Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Discutii tehnice despre aparatura audio

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Invit colegii interesati de grafice, masuratori, analize si tot ce tine de partea tehnica a boxelor, amplificatoarelor, DAC-urilor , sa posteze aici.

Este de preferat sa nu fie solicitate sau oferite sfaturi de achizitii in acest topic.

Edited by razor01, 25 October 2021 - 11:00.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Câteva cărți:

Attached Files


Edited by Mircel, 25 October 2021 - 11:52.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Și încă două:

Attached Files



#4
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cine are Yamaha RN-803d si-mi poate spune daca are vreun filtru high-pass? Acum folosesc un amplificator fara nicio functie de corectie decat controalele de ton. M-ar interesa sa pun un filtru ca sa omor frecventele sub 30-35Hz la boxe din cauza ca sunt prea mult amplificate de camera. Patesc rar, la una din cateva sute de melodii, cand este mixata cu bass extrem de umflat pana la 20Hz, incepe sa iasa in evidenta cocoasa camerei la 33Hz.

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Are, de la 40 in sus. Adica setezi crossoverul la 40, subwoofer nu conectezi dar la boxe alegi taie jos nu full range.

Totusi nu cred ca vei fi nevoit sa recurgi la asa ceva fiindca daca vei face calibrarea automata el va detecta rezonanta camerei si va aplica o corectie.

Nu mai vorbi despre bas umflat la 20hz ca  nu exista pe muzica asa ceva.



Eu ascult doar cu ypao eq on ( caibrarea activata) chiar daca de multa vreme nu am mai conectat subwooferul. Corectia pe bas ( in frecventa si faza) e destul de remarcabila si imbunatateste mult calitatea auditiei.

Edited by vinciun, 04 November 2021 - 21:49.


#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
In mod normal nu exista, de asta spun ca intalnesc fenomenul la 1 din cateva sute de melodii. In Adobe Audition imi arata sunet plat de la 50 la 20Hz si aproape de nivelul maxim de 0dB.Nu stiu ce se aude la 20Hz, vad doar grafice, dar stiu sigur ce se aude la 33Hz si as vrea sa bag un filtru care sa inceapa la 40Hz.

Filtrul de crossover la 40Hz taie prea mult. El este de fapt -6dB la 40Hz, ca e filtru de crossover. Eu as vrea ceva sa pot seta sa inceapa o taiere brusca la 40Hz, dar pana la 40Hz sa mearga flat.

#7
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMunicipalwaste, on 04 noiembrie 2021 - 22:10, said:

In mod normal nu exista, de asta spun ca intalnesc fenomenul la 1 din cateva sute de melodii. In Adobe Audition imi arata sunet plat de la 50 la 20Hz si aproape de nivelul maxim de 0dB.Nu stiu ce se aude la 20Hz, vad doar grafice, dar stiu sigur ce se aude la 33Hz si as vrea sa bag un filtru care sa inceapa la 40Hz.

Filtrul de crossover la 40Hz taie prea mult. El este de fapt -6dB la 40Hz, ca e filtru de crossover. Eu as vrea ceva sa pot seta sa inceapa o taiere brusca la 40Hz, dar pana la 40Hz sa mearga flat.
https://www.avmall.r...IxoCzbcQAvD_BwE
Cred că acest aparat(device) te poate ajuta.

Edited by petrisor_popescu, 04 November 2021 - 22:51.


#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMunicipalwaste, on 04 noiembrie 2021 - 22:10, said:

In mod normal nu exista, de asta spun ca intalnesc fenomenul la 1 din cateva sute de melodii. In Adobe Audition imi arata sunet plat de la 50 la 20Hz si aproape de nivelul maxim de 0dB.Nu stiu ce se aude la 20Hz, vad doar grafice, dar stiu sigur ce se aude la 33Hz si as vrea sa bag un filtru care sa inceapa la 40Hz.

Filtrul de crossover la 40Hz taie prea mult. El este de fapt -6dB la 40Hz, ca e filtru de crossover. Eu as vrea ceva sa pot seta sa inceapa o taiere brusca la 40Hz, dar pana la 40Hz sa mearga flat.

Calibrarea nu rezolva?

#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostMunicipalwaste, on 04 noiembrie 2021 - 22:10, said:

Eu as vrea ceva sa pot seta sa inceapa o taiere brusca la 40Hz, dar pana la 40Hz sa mearga flat.
Numai un DSP poate face ceea ce vrei.

View Postpetrisor_popescu, on 04 noiembrie 2021 - 22:50, said:

https://www.avmall.r...IxoCzbcQAvD_BwE
Cred că acest aparat(device) te poate ajuta.
Ceea ce a recomandat colegul, configurezi un filtru cu pantă de 24 dB pe octavă.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Problema e ca, cu acel minidsp, nu poti beneficia de rn803d ca si sursa de streaming. In cazul asta mai bine folosesti un amplificator clasic. Imi par bani aruncati sa iei rn803d ca sa nu te folosesti de calibrarea lui si de sursele de redare ( spotify, deezer, radio etc).

Edited by vinciun, 05 November 2021 - 09:23.


#11
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ok, multumesc de informatii. Deci cu RN803d nu se poate. Parca nu m-as incurca cu DSP. In celalalt capat al camerei rezoneaza fundamentala cu vreo 4-5dB mai jos, o sa le inversez mai degraba decat sa folosesc DSP, desi m-ar fi avantajat mai mult pozitia unde bubuie uneori.

#12
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
https://www.minidsp....eries/shd-power

Asta e un produs mai nou de la ei, nu prea isi promoveaza produsele, dar cred ca e cel mai ieftin streaming amp cu dirac live.

Sau asa ceva ca preamp si un power amp.
https://www.minidsp....ries/shd-studio

#13
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Vinciun,
La 5 si un pic x 3.5 ti se suprapun axialele pe la 100Hz, cred. Pe verticala ar trebui sa fie la fel ambele asezari daca nu se suprapune perfect sau aproape perfect axiala de inaltime cu altceva. De curiozitate, poti zice dimensiunile camerei si pozitia ferestrei/usii?

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Acus masor inca o data. Dar am facut si eu diverse simulari in REW.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Camera are 5X3.20m. Boxele sunt asezate pe latura lunga si au 1.4 metri de la axa lor pana la peretele lateral si 2.2 intre axele lor.  De la partea frontala pana la peretele din spate sunt 70cm. Peretele din partea stanga ( a mea cand privesc boxele) e aproape in totalitate geam. Pe acelasi perete, unde stau boxele, in partea dreapta e o usa.





#16
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Inaltimea e jumate din lungime, dar nu e asa grav ca lungimile egale, desi se suprapun un pic niste varfuri. Boxele tale excita ambele rezonante, deci ti-am zis ca nu mai are importanta pe ce latura le pui, dar unele care coboara doar pana la 40Hz ar trebui sa sune mai bine pe latura scurta, e chestie probata de multi. Totusi, latimea de 3.2m nu e ok, cred ca de la 4m in sus poti folosi latura scurta, excluzand aici setup-urile nearfield. Misto daca ai macar 4m latime sa bata boxele pe latura lunga si in spatele camerei sa pui niste panouri mari sau un perete intreg cu vata minerala de 30cm si esti mare barosan.

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
In spatele camerei daca imbraci peretele cu vata minerala si nu pui nimic deasupra nu e cea mai buna solutie. Nu o sa ai senzatia aia de spatiu, trebuie sa ai un pic de reflexie si in spate pentru o ambianta naturala doar ca e de dorit sa fie cat mai difuza.

Altfel da, as fi preferat si eu sa am 4 metri in latime si as fi lasat boxele exact cum sunt acum. Dar cum e asa e.

Edited by vinciun, 26 November 2021 - 00:48.


#18
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai panourile cu vata nu le faci ca pe alea laterale, la cele din spate pui si cateva stinghii din loc in loc, sa si reflecte un pic, plus sub panza poti pune o folie care sa reflecte frecventele foarte inalte. Eu nu am avut decat panouri cu vata complet pana acum, la viitoarea camera voi face si cu zone reflective din loc in loc. Oricum, intre un perete gol sau semi-gol si panouri cu vata fara nimic deasupra, as alege panourile fara nicio discutie, decat reflectii care distrug sunetul si anulari de unde, mai bine zona moarta complet acustic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate