Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Discutii tehnice despre aparatura audio

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#343
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014
Căderea are loc în filtrul de trecere (și da, e energie reactivă care se plimbă printre elementele filtrului și nu ajunge să miște membranele difuzoarelor; cu alte cuvinte curentul acela mare e tras cam degeaba sub aspect acustic). Numai ei știu de ce nu le proiectează cu variații mai mici de impedanță, eu n-am făcut vreodată un calcul de filtru să văd care sunt compromisurile, respectiv ce capră cu ce varză trebuie împăcată. Am impresia că sacrifică intenționat o variație mai domoală a impedanței de intrare pentru nu știu ce caracteristică de răspuns în frecvență sau în implus în zona aia.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 March 2022 - 18:54.


#344
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015


Ma.uit la specificatiile unui woofer. Deja din start impendanta variaza,  fara filltre. Dar e adevarat ca nu atat de mult cum variaza pe unele boxe.

Din ce spui tu, inseamna ca solutia cu biamp sau chiar triamp, cum am pe o combina panasonic, , ne fereste de probleme inutile cu variatia impendantei cauzate de filtre. Filtrele fiind active, amplasate inaintea etajelor de amplificare.

#345
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014
Exact.

#346
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,179
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCalinuus, on 20 martie 2022 - 21:07, said:


Sigur sunetul e mai bun, toate componentele alea de calitate superioara trebuie sa duca un sunet mai bun. Altfel, de ce ar da cineva de doua ori banii aia.

Pai da, rationament circular. Cum spunea JLP, multe produse au pretul respectiv fiindca cineva il plateste.
Nu neg ca se aude mai bine, nu stiu. Tocmai asta intreba Vinciun, care e corelatia.


View Postbatman, on 21 martie 2022 - 07:00, said:



Am facut eu comparatia asta.
Am avut vreme de 5 ani A-S501, acum mi-am luat A-S1100. Ambele ascultate fara corectorul de ton.
Diferentele sunt destul de mari.
E ca si cum schimbi toata linia audio.
A-S1100 da impresia ca nu depune efort, totul e controlat si precis.
Nu te lua dupa specificatiile tehnice. Nu asa compari sunetul.
Iar vumetrele alea fac toti banii.

501 e in alta subliga de putere si de dimensionare piese fata de seriile 7 si 8. Daca ai putea sa compari cu 801 ar fi relevant.

Vumetre? Exact ce spuneam, multi platesc vumetre, dar fara pretentii ca ar impacta sunetul. Sa nu amestecam partea tehnica, sunetul si placebo. Toate sunt binevenite, dar cu eticheta de rigoare.
Eu unul dau dublu pretul lui 1200 pe un amp care arata ca o cutie de pantofi si suna de 2xmai bine decat 801. Cum definim 'mai bine'?! Exact...

#347
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015
501 are exact aceeasi arhitectura ca si 701, nu vad de ce ar suna diferit. Ca e un pic mai slab? Pai daca le folosesti pe ambele la 2-10 watts nu ar trebuie sa fie diferente, oricum ambele sunt departe de maximul lor. Rn803d si as801 pot suna un pic diferit de as501 as701 fiindca sunt diferente pe partea de DAC, procesor de sunet,potentiometre, selector de surse.

Eu accept orice argument in favoarea aluia mai scump. Fie si de ordin estetic, feeling, fiabilitate, comoditate in utilizare.

#348
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Am si eu o întrebare: de ce Marantzul care da preamp la amplificator , deci boxele sunt legate la amificator, se incinge fix la fel ca și cum ar fi "supt" de putere direct de boxe?

#349
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,179
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 22 martie 2022 - 22:16, said:


Eu accept orice argument in favoarea aluia mai scump. Fie si de ordin estetic, feeling, fiabilitate, comoditate in utilizare.

Estetic, feeling - pai atunci ti-ai raspuns singur la intrebare. Am 8354647 de variante de raspuns in cazul asta 😀
Pun 4000 euro la bataie pe blind test sa imi vindeti un amp cum am zis, sa am macar impresia ca se aude de 2x mai bine ca 801. Dar test pe bune, nu cu trucuri  de dealer. Poate dupa test vad ca am cumparat cie vreun chi-fi, fie vreun vintage din '78.

#350
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAndreiNR, on 22 martie 2022 - 22:24, said:

Am si eu o întrebare: de ce Marantzul care da preamp la amplificator , deci boxele sunt legate la amificator, se incinge fix la fel ca și cum ar fi "supt" de putere direct de boxe?

Asa e construit, randament slab, o parte din energie e degajata sub forma de caldura. Ce consum scrie pe aparat?

#351
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
710W.

Poate nu m-am făcut înțeles.
Inteleg ca se incinge cand subt legate boxele la el dar sa mor dacă inteleg de ce se incinge fix la fel când el da doar curent prin preamp la amplificatorul la care sunt legate boxele.

#352
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,179
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAndreiNR, on 22 martie 2022 - 22:24, said:

Am si eu o întrebare: de ce Marantzul care da preamp la amplificator , deci boxele sunt legate la amificator, se incinge fix la fel ca și cum ar fi "supt" de putere direct de boxe?

Suna ca si  cum ai fi facut de fapt bridge sau cum se mai zice?

Fiind suprapuse, radiaza caldura de la Exposure catre Marantz?!

#353
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013

View Postoverseas, on 22 martie 2022 - 22:41, said:



Suna ca si  cum ai fi facut de fapt bridge sau cum se mai zice?

Fiind suprapuse, radiaza caldura de la Exposure catre Marantz?!
Cred ca zici bypass.
Exposure e super cool.  E calai pe lângă marantz.

Edited by AndreiNR, 22 March 2022 - 22:56.


#354
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,179
  • Înscris: 09.01.2007
Nu zic bypass, zic bridge. Daca faceai bridge, mergeau amandoua ca amplificare. Daca stii sigur ca e bypass din conexiune si din setari, atunci e bug.


View PostAndreiNR, on 22 martie 2022 - 22:56, said:


Cred ca zici bypass.
Exposure e super cool.  E calai pe lângă marantz.

Suna ca un bypass nereusit.

#355
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Am legat amplificatorul prin întrarea AV , (care dezactivează volumul la el și pe care producătorul il declara bypass) la AVR Marantz la porturile preamp front. Boxele la amplificator. Si atat. O mai fi vreo setare in Marantz?

#356
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
LE:
Am citit mai mult și se pare ca se intampla destul de des treaba cu incinsul.
Sunt chiar posesori de avr onkyo care spun ca se încinge mai tare prin preamp decat prin direct.

#357
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 22 martie 2022 - 18:49, said:

Căderea are loc în filtrul de trecere (și da, e energie reactivă care se plimbă printre elementele filtrului și nu ajunge să miște membranele difuzoarelor; cu alte cuvinte curentul acela mare e tras cam degeaba sub aspect acustic). Numai ei știu de ce nu le proiectează cu variații mai mici de impedanță, eu n-am făcut vreodată un calcul de filtru să văd care sunt compromisurile, respectiv ce capră cu ce varză trebuie împăcată. Am impresia că sacrifică intenționat o variație mai domoală a impedanței de intrare pentru nu știu ce caracteristică de răspuns în frecvență sau în implus în zona aia.

Am citit la un moment dat pe net explicatia acestui mod de realizare a filtrelor.
Motivul era ca o sensibilitate scazuta a boxelor si o cadere mare a impedantei la anumite frecvente e importanta pentru raspunsul pe joase. Asta din cauza ca difuzoarele scad in dimensiuni fata de acum 40 de ani, dar trebuie sa livreze aceleasi frecvente ca acum 40 de ani (cand difuzoare de 30 de cm si peste erau la moda)
Cert este ca foarte multe boxe, desi sunt trecute in specificatii cu 8 Ohmi, in realitate au caderi de pana la 2-3 Ohmi la 100 Hz. Ceea ce se traduce cu goluri mari in frecventa (si cine stie cate alte efecte), daca amplificatorul nu e in stare sa faca fata acestor variatii mari ale impedantei. Atentie, toate boxele au variatii ale impedantei, dar doar unele au variatii mari, adica coboara sub 3 Ohmi.
A-S501 nu e la fel cu 701, decat pentru cine nu se pricepe si compara doar pozele cu amplificatorul desfacut.

#358
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015
Imi poti da mai multe detalii despre diferentele dintre as501 si as701? Nu vreau sa-mi spui ca as701 e mai puternic sau ca e mai greu, are transformator mai mare etc. Vreau diferente constructive, de arhitectura. Eu nu le-am comparat nici doar desfacute in poza.

Sunt curios, daca asculti folosind,dupa cum am spus, 1 watts sau 10 watts din aia 85, de ce nu ar face fata amplificatorul?

Eu ma uit in fisele date de producator, as501 si as701 sunt identice ce tine de distorsiuni, raport putere 8 omi vs 6 omi si toate cele. Doar ca pentru as701 cifrele de putere sunt un pic mai mari. Ca si cum ai putea da un pic  mai tare pe as501. Totusi 100 watts vs 85 watts nu aduce nici macar 3 db in plus... In orice caz nu am avut ocazia sa le compar in direct pe ambele pe aceleasi boxe.

Edited by vinciun, 23 March 2022 - 07:49.


#359
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Numai producatorul iti poate da exact diferentele.
Sau poti lua placile piesa cu piesa sa vezi diferentele.
In mare si in lipsa informatiilor de la producator, exact ce ai intuit iti spun: transformator mai mare, eventual finali mai puternici.

PS: ce e cu atitudinea asta agresiva? Chiar nimeni nu poate sa poarte o conversatie normala fara sa se simta atacat personal daca altcineva are o parere diferita?

#360
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,696
  • Înscris: 24.10.2015
Cine e agresiv? Sper ca nu te lasi influentat de poza mea de profil.

Exact cum am spus, daca transformatorul e mai mare dar pastreaza exact acelasi raport cu restul componentelor si scoate ceva putere suplimentara asta inseamna ca avem putere suplimentara nu si calitate mai buna.

Nu inteleg cum influenteaza acei 15 watts in plus pentru putere maxima, daca noi ascultam la 5-10 watts sa zicem. Pricepi ce intreb?

Altfel, din ce spui tu, inteleg ca cu cat e mai mare cu atat e mai calitativ.

Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun.

Pentru as501 tranformatorul a fost dimensionat astfel ca amplificatorul sa asigure 85 watts

Pentru as701 transformatorul a fost dimensionat ca amplificatorul sa asigure 100 watts.

Dimenensiunile sunt raportate la puterea finala care trebuie mentinuta. Nu e ca si cum as701 are transformator mai mare pentru a mentine tot 85 watts. Pricepi?

E ca si cum dimensionezi o armatura care trebuie sa sustina 500kg si pentru a sustine 1000 de kg alegi alta cu sectiune dubla. Ambele vor face treaba la fel de bine sau de rau, daca prima nu va tine nu va tine nici a doua fiindca desi i s-a dublat sectiunea i s-a dublat si sarcina.

De aia spueneam ca din ce am vazut eu as501 si as701 sunt asemanatoare. Evidend ca as701 e mai greu si are unele componente mai mari, dar totodata  trebuie sa asigure si o putere mai mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate