Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Curiozitate: cine mai știe să facă literele de mână precum în clasa 1?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Am invatat exact pe cel prezentat de @lex2010 . Daca imi amintesc bine, M era usor diferit.

Foarte rar scriu de mana dupa ce am terminat facultatea. Si inca din gimnaziu scriu urat, uneori imi e si mie greu sa inteleg.
Dar cand scriu, folosesc exact stilul invatat in clasa I, chiar daca mi se pare si mie ciudat cum arata E, C, L, H de exemplu, nu folosesc varianta de tipar.

#20
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Adică la fel ca în  anul şcolar 1978-1979 ?????????? Greu bre :D

#21
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 djl, on 11 octombrie 2021 - 00:10, said:

dar îmi place să mă prostesc.   :)
Legat de asta iti citez ce spunea un profesor elevilor sai care erau ca tine, adica le placea sa se prosteasca: "Ma copii, nu va mai prostiti ca aveti sanse sa ramaneti asa!"

#22
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu nu mai stiu nici sa scriu de mana, fiindca mi-am pierdut antrenamentul.
Eu cred ca in viitor va deveni un skill nostalgic, fiindca nu o sa mai fie asa folosit.  Fiindca totul se digitalizeaza si cateodfata este mai eficient. Ca e bine, ca e rau, asta nu stim, dar acesta este trendul.

#23
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
eu stiu :))

#24
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Încearcă fontul Palace script MC:

Attached Files



#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
asta cu 4 alfabete pt o singură limbă e bătaie de batjocură:
-litere mici și mari de mână
-litere mici și mari de tipar

dar trebuie ca școala să-nceapă cu o inepție... și să continue cu ineficacitate!
(ca să nu ai timp să te prinzi de șmen... :( )

#26
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Deci cat am urat scrierea respectiva.
Am zis multumesc cand am descoperit scrierea stas.

#27
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Eu o mai stiu. O fi modern si practic sa nu mai scriem asa,  dar caligrafia e inca folosita de casele regale , sunt cursuri mai nou de asa ceva. Daca as avea acum 20 de ani poate nu as da bani pe un curs din asta,  dar daca am invatat de mult sa scriu asa, de ce sa nu folosesc ceva ce stiu ?! Eu trimit apropiatilor felicitari scrise asa de cand ma stiu, nu am de gand sa renunt.

Edited by SharonCollins, 11 October 2021 - 22:10.


#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

 id-forum, on 11 octombrie 2021 - 19:43, said:

Deci cat am urat scrierea respectiva.
Am zis multumesc cand am descoperit scrierea stas.
Si eu am urat orele de caligrafie. Dupa ce ca scriu urat de mic, am fost "blestemat" sa scriu de mana aproape zilnic Posted Image Chestia e ca scriu mai frumos pe tabla decat pe hartie, mai ales daca ma grabesc.

Problema mea e ca de multe ori e mic il fac ca pe c, nu prea se vede bucla Posted Image

#29
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Am prins stilul simplificat de litere - multe litere mari le faceai dintr-o singura miscare - P, R, H, K, B - P, R, si B aratau ca o jumatate de cap de caine cu urechi lungi, iar H si K, niste zurlii. Am scris ca in abecedat pana am trecut la dictando in clasa a II-a unde unele litere le faceam pur si simplu de tipar, inclusiv b, p mici. Am luat-o iar cu caiete de tip I intr-a V-a cand am inceput rusa, dar toate literele au fost "de mana" (e posibil ca si aici sa fi folosit variantele "de tipar", nu mai stiu) - aici e durere pentru ca se folosesc litere mari/mici diferite pentru acelasi sunet: "D" - "D"/"g", "P" - "pi mare"/ "n", "I" - "U"/"u", "G" - T/un fel de s de tipar pe dos, "T" - "T" (un "pi" cu picior median"/"m"; "V" - B/b; litera Z nu cred ca mai are nevoie de nici o descriere. In materialele tiparite se folosesc ambele stiluri de scriere - de tipar (unele litere mici arata la fel ca cele mari) sau "de mana"

#30
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
@djl - instaleaza-ti tik tok si cauta pe rpdart. Vad ca pui fel si fel de intrebari vechi, stii ca exista si alte site-uri inafara de softpedia ? :) Te asteptam pe facebook pe grupul retrotech.ro , acolo esti acasa, aici esti singur.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
ăăă... și noi cum ne mai distrăm? :o

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 qew, on 11 octombrie 2021 - 12:23, said:

Eu nu mai stiu nici sa scriu de mana, fiindca mi-am pierdut antrenamentul.
Eu cred ca in viitor va deveni un skill nostalgic, fiindca nu o sa mai fie asa folosit.  Fiindca totul se digitalizeaza si cateodfata este mai eficient. Ca e bine, ca e rau, asta nu stim, dar acesta este trendul.
ei na, ia explica pe santier, fa o schita rapida sa inteleaga mesteru ce are de facut, faci poza la schita si ii lasi foaia.
nu ma lua cu tableta ca nu tine, nu pot schimba una pe saptamana.

pe de alta parte la sedinte ce faci? te joci pe tableta sau notezi, schitezi etc.

#33
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 arg, on 12 octombrie 2021 - 08:50, said:

ei na, ia explica pe santier, fa o schita rapida sa inteleaga mesteru ce are de facut, faci poza la schita si ii lasi foaia.
nu ma lua cu tableta ca nu tine, nu pot schimba una pe saptamana.

pe de alta parte la sedinte ce faci? te joci pe tableta sau notezi, schitezi etc.

Daca as lucra pe santier si as folosi constant scrisul demana nu ar fi o problema. Eu ma refer ca daca nu folosesti scrisul de mana, ajungi sa nu mai ai antrenament.

In sedinte dau sharescreen, sau prezint o prezentare. Am aproape 18 luni de cand nu a mai trebui sa explic cuiva ceva scris de mana.
Iar in notitele proprii, doar nu crezi ca stau sa fac caligrafie, ca nu pentru asta sunt platit.

Si m-am lovit de a trebui sa completez un formular de mana, si mi-a luat putin mai mult. Si asta fiindca tot mai multe lucruri se digitalizeaza.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
@ malmoth : t de mână în Rusă se face precum ai zis tu (aş putea să zic că poate e dublu pi). La tipar ştiu că se foloseşte şi varianta dublu pi, dar şi t-ul Latin.
Eu am vrut să fac Rusa în şcoală, dar am făcut Spaniola ca a doua limbă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate