Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casare masina - restituire impozit nedatorat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
agnisor

agnisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.12.2011
1997 am introdus o masina din Germania pe care am avut-o inmatriculata in Romania pe 'temporar' pana 31.12.2007, lucrul confirmat de DRPCIV.
In 2012 strada noastra a fost asfaltata. De atunci masina a stat in curtea noastra. Acest lucru pot sa dovedesc prin declaratia vecinilor.
Fara sa stiu eu sotia mea a tot achitat impozit pe aceasta masina. Ieri am scos masina din evidentele fiscale.

Vreau sa dau masina la casat si vreau sa recuperez banii dati pe impozite nedatorate.

INTREBARILE:
1 Voi putea cere restituirea impozitelor platite fara cauza? Adica banii platiti intre anii 2008 pana in prezent?
2 Pot sa dau masina la orice 'fier vechi'/persoana fizica daca primesc un proces verbal semnat care identifica masina (marca, model, nr. chassis, nr. motor) si persoana respectiva (nume, prenuma, adresa, buletin) sau trebuie sa predau neaparat la un remat autorizat?
3 Este nevoie sa inmanez copii dupa documentele mele? (cartea de identitate a vehiculului, talonul, buletin de identitate)
4 Avand in vedere ca DRPCIV a declarat ca masina nu mai este inmatriculate din 2008, mai are rost sa predau placutele si documentele (cartea de identitate, talon) politiei?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Nu cred. trebuia sa o radiezi din evidentele fiscale. Oricum nu poti primi banii decat maxim pe 3 ani.
2. Daca esti sigur ca este radiata din circulatie o poti vinde la fier vechi, fara nici un fel de document.
3. Este bine sa nu dai nici u fel de document cumparatorului.
4 Daca este radiata din 2008 nu mai ai treaba cu Politia.

Edited by pasilla, 14 October 2021 - 17:15.


#3
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
1. Poți să ceri, dar nu vei primi.
2. Poți.
3. Nu.
4. Nu.

#4
agnisor

agnisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.12.2011
Pasilla si DarthBane, va multumesc pt raspunsurile!

1 Sigur port eu raspundere la faptul ca nu am scos-o din evidentele fiscale decat ieri (abia). In Germania si alte tari din EU in astfel de cazuri sa poate cere banii inapoi in caz ca nu exista baza legala pentru impunere. Baza legala a sistat sa exista din 1 ianuarie 2008, cand inmatricularea masinii a iesit din valabilitate. Un fiscalist German mi-a explicat ca in astfel de cazuri nici macar nu mai este limitata la termenul de prescriere...
2 In 2006 am mai primit o amenda in Germania cand s-a constatat ca masina nu mai avea 'ITB'. Prefer de acum incolo sa creez dovezi juridice ca sa ma pot apara mai bine fata de autoritati. Si atunic cred ca orice proces verbal (cum am deschris mai sus) este mai bine decat nimic.
3 Aici sunt total de acord cu dvs. (Pasilla). Doar in cazul unei firma remat autorizat as incredinta copii dupa documente. Ma gandesc ca si ei trebuie sa aibe acoperire ca au achizitionat de buna credinta.

Edited by agnisor, 14 October 2021 - 17:33.


#5
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Impozitul este pentru proprietate, pentru că o deții, nu pentru că circulă sau nu mașina.

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Un fiscalist German mi-a explicat ca in astfel de cazuri nici macar nu mai este limitata la termenul de prescriere...

Atunci mergi la fiscalistul german să te descurce el cu fiscalistul român. :)

#7
agnisor

agnisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.12.2011
marianvasile, va multumesc pentru observatia dvs. In alte tari EU nu este tot timpul asa cum scrieti. In Olanda, de exemplu, obligatile legale (itp, asigurare, impozit) pot fi suspendata cand  masina nu mai circula si este parcata pe teren privat. Poate aveti dreptate si este (cum ati deschris) altfel in Romania.

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Eu zic sa nu te lași călcat în picioare. Du-te la primărie și spune-le ce ți-a zis fiscalistul german. Fă-le scandal.


#9
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu are rost, nu lucrăm pe o legislație armonizată.
Oricum, nu ar fi putut solicita decât banii pe ultimii 3 ani, cum a zis @pasilla, dar nu e cazul, nu a cerut scoaterea din evidenta fiscala a DITL, așa că, despre ce vorbim ?

 agnisor, on 14 octombrie 2021 - 17:49, said:

. Poate aveti dreptate si este (cum ati deschris) altfel in Romania.

Nu este altfel, dar nu ați solicitat asta.

#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Observ ca colegii au alta părere sau nu vor sa va sprijine.
Mai bine întrați pe grupurile de Facebook. Acolo veți întâlni păreri mai avizate și mai cunoscătoare a unor asemenea situații.
Sigur cineva va va ajuta cu un răspuns în folosul dvs. Mai ales ca spuneți ca cunoașteți situația în Germania.
Scoate-ți la imprimanta legea din Germania și fluturati-o pe la nasul incompetenților funcționari.




#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 agnisor, on 14 octombrie 2021 - 17:49, said:

marianvasile, va multumesc pentru observatia dvs. In alte tari EU nu este tot timpul asa cum scrieti. In Olanda, de exemplu, obligatile legale (itp, asigurare, impozit) pot fi suspendata cand  masina nu mai circula si este parcata pe teren privat. Poate aveti dreptate si este (cum ati deschris) altfel in Romania.
cuvintele cheie sunt "pot fi" :)
si in Romania poti cere radierea fiscala a masinii daca nu o folosesti. problema e ca trebuie sa faci tu ceva, lucrurile nu se intampla de la sine (la fel cum nici in Olanda nu se suspenda automat nimic daca nu ceri.

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 marianvasile, on 14 octombrie 2021 - 17:39, said:

Impozitul este pentru proprietate, pentru că o deții, nu pentru că circulă sau nu mașina.
Impozitul se percepe asupra mijlocului de transport. Dacă e radiată din circulație nu mai datorează impozit.
Dar asta se face la solicitarea proprietarului, nu din oficiu.

https://lege5.ro/Gra...p=hazdimzzgu3to

Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România.

Edited by crocko.dilul, 14 October 2021 - 18:15.


#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Soția a achitat impozitul pentru mașină timp de 13 ani fără să știți? Locuiați separat sau nu știa nici dânsa?

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai cum sa platesti fara sa stii...

Scrie pe chitanta aia pentru ce platesti, iti explica tanti aia la ghiseu ce ai de platit.

Pe de alta parte, nu mai platesti impozitul daca o radiezi din circulatie, nu ca n-ai numere sau o tii in curte.
E la fisc, o platesti.

Cu parere de rau, nu iti vor da nici macar un leu inapoi.
Si tot cu parere de rau, e vina ta ca ai platit aiurea.

#15
agnisor

agnisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.12.2011
Dan, Waterman,
Eu sunt strain. De la inceput am avut o impartire de sarcini in relatia noastra. Sotia mea e economista si am lasat-o sa rezolva orice problema cu administratia. In general a fost bine (mai putin cu masina...).

crocko.dilul
Va multumesc pt textul legii. Art. 468.2 scrie "Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România." Atunci mai depinde si cum este interpretat "inregistrat". Nu mor daca nu pot sa beneficiez de nici o restitutie, sunt insa curios ce ar iesi...

#16
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Inmatriculat sau inregistrat. Adica cel putin una. Inmatriculat am inteles ca nu mai e, dar inregistrat da, la DITL. Deci impozit luat conform legii. Daca nu faceti nimic in continuare, veti cotiza la impozit anual.
Acum am citit ca ieri a fost scoasa masina de la impozit. Atunci aia e. Ramaneti cu impozitul platit.

Edited by ffaannee, 14 October 2021 - 19:14.


#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 ffaannee, on 14 octombrie 2021 - 19:13, said:

Inmatriculat sau inregistrat. Adica cel putin una. Inmatriculat am inteles ca nu mai e, dar inregistrat da, la DITL.
NU. Sensul expresiei "inregistrat" se refera la mijloace de transport care nu sunt supuse inmatricularii dar trebuie INREGISTRATE:
(2) Autovehiculele din dotarea Ministerului Apărării, a Ministerului Administrației și Internelor, precum și cele ale Serviciului Român de Informații se înregistrează la aceste instituții și pot, după caz, să fie înmatriculate în condițiile prevăzute la alin. (1).
(1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, mașinile și utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcții, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun înmatriculării, precum și vehiculele cu tracțiune animală se înregistrează de către consiliile locale, care țin și evidența acestora.


https://lege5.ro/gra...p=gi4tknjrga2tq

 agnisor, on 14 octombrie 2021 - 18:33, said:

crocko.dilul
Va multumesc pt textul legii. Art. 468.2 scrie "Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România." Atunci mai depinde si cum este interpretat "inregistrat". Nu mor daca nu pot sa beneficiez de nici o restitutie, sunt insa curios ce ar iesi...

Edited by crocko.dilul, 14 October 2021 - 19:25.


#18
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Acesta este un fragment din Ordonanța de urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Deci nu are treaba cu impozitul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate