Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nelamurire certificat verde

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Va salut! am o nedumerire si anume din data de 15 octombrie 2021 am fost testat pozitiv cu Covid-19. In momentul de fata stau in carantina la hotel. Dupa aceste 15 zile, mi se ofera certificatul verde ca am trecut prin boala de catre nemti ? s-a mai confruntat cineva cu problema asta ? am nevoie evident de acest certificat sa prezint in Romania, ca am trecut prin boala.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De ce nu ii intrebi pe nemti ?

#3
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013

View Postpasilla, on 23 octombrie 2021 - 00:04, said:

De ce nu ii intrebi pe nemti ?
Pentru ca deocamdata nu am pe cine sa intreb, eu intrebam preventiv daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
La iesirea din carantina ti se va elibera un document cum ca ai trecut prin boala.
Problema este daca esti inregistrat ca bolnav si primesti tratament, sau doar esti blocat intr-un hotel pentru carantina.
https://www.dw.com/r...ania/a-58965369

#5
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
eu am trecut prin boala dar fara a fi inreg de vreun medic mam tratat singur ....mama a murit de covid locuiam cu ea ! ramanea acasa cu mine la caldura si traia dar a preferat sa mearga la spital in frig si sa fie ucisa!

unde sa cer certif verde?

#6
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013

View Postclaudiu1, on 23 octombrie 2021 - 00:38, said:

La iesirea din carantina ti se va elibera un document cum ca ai trecut prin boala.
Problema este daca esti inregistrat ca bolnav si primesti tratament, sau doar esti blocat intr-un hotel pentru carantina.
https://www.dw.com/r...ania/a-58965369
Am gust, miros, nu am ce tratament sa primesc. Sunt doar izolat la hotel.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postvdesigns, on 23 octombrie 2021 - 12:21, said:

eu am trecut prin boala dar fara a fi inreg de vreun medic mam tratat singur ....mama a murit de covid locuiam cu ea ! ramanea acasa cu mine la caldura si traia dar a preferat sa mearga la spital in frig si sa fie ucisa!

unde sa cer certif verde?

1. Nu poti cere certificat verde, daca nu ai fost inregistrat cand ai avut boala.
2. Daca va vaccinati, poate acum mama ta traia. Gandeste-te la asta!
Nu a murit pentru ca a tras-o curentul la spital!

Pentru initiator.
Situatia ta este foarte particulara si nu ma astept sa iti poata da cineva un raspuns.
Teoretic, statul german ar trebui sa iti dea un certificat verde, insa "cate bordeie, atatea obiceie"

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvdesigns, on 23 octombrie 2021 - 12:21, said:

eu am trecut prin boala dar fara a fi inreg de vreun medic mam tratat singur ....mama a murit de covid locuiam cu ea ! ramanea acasa cu mine la caldura si traia dar a preferat sa mearga la spital in frig si sa fie ucisa!

unde sa cer certif verde?

Problema e lipsa vaccinului, mai ales la persoanele in varsta, sper ca macar tu, acum, sa fii constient de asta si sa te vaccinezi.

Iar legat de temperatura din spitale, sa stii ca si prin vest temperatura din spitale nu depaseste 18-20 de grade, mai ales la persoanele cu probleme pulmonare e bine sa se mentina o temperatura ambientala mai scazuta, de-asta e si recomandat ca bebelusii sa doarma la 16-19 grade pentru a evita riscutl de deces prematur.
Asa ca , nu-ti fa ganduri rele, daca tu ai fi facut 26 de grade in casa fata de 20 in spital nu cred ca ar fi contat...

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postviorelgn, on 22 octombrie 2021 - 23:55, said:

Va salut! am o nedumerire si anume din data de 15 octombrie 2021 am fost testat pozitiv cu Covid-19. In momentul de fata stau in carantina la hotel. Dupa aceste 15 zile, mi se ofera certificatul verde ca am trecut prin boala de catre nemti ? s-a mai confruntat cineva cu problema asta ? am nevoie evident de acest certificat sa prezint in Romania, ca am trecut prin boala.

Tu ce statut ai, unde locueisti? In RO sau in Germania?
Ai Anmeldung in Germania?
Cum ai intrat in hotel, pozitiv fiind? Cine te-a trimis acolo? Ce ti-au zis cand te-au trimis la hotel?
Cine te-a contactat ulterior?
In ce Landkreis esti, te-au sunat de la Gesundheitsamt-ul respectiv?
Tu ai sunat la DSP-ul de care apartii ca sa spui ca esti pozitiv, dar carantinat in Germania? D

Presupun ca nu ai domiciliul in Germania, nu ai Anmeldung acolo, asa ca nu o sa poti fii contactat de autoritatile germane, respectiv de Gesundheitsamt-ul arondat Landkreisului de care apartii. Posibil sa nici nu stii ce scriu eu pe aici.
Asa ca ar trebui sa contactezi tu autoritatile romane, respectiv DSP-ul si sa anunti ca esti pozitiv carantinat in afara tarii.
De la Germani nu ai ce sa astepti, cred ca in situatia asta tu trebuie sa rezolvi toate problemele ,eventual pentru lamuriri contacteaza consulatul de la Bonn sau Munchen, ori ambasada.

Edited by giuliani, 24 October 2021 - 23:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate