Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Facultate + Master sau 2 facultati?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View Postusturoi-copalau, on 14 octombrie 2021 - 21:50, said:

Am uitat sa precizez la inceput.
Tot repectul pt cei talentati , IT-isti, desenatori
Dar scenariul ar fi  pt muritorii de rand si angajatorii de rand
atunci te uiți la tine în oraș ce-ai putea lucra cu o anumită facultate și dacă te-ai și angaja dacă ai fi terminat-o ipotetic.dacă găsești faci facultatea dacă nu o faci degeaba

View Postgiuliani, on 15 octombrie 2021 - 08:00, said:

Deci daca ai facut o facultate inutila si vrei acuma una serioasa eu spun ca merita.
merită dacă și pricepi ceva de acolo

#38
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postusturoi-copalau, on 16 octombrie 2021 - 09:56, said:

...Eu am terminat Litere, engleza-germana.
...
Deci eu as face o a doua facultate la Psihologie. Cred ca e o paine de mancat daca ajungi sa profesezi in domeniu. Mai ales ca de un psiholog este (sau va fi) nevoie si in scoli, si in sport, si in alte organizatii.

Unde gresesc in argumentul meu?

Psihologia din punctul meu de vedere este printre foarte putinele facultati care ar trebui facute mai tarziu, nu la 18 ani ... O problema apare ca trebuie sa citesti foarte mult dar daca ai terminat Litere nu mai pare o problema :)  ... Mai conteaza  "timpul" si "managemantul timpului", in mod normal ca sa profesezi ca psiholog sunt niste pasi si niste etape de bifat, ceva de genul medicilor, arhitectilor, notarilor, etc. , dar daca te descurci si iti place le combini cumva si salvezi ceva ani de vizari, intervizari, supervizari :)))))  

...succes si "go for it" in psihologie ca nu ai ce pierde, numai de castigat ..parerea mea


ex. de preferat bb din cluj sau utm bucuresti, nu m-as baga prin alte parti dar studentul alege scoala si profesorii

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsuperm, on 16 octombrie 2021 - 11:09, said:

Psihologia din punctul meu de vedere este printre foarte putinele facultati care ar trebui facute mai tarziu, nu la 18 ani ... O problema apare ca trebuie sa citesti foarte mult

Nu cred ca atat sa citesti cat sa observi lumea. Oar pentru asta trebuie timp, maturitate si inclinare

#40
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostTsunnnami, on 16 octombrie 2021 - 19:55, said:

Nu cred ca atat sa citesti cat sa observi lumea. Oar pentru asta trebuie timp, maturitate si inclinare

corect ...este vorba de experienta, maturitate si "vocatie" dar si citit mult deoarece nu poti gasi detaliile doar in zona ta de actiune, trebuie sa mai iei si din studii si carti informatii din "experienta" altora ca altfel ti-ar trebui cateva vieti  sa aduni informatiile necesare si sa le pui cap la cap Posted Image .

Edited by superm, 18 October 2021 - 08:40.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsuperm, on 18 octombrie 2021 - 08:40, said:

corect ...este vorba de experienta, maturitate si "vocatie" dar si citit mult deoarece nu poti gasi detaliile doar in zona ta de actiune, trebuie sa mai iei si din studii si carti informatii din "experienta" altora ca altfel ti-ar trebui cateva vieti  sa aduni informatiile necesare si sa le pui cap la cap Posted Image .

Parerea mea?
Imi e frica sa citesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate