Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Multiple sisteme audio pe placa de sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014
Salut,

După cum zice și titlul, mă interesează să pun 2 sisteme audio pe placa de sunet integrată. Nu știu dacă e posibil, iar internetul nu mă ajută prea tare. Placa mea de sunet suportă 7.1. Momentan am conectat un sistem 5.1 și aș vrea să conectez un 2.0, dar care să funcționeze separat, să pot schimba între ele, la nevoie.
Este posibil să fac asta, cumva?

Mulțumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Unele Realtek-uri acceptau ceva de genul.
Acum depinde de chipset si de cum a fost implementat de producatorul placii - citeste manualul - acolo zice daca poate sau nu.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Da, la unele placi poti schimba rolul mufelor in functie de ce legi pe ele, dar niciodata nu am reusit sa leg simultan doua sisteme diferite pe aceeasi placa fara sa apelez la splitter-e, care sunt ieftine si-si fac treaba fara sa afecteze calitatea audio.

#4
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014

View Postconnectorxp, on 30 octombrie 2021 - 17:20, said:

Da, la unele placi poti schimba rolul mufelor in functie de ce legi pe ele, dar niciodata nu am reusit sa leg simultan doua sisteme diferite pe aceeasi placa fara sa apelez la splitter-e, care sunt ieftine si-si fac treaba fara sa afecteze calitatea audio.

Pot să fac asta fără probleme, dar din ce-am mai cotrobăit pe acolo, nu reușesc să fac să redea 2 stream-uri diferite. Adică dacă ascult pe unul, celălalt să fie mut. Cu căștile pot să fac asta, de exemplu. Dacă ascult la sistem, pot schimba pe căști fără să-l opresc.

View Posteiffel, on 30 octombrie 2021 - 17:17, said:

Unele Realtek-uri acceptau ceva de genul.
Acum depinde de chipset si de cum a fost implementat de producatorul placii - citeste manualul - acolo zice daca poate sau nu.

Nu mai am manualul plăcii de bază și, din câte-mi amintesc nu erau prea multe informații în el. O să-l caut pe net să văd dacă descopăr ceva.

Edited by firecracker23, 30 October 2021 - 17:34.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Streamuri independente poti avea pe iesirea din spate si pe cea din fata. La Realtek asa este. Sunt vazute ca placi de sunet diferite de catre windows.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Nu cred ca merge asta. O placa de sunet nu poate reda streamuri diferite pe iesiri diferite. Iti trebuie alta placa de sunet, interna sau usb.

#7
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014

View Post__Dan__, on 30 octombrie 2021 - 17:57, said:

Nu cred ca merge asta. O placa de sunet nu poate reda streamuri diferite pe iesiri diferite. Iti trebuie alta placa de sunet, interna sau usb.

Cred că e bună ideea cu placa de sunet internă. Are cineva vreo recomandare care să nu mă dea afară din casă? Dacă nu, mă orientez către una pe usb, nu-mi trebuie ceva performant. O să conectez un Edifier R1000T4.

Edited by firecracker23, 30 October 2021 - 18:27.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai monitor conectat pe HDMI, vezi ca are o mufa audio, tocmai buna pentru casti sau 2.0. Posted Image
Schimbarea o faci din mouse

Attached Files



#9
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014

View Postsorin147, on 30 octombrie 2021 - 19:13, said:

Daca ai monitor conectat pe HDMI, vezi ca are o mufa audio, tocmai buna pentru casti sau 2.0. Posted Image
Schimbarea o faci din mouse

Da, bravo, am uitat că am jack la monitor. E conectat pe display port, dar are sunet, so it's good. Referitor la poza ta, da, de acolo fac schimbarea între output-uri. Mersi că mi-ai amintit de monitor. Acum să vedem cum s-or auzi boxele.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Post__Dan__, on 30 octombrie 2021 - 17:57, said:

Nu cred ca merge asta. O placa de sunet nu poate reda streamuri diferite pe iesiri diferite. Iti trebuie alta placa de sunet, interna sau usb.

Pe vremuri pe o placa Gigabyte cu un chipset Realtek ascultam in casti ceva si in difuzoare altceva.
Cred ca era un chipset 889a, dar nu mai tin minte exact.

#11
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014

View Posteiffel, on 31 octombrie 2021 - 12:15, said:

Pe vremuri pe o placa Gigabyte cu un chipset Realtek ascultam in casti ceva si in difuzoare altceva.
Cred ca era un chipset 889a, dar nu mai tin minte exact.

Nu asta vreau. Vreau să pot avea aceeași sursă, dar să le pot schimba după cum vreau. Momentan am un sistem 5.1 pe spate, mufele din față fac figuri așa că am o placă pe usb de la niște căști HyperX și vreau să pun un 2.0 care să stea pe birou. Mâine îmi vin boxele și o să văd cum se aud conectate la monitor. Dacă nu se aud cum vreau eu, cred că o să iau o altă placă de sunet pe usb.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Atunci va trebui ceva program suplimentar sa captureze si sa redirectioneze sunetul pe mai multe placi de sunet odata, cu intarzierea de rigoare.

#13
firecracker23

firecracker23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.07.2014
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Am primit azi sistemul, un Edifier R1000T4, pe care l-am conectat la mufa jack a monitorului. E absolut perfect. Se aude impecabil, e exact ce caut și pot schimba lejer între sistemul 5.1, 2.0 și căști. Dacă sunteți în căutare de sistem 2.0, Edifier R1000T4 se aude perfect. Mulțumesc tuturor încă o dată.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postfirecracker23, on 01 noiembrie 2021 - 22:23, said:

Nu asta vreau. Vreau să pot avea aceeași sursă, dar să le pot schimba după cum vreau.
Pai asta era partea mai dificila.
Ce vrei tu e evident posibil daca se poate cum am zis eu - in loc de 2 surse diferite alegi aceeasi sursa.

Defapt ce vrei tu se poate la orice placa audio are are si conexiune frontala - cand bagi ceva in jack-ul din fata - deconecteaza automat iesirea din spate.

Edited by eiffel, 02 November 2021 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate