Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Curiozitate: cine mai știe să facă literele de mână precum în clasa 1?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Curiozitate: cine mai știe să facă literele de mână precum în clasa 1?  Întrebare pentru descrețirea minții.
:)
Eu mai știu, deși la un moment dat uitasem cu se face H mare de mână. C, E, H, h, K, k sunt cele mai dificile cred.

#2
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
eu. astfel mi-am pastrat criptarea. :)

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
:)))

E complication

 Friskey, on 10 octombrie 2021 - 23:24, said:



Ai stricat forumul

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bine ca știi sa faci literele de mâna, dar nu știi sa scrii “alcool”

Cred ca ți se trage tot de la prea mult “scris de mâna”

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu cum se scrie, că doar nu cred că porcul se înmulţeşte prin ouă, dar îmi place să mă prostesc.   :)

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Din 2010 scriu doar la calculator sau pe spartphone. Daca mai scriu de mana, scriu doar cu majuscule de tipar. Recent am fost certat la birou pentru ca nu fac bine 7-le in registrul de numere de iesire si colegele au crezut ca este 4. Posted Image

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
Eu sunt curios ce tip de script(sau font) se invata in scolile din Romania in perioada comunista si daca dupa '90 s-a trecut la alt script.
Inca mai stiu scrisul de mana din clasele primare, dar mi se pare greoi sa scriu anumite litere mari de mana.
Am incercat diverse scripturi gen Spencerian sau Copperplate, dar mi se par extraordinar de dificile.

Literele mici de mana invatate dupa '90 in Romania seamana un pic cu D'Nealian script(cu exceptia literei z ). https://en.wikipedia...ian_Cursive.svg
Literele mari seamana cu un Copperplate script mult simplificat http://printingmuseu...Calligraphy.jpg

M-am interesat de subiect pentru ca dupa ce mi-am luat un stilou mai de Doamne ajuta am vrut sa imi schimb scrisul de mana, pana la urma m-am lasat pagubas pentru ca n-am gasit niciun script la care sa-mi placa si literele mici, si cele mari, iar de combinat diverse scripturi nu am avut chef, pentru ca erau sesizabile diferentele... inca sunt in cautare de carti de caligrafie, daca aveti recomandari de carti sau de un script care sa arate bine si sa fie usor de executat, le astept!

PS: Imi aduc aminte de mirosul cernelei Hero si cum scriam cu stilourile Rainbow, copii chinezesti dupa Parker 51 :)

Edited by lex2010, 11 October 2021 - 00:42.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nici nu ştiam că există mai multe fonturi pentru scrisul de mână.
În 1989-1990 am învăţat probabil vreun font vechi. Cred că sora mea, care a intrat în clasa 1 prin 1993 la fel. Dacă iei fiecare literă din aflabet (ă, â, î, ş, ţ nu ştiu dacă-s neapărat necesare) şi scrii " numele literei de mână" vei vedea cam ce font se folosea.

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
Le-am gasit pe cele folosite cand eram eu in clasele I-IV.

Nu mi se par deloc atragatoare pentru scrisul unui adult...(ma refer la literele mari, sunt absolut oribile).
Pe de alta parte, sa folosesti niste scripturi mai complicate gen Spencerian, e bataie mare de cap si nu poti sa scrii prea repede.

Attached Files


Edited by lex2010, 11 October 2021 - 00:58.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cei care au facut scoala inainte de '89, nu cred pot uita cum sa le deseneze.
Problema e ca nu au nici un fel de utilitate in ziua de azi. Ar fi greu de descifrat [pentru un contemporan :) ] un text scris cu asa hieroglife.

#11
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Folosesc tot literele de mana din clasa 1-a. In timpul facultatii mi-am imbunatatit mult scrisul, atat forma cat si viteza; de atunci poate ca am scazut ceva, dar nu mult. Pana acum nimeni nu s-a plans ca nu ar intelege ce scriu, dimpotriva.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
prin 2011 mi-am reformat stilul de scris ca era praf si pulbere... am reinvat sa scriu si acum folosesc fontul lucida.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 lex2010, on 11 octombrie 2021 - 00:55, said:

Le-am gasit pe cele folosite cand eram eu in clasele I-IV.

Nu mi se par deloc atragatoare pentru scrisul unui adult...(ma refer la literele mari, sunt absolut oribile).
Pe de alta parte, sa folosesti niste scripturi mai complicate gen Spencerian, e bataie mare de cap si nu poti sa scrii prea repede.
Când am făcut eu clasa întâi nu erau așa literele mari de mana: C, E, G, L.
Nu aveau bucla de început.
Anii 70. ;)

#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 pasilla, on 11 octombrie 2021 - 01:35, said:

Ar fi greu de descifrat [pentru un contemporan :) ] un text scris cu asa hieroglife.
Nu, contemporanii nu mai descifreaza textele din alta cauza: https://ro.wikipedia...ism_funcțional

#15
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Dupa ce scrii in facultate 12 pagini a4 in 3 ore un curs dictat nu mai stai sa te uiti la caligrafie, ramai cu acel scris.
Pe urma ai un copil, il trimiti la scoala si re-inveti si tu.
Deci unii parinti tineri"mai stiu".

Edited by solitaryman, 11 October 2021 - 08:38.


#16
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Caligrafia pe care am învățat-o în clasa întâi nu-i altceva decât o rampă de lansare pentru a-ți dezvolta propriu stil de-a scrie, și nu cred că e o virtute să rămâi tot la nivelul ăla. Am văzut adulți care scriau la fel ca-n clasa întâi, și toți aveau o particularitate...erau cam retardați.
Eu, de exemplu, mi-am schimbat scrisul de mână de două ori până acum - prima dată în liceu, a doua oară în facultate. Pur și simplu nu-mi plăcea ce văd, și aveam o senzație psihică sâcâitoare ce m-a determinat să schimb unele lucruri la propriul scris. Într-un final, important e să ai un scris plăcut la vedere și lizibil, aviz medicilor Posted Image

Edited by glassofwine, 11 October 2021 - 08:49.


#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006

 dorin_2k, on 11 octombrie 2021 - 06:43, said:

Când am făcut eu clasa întâi nu erau așa literele mari de mana: C, E, G, L.
Nu aveau bucla de început.
Anii 70. Posted Image
Așa erau și în anii 80 (am început școala în 84), variantă simplificată, arătau mai puțin înflorite, mai urîte, E de pildă era un simplu 3 întors, C era exact așa (adică ăla de mînă era ca ăla de tipar), O la fel etc.
Eu am avut un învățător „rebel”, care nu respecta materia și care ne-a învățat varianta caligrafică, aia asemănătoare cu copperplate postat de lex mai sus. Cu precizarea că ne învață el cum e frumos, că în abecedar e o variantă prea urîtă. După clasa a 4-a, cînd mai veneau colegi noi de la alte clase sau școli, care scriau cu literele din abecedar, nu înțelegeau de ce noi facem atîtea bucle, E-ul părea prea îmbîrligat , C credeau că e E etc.
Mai știu să fac literele, adică le cunosc teoretic, practic iese o mîzgăleală. Dar toată viața am scris oribil, nu am îndemînare la treburi fine.

#18
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Aș vrea să încerc sa mai scriu ca în clasa I, dar nu mai am penițe, toc și călimară, să pot duce linie subțire în sus și groasă în jos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate