Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Primele magazine on-line din România

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că comerțul on-line (afară de siteurile de publicitate, precum anuntul.ro și okazii.ro) din România a apărut destul de târziu, adică prin 2006-2007. Dar printr-o întâmplare am aflat că eMAG ar fi din 2002, și apoi am văzut că e din 2001.
Deci care au fost primele magazine on-line din România și cam cum arătau siteurile pe atunci? Iar granzii telecom mobil când au lansat comenzile și comerțul on-line?

#2
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
cybershop.ro  a fost primul magazin online, deschis in 1997.  
Comercializa CD-uri de muzica.

In 2000- magazinultau.ro si  Okazii

In 2001- Emag



Sursa:
https://gadget.ro/ex...online-romania/

#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
In 2007 am luat un pc de pe pcgarage. Nu-mi amintesc daca am cumparat ceva online inainte de asta.

Edited by Handicarpati, 29 October 2021 - 06:09.


#4
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Un amic de-al meu a cumparat 1n 1999 (DA, ai citit bine 1999) de la un dealer din Timisoare, un laptop care i-a fost trimis prin Prioripost. Era un fel de magazin on-line neoficial, asa ca este greu de spus cine a fost primul.Comanda s-a facut pe... site-ul magazinului de atunci, patronul l-am sunat, banii au fost trimisi (un avans) prin mandat postal si restul i-a trimis la venirea coletului prin plata ramburs. Primitiv dar tot un fel de on-line!
Dupa parerea mea... cam tot E-Mag-ul ar fi deschis drumul...

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă rețin bine, înainte de Emag a fost Depozitul de Calculatoare.
Și aveau site și parca și reclama pe tv, cu un angajat care când baga desktopul in cutie își prindea cravata ...
Și la mine in oraș a fost Verasys, Starsoft și Stonet, și aveau magazine online.

#6
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Si era si Ultrapro.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dar de Flamingo Computers vă mai aduceți aminte? Avea magazine mai șmechere și aducea ultimele noutăți.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Primul laptop l-am luat de pe un sait dubios, care am impresia ca s-a transformat in cel.ro, daca nu cumva tocmai ei erau. Aveau adresa pe str. Trestiana, Bucuresti si vindeau laptopuri IBM la preturi semnificativ mai mici decat restul.
Stiu ca am sunat la ei sa-i intreb cum functioneaza chestia asta pentru ca nu aveam incredere sa iau un laptop practic pe neveu, adica sa platesc (ramburs) si sa primesc practic o cutie, posibil goala sau cu tabloul lui Stalin inauntru.
In final, am zis ca vreau sa-l vad inainte de cumparare (am facut-o pe nehotaratul, desi stiam exact ce model vreau), doar ca in ziua in care stabilisem, intervenise ceva si am trimis-o pe prietena mea in locul meu care pur si simplu l-a luat si a dat banul fara alte discutii si fara sa desfaca nicio cutie. Bisnisul lor era intr-nu apartament.
Era in jurul anului 2005-2006.

Edited by maccip, 29 October 2021 - 07:35.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Mai era si Best computers, de acolo mi-a luat tata primul pc nou in 2002.

Edited by gerbil, 29 October 2021 - 08:04.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tin minte de UltraPro si Flamingo (Computers, nu Boys) erau de dinainte de 2004 (stiu sigur asta deoarece in 2004, cu ajutorul unui coleg de liceu si, ulterior, facultate, am incropit un calculator din bucati de la UtraPro Computers din Dorobanti. Pe pungile oferite era si site-ul scris).

#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ultrapro era in 2002 ca mi-am luat si eu un calc facut de ei, s-a intamplat ca avea placa de baza bulita, nu instala de pe cd-rom decat dupa shutdown, dupa restart nu mai instala, l-am dus la service pe stirbei voda si au schimbat placa de baza

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am inceput sa folosesc comertul online abia la finele lui 2013.

Acum tot ce inseamna aparatura electronica si electrocasnice le comandam de pe internet.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
depozitul de calculatoare, caro.ro, digitalworld, flamingo (cumparati de flanco care la randul lui a fost cumparat de emag), elsaco electronic.

#14
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Cataloage https://forum.softpe.../#entry22048621

#15
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Ziuashop, parca (.)ro, era magazinul ziarului omonim insa nu mai tin minte ce vindeau. Circa 2001-3.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Mariosoft, de acolo mi-am luat computerul in 2001, primul meu computer nou, decent. Dadusem vreo 45 de milioane de lei, bani imprumutati din banca.
Aveam un calculator facut pe bucati, dintr-o suma foarte mica de bani, luat pe timpul facultatii din maaare saracie.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postadriansdrei, on 29 octombrie 2021 - 02:28, said:

cybershop.ro  a fost primul magazin online, deschis in 1997.  
Comercializa CD-uri de muzica.

In 2000- magazinultau.ro si  Okazii

In 2001- Emag



Sursa:
https://gadget.ro/ex...online-romania/

1997. Cine avea pe la noi internet pe atunci? Dar mă gândesc că era destinat celor cu bani, care doreau să comande casete şi C.D.-uri originale, care costau în plus şi care probabil aveau acces la computer. Probabil dacă ştiai de ei şi aveai ceva bani puteai să intri de la vreun internet cafe şi să navighezi prin cataloagele lor. Mă gândesc că pe internet putea face un catalog mai consistent decât ce apărea ocazional prin unele reviste, unde nu băgau decât maxim 20-30 de titluri.

View PostDigix, on 29 octombrie 2021 - 07:18, said:

Dar de Flamingo Computers vă mai aduceți aminte? Avea magazine mai șmechere și aducea ultimele noutăți.

Dar avea şi preţuri mari. "Computerland" şi mai mari.

#18
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
A pomenit cineva de Digitalworld.... la inceputul anilor 2000 se numeau Spot Digital si erau pe langa Leu, intr-o casa. Inca exista .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate