


#79
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

 Therockstar, on 15 noiembrie 2021 - 17:46, said:

Cu o astfel de mașină cam așa trebuie ținută!Mie mi a plăcut mult mașina, dar și grand Tivoli mi a plăcut,acum cât de fiabil va fi motorul!�� Până vine mașina,ți au cerut și ție 10% avans?Am înțeles că așa e procedura la Ssangyong!Eu cu ceva timp în urmă am vizionat și un Hyundai Tucson varianta de bază și mi a plăcut mai mult, portbagaj mai mare și mi am dat seama că și în varianta entry level m ar satisface, numai că între timp au mai băgat vreo 600€ la preț ☹️!

15% la suta, i-am platit azi.
Le-am zis sa si modifice contractul ca era scris ca daca ma razgandesc, pierd avansul si ca pretul poate suferi modificari, bla bla.

Le-am zis ca vreau sa fiu sigur ca pretul nu se modifica iar daca se modifica sa fiu anuntat si daca nu sunt multumit de noul pret sa-mi dea avansul inapoi.
Si au modificat cum am vrut.

Wtf , ce naiba, doar nu semnez ca primarul fara sa citesc toate conditiile?!

Am tot citit pe aici cazuri in care dai comanda la un pret si peste 5 luni are altul.

Edited by marius.bunu, 15 November 2021 - 18:09.


#80
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
La mulți ani! După câteva evenimente nefericite pentru anul trecut în plan personal,reiau discuția și probabilitatea de a achiziționa o mașină nouă! Sunt interesat în continuare de Ssangyong Tivoli grand sau Korando însă ar fi și Tucson în varianta de bază, benzină! Săptămâna trecută am avut ocazia să discut personal cu un proprietar de Tivoli achiziționat în 2018,1,6 diesel de care spunea că nu este mulțumit schimbând pe garanție deja Dpf ul,care s a înfundat datorită folosirii preponderent în oraș și pe drumuri scurte!A durat mult până a ajuns piesa din Koreea,cam 1 lună jumătate până a fost gata mașina, funcțională! Anul trecut a vrut să o vândă (17.000€ la achiziție,12.000€ vrea acum) și nu a reușit, bănuiesc că din cauza brand ului!Se vedea că era dezamăgit de experiență și spunea că și Dacia era mai bine dacă își lua!

Edited by Therockstar, 01 January 2022 - 13:21.


#81
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmarius.bunu, on 02 noiembrie 2021 - 12:05, said:

Hyundai Tucson 1.6 l, 150 CP, 2 WD, 6 MT, benzina, Comfort+, 22500 euro (oferta primita de la dealer).
Cu Rabla  la 19800.

Tucsonul are  conditionat manual, nu clima.
Pentru clima trebuie o configurare mai scumpa.
părerea mea este sa alegi acest model pe care il gasise initiatorul acestui topic. Are pret bun

#82
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Și eu înclin către Hyundai,asta este oferta standard cu rabla!

Edited by Therockstar, 01 January 2022 - 16:49.


#83
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Ce vremuri am ajuns sa traim, suv-uri grele cu aerodinamica de suv si cu motor 1.5 benzina turbo...inuman.
Tot clientu baga mana mai adanc in buzunar de dragu eco&shit

Imi place mai mult Tucson, fie e si 1.6 turbo benzina

#84
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Așa e, timpuri nebune... și motoare mici...e o prostie dar alții mai mari sunt la butoanele lumii,din păcate!

#85
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015

View PostOctavian___, on 01 ianuarie 2022 - 17:25, said:

Imi place mai mult Tucson, fie e si 1.6 turbo benzina
poti sa il iei tu in loc de Duster 4x4 de care zici ca vrei sa iti cumperi nou :)

#86
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTherockstar, on 01 ianuarie 2022 - 13:21, said:

La mulți ani! După câteva evenimente nefericite pentru anul trecut în plan personal,reiau discuția și probabilitatea de a achiziționa o mașină nouă! Sunt interesat în continuare de Ssangyong Tivoli grand sau Korando însă ar fi și Tucson în varianta de bază, benzină! Săptămâna trecută am avut ocazia să discut personal cu un proprietar de Tivoli achiziționat în 2018,1,6 diesel de care spunea că nu este mulțumit schimbând pe garanție deja Dpf ul,care s a înfundat datorită folosirii preponderent în oraș și pe drumuri scurte!A durat mult până a ajuns piesa din Koreea,cam 1 lună jumătate până a fost gata mașina, funcțională! Anul trecut a vrut să o vândă (17.000€ la achiziție,12.000€ vrea acum) și nu a reușit, bănuiesc că din cauza brand ului!Se vedea că era dezamăgit de experiență și spunea că și Dacia era mai bine dacă își lua!

SY nu cred ca mai face modele pe motorina.
Ultimele comenzi s-au dat in decembrie.
Doar pe benzina.
Deocamdata.

Sfatul meu e sa faceti un DT si cu Korando si cu Tucson, sa vedeti care vi se potriveste.
Si Kia Sportage e de luat in calcul, scot anul asta versiunea europeana.
Depinde ce buget aveti alocat pentru noua masina.

View Postadrianitza, on 01 ianuarie 2022 - 16:05, said:


părerea mea este sa alegi acest model pe care il gasise initiatorul acestui topic. Are pret bun

Am comandat Korando,vine in aprilie.
benzina 1.5, cutie manuala.
Daca mergeam mult si preponderent in afara orasului luam diesel.
Insa merg putin si 90% in oras

Edited by marius.bunu, 02 January 2022 - 10:36.


#87
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
La Tucson se vehiculeaza timp de asteptare de cca.12 luni din surse neoficiale.Asa ca rabdare multa si informare.

#88
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Bugetul ar fi cât mai puțin sub 20.000 euro!Un dealer autorizat Hyundai mi a comunicat că la Tucson varianta de bază ar veni în 3,4 luni, celelalte ar fi cu termenele mari, acum din ce văd și pe alte site-uri cred că dealerul vrea încă un client pe care să îl ducă cu zăhărelul!Este de luat în considerare și Ssangyong korando, îmi place și acesta numai că văzând ambele modele, Tucson ul este mai spațios!

#89
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
da, Este totusi Hyundai,fiabil.Sa dai avansul ptr Tucson, 3 luni trec repede.

#90
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTherockstar, on 02 ianuarie 2022 - 13:45, said:

Bugetul ar fi cât mai puțin sub 20.000 euro!Un dealer autorizat Hyundai mi a comunicat că la Tucson varianta de bază ar veni în 3,4 luni, celelalte ar fi cu termenele mari, acum din ce văd și pe alte site-uri cred că dealerul vrea încă un client pe care să îl ducă cu zăhărelul!Este de luat în considerare și Ssangyong korando, îmi place și acesta numai că văzând ambele modele, Tucson ul este mai spațios!

Nu va intra Korando echipat cat de cat decent in 20 k.
La mine a ajuns la 20 660, echipare style plus, bord digital , 4*2 si cutie manuala.
Cutia automata si 4*4 insemnau inca 3200 euro.

Poate scoateti o configuratie ok la Tucson pana in 20 k

Edited by marius.bunu, 02 January 2022 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate