Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vama Bobcat

  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
D0nDorian

D0nDorian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2021
Salut,  am primit acum  telefon de la DHL cum ca mi-a venit la vama coletul cu routere BOBCAT, 3 la numar.

Am si eu urmatoarele intrebari:

1.    Mi-au cerut sa introduc toate documentele iar in ele se afla chitantele care nu se pupa ca sume, ce e de facut pentru a Evita plati astronomice. Suma reala este in jurul sumei de 1600 dolari dintre care shippingul este 82 dolari.
Trebuie neaparat sa falsific chitantele si daca da, cum? pentru ca am trecut pe chitanta subtotal, taxe si shipping. Trebuie modificate toate?

2.    Cei de la DHL mi-au cerut sa platesc eu separate vama pentru ca au zis ca suma depaseste 150 euro iar ei nu se ocupa, este normal sau cum se procedeaza?

3.    Ce pot face ca sa intru in posesia lor fara a apela la DHL si cat dureaza in caz ca pot renunta la serviciile lor

4.    Am inteles ca se poate recupera TVA-ul de la chinez ? daca da, cum se procedeaza?

In caz ca a mai fost cineva in situatia mea si imi poate descrie pasii pe care i-a urmat as fi foarte recunoscator !

Cu stima, multumesc frumos !

#2
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Softpedia nu incurajaza fraudele!

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Daca nu vrei sa platesti sume astronomice, ai varianta sa refuzi sa primesti expeditia (teoretic, se trimite inapoi la expeditor). Nu iti putem da sfaturi privind falsificarea documentelor. Daca te verifica, vei iesi destul de sifonat (fals si uz de fals in documente fiscale, fals si uz de fals in documente vamale, etc)
  • Va trebui sa te uiti in termenii si conditiile de vamuire la DHL. Firma la care lucrez a avut de platit vama prin DHL, dar nu depasise suma de 100E.
  • DHL fiind curierul care are coletul (practic e intermediar de transport), nu cred ca-i poti scoate din ecuatie
  • Daca esti firma, poti recupera TVA.
Sper ca esti la curent cu dispozitiile UE prin care toate livrarile din afara UE se tarifeaza cu TVA, indiferent de suma, incepand cu 01.07.2021.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
sper sa faci parnaie

#5
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View Postgumball3000, on 12 octombrie 2021 - 15:50, said:

sper sa faci parnaie

Va face, chiar daca nu acum, la ce mentalitate are, sigur va face in curand

#6
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
De obicei trebuia sa intrebi înainte sa comanzi, nu dupa.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Minare helium cu routere Bobcat.
https://forum.softpe...ium-hnt-mining/

View Posttechuser, on 30 mai 2021 - 10:43, said:

Am tot cautat informatii despre moneda Helium (HNT) si despre modul in care poate fi minata
...........................................................................................................................
Am impresia ca in spatele la toata treaba asta se afla o inselatorie. Toate magazinele au stocurile 0 dar plata trebuie facuta inainte la costuri super colosale

Vad ca pe OLX se vand la preturi astronomice ( 6000 lei). Nu vad de ce ar fi imposibil pentru tine sa platesti vama daca oricum poti scoate un profit bun la vanzarea lor.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostD0nDorian, on 12 octombrie 2021 - 15:32, said:

imi poate descrie pasii pe care i-a urmat as fi foarte recunoscator !
Se rezolva... Suna la 021/312.10.42 si zi-le ce mai exact vrei, te va ajuta cineva garantat! Posted Image

#9
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Astea sunt pentru mineri pai ce sa iti zic
Noroc Bun

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLeo2006, on 12 octombrie 2021 - 16:11, said:

Minare helium cu routere Bobcat.
https://forum.softpe...ium-hnt-mining/


Vad ca pe OLX se vand la preturi astronomice ( 6000 lei). Nu vad de ce ar fi imposibil pentru tine sa platesti vama daca oricum poti scoate un profit bun la vanzarea lor.
atat cer aia, asta nu insemna ca le vor si da cu atat, nu mai cumpara nici dracu acum, nici in aprilie nu gaseau prosti sa dea banii aia pe el

e varianta reloaded la masina de cusut Singer

Edited by gumball3000, 12 October 2021 - 16:22.


#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cat naiba poate sa coste vama de sa umbli cu nefacute ?!

#12
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

View PostPololica, on 12 octombrie 2021 - 15:49, said:

  • Daca nu vrei sa platesti sume astronomice, ai varianta sa refuzi sa primesti expeditia (teoretic, se trimite inapoi la expeditor). Nu iti putem da sfaturi privind falsificarea documentelor. Daca te verifica, vei iesi destul de sifonat (fals si uz de fals in documente fiscale, fals si uz de fals in documente vamale, etc)

  • Va trebui sa te uiti in termenii si conditiile de vamuire la DHL. Firma la care lucrez a avut de platit vama prin DHL, dar nu depasise suma de 100E.

  • DHL fiind curierul care are coletul (practic e intermediar de transport), nu cred ca-i poti scoate din ecuatie

  • Daca esti firma, poti recupera TVA.
Sper ca esti la curent cu dispozitiile UE prin care toate livrarile din afara UE se tarifeaza cu TVA, indiferent de suma, incepand cu 01.07.2021.

Nu vorbi prostii! Importurile din 1996 de cand Romania are introdus TVA se supun TVA (cum si ce intra in baza impozabila-cheltuieli de transport, asigurare, etc) e alta poveste

View PostD0nDorian, on 12 octombrie 2021 - 15:32, said:

Salut,  am primit acum  telefon de la DHL cum ca mi-a venit la vama coletul cu routere BOBCAT, 3 la numar.

Am si eu urmatoarele intrebari:

1. Mi-au cerut sa introduc toate documentele iar in ele se afla chitantele care nu se pupa ca sume, ce e de facut pentru a Evita plati astronomice. Suma reala este in jurul sumei de 1600 dolari dintre care shippingul este 82 dolari.
Trebuie neaparat sa falsific chitantele si daca da, cum? pentru ca am trecut pe chitanta subtotal, taxe si shipping. Trebuie modificate toate?

2. Cei de la DHL mi-au cerut sa platesc eu separate vama pentru ca au zis ca suma depaseste 150 euro iar ei nu se ocupa, este normal sau cum se procedeaza?

3. Ce pot face ca sa intru in posesia lor fara a apela la DHL si cat dureaza in caz ca pot renunta la serviciile lor

4. Am inteles ca se poate recupera TVA-ul de la chinez ? daca da, cum se procedeaza?

In caz ca a mai fost cineva in situatia mea si imi poate descrie pasii pe care i-a urmat as fi foarte recunoscator !

Cu stima, multumesc frumos !

Vestea proasta e ca nu poti fenta statul, oricat de destept te crezi, "chitantele" ca le prezinti tu sau nu, toate aceste bunuri au venit insotite de documente, facturi se numesc, intocmite de furnizor, facturi de transport, asigurari, etc. care vor intra in posesia DHL, a altui declarant (asta fac treaba in locul directiilor vamale) sau daca nu vrei sa lucrezi cu niciunul, nu vei putea intra in posesia bunurilor pana nu vine un reprezentant al Directiei Teritoriale Vamale sa-ti faca vamuirea. Asa ca nu poti scapa de ce te temi!

Edited by paul_bh, 12 October 2021 - 16:38.


#13
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postsgn30, on 12 octombrie 2021 - 15:40, said:

Softpedia nu incurajaza fraudele!
Cam asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate