Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Soți pe același post

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pg1997

pg1997

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.09.2021
Bună ziua!

Sper să mă puteți ajuta cu niște informații legată de următoarea problemă.

Trebuie să mă intorc curând la locul de muncă, unde aveam același post cu soțul meu.
În urmă cu 2 ani când mi s-a făcut modificarea de funcție, am întrebat în mod clar dacă nu o să fie conflict de interese pentru că suntem pe același post.
Totul a fost okay.
Între timp, am rămas însărcinată, am plecat in CCC și am stat liniștită că mă întorc pe postul meu și lucrurile o să fie ca înainte.

Acum m-au anunțat că trebuie să găsească un mod prin care să nu mai avem același post din cauză că este conflict de interese.

Mi-au dat o alternativă, dar nu sunt sigură de ea și mi-au dat prea puțin timp ca să mă gândesc la situație.

Aș dori să știu dacă e ok felul lor de a proceda pentru că eu, sincer, sunt în dubii.

Ce aș putea face în această situație?

Vorbim despre mediu privat aici, și am înțeles că fiecare firmă funcționează după un regulament intern prorpiu. Au trecut mai bine de 2 ani de când nu l-am mai citit, dar din câte îmi amintesc eu nu specifica nimic de această problemă, cum că nu am putea fi pe același post.

Noi eram căsătoriți la momentul schimbării mele de funcție,deci știau și au spus ca e ok.

Ce-mi rămâne de făcut acum?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Depinde ce fel de post. Nu vad multe posturi in care ar exista conflict de interese.
2. Sunt obligati sa te primeasca la munca pe jobul de dinainte de CCC.

Edited by pasilla, 22 October 2021 - 16:55.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpg1997, on 22 octombrie 2021 - 11:56, said:

Ce-mi rămâne de făcut acum?

Dupa cum relatezi,nu-i moral ceea ce fac.Dar in ziua de azi pentru antreprenorul-erou moralitatea este fix zero,ceva de domeniul Sci-Fi.Si nu te sfatuiesc sa le amintesti de acest aspect.Iti vor rade nonsalant in fata.
Daca doresti sa ramai la firma respectiva,va trebui sa te conformezi deciziilor luate de conducerea firmei.
Daca nu doresti,iti cauti altundeva de lucru.

Edited by adisz, 22 October 2021 - 16:59.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu prea văd conflict de interese, dacă nu e unul din voi șeful celuilalt.
Dacă sunteți și în echipe diferite, cu atât mai mult.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Care este alternativa propusa?

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostGroot, on 22 octombrie 2021 - 17:15, said:

Mai fa un copil si le dai mumu inca 2 ani.
nu stiu cine ia mumu in acest caz.firma sigur nu

nu sunteti cumva voi  patronii?

daca te vor iti vor face modificarea de functie cum a fost inainte.aici am impresia ca nu te mai vor si nu stiu cum s-o zica

nu stiu la ce te referi la ,, pe aclasi post,,
pot fi doi contabili si nu sunt pe acelasi post

sau sotul face munca ce-o faceai tu inainte?

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
sau vor sa optimizeze costurile cu personalul mai repede ;)

#8
pg1997

pg1997

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.09.2021
amandoi suntem sefi de tura. Deci avem aceleași responsabilități, dar avem ture inverse. Ex. eu de dimineata, el de la amiaza.


View Postcorinadaniela, on 22 octombrie 2021 - 17:41, said:

Care este alternativa propusa?

Unul dintre noi sa fie transferat. Dar am fi vrut să rămânem ca pana acum ca unul dintre noi era tot timpul cu copilul.

Edited by Dany_Darke, 22 October 2021 - 18:56.


#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cresa?

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postpg1997, on 22 octombrie 2021 - 18:52, said:

amandoi suntem sefi de tura. Deci avem aceleași responsabilități, dar avem ture inverse. Ex. eu de dimineata, el de la amiaza.

Conflictul de interese fiind unde? Cum l-au explicat?

#11
pg1997

pg1997

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.09.2021
Pai nu mi-au zis, dar cred ca se gandesc ca facem ceva învârteli  cu banii, ca na, avem amandoi acces la seif si ce preda unul, preia celălalt dimineața următoare. Cu toate ca si pana sa intru in concediu, același lucru il faceam si nu a lipsit nici macar un bănuț. +camere pe noi 24/7

Acum nu știu ce relevanță are asta, dar nu mi-aș risca locul de munca pt 5 lei amărâți in plus, ca sunt mulțumită de salariu fără sa fac chestii din astea. Si eu, si el.

Edited by Dany_Darke, 22 October 2021 - 19:55.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
atat vreme cat nu ia unul o decizie in favorea celuilalt, nu are cum sa fie conflict de interese.
daca ei considera ca este, sa va dea un citat din contractul colectiv de munca, din contractul individual, din regulamentul de ordine interioara, din ceva...

Edited by strongsss, 22 October 2021 - 19:49.


#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postpg1997, on 22 octombrie 2021 - 19:37, said:

Pai nu mi-au zis, dar cred ca se gandesc ca facem ceva învârteli  cu banii, ca na, avem amandoi acces la seif si ce preda unul, preia celălalt dimineața următoare. Cu toate ca si pana sa intru in concediu, același lucru il faceam si nu a lipsit nici macar un bănuț. +camere pe noi 24/7

Acum nu știu ce relevanță are asta, dar nu mi-aș risca locul de munca pt 5 lei amărâți in plus, ca sunt mulțumită de salariu fără sa fac chestii din astea. Si eu, si el.

Tu nu trebuie sa faci presupuneri, ei trebuie sa argumenteze. Asta e din ciclul "stiti de ce v-am tras pe dreapta?" si tu-i dai politistului idei.
Tu le ceri explicatii, nu le oferi justificari pe tava. Lasa-i pe ei sa spuna de ce considera ca e conflict de interese.

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postpg1997, on 22 octombrie 2021 - 19:37, said:

ca na, avem amandoi acces la seif si ce preda unul, preia celălalt dimineața următoare.

asta e 100% conflict de interese. O frauda se poate rostogoli foarte mult nedescoperita din motivul asta.


Eu dau dreptate companiei la faza asta. Si sunt sigur ca sunt si ceva proceduri care sa mentioneze ca membrii aceleiasi familii nu isi pot preda gestiunea in cerc inchis.

Edited by Groot, 23 October 2021 - 07:30.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ca în cei 2 ani cât ai stat în CIC, în firma au avut loc unul sau mai multe incidente legate de bani (predare-primire), iar cei de la firma au adus modificări în regulamentul intern, astfel încât cei care sunt rude nu mai pot lucra împreună, pe același post.
Nu trebuie s-o iei personal, sa crezi ca au ceva cu tine sau cu voi doi, ca va este pusa la îndoială cinstea și corectitudinea, pur și simplu vor sa evite orice risc, tocmai pentru ca este vorba despre bani.

#16
pg1997

pg1997

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.09.2021

View PostGroot, on 23 octombrie 2021 - 07:28, said:



Bun, are sens, si eu zic asa. Dar de ce pana acum nu a fost problema? Ca de la ei a venit propunerea mea de avansare si aveau in vedere lucrul acesta, nu pot sa zica ca nu au stiut.

Si nici nu am acceptat pana nu am întrebat de mai multe ori daca nu o sa se ajunga la discutii de genul pe care am relatat-o aici

In plus, pe lângă noi doi, mai sunt inca 2 sefi de tura. Deci nu ne predam unul la altul in fiecare zi, că se mai întâmplă si sa predam/preluam de la altii.  

Si daca ce e in seif e in concordanță cu ce scrie pe monetare si pe celelalte hartii, cum as putea face eu sau el ceva?


View Postcorinadaniela, on 23 octombrie 2021 - 07:59, said:



Mulțumesc pentru raspuns! Poate ca asa o fi.
Oricum inca nu am clarificat unele aspecte ale situației si bănuiesc ca o sa vad lucrurile in alta lumina dupa aceea.

Edited by Dany_Darke, 23 October 2021 - 08:17.


#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postpg1997, on 23 octombrie 2021 - 08:13, said:

Bun, are sens, si eu zic asa. Dar de ce pana acum nu a fost problema?

Pentru ca pana acum patronii aia au fost ignoranti. Vorbind ei intr-un cerc cu lume mai desteapta, cineva le-o fi spus: bai idiotilor, cum dreaq sa lasati doua persoane, care nu pot depune marturie unul impotriva altuia sa joace ping-pong cu banii vostri?

Edited by Groot, 23 October 2021 - 08:21.


#18
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Daca citeai tot postul la care ai raspuns, ai fi observat ca a precizat ca mai sunt doi sefi de tura, deci ping-pong-ul  e la dublu. Rostogolirea unei eventuale fraude pica, iar banii aia din seif banuiesc ca sunt si justificati cu ceva hartii (Z-uri de la case de marcat, facturi, etc.).
Iar din ce am inteles nu functia o intereseaza pe autoare ci faptul ca lucrau pe ture inverse si era unul din ei mereu cu copilul. Dar, din punct de vedere familial, nu-i prea sanatos sa se vada doar seara, dupa program. Trebuie gasita o solutie pentru copil (bunica, bona, cresa) in functie de posibilitati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate