Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14007 replies to this topic

#7075
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postericmario, on 16 mai 2022 - 18:39, said:

Zise cel care a fost la un pas să cumpere un apartament dotat cu centrală individuală.

Mda, așa-s de nocive și de poluante centralele astea, că-s vândute în întreaga lume fără probleme, dar știm noi povestea cu vulpea și cu strugurii acrii.

Dacă sistemul e perfect bun ce pierderi vrei să minimizezi?

Bre ecologistule, dacă mie mi-ar picura o țeavă, un robinet, un racord, aș face ca trenu-n gară.
Radetul deversează 2,2 milioane de litri de apă caldă pe oră în pământ și tu ai tupeul să vorbești de ecologie?

Uită-te cum arată bucureștiul din cauza sistemului perfect bun, ca după bombardament.

Chestia asta cu apartamentul n-am stiut-o, probabil ca a ramas cu sechele! A vazut cum arata un dus functional, o cada care se poate umple cu apa, caldura cand vrei si cata vrei. Posted Image Centrala nu vrea sa-si puna aici unde este, a investit o parte din bani in masina sport, tuning-ul ala costa, asta este, esti prea sarac ca sa-ti permiti lucruri ieftine. Ori totul, ori nimic, inclusiv hasul (mancarea), sa nu se inteleaga altceva. Astia-s genul de oameni care-si spala masina sport la fantana arteziana, baga benzina de 50 de lei, iau cel mai ieftin "mizel", si dupa aia se afirma pe forumuri, internetul le-a dat sansa asta. In caz contrar ramaneau niste bugetari esentiali, ilustri necunoscuti, privind pe gemuletul ala mic si schimband cate-o vorba de duh cu baietii de la Jandarmerie care pazesc usile. Aici au parte de toata atentia care nu le-a fost acordata de-a lungul anilor.

On topic: pai este perfect de bun, cine plateste pierderile? Abonatii, in cazul de fata bucurestenii! Aia-s vacile de muls in cazul RADET, daca nu cade, pica! Din pacate pentru doamna kopac si stimabilul Flat nu toti bucurestenii sunt masochisti! Se mai uita lumea si in portofel, am mai zis lucrul asta, vor strange din fund si-si vor pune centrale termice de apartament pe gaz.
Citeam in randurile de mai sus ca i s-a cerut cuiva 2500 de lei sa se debranseze de la sistemul centralizat. Ma intreb ce naiba fac de banii aia? Am inteles, se ocupa de hartii, apeleaza la PCR si te scutesc pe tine de drumuri si stat la cozi, dar totusi... Sa tai cateva tevi sa le blindezi? C'mon, e mult prea mult! In fine, ideea este ca RADET-ul asta vrea sa-i tina pe cetateni captivi in sistemul centralizat cu orice pret punandu-le tot felul de bete in roate.

Tu nu esti eco, n-auzi? Ai teava galbena ucigasa, putza fumegatoare, gazezi vecinii mai ceva decat in al doilea razboi mondial, dupa parerea unora. Ca tii la investitia facuta, nu vrei ca pompa de la centrala sa se defecteze, sa-ti semnalizeze centrala o eroare, nu vrei sa platesti apa, gaze si curent electric de-aiurea e cu totul altceva. Nu esti eco si pace!

Edited by un_el, 17 May 2022 - 10:03.


#7076
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, la clădirile care aveau centrală de bloc sau centrală pentru un grup de 2-3 clădiri, de ce au fost desfiinţate acestea dacă existau. Nu era normală să rămână în continuare cu aşa ceva? Aici cred că aş fi ca alţii care sunt contra centrale de apartament, probabil aş fi pus taxă pe instalat centrală de apartament, pentru că a existat din născare centrală la subsol (vreţi individual, ia o mică taxă la instalare). Nu e ca şi cum nu s-ar fi putut pune.
Cu alea cu încălzirea de la C.E.T. e altă treabă, alea în mare parte nu au fost făcute să aibă centrală de clădire (deşi probabil au fost câteva cu centrală de clădire conectate la aia centralizată), deci nu poţi avea pretenţii tehnice. La mine nu e apă caldă până Vineri ...
Că C.E.T.-urile pot funcţiona (şi) cu combustibil mai puţin prietenoşi cu mediul, nu işte rău. Că dacă e criză de vreun combustibil, bagi alt tip. La centralele individuale cu gaz nu poţi să faci asta... am văzut însă într-o revistă "Arhitectura R.P.R." că blocul de pe Bd. G-ral Gh. Magheru Nr. 35/Str. Biserica Amzei (construit în 1957) avea centrală de bloc cu gaz şi centrală de mică putere pentru rezervă de urgenţă, care funcţiona cu păcură... dar era de bloc, nu de apartament.

#7077
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006
@djl - Ce a fost a fost, ca s-au luat decizii mai mult sau mai putin inspirate de catre fost conducere e cu totul alta discutie. Las-o cu vremurile de mult apuse, s-au dus! Cel mult se poate lua ce a fost bun si reimplementa la standardele actuale. Din pacate implementarea asta costa, si nu putin, nu stiu cati isi vor permite sau vor fi dispusi sa accepte pe langa costuri si deranjul aferent.
Cel mai ieftin si convenabil in prezent este sa-ti montezi o centrala termica de apartament care foloseste gazele naturale drept combustibil. Daca e s-o iau dupa logica ta n-ar trebui sa-mi mai cumpar televizor, daca maine n-o sa mai existe televiziune? Ce ma fac? Stai linistit, nu se va intampla prea curand, nici treaba cu gazele naturale nici treaba cu televiziunea. Asta-i similara cu povestea drobului de sare. :lol:
Bucurestenii vor fi in continuare la cheremul RADET, dupa cum am mai spus li se pun bete in roate din toate pozitiile. Pe cat punem pariu ca pana in iarna nu se va rezlova nimic? Cu toate modernizarile vietii mele, tu insusti ai spus ca nu vei avea apa calda pana vineri. Totusi ai uitat sa precizezi un lucru: care vineri? Pana la sfarsitul anului tot sunt de-a "vineri" de-o sa te saturi!

#7078
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdjl, on 17 mai 2022 - 10:01, said:

....probabil aş fi pus taxă pe instalat centrală de apartament, ....
Acum te rog sa motivezi acea taxa. Sau e chestia cu capra vecinului.... daca a avut bani de centrala, sa ne deie si noua?

#7079
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Sa vezi la iarna preturi la incalzire, pentru cei care au centrale de bloc. Nu intra in schema de subventie a guvernului pentru gaze din cauza consumului si vor fii taxati la pretul pietii. Una este sa filozofezi si alta realitatea.

#7080
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Prețul la gaz este plafonat indiferent de consum. Vezi tarif dublu la radet.

#7081
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 16.03.2008
Costul incalzirii la radet va fi mereu mai mic decat cel al incalzirii proprii (centrala individuala sau de bloc) pentru ca mereu va fi subventionata. Doar cei care stau in zone cu reteaua buna, modernizata vor fi intradevar in avantaj. Restul (sectoare 1 si 6) nu vor fi. Vor plati mai putin dar nu vor avea caldura/ACC.

#7082
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postyo9hrb, on 17 mai 2022 - 19:14, said:

Acum te rog sa motivezi acea taxa. Sau e chestia cu capra vecinului.... daca a avut bani de centrala, sa ne deie si noua?

Era vorba despre clădirile care aveau din născare centrală de clădire. Dacă vrei să distrugi ceva util, plăteşte.
O centrală nu ocupă mult loc în casă, dar:
1) Dacă se scumpeşte gazul cu mult (că de oprit mai greu se opreşte), poţi avea de rezervă ceva pe păcură. Măcar vara;
2) Nu ai nevoie de 2 vizite: şi la verificat instalaţia de gaze, şi la verificat centrala.
În rest, dacă clădirea nu a fost prevăzută din născare cu loc de centrală, atunci nu poţi avea pretenţie să aibă aşa ceva.

#7083
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,806
  • Înscris: 14.10.2008
Acum 2 saptamani am inlocuit tevile si caloriferele din casa, de la fier+fonta Ucraina (5 litri un element) la tevi din PP si radiatoare de aluminiu, super estetice ca aspect.

Cum centrala din 2008 abia mai mergea, am pus ieri un Vaillant de fabricatie 2021, OZN cu touch screen, micuta ca dimensiuni, putza mai subtire si alba, foarte estetica cu totul.

La asa ceva zic cum sa mai ai termoficare cu fonta comunista plina de namol? Oricat de conservator as fi, asa ceva nu-mi vine sa mai accept.

#7084
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmirc2003, on 18 mai 2022 - 11:54, said:

Vor plati mai putin dar nu vor avea caldura/ACC.
Minunat, nu-i așa?
Să plătești pentru ceva inexistent.

Asta înseamnă să fii mafiot!

#7085
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postmirc2003, on 18 mai 2022 - 11:54, said:

Costul incalzirii la radet va fi mereu mai mic decat cel al incalzirii proprii (centrala individuala sau de bloc) pentru ca mereu va fi subventionata. Doar cei care stau in zone cu reteaua buna, modernizata vor fi intradevar in avantaj. Restul (sectoare 1 si 6) nu vor fi. Vor plati mai putin dar nu vor avea caldura/ACC.

Nici măcar nu este vreu avantaj financiar să stai la RADET!

Subvenția aduce apropie prețul Gigacal de la RADET la de prețul Gigacal pe care îl obții în centrala individuală:
Ultima factură (contract ENEL de anul trecut la preț fix) - 2573,49 kWh - 500,06 lei = 2,21 Gcal = 226,24 lei /Gcal.

La Radet prețul Gcal este de 330 lei.

Aceeași cantitate de energie la 0,31 lei /kWh - prețul plafonat de OUG 27/2022 - (1Gcal = 1162,2 kWh) duce la un preț al Gcal de 360 lei.

Cât despre ce e o Gcal pentru un ΔT de la 35°C la 25°C față de un ΔT de la 60°C la 50°C ...

Edited by sorin40, 18 May 2022 - 19:15.


#7086
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
plafonat...adica milogit.. la un moment dat se va termina si pomana asta.. plafonarea trebuie sa fie cat pentru un aragaz, atat!

#7087
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkopac, on 18 mai 2022 - 19:51, said:

plafonat...adica milogit.. la un moment dat se va termina si pomana asta...
Ca și aberația numită ”subvenție”.

#7088
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Subvenția este eternă. Bucureștiul drenează jumătate din buget pe asta dintotdeauna. Jumatea cealaltă la STB de unde fura soferii motorină

Plafonarea este temporară, cauzata de criza cauzata de războiul din Ucraina

#7089
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkopac, on 18 mai 2022 - 19:51, said:

plafonat...adica milogit.. la un moment dat se va termina si pomana asta.. plafonarea trebuie sa fie cat pentru un aragaz, atat!

Doamna kopac, cea care ati avut trei nasteri intr-o maternitate de stat, cu subventia la incalzire sau apa calda in Bucuresti cum stati? Ziceti-mi si mie ca-mi da cu virgula. Daca mai adaugam pe langa asta si banii care se baga in modernizarea putregaiului de sub Bucuresti numit conducte vechi de 50 de ani unde ajungem? Banii aia ii va plati toata populatia, nu doar bucurestenii, cei din urma vor "beneficia" de taxe si impozite mai mari sa sustina mizeria halitoare de bistari numita RADET/CTMEB.

Pretul la gaze este sustinut si va fi sustinut in continuare, altfel va fi cam nasol, se va duce in cap si industria, atata cat mai este. Prostia Romaniei este ca s-a bagat in lucruri care nu trebuia sa se bage, gunoiul numit bursa de la Viena. Cu alte cuvinte platim ceea ce avem deja la preturi mult mai mari, a se citi gaze, curent electric si petrolul. Mai luam in calcul si alte lucruri? Sa zicem cerealele? Daca aveti curiozitatea puteti cauta de una singura sa vedeti jaful si banii care se obtin si din afacerea asta. Hai ca-s off-topic!

Edited by un_el, 19 May 2022 - 08:43.


#7090
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Daca vrei sa fii european, iei totul si cu bune si cu rele, trebuie sa ne aliniem la treburile europene care totusi functioneaza dupa niste principii financiare clare. Ca la mostenire, vrei casa iei si datoriile. Daca nu.. Moldova, Ucraina, Albania, Serbia, cred ca sunt suficiente aceste exemple. Dictatura unde pretul era pus din burta de "cineva" fara vreo legatura cu realitatea am avut, cred ca e clar cat a fost de bine. Aveam preturi mici si nimic de cumparat, asa de bine era.

#7091
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postaeon, on 19 mai 2022 - 09:53, said:

Daca vrei sa fii european, iei totul si cu bune si cu rele, trebuie sa ne aliniem la treburile europene care totusi functioneaza dupa niste principii financiare clare. Ca la mostenire, vrei casa iei si datoriile. Daca nu.. Moldova, Ucraina, Albania, Serbia, cred ca sunt suficiente aceste exemple. Dictatura unde pretul era pus din burta de "cineva" fara vreo legatura cu realitatea am avut, cred ca e clar cat a fost de bine. Aveam preturi mici si nimic de cumparat, asa de bine era.

Nu stiu la ce faci referire exact, dar o sa-ti dau un raspuns scurt: Romania a fost, este si va fi ruda saraca a UE, care UE este asa cum este. Romania este o vaca de muls, vom ramane cat de curand in funduletu' gol, datoria externa a Romaniei depaseste 50% din PIB. Bineinteles ca UE le-a permis Romaniei sa foloseasca PNRR-ul asa cum doreste, altfel spus sa-si plateasca o parte din datorii, care se numeste refinantare, dupa aceea Romania va imprumuta bani de la UE sau din alta parti la dobanzi mult mai mari fata de alte state.

Ca se dau bani pentru modernizarea sistemului centralizat de apa calda/caldura? Foarte bine, sa-i foloseasca cu cap, sa nu cumpere un metru de teava care in mod normal costa 10 lei iar "bajetii destepti" o iau cu 100 de lei. Lucrarile sa fie executate folosind materiale de calitate si mai ales sa se munceasca, in momentul de fata facand un calcul grosier doar schimbarea conductelor ar dura peste 80 de ani. Pana una-alta bucurestenii n-au timp sa astepte, iarna nu-i ca vara, de la clasicii in viata citire! Nu cred ca-i va face placere cuiva sa tremure iarna, vara trebuind sa-si incalzeasca apa pe aragaz sau sa astepte 20 de minute sa-i ajunga apa calda la etajul 8. Apa aia rece va fi platita de respectivul abonat drept apa calda. Pierderile actuale nu sunt suportate cumva tot de catre abonati?

La celalalt capitol n-are rost sa mai comentez prea mult: avem resursele noastre naturale? Da, le avem! Consumam din productie interna iar diferenta o importam. De ce sa platesc la fel de mult precum cei care nu le au? Doar ca sa fim "europeni"? De parca Romania s-ar afla pe undeva prin Africa! Gazele naturale, curentul electric, petrolul nici macar nu ies din tara si le platim de parca n-am avea deloc. E normal sa se inchida termocentralele? Uite ca Germania n-a renuntat la ele, au prelungit termenul pana cand acestea pot functiona, daca imi aduc eu aminte pana in 2030.

Edited by un_el, 19 May 2022 - 10:30.


#7092
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFlat, on 18 mai 2022 - 22:46, said:

Subvenția este eternă.

Mai e o chestie care e eternă...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate