Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

de ce platesc 35 lei in loc de 30

* - - - - 12 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
Acum cateva luni ca sa fiu mai exact(2 sau 3 nu mai stiu exact), am facut trecerea de la abonamentul de 300mbp/s la cel de 500.Atunci costa 35 lei/luna.Acum vad ca in oferta lor a disparut complet ofertele de 300mps si au ramas  cele de fiberlink 500 si respectiv 1000.Si vad ca este si mai ieftin cu 5 lei cel de 300mbps.
Intrebarea mea este de ce imi vine in continuare 35 lei?Doar pt faptul ca am semnat contractul pe 35 lei?Nu era normal sa-mi faca si mie o bucurie sa vina la factura automat cu 5 lei mai putin din moment ce EI au ieftenit cu 5 lei?

Acum ce trebuie sa fac ?sa ma duc la sediul RDS si sa fac alt contract pt 30 lei pe luna pt fiberlink 500?O sa fac  si asta daca ma ciupeste de 5 lei in fiecare luna si se bucura si ala aia 5 lei no problem.Eu asa judeca frate,ai alte preturi ok,macar anunta-i si pe restul  prostilor care nu stiu.De ce ii ciupesti in continuare?Eu daca intram peste 5 ani in contul meu plateam fara sa stiu
Am stat si m-am gandit ca cei 5 lei ar putea sa rezulte din optiunile  FIlm Now.Superone si alte dracii,dar nu am bifat asa ceva.Nu am asa ceva,nu ma intereseaza.
Eu sincer sa fiu nici nu am stiut cand am facut trecerea de la fiberlink 300 la cel de 500 ca imediat se va iefteni.Habar nu am avut.cred ca m-au asteptat fix pe mine ultimul sa fac upgrade-ul si imediat au ieftenit la 30 lei,sau poate asa sunt eu ghinionist ca altfel nu-mi explic.
Si spun asta pt ca rar intru in contul meu de digi sa verific istoricul facturilor si noile preturi.La mine am bifat sa-mi ia de pe card automat banii.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
:facepalm:  cum sa nu, fix pe tine te-au asteptat, te-au vanat la fiecare 2 ore, a fost alocat un birou si 10 oameni fix pt aceasta manevra. ce idei crete va vin uneori ...

cand ai contractat serviciul, ai contractat cu suma aferenta zilei respective, evident ca vei plati conform contractului, ca acum e mai ieftin, ghinion, ai tras paiul scurt.

dar la magazin daca iti cumperi ceva cu 50 lei si a 2-a zi il ieftineste cu 5 lei ce faci? mergi si faci scandal ca nu ti-a trimis nimeni vreo invitatie speciala pt a 2-a zi sa cumperi cu -5 lei? sau mergi sa-ti dea bani inapoi pt ca acum e mai ieftin si tu vrei la noul pret?

intreb pt un prieten.

vezi clauzele de contract, cine stie poate reusesti si il refaci, dar sa ai astfel de comentarii acum, mi se pare de porc.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Are dreptate super moderatorul Dany_Darke :)
Si eu am contract in 2012 de la Romtelecom abonament iptv + toate canalele din grila + 2aparate hd ptr tv, fără înregistrare, telefon fix 200 min
Plateam 150lei, pe urma am văzut ca au ieftinit mult, iar eu plateam la fel. Am întrerupt contractul cu ei, am trecut la alt operator mai ieftin cu mult si calitate mai buna de net.

Edited by 220v, 23 October 2021 - 09:30.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Ieftinirea de 5LEI nu se aplica automat contractelor in curs.

Pretul nou se aplica la contractele noi sau resemnate cu prelungire perioada minima. Daca ai facut contractul acum 2-3 luni in mod sigur esti in perioada minima si nu stiu daca il poti prelungi acum ca sa beneficiezi de tariful redus. Dupa ce trec cei 1-2 ani poate te trece automat la pretul nou sau poate nu, oricum insa vei putea sa semnezi de prelungire si asa sa treci la pretul nou. Pana atunci, probabil ramai cu ‘paiul scurt’ cum a scris colega mai sus.

Edited by sags, 23 October 2021 - 09:30.


#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pe cei de la Digi, i-ai intrebat?

#6
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

 Dany_Darke, on 23 octombrie 2021 - 09:16, said:

Posted Image  cum sa nu, fix pe tine te-au asteptat, te-au vanat la fiecare 2 ore, a fost alocat un birou si 10 oameni fix pt aceasta manevra. ce idei crete va vin uneori ...

cand ai contractat serviciul, ai contractat cu suma aferenta zilei respective, evident ca vei plati conform contractului, ca acum e mai ieftin, ghinion, ai tras paiul scurt.

dar la magazin daca iti cumperi ceva cu 50 lei si a 2-a zi il ieftineste cu 5 lei ce faci? mergi si faci scandal ca nu ti-a trimis nimeni vreo invitatie speciala pt a 2-a zi sa cumperi cu -5 lei? sau mergi sa-ti dea bani inapoi pt ca acum e mai ieftin si tu vrei la noul pret?

intreb pt un prieten.

vezi clauzele de contract, cine stie poate reusesti si il refaci, dar sa ai astfel de comentarii acum, mi se pare de porc.
Ce exemplu ai dat tu acolo cu magazinul nu se pune,pt ca la magazin e normal sa se schimbe preturile   aproape de la o zi la alta si nu emiti pretentii,total de acord.Eu aici am un contract pe ANI de zile semnat si banii aia ii platesc eu nu tu.E fix problema mea daca ma oftic pt cei 5 lei sau nu.Nu trebuie sa ma judeci tu pe mine sau sa faci comentarii la adresa mea,ca nu ma cunosti si nu te cunosc.Tine-ti parerile pt tine

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
intra intr-un magazin DIGI si solicita modificare contract....

#8
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

 220v, on 23 octombrie 2021 - 09:28, said:

Are dreptate super moderatorul Dany_Darke Posted Image
Si eu am contract in 2012 de la Romtelecom abonament iptv + toate canalele din grila + 2aparate hd ptr tv, fără înregistrare, telefon fix 200 min
Plateam 150lei, pe urma am văzut ca au ieftinit mult, iar eu plateam la fel. Am întrerupt contractul cu ei, am trecut la alt operator mai ieftin cu mult si calitate mai buna de net.
La mine nu este vorba de ani de zile,la mine este vorba  de doar 2 luni.Incercati sa intelegeti ce vreau sa spun aici.Daca voi sunteti boieri si va place sa platiti fara sa va intereseze,eu nu sunt asa.La mine fiecare leu conteaza cum si pt ei fiecare leu conteaza.Nici  ei nu sunt prea boieri si sunt ditamai compania nu un biet om ca mine

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Stephenson_2-18, on 23 octombrie 2021 - 08:57, said:

Acum cateva luni ca sa fiu mai exact(2 sau 3 nu mai stiu exact), am facut trecerea de la abonamentul de 300mbp/s la cel de 500.Atunci costa 35 lei/luna.Acum vad ca in oferta lor a disparut complet ofertele de 300mps si au ramas  cele de fiberlink 500 si respectiv 1000.Si vad ca este si mai ieftin cu 5 lei cel de 300mbps.

In contul Digi, la sectiunea Serviciile Mele - Internet, ai posibilitatea de "upgrade" la Fiberlink 500 de la 35 la 30 lei. Sau cu 40 lei la Fiberlink 1000. Adica, dau posibilitatea celor care aveau tariful vechi sa se alinieze. Asa aveam si eu.

Edited by ursamajor, 23 October 2021 - 10:10.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Mihai_3, on 23 octombrie 2021 - 09:33, said:

intra intr-un magazin DIGI si solicita modificare contract....

Doar dupa ce-i expira actualul contract.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
IO AS VREA SA VAD VREUNUL CARE ZICE
am vazut ca s-a scumpit cu 5 lei, am venit sa va aduc aia 5 lei.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 30.08.2006
La scumpiri, daca esti de acord, accepti modificarea de contract si dai banul.
Daca nu beneficiezi de o promotie la acel abonament, poti solicita ajustarea pretului la valoarea curenta. Trimite un mail la serviciul clienti.

Edited by Leo2006, 23 October 2021 - 10:43.


#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 Stephenson_2-18, on 23 octombrie 2021 - 09:30, said:

Ce exemplu ai dat tu acolo cu magazinul nu se pune,pt ca la magazin e normal sa se schimbe preturile   aproape de la o zi la alta si nu emiti pretentii,total de acord.Eu aici am un contract pe ANI de zile semnat si banii aia ii platesc eu nu tu
Tocmai ca ai contract si trebuie sa-l respecti.
Modificarea pretului, +/-, implica act aditional la contract sau alt contract, convenit de ambele parti.

Daca era invers tipai ca te fura...ca nu stiu ce.

#14
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Stephenson_2-18, on 23 octombrie 2021 - 08:57, said:

Acum ce trebuie sa fac ?sa ma duc la sediul RDS si sa fac alt contract pt 30 lei pe luna pt fiberlink 500?

Exact asta trebuie să faci și ți se vor prelungi pe 2 ani toate serviciile de la ei.

#15
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
poate parea ciudat pt multi dintre voi,dar eu nu vreau sa dau aia 5 lei in fiecare luna sa ingras buzunarele altora sa fie clar.ma doare pe mine undeva ce crede lumea despre mine.Si daca era vorba doar de 1 ban ,numai de al naibii ma duceam peste ei.E banul meu,eu il platesc din buzunarele mele,nu din buzunarele altora.
iar in ziua de azi fiecare se gandeste la ziua de maine.Repet ei sunt DITAMAI compania si se uita si la ultimul banut pe care-l ai restant sunt mai ceva ca bancile.Eu de ce as fi altfel ca nu inteleg?
Acum nu am unde sa mai ma duc ca e sambata,luni la prima ora o sa ma duc sa incerc sa ma trec pe noul abonament pt CA NU SUNT DE ACORD sa dau 5 lei in plus.iar daca poimaine sa zicem se iefteneste la 25 lei si io am semnat pt 30 lei,ma duc iar pt cel de 25 si tot asa,si tot asa ce pana  mea .De 100 ori daca se iefteneste,de 100 ori ma voi duce peste ei.
Exemplu care l-a dat domnisoara moderatoare cu magazinul nu are nici o relevanta in acest context,pt ca de acolo cumperi o singura data si aia e,normal ca nu te mai poti duce cu marfa inapoi.Aici e vorba de cu totul altceva. eu semnez un contract pe ANi de zile oameni buni,iar aia 5 lei se aduna in fiecare luna,si e normal sa ma oftic de fiecare data cand se iefteneste un abonament.De ce trebuie sa ingras eu buzunarele altora?Ce pe mine ma dau banii afara din casa?Ca nu inteleg.Este o atitudine absolut fireasca din partea mea sa nu-mi convina
Repet eu daca nu intram acum in cont sa mai verific ma ciupeau ani de zile la rand.Nu este corect.Nu mi se pare corect.fa o fapta buna si poti anunta printr-un mail pe fiecare ca suntem in sec 21,traim si suntem in era informaticii :D-le,d-na vezi ca sunt alte oferte ,doresti sa reinoiesti noul contract sau nu?Pei nu normal ca nu te anunta,ce sunt prosti sa o faca?De ce sa nu ciupeasca ani de zile daca le merge?Pe asta mor eu si iau foc si nu sunt de acord.
imi aduc aminte acum 5 ani cand am semnat contractul cu ei le-am spus de atunci ca vreau sa platesc in avans internetul pe 1 an de zile sa nu mai am griji si mi-au spus ca nu accepta decat pe maxim 6 luni ca vezi doamne daca euro scade nu le mai convine.frate pierzi castigi negustor te chemi.Adica numai cand castigi iti convine?
De abia astept sa vina ziua aia sa trecem si noi la moneda EURO,atunci vor disparea toate jmecheriile astea,toate ciupelile astea o sa piara multi atunci.

#16
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

 emeral, on 23 octombrie 2021 - 11:29, said:


Exact asta trebuie să faci și ți se vor prelungi pe 2 ani toate serviciile de la ei.
asa am sa si fac.De fiecare data cand se iefteneste si cu 1 BAN,ma jur ca de fiecare data o sa ma duc acolo sa reinoiesc contractul si tot asa.nici o problema ca de acum o sa verific la fiecare luna ce se intampla.Si ei te someaza daca depasesti o zi de neplata cu 1000 avertismente de zici ca ai dat in cap la drumul mare.

Cine vrea sa inteleaga nemultumirea mea intelege, cine nu ma judeca, normal e mult mai simplu.Gandire tipic romaneasca, ca de aia ne meritam soarta si suntem cu 150 ani in urma Occidentului.Ca mereu incercam sa-i intelegem pe altii si sa fim boieri si prosti pe banii nostri.Uite ca eu nu vreau sa fiu asa.

#17
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

 alexa32, on 23 octombrie 2021 - 11:11, said:

Tocmai ca ai contract si trebuie sa-l respecti.
Modificarea pretului, +/-, implica act aditional la contract sau alt contract, convenit de ambele parti.

Daca era invers tipai ca te fura...ca nu stiu ce.
il respect dar tactica pe care o practica ei nu prea este ortodoxa  si am sa-ti explic si de ce.Pt ca eu daca intru in contul meu digi si dau click pt fiberlink 1000 sa zicem mie aia 10 lei mi-i pune peste vechiul contract,nu se actualizeaza la noile preturi.Aici este o jmecherie.Stii ce zic?De nu-l aliniezi la noile preturi pe care le ai daca tot face pasul la upgrade printr-un click?Sunt aproape 10000% sigur asa se intampla daca cumva incerc sa fac upgradeul ft fiber 1000 de acasa.Adica in loc sa dau 40 lei o sa dau 45..Adica daca omul are bunavointa si face pasul pt noul contract de acasa,de ce il aliniezi cu preturile tot la vechiul contract?
Aici ma enerveaza pe mine si simt ca iau foc
iar legat de exemplu cu magazinul nu are relevanta,moderatorea bate campii.La magazin da intr-adevar ,ai avut ghinionul sa cumperi ceva mai scump asta este,te duci la alt magazin si cumperi din alta parte si cu asta basta.Eu aici sunt legat pe ani de zile de un contract.Moderatorea compara mere cu pere si confunda metru cu tona....

#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Stephenson_2-18, on 23 octombrie 2021 - 08:57, said:

Acum cateva luni ca sa fiu mai exact(2 sau 3 nu mai stiu exact), am facut trecerea de la abonamentul de 300mbp/s la cel de 500.Atunci costa 35 lei/luna.Acum vad ca in oferta lor a disparut complet ofertele de 300mps si au ramas  cele de fiberlink 500 si respectiv 1000.Si vad ca este si mai ieftin cu 5 lei cel de 300mbps.
Intrebarea mea este de ce imi vine in continuare 35 lei?Doar pt faptul ca am semnat contractul pe 35 lei?Nu era normal sa-mi faca si mie o bucurie sa vina la factura automat cu 5 lei mai putin din moment ce EI au ieftenit cu 5 lei?

Acum ce trebuie sa fac ?sa ma duc la sediul RDS si sa fac alt contract pt 30 lei pe luna pt fiberlink 500?O sa fac  si asta daca ma ciupeste de 5 lei in fiecare luna si se bucura si ala aia 5 lei no problem.Eu asa judeca frate,ai alte preturi ok,macar anunta-i si pe restul  prostilor care nu stiu.De ce ii ciupesti in continuare?Eu daca intram peste 5 ani in contul meu plateam fara sa stiu
Am stat si m-am gandit ca cei 5 lei ar putea sa rezulte din optiunile  FIlm Now.Superone si alte dracii,dar nu am bifat asa ceva.Nu am asa ceva,nu ma intereseaza.
Eu sincer sa fiu nici nu am stiut cand am facut trecerea de la fiberlink 300 la cel de 500 ca imediat se va iefteni.Habar nu am avut.cred ca m-au asteptat fix pe mine ultimul sa fac upgrade-ul si imediat au ieftenit la 30 lei,sau poate asa sunt eu ghinionist ca altfel nu-mi explic.
Si spun asta pt ca rar intru in contul meu de digi sa verific istoricul facturilor si noile preturi.La mine am bifat sa-mi ia de pe card automat banii.
  Abonații Fiber 300, au fost trecuți automat pe 500, cel de 300 fiind scos din oferta. Acum, aia e, tu ai făcut upgrade înainte, la alt preț. Nu că ar fi ceva rău că ai făcut upgrade înainte, poate simțeai nevoia de o lățime de bandă mai mare și nu știai că cel de 300 va fi scos. Ori îți vor ajusta ei prețul pe factura, în următoarele luni, ori reînnoiești/prelungești contractul și vor apărea preturile actualizate, eventuale reduceri etc.

  Asta e și punct. Hai că ăia 5 Ron în plus lunar, nu reprezintă o gaură. Pierdem și irosim noi bani in alte părți, dar realizăm mai greu ori deloc.

Edited by Vlad_22, 23 October 2021 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate