Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14008 replies to this topic

#7111
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
nu are rost, las debransatii sa-si arate istetimea!

#7112
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkopac, on 26 mai 2022 - 12:02, said:

nu are rost, las debransatii sa-si arate istetimea!
Zici? Tu cel cu 8-9 salarii medii pe economie, dar dependent de subvenție și de ”voința colectivă”?

Eu te-aș ierta pentru toate prostiile pe care le-ai debitat dacă ai recunoaște că ai vrut să ai centrala ta, individuală, dar nu te-au lăsat vecinii.
Așa că te-ai făcut un apărător al cancerului, (pentru că asta e, un cancer) numit radet, sau mai nou CMTEB.

Adică fără apă caldă, fără încălzire!
Nivelul de masochism cred că s-a dus la 100+!

Edited by ericmario, 26 May 2022 - 13:03.


#7113
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://www.digi24.r...-galati-1392887

Quote

„S-a simţit ca un cutremur foarte foarte puternic şi o bubuitură imensă. Noi am ieşit imediat afară şi am văzut că maşinile erau avariate că uşa era sărită, gemurile, oricum sperietura a fost maximă, vă daţi seama distanţa dinre blocuri...Nu ştiu, a fost ceva cumplit în casă, s-au speriat şi copii şi toată lumea acasă”, povestește o locatară.


- La ce etaj staţi dvs?
- 2 .
- Şi la ce oră s-a în,tâmplat, ce aţi auzit? Ce făceaţi dvs?
- Stăteam aşa în casă, noroc că nu am ieşit în balcon. Toate geamurile sunt sparte, că avem vedere şi în partea cealaltă, şi aici, şi s-a făcut un suflu! Au sărit geamuri tot, dar mulţumesc nu m-au lovit! Eu când am ieşit afară repede, am pus ceva pe mine, acolo era flacăra jos, la scara 5, erau pompierii, au stins incendiul şi pe noi ne-au alungat încoace, povestește bărbatul.
Apartamentul în care a avut loc explozia nu mai poate fi locuit. Pereţii exteriori au fost pur şi simplu spulberaţi, iar în unele locuri au căzut şi bucăţi întregi din tavan. Câteva părţi dintr-un scaun acoperit acum de moloz şi patul răsturnat sunt singurele indicii că acele încăperi au fost locuite.


„Din păcate avem şi 5 victime dintre care una în stare gravă, cu arsuri intr-o proporţie de 50%. Avem şi 21 de evacuaţi, 7 pers în vârstă, 3 copii şi 11 adulţi şi avem deteriorate şi circa 11 apartamente”,  a anunțat Eugen Hristache - perfect GalaţiPersoana cu arsuri este chiar proprietarul apartamentului, un bărbat de 89 de ani. Vecinii spun că suflul a fost atât de puternic, încât bătrânul a fost pur şi simplu aruncat în afara casei.
„Un pacient de 89 de ani as fost adus în cursul dimineţii de echipajelel SMURD pentru un politraumatism prin explozie. Prezintă 60% arsuri pe surpafaţa corporală”, a explicat Ionuș Băneșanu, medic la Sputalul Județean Galați.
În total au fost afectate 40 de apartamente. Bucățile de tencuială și geamurile sparte au avariat 50 de maşini parcate în apropiere. Potrivit specialiştilor, structura de rezistenţă a blocului nu a fost afectată.


https://problemeloca...-de-apartament/

Quote

În anul 2017, echipajele ISU au intervenit în cazul a 46 de incendii sau explozii urmate de incendiu, cauzate de centrale termice. În urma acestor incidente, nu au fost înregistrate victime, însă au fost estimate pagube materiale în valoare de 456 mii lei. Totodată, ISU a acționat și la 156 de incendii sau explozii urmate de incendiu cauzate de scurgeri/scăpări de gaze combustibile. Ca urmare a acestor evenimente, două persoane și-au pierdut viața, iar alte 48 persoane au fost rănite. Pagubele estimate fiind în valoare de 1.779 mii lei.
În cursul anului 2018, salvatorii au fost solicitați să intervină la 62 de incendii sau explozii urmate de incendiu, cauzate de centrale termice. Urmare a acestora au decedat patru persoane și au fost estimate pagube în valoare de 831 mii lei. De asemenea, au fost înregistrate și 151 de incendii sau explozii urmate de incendiu cauzate de scurgeri/scăpări de gaze combustibile. În urma acestor evenimente, au decedat 6 persoane și alte 39 de persoane au fost rănite. Au fost estimate pagube în valoare de 2.644 mii lei.
Conform bazelor de date constituite și gestionate la nivelul IGSU, în anul 2019, au fost înregistrate 66 de incendii sau explozii urmate de incendiu, cauzate de centrale termice. Ca urmare a acestora au fost rănite trei persoane și au fost estimate pagube în valoare de 1.160 mii lei. Totodată, echipajele specializate ISU au intervenit și în cazul a 144 de incendii sau explozii urmate de incendiu cauzate de scurgeri/scăpări de gaze combustibile. În urma acestora, au decedat patru persoane, au fost rănite 32 persoane și au fost estimate pagube în valoare de 1.606 mii lei.

View Postnoris08, on 26 mai 2022 - 11:54, said:

si mersul pe strada e periculos, mai bine nu mai iesi din casa.

oricum, apreciez argumentația ta tip trolliing

- nu e periculos, câte explozii?
- uite atâtea
- hai domne că orice e periculos acuma

#7114
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 28.12.2005

View PostFlat, on 26 mai 2022 - 13:04, said:

...

oricum, apreciez argumentația ta tip trolliing

- nu e periculos, câte explozii?
- uite atâtea
- hai domne că orice e periculos acuma


te bate putin logica, sunt eu bun, dar nu atat de bun incat sa trolez ceva ce urma sa mi se raspunda o ora mai tarziu.Posted Image

centralele alea erau cu verificarile la zi, aveau vreo improvizatie, senzori, amanunte d-astea?

incendii cauzate de instalatiile de gaze, fara centrale termice, or fi existat? mai multe, mai putine? or fi si ceva victime pe acolo? nu te-am vazut nici pe tine si nici pe dl/dna kopac legati cu lanturi de gardul parlamentului sa se interzica.

iti zic si tie acelasi lucru - mersul pe strada e periculos.
fii inteligent, stai in casa!Posted Image

Edited by noris08, 26 May 2022 - 13:30.


#7115
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postericmario, on 26 mai 2022 - 12:56, said:

Eu te-aș ierta pentru toate prostiile pe care le-ai debitat dacă ai recunoaște că ai vrut să ai centrala ta, individuală, dar nu te-au lăsat vecinii.


Iti dau cuvantul meu de onoare ca in viata mea nu mi-am dorit asa ceva. Nu mai bate campii cu aberatii fara sens. In bloc este trasa o uratenie de coloana de gaze pana la 4, eu stau la 7. In ziua in care se va hotara ca trebuie sa avem toti centrale sa ne gazam, ma ridic si plec din mirificul oras.

Hai sa ai o zi buna acolo ca este sezonul agricol!

#7116
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Si unde te duci, cu ce te vei incalzi? Intreb si eu asa, de curiozitate. Ca nu prea mai sunt orase care mai au functionala incalzirea centralizata... Oare de ce?

#7117
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai au şi pentru că lipsă fonduri, incompetenţă. Se ştie cum a fost după 1989...

View Postdjl, on 20 mai 2022 - 13:16, said:

Băi, da' ăia de la casă (care nu au avut încălzire centralizată) nu pot pune "puţele" alea spre coş, ca arată ca urâtu' ieşite aşa.    Posted Image

View Postericmario, on 20 mai 2022 - 17:42, said:

Asta-i o întrebare sau o afirmație?
Dacă-i întrebare, atunci răspunsul e nu, nu se poate.
Pentru că kit-ul de evacuare la centralele cu tiraj forțat e format din 2 tuburi concentrice.
Prin tubul exterior se trage aer din atmosferă, iar prin tubul interior se evacuează gazele arse.
Deci nu merge să racordezi kit-ul de evacuare la coșul casei.

Eu credeam că are doar eva-cu-are.

Nu ştiam că încălzirea centralizată ajunge şi la P-ţa Lahovary. Ieri seară am văzut asta, că erau ţevi puse la nivelul asfaltului.

Edited by djl, 26 May 2022 - 16:27.


#7118
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,154
  • Înscris: 24.11.2006

View Postnoris08, on 26 mai 2022 - 11:29, said:


doar ca sa ne dam seama de nivelul de inteligenta, ai o statistica la nivelul romaniei despre cate bombe d-astea au explodat si cate victime au rezultat ca urmarea a deflagratiilor?

Hai ca-ti raspund eu, apostolii incalzirii centralizate nu s-au obosit sa caute: https://www.ziarulde...Explozii CT.pdf

#7119
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,154
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkopac, on 26 mai 2022 - 13:51, said:



Iti dau cuvantul meu de onoare ca in viata mea nu mi-am dorit asa ceva. Nu mai bate campii cu aberatii fara sens. In bloc este trasa o uratenie de coloana de gaze pana la 4, eu stau la 7. In ziua in care se va hotara ca trebuie sa avem toti centrale sa ne gazam, ma ridic si plec din mirificul oras.

Hai sa ai o zi buna acolo ca este sezonul agricol!

Jura-te cu mana pe "dizelache ecoblu", ca altfel nu te cred! Pana la urma doamna kopac nici dizelache ala nu-i prea frumos sa-l conduceti, nu poluati cu el? De aragaz si incalzit ceaunu' cu apa nici nu vreau sa-mi inchipui.
Acum serios vorbind: in loc sa trollati, ma mir ca n-ati obosit si ce solutii concrete si rapide aveti pentru rezolvarea problemei? Cand solutii nu ma refer la pune o patura pe tine si fa dus cu apa rece. Platesti un serviciu si trebuie sa beneficiezi de el. Daca te duci la dentist si-ti scoate doar jumatate de masea cum este?

#7120
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkopac, on 26 mai 2022 - 13:51, said:

Iti dau cuvantul meu de onoare ca in viata mea nu mi-am dorit asa ceva. Nu mai bate campii cu aberatii fara sens. In bloc este trasa o uratenie de coloana de gaze pana la 4, eu stau la 7. In ziua in care se va hotara ca trebuie sa avem toti centrale sa ne gazam, ma ridic si plec din mirificul oras.

Hai sa ai o zi buna acolo ca este sezonul agricol!
Centralele nu sunt pentru gazare, ești paranoic, ele produc apă caldă menajeră și agent termic, la preț mic, nesubvenționat.
Eu știu că astea sună ca ceva abominabil pentru tine, dar asta e realitatea.

Hai să ai o zi bună, asta s-a vrut a fi o jignire, subvenționatule?

View Postyo9hrb, on 26 mai 2022 - 15:39, said:

Si unde te duci, cu ce te vei incalzi? Intreb si eu asa, de curiozitate. Ca nu prea mai sunt orase care mai au functionala incalzirea centralizata... Oare de ce?
Își trage el conductă de la radet Posted Image Posted Image Posted Image

Să-l citez pe Flat cel bugetar: ”subvenția e eternă”!
Mai contează ce și cum?

View Postdjl, on 26 mai 2022 - 16:26, said:


Eu credeam că are doar eva-cu-are.

Cele cu tiraj natural da, dar centrale de genul ăla nu vei mai vedea, sau poate doar la muzeu.
Vezi tu, centralele murale nu consumă oxigenul din casă,  au pierderi zero, nu plătesc salariile a mii de muncitori și directori.
Dacă vrei confort, montează-ți centrală, dacă nu, loterie.
Dar stai, tu ai zis că aștepți să-ți schimbe primăria geamurile, nu?
Sau urma ca în primăvara asta să-ți schimbi primul geam?

#7121
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,154
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkopac, on 26 mai 2022 - 11:45, said:

asa empiric..comuna galati un bloc, kaput..face cat 10 statistici, studii aratate privind poluarea bolnava...cine doreste, afla si are dubii, cine e disperat sa polueze stie sa-si argumenteze parerea.

Doamna kopac, explozii din astea s-au intamplat peste tot in tara, nu doar in comuna Galati ca sa va citez. Printre altele exploziile astea sunt extrem de rare. Intelegeti dumneavoastra? De mult prea civilizatul Bucuresti si clubul Colectiv ce aveti a-mi spune? Nu c-as avea ceva cu bucurestenii sau alti colegi de forum de prin alte zone ale tarii. Shit happens! Mai aducem aminte de Mihailesti? De miile de morti rezultati in urma accidentelor rutiere? Mai continuam? Insasi viata in esenta ei este un risc, de unde stii ca maine nu vei face cancer si vei muri? Va pot da exemple cate doriti! Cu poluarea si restul lasati-ma, atat dumneavoastra cat si domnul Flat! Tot comentati ca sa nu zic trollati pe orice subiect aveti ocazia.

Am mai zis-o: ce solutii rapide, eficiente, si concrete aveti in a rezolva problema? Excludem: mai pune o patura pe tine si fa dusuri cu apa rece! Platesti un serviciu, sa fie clar, vrei sa beneficiezi de el! Bucurestenii nu cred ca mai au de gand sa faca o iarna in frig, desi o vor face, nu cred ca vor sa se mai spele cu apa rece, desi se vor spala. Vad ca in momentul in care sunteti pusi in corzi amandoi o dati in diverse. Vi se dau linkuri, vi se demonstreaza cu subiect si predicat ca n-aveti dreptate dar tot o tineti pe-a voastra.

Am dat un exemplu mai devreme, mai dau unul acum: te duci si-l speli pe "dizelache ecoblu" iar Flat se duce cu masina "sport benzinara", pentru ca niciunul dintre voi se face ca n-a auzit de masini electrice, (Flat la cat de informat este nu stie ca exista si masini sport electrice) sau ma rog, nu vi le permiteti dpdv al pretului, nu vreti sa va bateti capul cu incarcarea and so on, alegeti voi motive. Revenind la cutiile de conserva pe care le conduceti, ocazional, pentru ca amandoi mergeti cu STB-ul, ajungeti la spalatorie. Se apuca respectivii angajati de treaba si va lasa masina plina de spuma, n-o mai clatesc. Ia zi-mi, cum este? Tu ai platit un serviciu, iti vrei sau nu masina curata?

#7122
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ ericmario : puteai să fii mai civilizat. Geamuri pe cheltuiala primăriei s-au pus şi în alte oraşe, ca să scadă unele costuri per ansamblu. Da, am zis că vom pune la o cameră.
Centralele cu tiraj natural parcă-s interzise...

#7123
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 26 mai 2022 - 18:13, said:

@ ericmario : puteai să fii mai civilizat. Geamuri pe cheltuiala primăriei s-au pus şi în alte oraşe, ca să scadă unele costuri per ansamblu. Da, am zis că vom pune la o cameră.
Centralele cu tiraj natural parcă-s interzise...
Eu mi-am pus pe banii mei, Gealan, fără mila primăriei.

Centalele cu tiraj normal nu-s interzise, doar că nu se mai vând!
Adică nu se mai produc.

#7124
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postkopac, on 25 mai 2022 - 21:10, said:

Sunt extrem de incalzit de la apa. Am o sotie capsomana pe apa calda, nu am mai avut avarii de saptamani bune.

View Postun_el, on 26 mai 2022 - 05:14, said:

aeon vezi ca te inseli, domnul kopac e doamna kopac: https://https://foru.../page__st__3942 vezi postul #3953.
Acu' c-o posta sotul de pe contul doamnei habar n-am. Asadar si prin urmare vezi cum te porti cu o doamna care a nascut de trei ori in maternitatile de stat. In rest vesnica poveste: sistemul centralizat e perfect, aceiasi poveste repetata la infinit.

Pai pare o doamna casatorita cu alta doamna :).. cine stie?

View PostFlat, on 26 mai 2022 - 08:09, said:

vara te poți obișnui cu duș cu apă rece
știi sigur că RADET? poate făcea vreun vecin vreo lucrare și a oprit apa pe coloană

Sigur nu facea nici un vecin lucrari, erau toti fierti de lipsa apei calde. A revenit dupa doua zile, azi e ok
Dar ce conteaza, @Flat ne invata sa ne spalam vara cu apa rece
PS. uups, nu e vara inca, ce ne facem? Un ibric mai mare pe aragaz?

#7125
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Nu se mai produc centrale cu tiraj natural (eu am renuntat la asa ceva in 2008) si nici cu tiraj fortat care sa nu fie si in condensatie (condensare). Doar in condensatie.

Noua mea Vaillant face o apa calda cum nu am avut niciodata, frige tare oricat ar curge, si e atat de silentioasa, abia se aude ceva, poti dormi langa ea. Silentioasa si foarte eficienta. Merita si inlocuirea centralelor vechi, nu doar trecerea de la termoshitificare la centrale.

Touch screen, OZN curat.

#7126
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Ce model ai luat de la Vaillant, cea de 23 kW?

#7127
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
De 33 KW. Eco Tec Plus.

Buderusul care aproape ca era mort din iulie 2021 era un GB 112 de 43 KW.

23 KW se pune la bloc la apartament. Adica la clientii de aici. Posted Image

#7128
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View PostNeaceasca85, on 30 mai 2022 - 12:30, said:


Noua mea Vaillant face o apa calda cum nu am avut niciodata, frige tare oricat ar curge, si e atat de silentioasa, abia se aude ceva, poti dormi langa ea.
dar si cand o bubuiala, adormi de tot. Bucuria de a avea bombe la capul patului!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate