Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Discutii tehnice despre aparatura audio

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#433
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Multumesc mult! Deci pentru nevoile mele n-ar fi utila functia asta.
Mai am o nelamurire. Ce este mai eficienta? O intrare digitala in amplificator din laptop (sau DAC) sau o iesire digitala din amplificator in boxe?

In specificatiile amplificatorului Yamaha am observat asta:

"Terminale pentru doua perechi de boxe ( pot fi selectate din butoane )"
si
"Numar canale amplificate: 2
Putere RMS: 2 x 100 W @ 8 ohm ( 40 Hz - 20 kHz, 0.2% THD )"

Nu ca as conecta eu neaparat 4 boxe, insa tot sunt curios. Cum de sunt doua canale amplificate si pot scoate 2 perechi de boxe?

Edited by DrLexic, 25 July 2023 - 09:42.


#434
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Este vorba despre o poveste cu bi-wire și impedanțe care cred că este irelevantă pentru utilizarea avută în vedere. Se ignoră perechile suplimentare de conectori (B).

#435
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Posibil sa mai fie și aplicații în care vrei sa mai tragi cabluri și în alta cameră (gen Zona A și Zona B)

#436
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Aplicațiile cu zone implică surse diferite de program.

#437
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostDrLexic, on 25 iulie 2023 - 09:38, said:

sau o iesire digitala din amplificator in boxe?

poti explica mai in detalii?

View Postgodaro, on 25 iulie 2023 - 10:18, said:

Posibil sa mai fie și aplicații în care vrei sa mai tragi cabluri și în alta cameră (gen Zona A și Zona B)

Exact. De exemplu poti avea 2 boxe stanga dreapta tv-ului iar altele 2 pe birou si le pui in functie pe alea unde ai nevoie sa cante.

Edited by vinciun, 25 July 2023 - 14:48.


#438
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca un amplificator integrat nu are phono stage, rezulta ca nu vei putea conecta direct un pickup chel (fara phono stage), daca esti cu vinilurile. Adica un phno stage poate fi integrat fie in amplificatorul stereo, fie in pickup, fie standalone.

Iar pentru sub activ, amplificatorul trebuie sa aiba iesire dedicat de sub sau, in unele cazuri, preout - asa cred.

#439
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostDrLexic, on 25 iulie 2023 - 09:38, said:

1...... sau o iesire digitala din amplificator in boxe?
2 Cum de sunt doua canale amplificate si pot scoate 2 perechi de boxe?
1. Nu exista asa ceva dpdv tehnic
2. doua perechi de boxe se leaga in paralel pe o singura iesire stereo. Nu sunt 4 canale amplificate. De aceea si problema cu impedanta ,de avut grija.

#440
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023

View Postoverseas, on 25 iulie 2023 - 19:13, said:

Iar pentru sub activ, amplificatorul trebuie sa aiba iesire dedicat de sub sau, in unele cazuri, preout - asa cred.
Nu e neaparat nevoie de o iesire separata, semnalul de linie pentru un subwoofer activ este suficient, are "pe el" toate filtrele de care are nevoie.
Adica poti sa ii dai semnal dintr-un top, de exemplu, nu mergi decat cu un fir de semnal audio spre sub+top, apoi dai semnal dintr-unul in altul.0

#441
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010

Quote

poti explica mai in detalii?

Ma refer la faptul ca ale mele boxe Edifier R2750 au ca metode de conectare mufa de 3.5mm si cablul optic S/PDIF (e optic din ce stiu; nu-s priceput).

Unele placi de sunet pe USB (gen Loglink UA0099) au iesire S/PDIF. Eu vad clar o diferenta intre a folosi placa aia si a folosi boxele direct la sursa. Stiu ca placa asta e slaba insa ma gandesc la un Fiio K3 atat pentru boxe cat si pentru casti.

Unele DAC-uri pentru casti au intrare SPDIF si iesire doar 3.5mm.

Ma intrebam cum e mai bine, sa fie intrarea sau iesirea din DAC SPDIF? Sau sunt la fel?

Edited by DrLexic, 31 July 2023 - 10:24.


#442
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Revin.

Vreau sa scot ceva mai mult din Edifier R2750 si m-am gandit la Topping DX3PRO+. Ar fi potrivit? As vrea sa se auda ceva mai tare decat fara + claritate, in primul rand.

#443
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca arunci banii. Daca vrei mai tare iti trebuie un amplificator, fie si sh, plus alte boxe.

#444
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-am luat un asus zenfone 9. E printre putinele telefoane care mai au iesire jack si e chiar foarte puternica, 250mw fata 80-100mw cat au majoritatea.

Sunetul e foarte bun insa e tratat de softul dirac si nu exista posibilitate de ocolire. Sunetul e tratat atat pe iesirea jack cat si pe usb.

Merci lui Overseas ca mi-a recomandat aplicatia hiby care imi scoate sunetul original pe usb folosind topping dx3+. Ascult cu hiby fisierele locale si Qobuz. Diferenta este, sunetul in direct e mai intepat, mai acut, mai viu, mai incisiv. Prin dirac e mai domol (nu neaparat rau, unii ar spune muzical), mai bland dar cumva mai spatial si mai profund.

Pe castile focal, care si asa au sunetul direct si acut, prefer iesirea jack cu tratarea dirac. Pe denon, insa, prefer sunetul nealterat  usb cu topping.

Edited by vinciun, 12 August 2023 - 13:47.


#445
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Stai, că m-ai băgat în ceață... Dirac pe telefon pentru căști??

#446
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Jean-Luc_Picard, on 12 august 2023 - 15:23, said:

Stai, că m-ai băgat în ceață... Dirac pe telefon pentru căști??

Asa am zis si eu...

#447
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Are niste reglaje audio si au pus sigla Dirac acolo...







Are si diverse presetari dedicate pentru modele de casti insa toate castile sunt din seria Asus Rog si eu nu am asa ceva.

Smecheria amelioreaza si sunetul difuzoarelor telefonului. Se aude prea bine pentru un telefon.



#448
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pare ce trebuie pentru un lant de bi amping, respect tot ce nu inteleg si costa mult:

https://www.hifi.ro/...h-mitchell.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate