Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14008 replies to this topic

#13969
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023
priza domne n-auzi că gazul e sigur? n-avea cum... e clar de la aspirator explozia, s-au acumulat electroni în sac

#13970
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,168
  • Înscris: 24.11.2006
Tu aspiri electroni? Posted image Unde scrie in stire ca ar fi vorba despre gaz? Ia sa vezi ca "bum" pot face si alte lucruri, unele dintre ele fiind alimentate cu energie electrica: https://adevarul.ro/...at-1801437.html

Edited by un_el, 16 March 2024 - 08:40.


#13971
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Galatean cu numele Brailescu, pe strada Brailei, zici ca-i banc cu olteni.

#13972
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,168
  • Înscris: 24.11.2006
Sau moldoveni. Posted image (sunt moldovean, "perioada" din armata am "facut-o" in Craiova, "combinatia perfecta") Serios vorbind, prea putin conteaza. Ideea este urmatoarea: daca e sa se intample, se intampla.

Edited by un_el, 16 March 2024 - 09:13.


#13973
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023
probabilitățile sunt o glumă, ce este matematica?
dacă e să se întâmple - traducere din înțelepciunea mamaie de la țară - ce-o vrea dumnezeu maică

așa jos e nivelul?

#13974
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

 un_el, on 16 martie 2024 - 09:02, said:

Sau moldoveni. Posted Image (sunt moldovean, "perioada" din armata am "facut-o" in Craiova, "combinatia perfecta") Serios vorbind, prea putin conteaza. Ideea este urmatoarea: daca e sa se intample, se intampla.

Corect

#13975
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,168
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajflt, pe 16 martie 2024 - 11:05, a scris:

probabilitățile sunt o glumă, ce este matematica?
dacă e să se întâmple - traducere din înțelepciunea mamaie de la țară - ce-o vrea dumnezeu maică

așa jos e nivelul?

In cazul unora, da! Mai ales al celor care sunt bugetari esentiali: https://mquest.ro/ho...nunitnew?id=258 Weekend la Paris, nimic, nimic? Stai ca vine vara, urmeaza dusul reconfortant cu apa rece si 10 ore de pauza la piscina dupa programul de munca. Benzinara aia sport si zece "meleoane" cash in buzunar. Chiar nu te-ai saturat sa trollezi?

Edited by un_el, 16 March 2024 - 17:44.


#13976
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

 Hamutovski, pe 13 martie 2024 - 13:59, a scris:


Pai aia intra in vigoare din 2040 si e valabila doar pentru cladirile noi, vor trebui sa se axeze pe alte surse de incalzire.
Cei care au centrala deja, nu sunt afectati de acea directiva.

Asociația Energie Inteligentă a cerut deja derogare de minim 10 ani pentru implementare, deci 2050. Se va mai amâna, nu se pot lua măsuri de pe o zi pe alta.

#13977
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,168
  • Înscris: 24.11.2006
Ca sa fie clar:

Citat

Reporter: Doar în blocurile noi va fi interzisă montarea de centrale noi din 2040 sau și în cele vechi?

Dumitru Chisăliță: Vreau să precizez de la început că discutăm de o directivă. Directiva trebuie transpusă în legislația națională. Deci, în momentul de față nu avem o obligație națională în ceea ce privește limitarea folosirii centralelor. Adică e foarte important să spunem acest lucru, dar directiva, într-adevăr vine cu câteva elemente care, practic, dacă se vor transpune în legislația națională, vor consta în următoare restricții

Iar pentru cei ce viseaza la "inverzire" cu orice pret:

Citat

Centrala electrică pentru încălzire este cea mai ieftină astăzi. Problema este că mie în spate îmi trebuie infrastructură. Infrastructură care ține de instalația mea interioară, care ține de branșament, care ține de rețeaua stradală, care ține de postul de transformare, care ține de rețeaua națională, care ține de capacitatea de producție, de echilibrare și așa mai departe, care nu există și pentru care e nevoie de foarte mult timp și foarte mulți bani. Pot să merg către o pompă de căldură, care e foarte scumpă. Pompa de căldură are un preț de cel puțin trei, patru, cinci ori mai mare decât o centrală pe gaz. Dar, într-adevăr, după aceea facturile sunt foarte mici. Problema este că și la pompa de căldură am niște limitări. Nu pot să o pun oriunde, nu pot să o duc la orice etaj. Adică lucrurile nu putem să le tratăm la modul general. De la zonă la zonă, de la oraș la oraș, fiecare va trebui să-și găsească cele mai bune metode pentru locuitori.

Interviul integral aici: https://www.rfi.fr/r...

Pentru cine doreste sa scape de RADET-i, da, se poate! Centrale termice de apartament pe gaze. ;)

Edited by un_el, 17 March 2024 - 13:09.


#13978
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,626
  • Înscris: 10.08.2009

View Postaris86, on 17 martie 2024 - 11:37, said:

Asociația Energie Inteligentă a cerut deja derogare de minim 10 ani pentru implementare, deci 2050. Se va mai amâna, nu se pot lua măsuri de pe o zi pe alta.

Le trebuie o poveste ca sa primeasca pomana.
16 ani sunt o zi ?

#13979
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,168
  • Înscris: 24.11.2006
Se apropie Pastele, trebuie date primele:

Citat

"M-am speriat. A fost cea mai scumpă iarnă": Facturile uriașe la încălzire primite în București, în februarie

"M-am speriat când am văzut. Împărțiți și dumneavoastră la 30 de apartamente, numai căldura 116 milioane. Enorm. Iarna nu a fost grea, dar a fost cea mai scumpă iarnă", a declarat Petre Barbu, președintele unui bloc.
În medie, pentru o garsonieră, apa caldă şi căldura a costat în luna februarie;440 de lei, sare de 570 la două camere, se apropie de 800 la trei camere şi de 1.000 de lei în cazul apartamentelor cu patru camere.

sursa: https://www.antena3....024-704133.html

Scump, dom'le, scump! Cu centrala in mod sigur e mult mai ieftin! :naughty:

#13980
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Februarie a fost o lună super lejera cu temperaturi mari, dar și cu calorifere fierbinți de la radet, când este cald afară, înregistrează mai cu spor gigacalorimetrul.

Edited by aris86, 19 March 2024 - 06:37.


#13981
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Îl vorbeam ieri seară de bine pe Nicuşor şi azi aflu că nu voi avea apă caldă până Vineri. Cică reparaţii. O.k., o fi nevoie, dar de ce nu se anunţă de cu 2 zile înainte, ca să ştii ce să faci.

#13982
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
A nu se confunda reparatia cu intretinerea!

#13983
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006
UE  NU va interzice centralele pe gaze.

Digi24

#13984
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

 flt, on 16 martie 2024 - 11:05, said:

dacă e să se întâmple -
Cand e sa ai ghinion in viata, dai si de un cui in p....riza 😂

Ia zi tu, pe cifre oficiale, care-i probabilitatea sa explodeze CENTRALA sau ARAGAZUL?

#13985
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajdjl, pe 01 aprilie 2024 - 12:02, a scris:

Îl vorbeam ieri seară de bine pe Nicuşor şi azi aflu că nu voi avea apă caldă până Vineri. Cică reparaţii. O.k., o fi nevoie, dar de ce nu se anunţă de cu 2 zile înainte, ca să ştii ce să faci.

Vizualizare mesajcalincosma, pe 01 aprilie 2024 - 15:38, a scris:

A nu se confunda reparatia cu intretinerea!

Reparaţie = fac ceva conexiuni la ţevile montate temporar, pentru a le putea înlocui pe cele vechi.
E bine că pentru duşeală am instantul, dar în rest, nu prea am făcut treabă prin  casă, că până vine apa caldă, mă spăl de puţine ori pe mâini.

#13986
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006
"Uniunea Europeană nu interzice cazanele sau sistemele de încălzire - centrale, boilere, încălzitoare etc. - pe bază de combustibili fosili, transmite Comisia Europeană într-un comunicat în care combate dezinformările apărute pe această temă. Comisia precizează că Directiva care prevede eliminarea treptată până în 2040 a cazanelor/sistemelor de încălzire alimentate cu combustibili fosili nu interzice sistemele de încălzire pe gaz din clădirile existente.

Citește mai mult la: https://www.digi24.r...formare-2748565

Informațiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere."

Uitasem sa pun articolul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate