Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Casa noua - umiditate mare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Stii ca e o vorba adevarata: sapei ca sa se usuce ii trebuieste cam o luna pentru fiecare cm in grosime....deci pe la primavara se poate pune parchetul.Iarna umiditatea absoluta a aerului de afara e mult mai mica decat la interior, asa ca poti aerisi, va scadea umiditatea relativa, dar pe moment.Solutia e dezumidificator, sau ....la primavara.

#20
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.07.2017
Corect. Multi au muscat-o cu parchetul pus prea devreme.

#21
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si eu am pus parchetul cam devreme, bine cu dezumidificatorul si a mai rezolvat din buba.

Discutia este ca trebuie mai multe date.

Este umiditate peste tot sau intr-o singura camera?

Inainte de toate trebuie cumparata o statie meteo cu senzor dala de umiditate, ceva de calitate ca eu am 3 dalea diferite si toate indica nitel diferit.

Si apoi vedem ce recomandare facem ca nu este asa de complicat.
1 - Da, este ok ca aerisesti dar in perioada asta este o gluma sa ai speranta ca se usuca, la cat a plouat in ultima perioada bagai umiditate din exterior.
2 - Daca este umezeala mare peste tot sau intr-o singura camera? Daca este intr-o singura camera verifici problema.
3 - Are hidroizolatie casa?
4 - O schita, cu etaj, fara etaj, scurgerile exterioare curg fix langa casa sau sunt preluate departe de casa, canalizare etc...
Dunga de beton pe langa casa.

Si apoi vedem daca este cazul de recomanda dezumidficator industrial, ca se gasesc si de inchiriat si de cumparat.
Sau daca discutam despre vreo casa mica putem discuta si despre un dezumidificator de pe emag cu 1000 de lei.

#22
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
de catva zile am un D23 Classy am fost surpins sa constat ca in numai 3,5 ore cu doua sarme de rufe intr-un spatiu de 30mp am scos 1.5l de apa....
da, merge foarte bine si poate fi controlat complet de pe telefon chiar daca nu sunt acasa.

probabil ca iti trebuie un dezumidificator acolo insa ia ceva cata decat mai bunicel.

#23
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Am luat casa în februarie si am si început lucrarile interioare (deslipit tapet, refacut peretii, zugravit); nu m-as fi descurcat fara un AC portabil, care usca si încalzea în acelasi timp; sertarul de 2,5 l de apa se umplea tot la 3 ore; afara ploua aproape zilnic, umezeala mare

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Foarte pe scurt ! Am asteptat 3 ani sa iasa umezeala din casa . S-a aerisit ore bune chiar si iarna , vara geamurile au fost permanent deschise . Cum inchideam geamurile , cum se forma pelicula de condens pe interior .
De la +90% umezeala in 3 ani s-a ajuns pe la 75-80% .
L-am luat pe asta :
https://alecoair.ro/...or-meaco-uk-25l
In 6 luni am scos cateva tone de apa .
Acum e ok !

PS - Am nevoie in continuare de aparat , e excelent pentru uscat rufele , in loc de 24-48 de ore se usuca in 12 ore maxim .

Edited by Alltrack, 24 October 2021 - 12:30.


#25
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005

View Post-ARA-, on 24 octombrie 2021 - 09:09, said:

In primul rand trebuie verificat daca este din categoria ca este umezeala in pereti, sapa sau casa nu a fost proiectata bine, nu are hidroizolatie.
Cum este pozitionata? In panta? La vale?
Scurgerile exterioare curg pe langa casa sau sunt trase departe de casa etc...
In sapa sigur este apa pentru ca vad anumite zone inca umede dar cum poti afla daca umezeala este in pereti?
Casa a fost proiectata cum scrie la manual si s-au respectat toate conditiile.. Dirigintele de santier si proiectantul au fost prezenti la fiecare etapa. Da, are si hidroizolatie: doua maini de plastimul de la Mapei peste care s-a pus polistiren extrudat de 15 si folie de plastic. Sub placa am pus pamant, pietris, folie, polistiren extrudat de 10; Intre soclu si zidarie pentru ruperea capilaritatii am folosit ceva de la Sika, un fel de cordon gros bituminos (35-40 cm latime).

#26
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
exista aparate care masoara umiditatea

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pana una alta, profita de faptul ca e vreme uscata pe litoral si tine toate geamurile deschise. Acum la mine, la 300m de mare e o umiditate atmosferica de 40%. In noiembrie- decembrie cand va fi ceata si umiditate 90% trebuie sa te bazezi pe dezumificator.

#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
Da, le țin deschise de azi-dimineață.
Am observat că atunci când deschid geamurile  scade umiditatea in 10 minute de de la 85% la 70%.
Înainte trebuia să aștept mai mult ca sa vad o diferență ce 10 procente.
Sper totuși că o să se usuce șapa mai repede, sa nu am pb.
Oricum până în Martie nu mă apuc de gletuit și nici de tavane. O las așa peste iarnă, o să țin geamurile închise și mut dezumidificatorul in gie9 cameră.

#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E normal. Aerul care intra in casa se incalzeste. Cu cat dT e mai mare cu atat umiditatea relativa va scadea mai mult.
Am explicat mai sus treaba cu temperatura si umiditatea. Ai si diagrama.

Edited by underb, 26 October 2021 - 08:01.


#30
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View PostAlltrack, on 24 octombrie 2021 - 12:27, said:

Foarte pe scurt ! Am asteptat 3 ani sa iasa umezeala din casa . S-a aerisit ore bune chiar si iarna , vara geamurile au fost permanent deschise . Cum inchideam geamurile , cum se forma pelicula de condens pe interior .
De la +90% umezeala in 3 ani s-a ajuns pe la 75-80% .
L-am luat pe asta :
https://alecoair.ro/...or-meaco-uk-25l
In 6 luni am scos cateva tone de apa .
Acum e ok !

PS - Am nevoie in continuare de aparat , e excelent pentru uscat rufele , in loc de 24-48 de ore se usuca in 12 ore maxim .
Stii care este chestia? Depinde mult si cum este construita casa.
Poate este proiectata de nu se aeriseste asa de usor, poate nu are hidroizolatie.
Ceva este gresit daca dupa 3 ani este umeazeala 75-80%.

Trebuia sa investi intr-un aparat industrial si asta este.
Sau cumperi ceva ieftin si tragi furtun direct afara dar esti atent cum aerisesti sa nu bagi umezeala de dragul de a folosi dezumidificatorul.

View PostY0samiteSam, on 24 octombrie 2021 - 15:26, said:

In sapa sigur este apa pentru ca vad anumite zone inca umede dar cum poti afla daca umezeala este in pereti?
Casa a fost proiectata cum scrie la manual si s-au respectat toate conditiile.. Dirigintele de santier si proiectantul au fost prezenti la fiecare etapa. Da, are si hidroizolatie: doua maini de plastimul de la Mapei peste care s-a pus polistiren extrudat de 15 si folie de plastic. Sub placa am pus pamant, pietris, folie, polistiren extrudat de 10; Intre soclu si zidarie pentru ruperea capilaritatii am folosit ceva de la Sika, un fel de cordon gros bituminos (35-40 cm latime).
Treaba este simpla, inchizi toate usile si bagi dezumidificatorul, opreste dezumidificatorul si te uiti cat urca sau daca urca umiditatea, asa te prinzi daca este umezeala in podea sau perete.

Pare ca ai facut totul cum trebuie.

View PostY0samiteSam, on 25 octombrie 2021 - 15:47, said:

Da, le țin deschise de azi-dimineață.
Am observat că atunci când deschid geamurile  scade umiditatea in 10 minute de de la 85% la 70%.
Înainte trebuia să aștept mai mult ca sa vad o diferență ce 10 procente.
Sper totuși că o să se usuce șapa mai repede, sa nu am pb.
Oricum până în Martie nu mă apuc de gletuit și nici de tavane. O las așa peste iarnă, o să țin geamurile închise și mut dezumidificatorul in gie9 cameră.
Pai este vremea racoroasa.

Sa vezi la iarna la minus grade cum scade umiditatea in cateva minute.
Primavara aerisesti si nu scade asa de repede sau daca aerisesti dimineata cand este umiditate, ceata, creste umiditatea.

Conteaza si cand aerisesti sa faci cumva curent, sa fie aer, sa circule aerul sa se aeriseasca nu deschizi geamul al ferastra si inchizi usa la camera.

Se observa repede umiditate din perete si umiditate din aer. Umiditatea din aer scade repede. Umidititatea din perete este sau podea este mai greu, se usuca treptat.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Primavara aerisesti si nu scade asa de repede sau daca aerisesti dimineata cand este umiditate, ceata, creste umiditatea."

Doar daca sunt diferente mici de temperatura interior-exterior.
La diferente mai mari scade oricum.

Cel mai prost scenariu e cand e mai cald afara decat in casa. Iti va creste umiditatea cand aerisesti.

Edited by underb, 27 October 2021 - 08:14.


#32
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
asa am patit si eu anul trecut, am terminat tot interiorul casei intr-o vara, de la tencuiala, sape... pana la lavabila. Iar spre toamna- iarna ma topise umezeala, incepuse mucegaiul...M-am grabit, probabil apa din mortare, sape nu sa dus. Vara asta a fost ceva mai bine, a mai scazut umiditatea, pana la anul sau in 2 ani sper sa scap definitiv. Ma ajutat enorm un dezumidificator si aerisirile frecvente!

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ce dezumidificator ai?

#34
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
eu am doua:
Attached File  20211030_100352.jpg   205.81K   36 downloads
Attached File  20211030_100411.jpg   316.45K   34 downloads
Inca nu le-am dat drumul pentru ca tin geamurile deschise dar urmeaza sa pun pe rand cate unul in fiecare camera. Incep de sus si le tot mut pana trece iarna.

#35
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
Pentru ca nu gasesc sa inchiriez un dezumidificator la pret decent m-am hotarat sa cumpar unul nou. Ce imi recomandati in bugetul de maxim 3500 lei.
Am intelez ca TTK (Trocal) este un producator consacrat.
Ca si optiuni am:
1. https://alecoair.ro/...cator-ttk-170-s
2. https://www.visolish...l-60-l-24h.html
3. https://www.emag.ro/...0/pd/DX108CBBM/

Momentan folosesc un Turbionaire SENSO 25, 25 l/24h  si un TESY  pe care dimineata le gasesc mereu pline.

Edited by Y0samiteSam, 01 November 2021 - 11:17.


#36
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,
Tocmai ne-am mutat într-o casă noua și am probleme cu umezeala.
În două dormitoare și sufragerie, am umezeală doar la baza peretelui exterior fără calorifer. Gresia din sufragerie cât și parchetul din cele două dormitoare sunt umede dimineața dar din ce în ce mai puțin, ziua sunt uscate.
Casa a fost ridicată în vară 2022, la câteva luni a fost turnată șapa. Nu am date exacte.
Temperatura medie 23-24 grade, soția este friguroasă. Noaptea umiditate 70, ziua 65. Majoritatea ferestrelor sunt umede la bază.
Localizare Pantelimon, IF, în ultimele zile a cam plouat câte puțin în fiecare zi.
Recomandați folosirea unui dezumidificator modest ori ceva profesional? Sunt strâmtorat momentan cu banii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate