Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Studiu pedologic si de fezabilitate: livada, solarii, gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Sunt pe cale de a incheia un contract cu o firma ce imi va realiza un studiu de fezabilitate.
As vrea sa incep o livada, o gradina de vegetale,cateva solarii si vreu sa stiu daca merita.
Nu am in plan sa vand comercial ci doar sa acoper consumul propriu 365 cu stocare pentru tot anul si daca este abundenta, sa mai dau la prieteni sau familie in sistem baxter( un cartof in schimbul unui orez) si sa donez la manastirile din zone.
Totul este managed de mine / de familia mea, deci nu angajati sau vandut la piata,la poarta.

Voi incepe cu solul pentru livada,apoi pentru gradina si solarii.

Pozitia terenului este langa munte deci voi avea dezavantaje si/sau avantaje,

Postez mai jos raspunsul primit de la firma cu pricina.

Apreciez raspunsul vostru.

Multam.


Referitor la solicitarea dvs. putem sa va asistam la realizarea unei afaceri profitabile in domeniul pomicol astfel:
1. prin identificarea caracteristicilor solului, a avantajelor si a limitarilor pe care locatia dvs. le prezinta - cuprinse intr-un studiu de pre-fezabilitate care presupune evaluarea locatiei dvs. in baza unei vizite in teren si a prelucrarii in laborator a analizelor prelevate cu aceasta ocazie - probe agrochimice si/sau din profil - dupa caz; La final veti obtine o viziune de asamblu asupra pretabilitatii locatiei dvs. pentru o serie de specii pomicole de interes prin interpretarea concluziilor de la finalul vizitei in teren si a detaliilor privind analizele de sol din locatia dvs (caracteristici fizice si chimice);
2. pe baza concluziilor studiului de pre-fezabilitate putem sa convenim asupra unei teme de proiectare a viitoarei plantatii pomicole pentru care va intocmim Proiectul Tehnic de infiintare a plantatiei pomicole care reprezinta o documentatie tehnico-economica complexa intocmita conform cerintelor legale si procedurale aplicabile si cuprinde:
- evaluarea pedologica, climatica si a apei de irigat pentru locatia viitoarei ferme;
- analiza cerintelor specifice fata de sol, apa si clima a speciilor dorite a fi plantate;
- o propunere sau mai multe variante recomandate privind tehnologia optima de cultura (infiintare si intretinere) adaptata corespunzator conditiilor din ferma si detaliate pas cu pas;
- Devizul estimativ al investitiei bazat pe necesarul fizic de lucrari si materiale si costuri estimate pentru fiecare componenta in parte;
- Planse desenate: Planul de incadrare in zona, Planul de parcelare si amenajare infrastructura; Planul de plantare;
Legat de costuri, studiul de pre-fezabilitate il evaluam la x lei avand incluse deplasarea in ferma dvs, prelevarea probelor si analiza in laborator pentru 1 set de probe (daca terenul prezinta neuniformitati, ar putea fi necesare mai multe probe pentru determinarea caracteristicilor mai multor unitati de sol, dar asta se identifica la fata locului - nu facem mai multe decat este strict necesar). Pentru Proiectul tehnic va putem face o oferta abia dupa ce avem o tema de proiectare clara - avand definita specia de interes si suprafata afectata de plantatie.

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Răspunsul nostru la care întrebare ?

#3
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostDarthBane, on 18 octombrie 2021 - 11:15, said:

Răspunsul nostru la care întrebare ?

Apreciez feedback = raspuns ?
Am sa incerc data viitoare sa fiu mai explicit,pentru toate varstele... :)

Acel raspuns de la firma respectiva,este corect,acopera toate aspectele de care am nevoie ?

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
este o invertitie semnificativa pentru un producator pentru "consumul propriu", iar daca terenul este sub 1500-2000 m2, parca nu s-ar prea justifica cheltuiala.
prin anii 80, taica-miu avea un teren in folosinta, 250 m2 pe care pusese "cite ceva" .. cind au inceput rosiile sa produca, umbla cu ligheanul prin bloc sa LE DEA sa scape de ele si nu pusese numai rosi. vinete, castraveti, fasole, varza, morcovi, gulii, ierburi aromatice, in fine, ca "de subzistenta" .. si tot era prea mult, iar pamantul .. pentru cine stie zona de vis a vis de spitalul fundeni ...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Cat costa in total raspunsul firmei respective?
Pentru ca


View PostEmeraldCountryHouse, on 18 octombrie 2021 - 11:14, said:

Referitor la solicitarea dvs. putem sa va asistam la realizarea unei afaceri profitabile in domeniul pomicol astfel:

aceea asistenta are un cost preliminar si mai apoi unul final..
Ce suprafata are terenul?
Ce se intampla daca "asistenta" respectiva da gres,tu bagi bani in toate cele de mai sus si plantele,pomii mor si/sau se degradeaza dupa scurt timp?Firma de asistenta ramane cu banii si tu cu paguba?



View PostDarthBane, on 18 octombrie 2021 - 11:15, said:

Răspunsul nostru la care întrebare ?

Tot ce a scris initiatorul este doar o informare pentru utilizatorii forumului,cum ca el a trimis si a primit raspuns.

Edited by adisz, 18 October 2021 - 12:00.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
n-ai ce face cu banii

View Postadisz, on 18 octombrie 2021 - 12:00, said:

Firma de asistenta ramane cu banii si tu cu paguba?

doar nu crezi că vin la stropit de pomi si săpat în grădină

așa de curios curios ce suprafață de pământ ai?
garantat n-ai cultivat nimic în viața ta.

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostEmeraldCountryHouse, on 18 octombrie 2021 - 11:14, said:


Legat de costuri, va putem face o oferta abia dupa ce avem o tema de proiectare clara - avand definita specia de interes si suprafata afectata de plantatie.

Daca stai in picioare sa-ti pui niste proptele sau daca stai jos sa te ancorezi bine in fotoliu sa nu cazi pe spate.Iei niste probe de sol din diferite zone ale terenului si le duci la un institut care se ocupa de agricultura si-ti face analiza la ele.In functie de rezultate iti recomanda ce sa mai imbunatatetsti la sol sau ce poti sa pui in el la conditiile actuale.Exact ce va face firma de fezabilitate insa la pret triplu.Asta ti-o spune un lacatus care habar nu are de agricultura.

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostEmeraldCountryHouse, on 18 octombrie 2021 - 11:33, said:



Apreciez feedback = raspuns ?
Am sa incerc data viitoare sa fiu mai explicit,pentru toate varstele... :)

Acel raspuns de la firma respectiva,este corect,acopera toate aspectele de care am nevoie ?

Apreciezi cum vrei, nu intrebasei nimic, de asta ti am atras atenția.

Daca vrei ceva concret, trebuie să explici concret, ca pentru toate vârstele, exact.

De exemplu, să le spui celor de la acea firma că tu vrei agricultura de subzistență, pt că oamenii au de gând să ți facă un studiu pt o afacere profitabila.
Sau n ai băgat de seamă ce ți au scris in răspunsul lor ?

Da, oamenii au acoperit tot și îți vor face un studiu profesional, ca pentru o AFACERE !  La prețul corespunzător însă.

Off topic.

Nush de ce am o senzație vagă că habar nu ai de agricultură.
Ce faci cu câteva solarii ?  Ai o familie estinsă, de câteva zeci de persoane ?
Pt 3-4 persoane produci Intr un solar de 5/10 metri și roșii și vinete și ce ți mai trece prin cap de o să dai la toți vecinii, gratis, să nu se strice.

Usturoi, ceapă, astea nu se pun in solar decât dacă vrei să ronțăi tot anul usturoi și ceapă verde.
Idem morcovi, cartofi.

Eu zic ca întâi să ți mai cizelezi nițel propriul plan, să vezi ce nevoi ai, concret și abia apoi să faci eventuale studii.

Auzi, studiu de preferabilitate, urmat de cel de fezabilitate, ca să pună 10 pomi, câteva rânduri de ceapă și cartofi plus un solar prăpădit.
Chiar dai impresia că n ai ce face cu banii
...

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Baxter era unu de ucidea ,,dulce,,. Vroiai barter sa zici.   Acum recitesc ce intrebi si din putina mea experienta agrara poate pot sa te ajut.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostKean, on 18 octombrie 2021 - 12:28, said:

Daca stai in picioare sa-ti pui niste proptele sau daca stai jos sa te ancorezi bine in fotoliu sa nu cazi pe spate.Iei niste probe de sol din diferite zone ale terenului si le duci la un institut care se ocupa de agricultura si-ti face analiza la ele.In functie de rezultate iti recomanda ce sa mai imbunatatetsti la sol sau ce poti sa pui in el la conditiile actuale.Exact ce va face firma de fezabilitate insa la pret triplu.Asta ti-o spune un lacatus care habar nu are de agricultura.

Din seria "sunt lăcătuș, dar am păreri".

Sutdiul pedologic are menirea să facă comparația între sol și apa sau lichidul pe care vrei să-l folosești pentru irigații. Studiul pedologic nu-ți poate spune "ce să mai îmbunătățești la sol", că nu-ți studiază cultura. Îți studiază pur și simplu solul, luând ca referință un standard în domeniu pentru anumite valori în cazul unor indicatori.

De realizarea studiilor pedologice se ocupă OSPA din județul de care aparține inițiatorul. Le poți duce basculanta de pământ, îți vor spune că nu-i necesar, că oricum trebuie să se deplaseze ei să preleveze. Firma de fezabilitate nu poate face studii pedologice, ei se ocupă cu altceva. Așa cum nici OSPA nu face studii de fezabilitate, să-ți spună ție ce culturi să pui, și ăia se ocupă cu altceva.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
10 pomi fructiferi diferiți + un solar 4x6 metri sunt suficienți pt asigurarea celor indicate de tine.
studiile celea vor costa exagerat, așa cum ți-a zis și lăcățușu' cela... :)

pomii au prostul obicei să moară chiar dacă solul e propice (sufocare, carii, nerespectarea calendarului de stropiri etc.)
roșiile-n solar pot tot atât de bine să se extracoacă/pârjolească pt că ai uiitat o zi poalele coborâte
alergatul după bondari pt polenizare e altă sursă de păcăleală...

PS: la finalul studiilor acelea ți se va recomanda: acoperirea solului existent cu circa 30 cm pământ de baltă; iar în caz de pierderi vor transmite sec: era vorba de marea baltă a brăilei, nu de cea de lângă CET-ul din apropiere :(

disclaimer: am peste 50 pomi fructiferi + peste 110 butuci de viță de vie + peste 30 tufe de trandafiri și-s robul lor... nici drakku din familia extinsă nu servește fructele (decât bătuți), deci singura metodă de conservare a producției este: ȚUICA!!!

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostSmurfK, on 18 octombrie 2021 - 14:11, said:


Din seria "sunt lăcătuș, dar am păreri".

Sutdiul pedologic are menirea să facă comparația între sol și apa sau lichidul pe care vrei să-l folosești pentru irigații.,

Din seria daca folosesti apa sfintita vor abunda recoltele.De parca apa freatica (din fantana presupun) nu e la fel peste tot,de parca in comunism se facea la orice cacat de suprafata de cultivat studiu de fezabilitate.Nu te mai da dupa cires ,ca nu le ai nici tu cu agricultura numai cu google si wikipedia.Eu ii dadeam la om o povata de bun simt cum sa faca sa nu fie jupuit de firmele de consultanta.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostKean, on 18 octombrie 2021 - 15:43, said:

Din seria daca folosesti apa sfintita vor abunda recoltele.De parca apa freatica (din fantana presupun) nu e la fel peste tot,de parca in comunism se facea la orice cacat de suprafata de cultivat studiu de fezabilitate.Nu te mai da dupa cires ,ca nu le ai nici tu cu agricultura numai cu google si wikipedia.Eu ii dadeam la om o povata de bun simt cum sa faca sa nu fie jupuit de firmele de consultanta.

Nu e. În primul rând, apa poate diferi natural, o zonă de alta, are alte substanțe, în alte cantități. În al doilea rând, poți folosi și apă care nu este direct din subteran. Pe lângă ape de suprafață, bălți, canale, poți folosi chiar și apă de la stații de epurare, sau chiar dejecții animaliere, care, în funcție de profilul pământului pe care se aplică și de cultură, pot face mai mult rău, sau, din contră, pot aduce beneficii. Dar n-ai cum să știi asta fără studiu.

O firmă de consultanță serioasă nu te va taxa niciodată mai mult pentru studiu pedologic, pentru că nu poate face altcineva decât OSPA acel studiu, iar tarifele ălora sunt publice.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostKean, on 18 octombrie 2021 - 15:43, said:

De parca apa freatica (din fantana presupun) nu e la fel peste tot,de parca in comunism se facea la orice cacat de suprafata de cultivat studiu de fezabilitate.
apa difera de la un sol la altul. de exemplu, daca e calcaroasa rau, nu-i prea buna la irirgat.
n-ai facut agricultura in comunism, altfel ai fi stiut ca, in acea perioada, se faceau studii pedologice. si uneori recomandau sa se amendeze solul. la mine in zona il amendau cu calcar.

Edited by strongsss, 18 October 2021 - 20:18.


#15
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postr_murphy, on 18 octombrie 2021 - 11:44, said:

este o invertitie semnificativa pentru un producator pentru "consumul propriu", iar daca terenul este sub 1500-2000 m2, parca nu s-ar prea justifica cheltuiala.
prin anii 80, taica-miu avea un teren in folosinta, 250 m2 pe care pusese "cite ceva" .. cind au inceput rosiile sa produca, umbla cu ligheanul prin bloc sa LE DEA sa scape de ele si nu pusese numai rosi. vinete, castraveti, fasole, varza, morcovi, gulii, ierburi aromatice, in fine, ca "de subzistenta" .. si tot era prea mult, iar pamantul .. pentru cine stie zona de vis a vis de spitalul fundeni ...

multam.
suprafata este destul de mare dar incerc sa fac totul pentru "self sustainable" / pentru a acoperi consumul propriu.
Voi ave asoalrii inc are voi avea si alti pomi si viter,nu numai legume si spanac.
Voi icnerca sa imi acoper fresh pentru tot anul.
Probabil cu un solar incalzit /preparat pentru vremurile reci si sau fara soare.
Prefer sa cheltui astazi mul tpentru a salva maine si asa...

Al tau tata putea sa le valorifice in legume stocate pentru peste iarna.
Pamantul tatalui tau era binecuvantat si de aer si de soare si de cele patru anotimpuri.
Astazi,avem doar 2 doua anotimpuri si aproape devine toxic sau neprietenos.

View PostEMPP, on 18 octombrie 2021 - 12:17, said:

n-ai ce face cu banii


doar nu crezi că vin la stropit de pomi si săpat în grădină

așa de curios curios ce suprafață de pământ ai?
garantat n-ai cultivat nimic în viața ta.

Suprafata de pasune este mare,incerc sa o impart la casa,legume,livada,pond si altele de prin jur.
Astazi,circa 3 ha dar pot avea 6-7ha daca am timp sa investesc in alte culturi de flori si/sau de fructe de padure.
Nu am avut tangenta cu agricultura acasa.
Am o sera de 25m patrati aici de cativa ani si incerc sa invat practica in ea.
Am reusit o vara sa mancam multe legume fara a cumpara toxicele de la magazine.

View PostKean, on 18 octombrie 2021 - 12:28, said:

Daca stai in picioare sa-ti pui niste proptele sau daca stai jos sa te ancorezi bine in fotoliu sa nu cazi pe spate.Iei niste probe de sol din diferite zone ale terenului si le duci la un institut care se ocupa de agricultura si-ti face analiza la ele.In functie de rezultate iti recomanda ce sa mai imbunatatetsti la sol sau ce poti sa pui in el la conditiile actuale.Exact ce va face firma de fezabilitate insa la pret triplu.Asta ti-o spune un lacatus care habar nu are de agricultura.

Pot sa ii spun acelui lacatus ca eu nu locuiesc in tara de cateva decenii.
Consider ca o firma serioasa imi poate face acest studiu fara ca eu sa ma deplasez sau sa imi aplic acel cov.ID pentru a calatori.
Cred ca preturile sunt decente,nu vreau un test care sa imi dea niste numere mici sau mari.
Vreau un consultant sa imi spuna ce este in sol,care este bine sau mai putin bine,ce se preteaza la zona,la relief la apa si altele.
Cumpar un serviciu si nu un test oarecare.
Cau o colabarare pe termen mai lung,pe cineva la care sa il pot suna sa il intreb de culoarea ierbii sau a frunzelor... si nu doar un test si plata virament.
Am apelat la serviciile firmei de stat din Brasov,s-au speriat de ceea ce le-am cerut si nu mi-au mai raspuns la numeroasele mesaje.

OK

Am rapsusn si quoted doar la cativa,la restul imi cer scuze dar mi-am pierdut sirul ideilor...
Sper ca raspunsul face sens...

Incercam sa aflu daca firma face un serviciu bun si potrivit pentru ceea ce imi treba mie.

Planurile de fonduri si de investitii nu se vor aplica curand pentru ca terenul este folosit gratis de catre ciobanii din zona.
Este pustiu,intr-un loc gol si nu imi permit nici sa pun gard de metal.
In functie de test,vom decide daca vom face sau nu.

Mai mult,inca ma mai cert cu Primaria Recea / BV din cauza legalitatii noi carti funciare nerecunoscute or legalizate de catre oficialli.

Multam,voi reveni

#16
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Parerea mea e ca sunt bani aruncati. Oamenii in cel mai bun caz iti vor face un studiu pentru o livada ca afacere. Tu, din ce declari vrei o gospodarie (desi lasi impresia ca preferi mai mult sa visezi la ea decat s-o intretii). Asa ceva e prea complex ca sa gasesti pe cineva sa-ti faca un plan. In primul rand ar trebui sa locuiesti acolo, altfel toti banii din lume nu iti vor gasi angajati competenti si motivati care sa-ti intretina gospodaria. In Romania oamenii inteligenti si pasionati de agricultura lucreaza pentru ei insisi. Nici muncitori cu ziua nu gasesti usor. Apoi trebuie sa-ti stabilesti prioritatile si sa vezi ce merge prin zona pe la vecini. N-are rost sa cultivi legume pe care nu-ti place sa le mananci. La fel, n-are rost sa te apuci sa cultivi pepeni la Recea. Alege doua, trei lucruri, studiaza in carti si pe net cum se fac si dupa ce obtii recolte satisfacatoare mai adauga alte cateva. Nu incepe cu o livada, pune-ti cativa pomi si invata sa-i ingrijesti. Asa vezi si care specii merg si care nu. Fa-ti un solar -cu siguranta merita- dar solarul implica multa munca. Primavara si toamna sa fii pe faza sa-l deschizi/inchizi, sa nu prajesti plantele. La vant, furtuni la fel. Iarna, zi sau noapte, daca ninge mult, sa dai zapada de pe el. Vara e groaznic de cald si tu trebuie sa copilesti rosiile ca nu ai cand sa le faci pe toate la o ora mai rezonabila. Si te apuca lesinul, dar trebuie sa termini, pentru ca mai ai alte o mie de lucruri de facut si ziua are doar 24 de ore. Sapat, bilonat, mulcit, palisat. Trebuie sa le uzi, sa plivesti, sa decizi cand plantezi, ce faci in privinta bolilor si daunatorilor. Desi lumea considera ca e simplu, agricultura nu e chiar asa usoara. Si-ti rupe inima cand vezi ca plantele tale frumoase sunt bolnave, atacate de daunatori, lovite de grindina sau culcate de o tornada. Sau cand dupa ce ai muncit toata vara, recolta nu prea e din diverse motive. Te simti capabil sa-ti asumi toate astea? Daca da apuca-te sa-ti cultivi leguma favorita si tragi concluziile dupa aia. Oricum primul pas e sa te muti acolo. Viata la tara te maturizeaza vrei nu vrei si-ti schimba un pic perspectiva. Insa ia-o treptat, nu-ti investi toate economiile intr-un loc in care nu locuiesti pentru ca e o mare probabilitate sa nu-ti placa, sa nu faci fata, si atunci nu vei putea recupera investitia. Sunt pline satele de case de vanzare care nu se vand de ani de zile.

Eu inainte sa ma mut definitiv, am facut naveta vreo doi ani, weekend de weekend, cate 5 ore jumate cu trenul. Plecat dupa amiaza, trudit tot weekendul si luni dimineata la 5 aveam tren inapoi si ma duceam direct la birou. Viata de zombi. Deci stiam cum e si-mi dovedisem ca asta imi doresc. Si totusi chiar si asa am momente cand imi vine sa-mi iau campii... Gandeste-te bine ce-ti doresti cu adevarat.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mă scuzi, tot aduci vorba despre legumele din piață că ar fi „toxice”... :(
NU POȚI obține producții satisfăcătoare FĂRĂ tratamentele specifice fiecărei culturi!

acum 11 ani am plecat la același drum ca și tine: circa 2000 mp, la margine de sat, cu apă și curent electric
din această suprafață am livadă și vie jumate...1000 mp
NU-MI AJUNGE timpul să mă ocup cum trebuie de ele (am și servici)
mai demult aveam și 50 mp de grădină, la care am renunțat (tot din lipsă de timp) - o voi reînființa după pensionare :P

revin: pe vremea grădinăritului am încercat și io fraiereala BIO.
știi ce am obținut? cea mai frumoasă compilație de legume cu viermi, omizi, gândaci și alte alea - bineînțeles toate bio-mișcătoare
PLUS o sensibilitate crescută (spină bifidă) la coloana vertebrală de la mersul piticului printre tufe... :(

am realizat că io consum 50 de kile de roșii/an, circa 250 de lei, pe care-i câștig în 5 ore de servici
pleacă-n calcule de la această informație și vezi dacă merită să concurezi cu cei ce fac agricultură intensivă

io aș zice să faci ceva doar de frumusețe, tu n-ai zice să faci ceva doar de frumusețe?
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate