Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Discutii tehnice despre aparatura audio

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#397
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! Am o pereche de boxe " Electronica industriala 40w 4ohmi " carora le lipseste difuzoarele de inalte . Ma poate ajuta cineva cu date despre aceste difuzoare? Si inca ceva  :  Difuzorul de medii este legat invers , cu plusul difuzorului la minusul filtrului , asa trebuie ?

Am un amplificator audio cu datele din foto , i-am bagat semnal de la castile telefonului dar puterea e destul de mica ( cat un amplif de 20 w mai vechi pe care il am ) . Oare are nevoie de preamplificator pentru a scoate puterea din datele tehnice ?

Attached Files



#398
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Dupa cum am spus pe celalalt topic, revin cu niste masuratori

Focal elegia infipte in laptop



Focal elegia infipte in DX3 pro


Audio tehnica M50x vs Focal elegia pe laptop


Elegia dupa ce m-am jucat in eq pe DX3 pro


raspuns in faza elegia pe laptop


raspuns in faza elegia pe dx3 pro


Raspuns in faza m50x pe laptop


raspuns in faza m50x pe dx3 pro plus


si sistemul in pozitia de ascultare

Aria 948 plus rn803D fara sub, fara calibrare


Cu calibrare, fara sub


Cu calibrare plus sub


Cel mai rezultat, evident, e cu calibrarea activata dar fara subwoofer; Rezultatul e destul de bun as spune, curba de raspuns foarte rar depaseste limitele plus minus 5 db pe bas. In schimb fara calibrare e pe la plus minus 10 db. Subwooferul mai mult strica.

inca o data doar pe bas la o rezolutie mai buna

fara calibrare


cu calibrare


cu calibrare si subwoofer

Edited by vinciun, 25 June 2022 - 15:38.


#399
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pe graficul unde vedeti m50x si elegia, daca m50x sunt deasupra nu inseamna ca se aud mai tare, le-am decalat ca sa se vada mai clar, daca se suprapuneau nu era asa bine.

Edited by vinciun, 25 June 2022 - 16:29.


#400
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
.

Edited by trilogy, 25 June 2022 - 19:04.


#401
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca m-a injurat unu :D

Edited by vinciun, 25 June 2022 - 21:10.


#402
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Invidiosi, colegu' 😀

#403
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvinciun, on 25 iunie 2022 - 15:37, said:

Dupa cum am spus pe celalalt topic, revin cu niste masuratori
Din ceea ce văd eu la primă impresie, la tine subwoofer-ul, așa cum este folosit, e degeaba.

#404
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Exact, de aia nici nu-l folosesc. Serveste drept suport pentru flori. De cand am luat boxele astea am priceput ca e mai bine fara subwoofer.

In pozitia de ascultare nu schimba mare lucru, dar in alte parti ale camerei baga niste rezonante la 33hz de falfaie urechile. Zic pas. Cu boxele singure basul e mult mai uniform in camera.

#405
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salut, am o mica problema:
sora mea are o chitara electroacustica cu preamplificator din fabrica si nu merge nicicum conectata la mixer care are intrare de HI-Z, nu "misca" nimic nici cu volumul chitarei dat la maxim. O fi stricata chitara?Ma rog, electronica.

Edited by Qipper, 21 August 2022 - 12:01.


#406
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se prea poate.
Cu un DI ai incercat? Si s-o conectezi la o intrare de impedanta mai mica a mixerului?
De probat si pe altceva. De exemplu pe un amplificator dedicat de chitara.

#407
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut! Chitara aia daca are preamplificator atunci are si o baterie care poate este descarcata. De obicei chitarile astea au si un tuner, ala functioneaza?

Edited by adibaad, 22 August 2022 - 08:54.


#408
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salut, @adibaad!

    Bateria e ok pentru ca chitara are si acordor integrat si ala merge. Pana la urma s-a rezolvat problema. Am lasat chitara cateva ore in pace si apoi  am bagat din nou cablul jack la ea si am observat prezenta semnalului audio de la chitara pe monitorul de semnal al mixerului atunci cand am atins corzile; am stiut sigur ca functioneaza.
     Singura chestie la care ma gandesc e ca s-a intamplat ceva cu potentiometrul de volum de la chitara, chitara nu fusese conectata la un mixer/amplificator instrumente de cativa ani. Chitara e una de buget deci nu am asteptari la calitatea electronicii.

#409
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

View PostQipper, on 23 august 2022 - 19:34, said:

Singura chestie la care ma gandesc e ca s-a intamplat ceva cu potentiometrul de volum de la chitara, chitara nu fusese conectata la un mixer/amplificator instrumente de cativa ani. Chitara e una de buget deci nu am asteptari la calitatea electronicii.
Cred că ai dreptate. După pauze de ani de zile e bine să mai mişti de câteva ori potenţiometrele minim/maxim, îşi mai revin...

#410
ccaciuc

ccaciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2006
stie cineva unde pot sa repar un dac ifi micro idsd?

#411
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Ma uit la masuratori de DAC-uri cum se uita pisica vecinilor la contorul de gaze. Totusi, vad acolo niste grafice cu filtrele de pe DAC-uri, care fac ceva, whatever... numai dupa 20 Khz. In cazul asta ce rol mai au aceste filtre si de ce ne-am intrebuinta sa selectam un filtru sau altul ?

#412
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Unele taie semnalul abrupt dupa 20khz iar altele il taie progresiv incepand putin inainte de 20khz atenuand lent pana spre 30kz. In practica nu simti nimic, oricum dupa vreo 17khz nu mai auzi nimic.

#413
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Uite boss aici cu EQ cu 10 benzi:

https://www.audiopho...ck-p-16379.html

#414
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Salut, voi cum vă dați seama că boxele sunt legate invers? (polaritate inversată) Doar ascultând boxele, fara sa te uiți la ele? Incerc sa refac calibrarea cu softul Audissey la AVRul meu Denon 1600 și îmi spune (de 4 ori din patru încercări) că boxa stânga față este legată invers. Vizual legăturile sunt ok, am schimbat boxele între ele, același mesaj: boxa stânga are polaritate inversa. Am mutat cablurile (după ce am mutat boxele) si mesajul a dispărut. Un an de zile a trecut de la precedenta calibrare (când totul a mers ok) și un an de zile am ascultat o boxa cu legături inversate. La ureche nu îmi dau seama cum e bine și nu mi-am dat seama nici înainte.

Daca ar fi să ascultați doar sunetul, fara sa vă uitați la legături, cum vă dați seama că legăturile la boxa sunt inversate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate