Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Facultate + Master sau 2 facultati?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Absolviti o facultate.


Daca aveti timp si resurse, ati face in continuare un master (pe aceeasi specializare) sau o a doua facultate?

Iar in ochii unui eventual angajator, ce candidat ar avea mai multe sanse sa ia jobul: cel cu 2 facultati sau cel cu facult. + master?

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 usturoi-copalau, on 14 octombrie 2021 - 21:23, said:

Absolviti o facultate.

In multe domenii e o pierdere de vreme ... am inceput una acum 2 ani si m-am lasat. Mi-am dat seama ca nu e de mine si ca nu ma va ajuta deloc ... am zis sa vad si eu cu ce se mananca , sa nu mor prost Posted Image
Unde am fost eu , profesorii erau doar o adunatura de fosile, care nu stiau nimic, iar daca ii contraziceai (lucrand de 10 ani in domeniu) te depunctau la examen :lol:


Quote

ce candidat ar avea mai multe sanse sa ia jobul: cel cu 2 facultati sau cel cu facult. + master?
In domeniul meu , nu au luat job-ul cei cu facultati si l-am luat eu Posted Image (3D Artist)

Mai am prieteni ce au fost la drept, si acuma imping carucioare la kaufland sau lucreaza pe la alte firme, gen vodafone, orange, etc ...

Edited by Andreysc7, 14 October 2021 - 21:31.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se poate generaliza. Cel cu doua inseamna ca una a fost gresita, n-a avut prezenta in viata inconjuratoare.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
@neagu .. clar :)
De aceea am zis ca in unele domenii e o pierdere de vreme

#5
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Dacă vrei să excelezi în ceva, alegi facultate + master, dacă vrei doar să umpli CV-ul, atunci 2 facultăți.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 usturoi-copalau, on 14 octombrie 2021 - 21:23, said:

Iar in ochii unui eventual angajator, ce candidat ar avea mai multe sanse sa ia jobul: cel cu 2 facultati sau cel cu facult. + master?

posibil chiar nici unul din cei 2, daca amandoi au trecut prin ele ca gasca prin apa.

ca angajator, interesul este sa produci, asadar va angaja pe cel care stie mai multe, indiferent de cate facultati si mastere are.

diplomele nu ii aduc profit, ci ceea ce stii tu sa faci pt ca acel profit sa vina.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Daca ai facut Calculatoare si-ți gasesti un job la Oracle, mai ai timp de master? Are vreun rost?

#8
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Am uitat sa precizez la inceput.
Tot repectul pt cei talentati , IT-isti, desenatori
Dar scenariul ar fi  pt muritorii de rand si angajatorii de rand

#9
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
In ce domeniu este prima facultate?
In ce domeniu vrei sa faci facultatea nr 2?

In general e mai util facultate+master pe acelasi domeniu. Dar daca facultatea nr 1 e una inutila... e mai bine o facultate nr 2 pe un domeniu unde sa ai o sansa la un loc de munca.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent de job, tu crezi ca un particular muritor de rand ar angaja pt a pune diploma ta in rama si sa te plateasca pt asta? sau sa-i produci?

repet, pe orice angajator il intereseaza ce stii sa faci pt el si daca merita sa piarda timpul cu tine, nu cate diplome si cat de frumos scrie in ele.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poti sai ai si sapte facultati, angajatorul il va alege pe ala care stie si vrea sa faca ceva.

#12
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,452
  • Înscris: 15.11.2003

 __Dan__, on 14 octombrie 2021 - 21:43, said:

Daca ai facut Calculatoare si-ți gasesti un job la Oracle, mai ai timp de master? Are vreun rost?
Are daca vrei sa ajungi in pozitia de a concura Oracle cu firma ta ;)

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Depinde de ce facultati vrei sa faci. Daca au cat de cat legatura intre ele sau sunt complet diferite. Ma batea si pe mine gandul sa mai fac o facultate, ceva legat de it pe la ase, dar pana la urma m-am gandit mai bine si nu cred ca as fi avut puterea sa mai trec prin 3-4 ani de facultate. Mai degraba as fi facut niste programe postuniversitare care din ce am vazut cand m-am interesat de ele sunt "bucati" specifice dintr-un masterat. In doi ani de master faci mai multe materii, fiecare grupate in module/bucati, gen Business Analysis, Web development etc. Astea se pot face si separat printr-un program de genul asta.
Nu stiu cum mai este acum, dar stiam ca daca ai medii bune poti face o a doua facultate intr-un an daca au ceva trunchi comun. De exemplu faci contabilitate la ase 3 ani si dupa ce o termini mai faci cibernetica un 1 an si vei avea doua specializari. Eu cred ca dupa o facultate (si master) conteaza mai mult experienta capatata in campul muncii si mai putin chestiile teoretice din facultate.

 __Dan__, on 14 octombrie 2021 - 21:43, said:

Daca ai facut Calculatoare si-ți gasesti un job la Oracle, mai ai timp de master? Are vreun rost?
Ai timp sa faci medicina cu un job la Oracle.
Sau aveai, cel putin acum 2-3 ani, nu mai stiu care e treaba pe acolo.

Edited by arkhangel, 14 October 2021 - 22:38.


#14
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Andreysc7, on 14 octombrie 2021 - 21:29, said:

Unde am fost eu , profesorii erau doar o adunatura de fosile, care nu stiau nimic, iar daca ii contraziceai (lucrand de 10 ani in domeniu) te depunctau la examen Posted Image

Mai am prieteni ce au fost la drept, si acuma imping carucioare la kaufland sau lucreaza pe la alte firme, gen vodafone, orange, etc ...
Multi profesori daca si-ar pierde jobul de prof ar ajunge la Kaufland sa care marfa. Din pacate multi sunt rupti de realitate, nu au contact cu piata muncii, materia pe care o predau e depasita din anii ”80-90... Dispretuiesc elevii/ studentii...

Multe facultati din Romania sunt complet inutile. Piata muncii nu are ce face cu sute de absolventi de drep, psihologie, jurnalism, economie, etc. Si uite asa... licentiati in drept ajung la call center.

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 marianca, on 14 octombrie 2021 - 22:38, said:

Piata muncii nu are ce face cu sute de absolventi de drep, psihologie, jurnalism, economie, etc. Si uite asa... licentiati in drept ajung la call center.
Pai ala urma e si vina ta ca mergi la astfel de facultati ... adica na, iara incep cu exemple, dar stiu persoane care au mers la facultate ca asa au vrut parintii sau ca au mers la facultate in alt oras doar ca sa plece de acasa si acuma lucreaza in domenii cu totul diferite, ceva basic level ... E clar ca multi la varsta la care incep facultatea au alta mentalitate . Eu de exemplu am inceput-o la 28 de ani , dar cum am zis mai sus si in alte subiecte , lucram deja in domeniu de 10 ani + am si un srl pe domeniul respectiv deci na, nu facultatea imi punea painea pe masa insa iti spun cat se poate de sincer : colegii mei sunt rupti total de realitate.
M-am inscris la inginerie industriala, si crede-ma, ca multi nici nu stiu sa scrie corect gramatical , iar profesorilor se adreseaza cu "doamna" Posted Image , ca in clasele 1-4 (doar "doamna" si atat) . E fucking cringe .. am mai dezbatut fail-urile sistemului de invatamant universitar, nu o sa mai repet si aici , dar sfatul meu e ca daca ai o inclinatie spre ceva anume, te pasioneaza si cunosti putin domeniul , te inscri la facultate. Altfel nu are rost ...

Eu pe cei cu care am fost (inca sunt, ca nu mi-am inchis situatia , sau ce se face) , nu ii vad sa lucreze in domeniul pe care il studiaza.

Cum a spus si Dany_Drake ... daca treci ca gasca prin apa si nu te va baga nici un angajator in seama, o sa iti dai seama ca ai pierdut timp pretios, timp in care puteai sa faci ceva cu adevarat productiv pentru tine sau skill-urile tale

Edited by Andreysc7, 14 October 2021 - 22:58.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
În principiu, dacă faci o școală care nu te reprezintă, o să afli singur, din viața reală.

În cazuri rare, a doua facultate ajută, dacă intuiești direcțiile societății și ale timpului cu care ești contemporan, și astfel, cu a doua facultate te asiguri pentru timpuri maro, dar sînt cazuri rare, cînd cineva face două facultăți pentru altceva decît doar ca să aibă niște cartoane înrămate.

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

 usturoi-copalau, on 14 octombrie 2021 - 21:23, said:

Absolviti o facultate.


Daca aveti timp si resurse, ati face in continuare un master (pe aceeasi specializare) sau o a doua facultate?

Iar in ochii unui eventual angajator, ce candidat ar avea mai multe sanse sa ia jobul: cel cu 2 facultati sau cel cu facult. + master?

Primul are un minus, nu un plus.
Sa faci doua facutati denota lipsa de directie in viata, indecizie, alegeri proaste. Facultatile nu se fac daca ai timp si resurse, ele se fac ca sa iesi la o slujba. Unul care a termina o facultate si a lucrat niste ani stie mult mai multe decit unul care a frecat-o prin a doua facultate.

#18
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cel cu recomandare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate